Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Yamaha nmax 125

Příspěvekod Stanzki » 12 zář 2022, 13:06

Zdravím, vzhledem ke změně povolání, kdy budu pracovat cca 6-7 km od bydliště bych si rád na dojíždění pořídil skútr 125 ccm. Nižší kubaturu rozhodně ne, vyšší zase zbytečná, jde mi o cestu do práce, max z práce nakoupit čerstvý chleba a šup domů, takže cca do 20 km jedna trasa. Líbí se mi Yamaha nmax a Honda pcx, tak jasně x max či forza je jistě lepší, ale skútr přes sto tisíc postrádá již smysl z důvodu tohoto využívání, jakož nižší kubatura, protože cestou domů mě čekají dva kopce a nechci se na skútru odrážet jak na koloběžce, abych vyjel.
Rozhodně se nebráním názoru jaký z nich, protože již jak to bývá, jednou beru Hondu druhý den Yamahu, ale nejspíš to bude Yamaha z rozumu, kvůli lepší dostupnosti autorizovaného servisu 20 km, ten od Hondy bych měl 100 km. Ještě mě napadl Sym jet x, design je fantazie, výkon motoru zřejmě lepší, než japonská konkurence, cena pro letošní rok však vyšší, ale bojím se servisu, nedostatek náhradních dílů, dlouhé čekání na díly atd a také se mi nelíbí tankování pod sedlo, ale jinak skútr fakt pěkný.
Můj dotaz se hlavně týká toho, že se snažím sehnat nějaký ten skútr a nenacházím. X dealerů na internetu píše skladem, napíšete jim a náhle skladem není a nebude, takhle viz Honda, Yamaha se již vůbec nezabírá nějakou takovou informací, to vás rovnou weby dealerů odkažou na konfigurátor, kde si vyberete výbavu a barvu a zašlete poptávku. Zatím mi nikdo neodepsal od Yamahy. Tak si říkám, co dělám špatně? Je nebo není skladem, kde to zjistím, kde jsou vidět nějaké skladové zásoby v ČR? Netuším.
Již jsem si takhle koupil x aut, kdy nalej na značku, zjistil skladové zásoby, kdo auto prodává, prodejce kontaktoval a koupil. Tady fakt nevím. Je to těžší, než za komunistů sehnat banány. Může někdo poradit, kde seženu alespoň jednu z těch motorek, kam můžu zajet, sednout, zaplatit a odjet?
Stanzki

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 24 čer 2022, 12:31

Re: Yamaha nmax 125

Příspěvekod Luděk73 » 12 zář 2022, 19:54

Ahoj,já myslím,že ti nezbyde nic jiného,než si sehnat tel. čísla na nejbližší (a možná i vzdálenější) dealery značek co hledáš,zavolat tam a zeptat se přímo. A doufat,že budeš mít štěstí a někdo bude mít skladem třeba nějakou předváděčku,protože všude na fórech se píše,že nové skladem nejsou. Já objednával v březnu nové PCX a čekal do května. Takže bych se na tvém místě smířil s tím (pokud chceš nový stroj),že letos objednáš a příští rok na sezónu budeš mít.
Luděk73

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 29 črc 2022, 08:46

Re: Yamaha nmax 125

Příspěvekod Stanzki » 12 zář 2022, 20:49

Tak se mi dostala konečně odpověď od jednoho dealera Yamahy, prý nmax 125 celosvětový problém s dodávkou, továrna kde vyrábí skútr 7 měsíců stála, takže nmax zkratka není, moc nebyl a letos ani nebude.
S Hondou to zůstává na bodě mrazu též, internet občas ukazuje nabídku skladem, ale prodejce ji poté odmítá s tím, že letos vyprodáno. Tedy, že nějaké kusy ještě přijdou, ale již jsou rozebraný. Takhle se mi dostala odpověď od vícero prodejců.

-- 12 zář 2022, 20:51 --

Tak se mi dostala konečně odpověď od jednoho dealera Yamahy, prý nmax 125 celosvětový problém s dodávkou, továrna kde vyrábí skútr 7 měsíců stála, takže nmax zkratka není, moc nebyl a letos ani nebude.
S Hondou to zůstává na bodě mrazu též, internet občas ukazuje nabídku skladem, ale prodejce ji poté odmítá s tím, že letos vyprodáno. Tedy, že nějaké kusy ještě přijdou, ale již jsou rozebraný. Takhle se mi dostala odpověď od vícero prodejců.
Stanzki

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 24 čer 2022, 12:31

Re: Yamaha nmax 125

Příspěvekod panTerek » 13 zář 2022, 09:21

Je to teď všude, s auty je to ještě horší, u některých modelů čekačky rok a víc... Na PCX jsem skládal zálohu koncem května, dostal jsem ho v srpnu a to jsem místo šedýho bral černý, protože šedý už pro letošek dostupný nebyly. Co chceš slyšet, prostě někde slož zálohu a čekej, do jara budou. :D Je dobrý sledovat na FB skupinu o nmaxovejch skútrech, občas má někdo složenou zálohu, ale z nějakýho důvodu si koupi rozmyslí a pak svoje místo v "pořadníku" přenechává, ale jsou to výjimečný situace.
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Martass11 » 13 zář 2022, 12:03

Zdravím a chtěl bych poprosit o radu a Vaše zkušenosti:
Už jsem téměř rozhodnutý koupit PCX jako můj úplně první skůtr, ale někteří lidé mě nahlodali, když mluvili o praktičnosti rovné podlahy oproti středovému tunelu. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti, jestli PCX dokáže např. dobře schovat nohy před větrem, připadně před špatným počasím? Dá se na tom tunelu v případě nutnosti převézt něco většího? Prostě obecně, i když se mi to vzhledově líbí nesrovnatelně více, nepřekáži tam ten tunel v praktičnosti?
Díky
Martass11

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 24 črc 2022, 17:35

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod kerim7 » 13 zář 2022, 12:18

Otázku tunelu si musíš odpovědět sám. Když tunel nemáš, převezeš balík vody, karton mléka, pytel cementu (taky jsem na Visionu jednou vezl, když nebylo doma volné auto) a podobně. A neříkej, že na nákupy jezdit nebudeš ;-). Na tunel se dá koupit brašna, ale tu může někdo ukrást, je to starost a tolik do ní nikdy nedáš. Ta je spíš třeba na oblečení na výlet. Horní kufr nemám zatěžovat víc než tuším 3 kg (?), což by bylo taky jen na hadry, ale to překračuju u obou strojů. Volba za mě by dnes byla malý stroj SH bez tunelu, velký s tunelem, ale s bočními kufry (Favorit F750, ale ty prachy...)
Kdo není dobře pohyblivý, uvítá nastupování bez přehazování nohy, což je zase proti tunelu.
Je to na tobě.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Yamaha nmax 125

Příspěvekod Cerdom » 13 zář 2022, 12:37

Stanzki píše:Tak se mi dostala konečně odpověď od jednoho dealera Yamahy, prý nmax 125 celosvětový problém s dodávkou, továrna kde vyrábí skútr 7 měsíců stála, takže nmax zkratka není, moc nebyl a letos ani nebude.
S Hondou to zůstává na bodě mrazu též, internet občas ukazuje nabídku skladem, ale prodejce ji poté odmítá s tím, že letos vyprodáno. Tedy, že nějaké kusy ještě přijdou, ale již jsou rozebraný. Takhle se mi dostala odpověď od vícero prodejců.

-- 12 zář 2022, 20:51 --

Tak se mi dostala konečně odpověď od jednoho dealera Yamahy, prý nmax 125 celosvětový problém s dodávkou, továrna kde vyrábí skútr 7 měsíců stála, takže nmax zkratka není, moc nebyl a letos ani nebude.
S Hondou to zůstává na bodě mrazu též, internet občas ukazuje nabídku skladem, ale prodejce ji poté odmítá s tím, že letos vyprodáno. Tedy, že nějaké kusy ještě přijdou, ale již jsou rozebraný. Takhle se mi dostala odpověď od vícero prodejců.


Bohužel, to je realita. Taky jsem začal shánět cca 2-3 měsíce zpátky PCX - nikde nedostupné. Většina dealerů neví kdy a jestli bude doskladněna. Tam jsem to vzdal s tím, že pokud ho budu chtít koupit, tak až příští sezónu. Potom jsem (kvůli dostupnosti) začal koukat po Aprilii SR GT 125 - trochu víc kW a stejně jako PCX splňuje moje požadavky. Ta je ale aktuálně taky nedostupná - i když situace je u ní lepší - někteří dealeři by jí měli doskladnit teď v září/říjnu.
Cerdom

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 7
Registrován: 28 črc 2022, 19:54

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod panTerek » 13 zář 2022, 13:44

Martass11 píše:... ale někteří lidé mě nahlodali, když mluvili o praktičnosti rovné podlahy oproti středovému tunelu...


PCXko vlastním a rovná podlaha mi nechybí. Na kolena trochu táhne, na aliexpressu se dají dokoupit takový "uši", kolena jsou schovanější, ale musíš je přivrtat do kapot. Pokud hodláš jezdit i v zimě, tak kup deku a jsi v pohodě. K rovné podlaze - jsem kancelářská krysa, ne stavební dělník, takže víc ocením možnost natáhnout si nohy před možností odvozu basy piv nebo pytle cementu (stále omílaná mantra zastánců rovných podlah, basu piv jsem kupoval tak před deseti lety a cement ještě nikdy). Taky si nekoupíš místo "normálního" auta dodávku jen kvůli tomu, že je obecně dodávka praktičtější a vejde se do ní jedna paleta cihel z boku a druhá zezadu. Za mě je nejlepší koupit kufr. Výrobci motokufrů se sice jistí udávanou nosností 3 kila, ale když se nebudeš drncat po polňačce, tak ho těma pivama můžeš plně naložit. :D

Jen ty musíš vědět, jestli potřebuješ náklaďák, nebo jestli jezdíš nalehko a stačí ti podsedlák, do kterýho cestou domů hodíš dva rohlíky a kus salámu k večeři.
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 13 zář 2022, 14:17

Plus pre tunel je aj to, že kedže v ňom máš nádrž, tak logicky o tolko viac miesta musí byť niekde pod sedadlom, kde by tá nádrž bola kebyže máš rovnú podlahu. Takže u dvoch rovnako velkých skutrov bude mať ten tunelový väčší "zavazadlový prostor". (ten uzavretý, suchý ).
A jazdné vlastnosti kvôli nižšiemu ťažisku tiež hovoria v prospech tunela.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 518
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod kerim7 » 13 zář 2022, 15:34

Pro PanTerek: Basa piv není žádná mantra, navíc klasická basa se na podlahu nevejde, i ten balík petek, když jsou dvoulitrové, se tam musí docela nacpat. Věz, že taky nejsem stavební dělník, ale občas si doma něco sám udělám, protože to dokážu a chci. A s tou dodávkou je to srovnání dost nevhodné, spíš trapné. Já to mám vyřešené - malý skútr na pojížděčky a nákupy, s podlážkou, ale bez výkonu a pohodlí. Na cesty velký, svižný a pohodlný skútr, bez podlážky. Ne každý si pořizuje dva stroje, tak jsem jen chtěl poukázat na kriteria, která lze vzít v úvahu. Ale to, jakou má které váhu, to už je vlastním rozhodnutí. A neregistroval jsem nějaké zastánce rovných podlah - prostě si o tom jen píšeme. S poslední větou souhlas a s Valsidalxam taky.
A pro Martass11 - taky si na to někde cvičně sedni a vyzkoušej ty stroje, musí ti vyhovovat ergonometrie. To je docela zásadní.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 13 zář 2022, 15:43

Martass11 píše:Zdravím a chtěl bych poprosit o radu a Vaše zkušenosti:
Už jsem téměř rozhodnutý koupit PCX jako můj úplně první skůtr, ale někteří lidé mě nahlodali, když mluvili o praktičnosti rovné podlahy oproti středovému tunelu....Díky


Je to o prioritách, o ničem jiném. Neexistuje univerzální odpověď, že toto je lepší, vždycky je to lepší pro někoho.

Manželka přecházela z Maxona Matador na Hondu SH 125. Tudíž ze skútru s tunelem na rovnou podlahu. Chtěla to i z designových důvodů, a nemůže si ji vynachválit. Na podlaze vozí kde co, včetně pytle omítky apod. Dále si pochvaluje jízdní vlastnosti - větší kola. A je rozhodně zastáncem rovné podlahy :wink:

Já mám ADV 350, tudíž s tunelem. Obtížnější nastupování, oproti rovné podlaze, je realita. Hodně, opravdu hodně jsem zvažoval Piaggio Beverly 400, a nakonec jsem ji nebral - z designových důvodů.... Prostě se mi víc líbí typy co víc připomínají motorku (i PCX), kdežto moja chce vzhledově skútr.

Zajímavý poznatek se objevil ve vláknu PCX ohledně zpracování rukojeti plynu - to naše SHčko z roku 2017 je tedy vyrobeno lépe.

panTerek píše:Nejde o vůli plynu při přidání/ubrání, prostě ten plynovej grip je celej vyklechtanej i do strany (dá se s ním kvedlat zleva doprava a zpět minimálně tak 2 mm). Mám to na PCXku taky tak, beru to jako vlastnost téhle rozpočtovky...
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod panTerek » 13 zář 2022, 15:53

To kerim7: Ano, ne každý si pořizuje dva stroje, proto mám PCX. Skútr líbivý, na druhou stranu s rozumnou pořizovací cenou, který zvládá jízdu po Praze i výletování po okolí. Pár drobností k večeři se pod sedlo vejde a víc požadavků na náklad nemám. Nepotřebuji druhý skútr na tahání materiálu, na to mám velkého rodinného kombíka a když jím jednou/dvakrát za měsíc sjedu do hobbymarketu, tak mě to nezruinuje a i pohodlí přepravy je někde jinde. Martass11 to má třeba podobně a je škoda ho zrazovat od pořízení PCXka, pokud se mu líbí jen kvůli praktičnosti rovné podlahy, která pro někoho může být irelevantní. :wink:

K tomu plynu, zarazilo mě to při prvních desítkách kilometrů, ale po tisícovce to už člověku nepřijde. :D
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Luděk73 » 13 zář 2022, 16:04

Martass11 píše:Zdravím a chtěl bych poprosit o radu a Vaše zkušenosti:
Už jsem téměř rozhodnutý koupit PCX jako můj úplně první skůtr, ale někteří lidé mě nahlodali, když mluvili o praktičnosti rovné podlahy oproti středovému tunelu. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti, jestli PCX dokáže např. dobře schovat nohy před větrem, připadně před špatným počasím? Dá se na tom tunelu v případě nutnosti převézt něco většího? Prostě obecně, i když se mi to vzhledově líbí nesrovnatelně více, nepřekáži tam ten tunel v praktičnosti?
Díky


Ahoj,musíš si položit otázku kam budeš jezdit a co na něm vozit. Já kupoval PCX kvůli ceně a nízké spotřebě a to plně splnilo má očekávání,navíc oproti SH má velký prostor pod sedlem a plus mám kufr,takže jsem zatím odvezl vše co jsem potřeboval…když potřebuji odvézt něco objemnějšího tak si beru auto.
Luděk73

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 29 črc 2022, 08:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Winterwolf » 13 zář 2022, 16:51

Martass11 píše:Zdravím a chtěl bych poprosit o radu a Vaše zkušenosti:
Už jsem téměř rozhodnutý koupit PCX jako můj úplně první skůtr, ale někteří lidé mě nahlodali, když mluvili o praktičnosti rovné podlahy oproti středovému tunelu. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti, jestli PCX dokáže např. dobře schovat nohy před větrem, připadně před špatným počasím? Dá se na tom tunelu v případě nutnosti převézt něco většího? Prostě obecně, i když se mi to vzhledově líbí nesrovnatelně více, nepřekáži tam ten tunel v praktičnosti?
Díky


Popřemýšlej co a kam budeš vozit. Já mám Sh a žena PCX. Já odvezu 5 kartonů vina a žena 2. Kamarád co měl starého Leada zvládl 6 :twisted:

Na oba skútry se dá dat deka proti chladu, ale jen na SH můžeš použit tu univerzální zasteru.

SH sluší kufr, na PCX vypadá blbě…

Na SH dáš velké plexi za které se schováš před deštěm bez krčení, ale pokud jen mrholí tak přes nej blbě vidíš…

UPCX dáš nákup pod sedačku, SH jen drobnosti…
Lukas
EX Huatian HT50QT-16 EX Yamaha VP300 Versity EX Honda SH 150 EX Yamaha Majesty 180

Honda SH300i
Obrázek
Uživatelský avatar
Winterwolf

Moderátor
 
Reputace: 197
Příspěvky: 2901
Registrován: 11 dub 2010, 20:13
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda SH300i /Honda PCX 125
Tuning / úpravy: Vyhrivane hefty, deka, a jeste par dalsich...

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 13 zář 2022, 17:04

panTerek píše:...Nepotřebuji druhý skútr na tahání materiálu, na to mám velkého rodinného kombíka a když jím jednou/dvakrát za měsíc sjedu do hobbymarketu, tak mě to nezruinuje a i pohodlí přepravy je někde jinde....


A tak to já mám doma jednostopých strojů pět, a dvoustopé tři. Mimo jiné i toho kombíka. A stavební materiál vozím, takřka výhradně, v něm. Já. I když gril jsme, v rámci výletu, z Moutfieldu vezli na zadním sedadle v kabriu, a ty vytřeštěný oči prodavače mě baví dodnes.

Moje drahá polovice je pyšná, co všechno na té rovné podlaze odveze, takže vozí co může na ní. A skútr ji natolik baví, že auto je vždy až na třetím místě. Bo na druhém je opět skútr :wink:
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků