Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Re: Prosba o radu

Příspěvekod Dano » 24 lis 2022, 08:12

pozri aj Yamahu N max 125,netuším či je dostupná,ale zmestí sa do rozpočtu a servisovanie máš ako si chcel v Yamahe Jihlava-mal som ju,ešte vo verzii Euro4 a šla dobre,výlet 200 km po okreskách nebol problém :wink:
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 593
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Prosba o radu

Příspěvekod moto.joker » 24 lis 2022, 09:58

Jestli chceš servisovat v Yamaze, tak ber N-Max. Měl jsem ho, je to super stroj. Kotouče na obou kolech, ABS, dobrý výkon a dobře se na něm sedí, dost místa pro nohy. Sedlo se někomu zdá tvrdší, ale je to věc názoru. Jako rád na něj vzpomínám. Jízdní vlastnosti super. Když jsem oblečenej do motohadrů, helma, věci v kufru a tak podobně, tak celkem asi 100 - 110 kg. A bez problémů se mnou fičel klidně i 100 km/h a to ještě nebyl plyn nadoraz.
Jsou to dobrý stroje. Klidně vem i nějaký mírně jetý s dobrou historií.

Největší štreku na jeden zátah jsem měl MB -> Cheb a úplně v pohodě. Rozhodně jsem nebyl brzda provozu a málokdo normální mě předjel. Cestovka kolem 90 - 100 tacho. Dělší trasy jsem na něm nejezdil, protože jsem měl doma ještě větší. Kdyby ale byl doma jako jediný, tak bych byl dost spokojený a jezdil kam bych chtěl a potřeboval.

Tady jeden máš:
https://www.motorkari.cz/motobazar/motorky/yamaha/yamaha-nmax/yamaha-nmax-125-1802017.html
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Jirka S. » 29 lis 2022, 08:05

Díky všem za komentáře.
Rozhodl jsem se trochu přitlačit, abych měl větší možnost výběru a koukal jsem na Aprilia SR 125GT. Máte někdo zkušenost? Jak je na tom Aprilia se spolehlivostí oproti třeba Hondě PCX? Na rovinu se mi víc líbí Aprilia. Má vyšší výkon a větší kola což by mělo přinést lepší pohodlí. Podle recenzí má líp nastavený podvozek. Jedině co mi vadí jsou menší odkládací prostory.
Navíc by měla být skladem. Když jsem koukal po Hondách tak jsou všude beznadějně vyprodané a čeká se na ně.
Jirka S.

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 23 lis 2022, 11:21

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Dano » 29 lis 2022, 08:18

Aprilia vyzerá dobre,aj kvalita bude ok,ale mne by trochu vadilo,že nemá ABS,ale "len" CBS,moderný skúter by podla mňa mal mať plnohodnotné ABS na oboch kolesách,nikdy nevieš,kedy ťa zachráni pred pádom,keď sa zlakneš (vybehne pes,srnka,auto nedá prednosť a pod.) chmatneš za brzdy a už sa šmýkaš :?
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 593
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod kerim7 » 29 lis 2022, 09:42

To mě by ABS nechybělo, za mě musím napsat, že není nad to mít pořádně natrénované krizové brzdění. Spíš by mi vadily ty malé prostory na věci, to je peklo, když není co kam dát. A ověř si dodací lhůty dílů. Co jsem tu vyčetl, tak Italové jsou v tom celkem laxní. Italku nemám, není to vlastní zkušenost, ale četl jsem to několikrát. Tak šťastnou volbu a Honda je Honda ;-)
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 29 lis 2022, 09:58

Mne sa táto Aprilka veľmi páčila okamžite ked som ju uvidel u predajcu (u nás je multibrand showroom, takže kým som čakal na prvý servis svojej, tak som tam obkukával Baworáky, RE, aj Talianov.
Potom som sa na nej ale previezol (aj ked na 200ke ). Vymenili sme si skutre s kolegom na cca 10 km. Výkon neriešim, slabá sa mi zdala, ale ja som mal pocitovo volant veľmi blízko ku telu, ako keby to bolo krátke a preto sa mi zdala jazda nestabilná. Som mal pocit, že nesmiem pustiť riadidlá, lebo sa rozkmytajú (čo som samozrejme na požičanej motke neskúšal )
Ja na mojej ked zabudnem zapnúť prilbu, alebo bundu, tak nemám problém, už aj ten plexištít na skutri som za jazdy dvíhal (ale to už robiť nebudem, necítil som sa pri tom dobre a je to zbytočný risk.len mi nedalo to neskúsiť, či sa to dá ) . Dobre, je to ťažšia motorka, ale aj predtým na PCX ke som pustiť volant nemal problém.

Ale netvrdím, že je to tak, možno len pocitovo pri sadnutí na menší skuter. Možno keby som ju skúšal minulý rok zároveň s PCX, tak by som tvrdil opak a povedal by som, že je stabilná. Normálne musím skúsiť sa previezť po roku na nejakej PCXke, som si dal chrobáka do hlavy :).

A s tým ABS, to fakt nechápem, prečo ho nedali. Na tej 200ke je (musí byť od zákona ), takže systém mohli prebrať do šrubky z nej, okrem toho menšieho valca. Cenový rozdiel je aj tak medzi nimi malý, takže to ABS navyše zrejme tak drahé nie je. A odplašia si tým dosť kupcov.
A s dostupnosťou fakt nie je problém. Ked chvíľu nemajú, za týždeň sa na oboch predjniach talianskych skutrov u nás objavia.
Zaujímavé, Taliana vyrobeného v Azii sa dočkáš skôr ako Japonca vyrobeného v Europe.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 518
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 29 lis 2022, 14:56

kmitani riditek je u motorek/skutru pomerne bezna vec, kor kdyz to ma zadni kufr.... byva to dost casto jen v urcitem pasmu rychlosti, vetsinou tech nizsich....

jinak at si rika kdo chce co chce, zijeme v realnem provozu a tam nikdo nedokaze brzdit lepe bez ABS jak s ABS, ta moznost nedostat smyk, ridit a moci se vyhnout nikdo realne nenatrenuje. Provoz neni teren nebo okruh, kde bych absenci ABS pochopil... takze taky to nechapu, dnes je to otazkou par korun/eur
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 29 lis 2022, 18:28

Doposud vlastníce (a poměrně spokojeně) výhradně auta od "F" (Fiat, Ford a fšichni francózi. A Opel...), jsem další "F" do domu nechtěl. Lepší poměr výbava a výkon/cena bývá vykoupen nižší spolehlivostí. O dost lepší než čistá China, ale nižší než Honda. Samozřejmě, výjimky se najdou na obě strany.

Tudíž v jedné stopě máme doma výhradně Hondy (až na jednu Jawu), a pokud, tak bych bral Yamahu. Hodně, opravdu hodně, jsem zvažoval Piaggio, ale ani to, ač s poměrně velmi dobrými referencemi, jsem nakonec neriskoval. Chci jezdit s naprosto čistou hlavou. A díly koupit i na 30 let starý stroj, což Honda umí.

Ale jinak se mi líbí, zejména rozdíl ve výkonu bude poznat. Mít ABS je určitě fajn, ale nejezdí to na to. Mám ho až teď na první motorce.

Na některé věci se vyplatí počkat.... anebo ne :wink:
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 29 lis 2022, 18:29

no však práve že aj na PCXke, aj teraz na ADVčke kufre mám, na tej skúšanej Aprilke nebol. Nie že by sa mi to rozkmytalo, len ten pocit bol taký divne nestabilný. Ale uznávam, veľmi krátka skúška to bola, takže ten pocit mohol byť prudko subjektívny a nepravdivý.
Ohľadne ABS zdieľam tvoj názor. Ja som kvôli tomu pred pár rokmi skoro vymenil PCX za Nmax, hoci sa mi vizuálne oveľa menej páčil (zaujímavé, že u premiovejších 125tiek rovnakých značiek sa mi viac páči Xmax, ako Forza ).
A ked už dokázala konečne dať ABS Honda do PCXky (čo veľmi nechápem ako funguje so zadnou bubnovou, ale skumať, ani gugliť to nejdem ), tak Aprilka ,ktorá má kotúč aj vzadu to mať skrátka mala aj u125ky.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 518
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 29 lis 2022, 20:35

Medvěd píše:Doposud vlastníce (a poměrně spokojeně) výhradně auta od "F" (Fiat, Ford a fšichni francózi. A Opel...), jsem další "F" do domu nechtěl. Lepší poměr výbava a výkon/cena bývá vykoupen nižší spolehlivostí. O dost lepší než čistá China, ale nižší než Honda. Samozřejmě, výjimky se najdou na obě strany.

Tudíž v jedné stopě máme doma výhradně Hondy (až na jednu Jawu), a pokud, tak bych bral Yamahu. Hodně, opravdu hodně, jsem zvažoval Piaggio, ale ani to, ač s poměrně velmi dobrými referencemi, jsem nakonec neriskoval. Chci jezdit s naprosto čistou hlavou. A díly koupit i na 30 let starý stroj, což Honda umí.

Ale jinak se mi líbí, zejména rozdíl ve výkonu bude poznat. Mít ABS je určitě fajn, ale nejezdí to na to. Mám ho až teď na první motorce.

Na některé věci se vyplatí počkat.... anebo ne :wink:


Začínal jsem v 17ti na Škodě 100, nejezdilo to na ABS, ESP, Posilovač, klimu, el okna, blind spot, ani zimni gumy jsem nemel, nemelo to ani vstirkovani o topeni se taky neda mluvit...

někteří naši prarodiče určitě zažili i dobu, kdy žádná auta nebyla a jezdilo se na koni...

Ano, na tyto věci auta/motorky nejezdí. Dojel jsem i bez nich do cíle, tak jako nyní s nimi dojedu do cíle. Jen je fajn žíci, že v době, kdy byly auta jen bez tohoto, tak na silnici umíralo 4x více lidí, než nyní a to bylo 4x méně registrovaných aut a třetinový roční nájezd... proč asi...
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 29 lis 2022, 21:58

Jako že pokles mrtvých při nehodách je způsoben ABS?

A teď tu o Červené Karkulce.

Pokles mrtvých je způsoben celkově výrazně vylepšenou koncepcí vozidel, ABS na tom má pouze malý podíl. Lepší zádržné systémy s pyrotechnickými předpínači pásů, airbagy, hlavové opěrky (kolik aut je před rokem 1989 mělo), dětské sedačky, a zejména výrazně lepší konstrukce karoserie, rozšíření crash testů, a také konstrukce vozidel s ohledem na zachycené chodce.

P.s. začínal jsem v 18 na na Wartburgovi 353 tourist, zimní gumy jsem měl, a topilo to taky dobře :wink:
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod goes » 29 lis 2022, 22:13

Je skoda, ze se zde dost casto chyta za nesouvisejici slovicka a unika smysl toho prispevku... Ne, samotne ABS samozrejme nezpusobilo to zmenseni umrti, ale soubor vyvoje, ktery za tu dobu prisel a soucasti toho je i to ABS.. proste ten progres systemu nese sve ovoce a o to jde. A ano, dalo se zit bez kde ceho, ale je rok 2022 a preci jen je svet technologicky jinde a v beznem zivot nebude nikdo realne schopny fungovat lepe bez ABS jako s nim a je jedno kolik k tomu napise.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 29 lis 2022, 22:57

Mluvilo se o ABS, reaguji na ABS. Takže žádné chytání za slovíčka.

Skutečnost, že jsi to s výletem do historie najednou rozšířil na celé vozidlo je sice hezká, ale pak se nediv. A když už jsme u toho, tak na 125tkách je těch tebou zmiňovaných systémů méně než šafránu, a o těch je řeč, ne o autech, ke kterým jsi sklouzl.

A ano, pouze Chuck Norris by zvládl fungovat místo ABS.
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Winterwolf » 29 lis 2022, 23:06

a teď z5 ke 2 kolům se 125 motůrkem ;-)
Lukas
EX Huatian HT50QT-16 EX Yamaha VP300 Versity EX Honda SH 150 EX Yamaha Majesty 180

Honda SH300i
Obrázek
Uživatelský avatar
Winterwolf

Moderátor
 
Reputace: 197
Příspěvky: 2901
Registrován: 11 dub 2010, 20:13
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda SH300i /Honda PCX 125
Tuning / úpravy: Vyhrivane hefty, deka, a jeste par dalsich...

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Jirka S. » 30 lis 2022, 10:37

Nechtěl jsem tu rozvířit žádný flame.
Pochopil jsem tedy že ABS by měla být jedna z klíčových vlastností skůtru v dnešní době co se bezpečnosti týká. Svůj limit jsem navýšil na cca 100k, ale i tak mi přijde, že v tomhle rozpočtu není moc z čeho vybírat když chci skůtr nový.
Když se bavím o 125 ccm tak kromě Hondy PCX, Yamahy NMAX, Aprilii SR a Hondy SH jsem nic nenašel když pominu čínské skůtry, které jsem z výběru vyřadil.

Je ještě nějaká jiná spolehlivá alternativa n akterou bych se mohl zaměřit? Díky
Jirka S.

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 23 lis 2022, 11:21

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků