Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Dano » 30 lis 2022, 10:50

ánjo,nájde sa,napr. Kymco je považované zo kvalitnú a spolahlivú značku,do rozpočtu sa vojde napr:
https://www.kymco.cz/skutry/125-200ccm/ ... -125i-abs/
je to tak trochu kópia Hondy SH,nebál by som sa ju kúpiť,ale vidím tam problém,že cena je vyššia ako Honda SH 125 i , takže nie je o čom :wink: určite by som bral Hondu,tu už nič lepšie nevymyslíš
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 593
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod kerim7 » 30 lis 2022, 11:00

To jsem Ti právě psal, že ABS klíčové není. Dá se bez něj v pohodě existovat, ale každý může mít jiné preference. Za mě 1/ spolehlivost a relativně bezúdržbovost, 2/ funkčnost, tj. úložné prostory, aby nefoukalo, parkovací brzda je taky fajn, 3/ musí se mi líbit a mít šmrnc.
Tím ABS se fakt nestresuj, dříve nebylo a šlo to taky.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Dano » 30 lis 2022, 11:17

to si musí zvážiť sám,či chce alebo nechce ABS-ja som kedysi jazdil na motorkách,ktoré mali obidve brzdy bubnové,ani moc nebrzdili,len pribrzďovali 8) a som tu-ale v dnešnej dobe hustej premávky a nepozornosti vodičov môže dobre fungujúce ABS zachrániť nejednu kritickú situáciu ...
píše,že je úplný začiatočník-my čo máme odkrútené desiatky rokov na všetkom možnom na dvoch kolesách,krízové situácie nejako dáme aj bez ABS,ale začiatočník (a v dnešnej dobe a už ani ja) by skúter bez ABS do výberu nemal nezaradiť (je to len môj názor,nič viac ani menej)

ešte pridám jeden Sym,cenovo je relatívne ok výbava a kvalita dobrá:
https://www.sym-motor.sk/produkt/jet-x-125i-abs-lc-r3/
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 593
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 30 lis 2022, 11:28

kerim7 píše:To jsem Ti právě psal, že ABS klíčové není. Dá se bez něj v pohodě existovat, ale každý může mít jiné preference. Za mě 1/ spolehlivost a relativně bezúdržbovost, 2/ funkčnost, tj. úložné prostory, aby nefoukalo, parkovací brzda je taky fajn, 3/ musí se mi líbit a mít šmrnc.
Tím ABS se fakt nestresuj, dříve nebylo a šlo to taky.


Dříve nebyla spousta věci a "šlo to". Ale je rok 2022, za pár týdnů 2023 a ne rok 1980 nebo 1990 nebo 2000... tak proč nevyužít toho, co nabízí dnešní svět a pořídit si něco, co posune ten skutr do současnosti a zvýši a dost výrazně bezpečnost v krizových situacích (a nejen tam). A mít možnost stroj ovládat, když je panicke brzdění bez nutností mít schopnosti Rossiho je opravdu prima věc.

Takže ano, bez ABS se dá fungovat. Sám mám také stroj bez ABS, ASR a kde čeho. Při jízdě bez něj nevybouchne, neumře štěnátko, je velká šance, že jeho přínost nikdy nevyužije, ale proč si ho nepořidit, když na trhu je...
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod panTerek » 30 lis 2022, 11:32

Jirka S. píše:Když se bavím o 125 ccm tak kromě Hondy PCX, Yamahy NMAX, Aprilii SR a Hondy SH jsem nic nenašel když pominu čínské skůtry, které jsem z výběru vyřadil.


Máš ještě skútry od Suzuki (Burgman 125, Avenis, Address), Piaggio (Medley, Liberty), Peugeot (Tweet, Pulsion, Django vypadá hezky, skoro lituju že jsem ho při svém výběru přehlédl :-)) A samozřejmě chybí Vespa. :D

Pokud se ti líbí Aprilka, vezmi Aprilku, jestli je to tvoje první přibližovadlo a nemáš zkušenosti, tak nemá cenu porovnávat papírové hodnoty, vezmi co se ti líbí.

Co se týče ABS přikláním se k názoru, že to není žádná modla a dá se bez toho žít, hlavně se bavíme o 125 skútru. U PCX si nedovedu představit že bych ho přebrzdil. Asi ho vytáhnu zítra do práce a zjistím co to dělá když je kolem nuly. :D

-- 30 lis 2022, 11:41 --

goes píše:A mít možnost stroj ovládat, když je panicke brzdění bez nutností mít schopnosti Rossiho je opravdu prima věc.


Největší hloupost je panické cokoliv, ať už v autě, na kole, nebo na motorce/skútru. Kdo panicky brzdí by se to měl prvně naučit ovládat a ne aby to za něj museli řešit asistenti. Krizové brždění a vyhýbání se překážce učí každá druhá motoškola. Mít ABS jako "záložní systém" je určitě fajn, ale brdit jak hovado a spoléhat na elektroniku že to vyřeší taky není dobrá cesta.
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod kerim7 » 30 lis 2022, 11:56

Poslední odstavec - moje slova!!! A nováčkovi doporučuji absolvovat na jaře kurz Učme se přežít, tam je to o brždění docela dost.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Citelis » 30 lis 2022, 12:05

Zablokovat přední kolo na suchém čistém asfaltu je u PCX nereálné. V dešti je to jednodušší, ale taky se musí člověk hodně snažit ... na silnicích aktuálně pokrytých solným slizem to jde ještě jednodušeji.
Každý kdo jezdí za každého počasí by si měl občas zkoušet krizovky, aby pak věděl jak se chovat ... a také si nemyslím, že by ABS bylo nějak všespásné. Takže to asi nepoložíte, ale otázka jestli to dobrzdíte, když jste si tam nenechali rezervu :-) Přední kolo na PCX jsem bloknul už asi 6x (když nepočítám tréninky) a položil jsem to jen jednou, protože jsem byl vůl a nenechal si ani dost místa před sebou ani prostor poslat to bokem (jel jsem za dodávkou přesně na prostředku), když na to šlápnul na oranžovou, tak jsem za to vzal a zaplul pod ní :-) bylo to v létě a za deště. Když jsem se do podbné situace dostal v zimě, tak jsem už věděl co a jak, takže jsem skončil vedle auta v úrovni zadních dveří :oops: to ovšem bylo na dlažebních kostkách pokrytých rozježděnou břečkou :mrgreen: takže jsem brzdil i nohama a držel PCX, aby nelehlo :lol:
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 30 lis 2022, 12:30

Tak ja som PCX položil. Zákruta, prach, vyletelo auto oproti (inak moja chyba, ja som nešiel ako som mal ).
Chmatnul som za to a už sme ležali. Neudržal som to na nohe. Chvalabohu škody absolutne nulové, malá rýchlaosť a ja v monterkach som bol spodná vrstva. Nič som nenašiel, žiaden škrabanec ani na plastoch, ani na človeku.
Benefity obrovské, dávam si od vtedy ešte väčší pozor. A dalšie poučenie pre mňa, že radšej auto bez ABS ako motorku.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 30 lis 2022, 13:35

panTerek píše:Největší hloupost je panické cokoliv, ať už v autě, na kole, nebo na motorce/skútru. Kdo panicky brzdí by se to měl prvně naučit ovládat a ne aby to za něj museli řešit asistenti. Krizové brždění a vyhýbání se překážce učí každá druhá motoškola. Mít ABS jako "záložní systém" je určitě fajn, ale brdit jak hovado a spoléhat na elektroniku že to vyřeší taky není dobrá cesta.


pises jak ze skript teoretika...

nouzove/panicke brzdeni nebyva vetsinou zpusobeno tim, kdo jej musi pouzit, ale okolnostmi, ktere nejdou uplne predvidat a stanou se z niceho nic. Pak je treba okamzite reagovat. Panick brzdit muze uklne kazdy kdykoli a kdekoli, klide i student autoskoly ve sve prvni jizde.

Umet zabrzdit nekde na okruhu, kde mas jine soustredeni, neresis okolni provoz, miliony ucastniku a kde co a v realnem zivote je taky neco jineho.

A zaroven nevim, kdo by tu psal o nejakem "spolehani se na elektroniku". Jen je to sakra dobry pomocnik.

Musim rici, ze nouzove brzdeni sem musel letos udelat tak 3x. Jednou bych rekl ze nemit ABS tak bych se v tom mokru a naklonu blbe vyhybal a udrzet v ten okamzit predni a zadni brzdu, spolu se zmacklou spoojkou tak, aby se kola neblokovala a zaroven jsem brzdil na maximum mozneho a pritom ovladal stroj tak bych to asi neustal. A ne, nebylo to vlivem me chyby, me nepozornosti, ale tim, ze v protismeru "par metru predemou" na okresce zacalo predjizdet auto bo men prehledlo, vymetl sem krajnici a nejak to dal.

Ano uznavam, ze nejsem takovy borec jako ty, abych toto natrevnoal v autoskole a moto skole (ostatne ty absolvuji pravidelne taky..).

Proste nekoupit si dnes stroj se zakladni vybavou, ktera extremne zvysuje bezpecnost, kdyz to na trhu je za stejnych podminek jako stroje bez je za mne nesmysl. Ano, verim, ze ty to na truc udelas.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 30 lis 2022, 14:20

Mám odježděno více bez ABS a to i na motorce, než s ABS a jak říkám mám ABS v ruce/noze, ale i tak považuji ABS za přínosné a pokud bych měl dva stroje ve srovnatelné kvalitě a ceně, tak beru samozřejmě ten s ABS. U začátečníka nebo někoho kdo je na ABS zvyklý je ten přínos násobně vyšší a opravdu to může být faktor mezi ustáním a ustláním :wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 30 lis 2022, 14:31

goes píše:...Proste nekoupit si dnes stroj se zakladni vybavou, ktera extremne zvysuje bezpecnost, kdyz to na trhu je za stejnych podminek jako stroje bez je za mne nesmysl....


Což samozřejmě není. Proto se zde tato diskuse vede. Každý stroj má nějaké pro a proti, a je to vždy vykoupeno cenou. Chápu, pokud si můžeš koupit dražší stroj, zřejmě cenu až tak moc neřešíš. Někteří ostatní ale ano, a pro někoho je rozdíl 10-20tis zásadní - prostě už je nemá, a ani si je nemůže z nějakých důvodů půjčit. Proč tomu tak nemá smysl řešit.

Ano, pokud budu mít na výběr ze dvou strojů se stejnými vlastnostmi a cenou, jeden s ABS, druhý bez, budu brát rozhodně ten a ABS. Ale tak to není.

Jsem moc rád, že na ADVčku už ABSko mám. V jedné stopě má skutečně smysl. Ale pokud bych měl za stejné peníze na výběr mezi jinak stejným ADV s vyšším výkonem bez ABS anebo s nižším výkonem s ABS, beru vyšší výkon bez ABS. Se skřípěním zubů, a posíláním výrobce do horoucích pekel, ale tak to je.
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 30 lis 2022, 16:43

Medved: s tim poslednim odstavcem souhlasim, taky bych to tak asi mel :)
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod panTerek » 02 pro 2022, 11:20

Goes: Můžu se jen zeptat jaká motoškola učí nouzové brždění s vymáčklou spojkou? Jen abych si doplnil skripta.
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 02 pro 2022, 13:17

Zatim kazda kde jsem byl.

Jako jeden z duvodu uvadi to ze se pri brzdeni bez vymacknuti porad motor snazi motorku pohanet a pretahuje se s brzdami a snizuje ovladatelnost. Ale duvodu je vice.

Pokud s tim nesouhlasis neres to semnou a jdi vzdelat motoskoly ze to delaji spatne.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 02 pro 2022, 14:22

ešte že sme skutristi a ani toto okolo spojky riešiť nemusíme.
Normálne je tento svet určený a naklonený nám :)
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků