Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Martass11 » 13 zář 2022, 22:24

Díky za super reakce. Cement vozit nebudu, ale třeba kolega si pochvaloval, jak na podlahu nacpe celý vyfouknutý paddleboard. Ale stejně na větší náklady a výlety s rodinou mám kombika. Skútr chci používat na cestu do práce, co nejdéle to půjde, proto mě zajímalo, jestli ty nohy na pcx nejsou odkryté jak na motorce. Ale podle toho co jsem zatím četl by to snad nemělo být tak strašné. Zatím to asi vidím na starší PCX 2014-17 a vyzkouším jak si sedneme.
Martass11

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 24 črc 2022, 17:35

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod 83427 » 14 zář 2022, 08:32

Co mám svou krátkou zkušenost, tak na PCX jsou nohy kryté spíš proti vodě, ale při jízdě na ně táhne. Ta maska jako deflektor fakt nefunguje.
2022 Honda PCX 125 | 2023 Honda CB500X (R.I.P.) | 2024 SWM Superdual T (coming soon)
Uživatelský avatar
83427

50+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 54
Registrován: 04 čer 2022, 18:33
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 125, SWM Superdual T 600

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod panTerek » 14 zář 2022, 09:06

Medvěd píše:... I když gril jsme, v rámci výletu, z Moutfieldu vezli na zadním sedadle v kabriu, a ty vytřeštěný oči prodavače mě baví dodnes...

Moje drahá polovice je pyšná, co všechno na té rovné podlaze odveze, takže vozí co může na ní. A skútr ji natolik baví, že auto je vždy až na třetím místě. Bo na druhém je opět skútr :wink:


Kamarád si v kabriu přivezl ratanový nábytek na zahradu. Byl na výletě a někde po cestě prý měli neodolatelný výprodej, vezl to přigumicukovaný až na kufru. Bohužel fotodokumentace není, bylo to v době, kdy mobilní foťáky nebyly použitelný.

Sakryš, PCX jsem kupoval i kvůli ženě, protože má jen řidičák B, to abych jí ho nepůjčoval. :D
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Citelis » 14 zář 2022, 10:48

Osobně bych do PCX (skutru s tunelem) už nešel ... a pokud na tom budeš jezdit do práce, tak se stěhování krámů nevyhneš ;-) Protože furt je potřeba někde něco vyzvednout / nakoupit / zařídit. Koupoval jsem ho, protože tenkrát měli u dealera ojetou za dobrou cenu, líbilo se mi to a vzhledem k nulové zkušenosti s moto, jsem to před koupí ani neprojížděl, abych to nezničil :lol: moje chyba :mrgreen: ale asi ve světle tehdejších zkušeností bych ho koupil tak jako tak - až časem člověk zjistí co skutečně potřebuje a co mu vadí :idea:

Jezdím po Praze celoročně, mám nově střední plexi Puig. Ochrana před deštěm super ... mám v podstatě mokrou jen helmu a ruce.
Ochrana před zimou nic moc - za chvíli asi nahodím deku, ale jak to má komplikovaný předek, tak i deka je komplikovana a stává se, že různě podfukuje - no už pojedu třetí zimu a na laku je to znát, takže asi nebudu řešit a přilepim to kobercovkou ke skůtru :oops: Paradoxně na Fazeru mi taková zima není, protože motor pěkně hřeje kolena... na skůtru nehřeje nic (možná Piaggio má výdechy chlazení na nohy - nevím).

Další je, že pokud si dáš vyšší plexi než standard, tak už na řídítka nejdou dát blastery proti větru/dešti - bourají do plexi a výrazně zmenší rejd.

PCX má asi větší kufr pod sedadlem než Sh, ale to bych přežil. Zadní kufr nemám protože přehazuju nohu přes sedlo a furt jsem do něj kopal, nelíbí se mi, a papírová nosnost je mizerná. Mám cestou pár rozbitých úseků a nechtěl jsem řešit upadlý kufr.

Takže většinou to skončí tak, že mám náklad na tunelu a držím ho nohama, čož je problém na světlech protože na tom tunelu to fakt nedrží a při zastavení je potřeba to chytat rukama :D Případně ho přikurtuju na sedadlo spolujezdce.

Natažené nohy mi nevyhovujou (jediná výhoda je když člověk brzdí, tak nesjíždí ze sedla), jezdím spíš jak na motorce (nohy mám na podlážce úplně vzadu, patama se skoro dotýkám stupaček spolujezdce. Otázka jak by mi vyhovoval posed ala WC na skůtru s podlahou.

Další věc je údržba a přístup k motoru a seřizování ventilových vůlí - na to je potřeba sundat komplet kapotáž od víčka nádrže až dozadu. Z toho důvodu pokukuju po Lambretě - tam se vyndá vana kufru pod sedlem a na motoru se dá udělat cokoliv ... ale zas to má jen 12" kolečka.

Omlouvám se za neorganizovaný souhrn myšlenek, ale nemám literární střevo :lol: snad to pomůže

https://img32.rajce.idnes.cz/d3202/15/1 ... .jpg?ver=0
https://img32.rajce.idnes.cz/d3202/15/1 ... 3346?ver=0
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Stanzki » 14 zář 2022, 12:40

Martass11 píše:Zdravím a chtěl bych poprosit o radu a Vaše zkušenosti:
Už jsem téměř rozhodnutý koupit PCX jako můj úplně první skůtr, ale někteří lidé mě nahlodali, když mluvili o praktičnosti rovné podlahy oproti středovému tunelu. Můžu se zeptat na vaše zkušenosti, jestli PCX dokáže např. dobře schovat nohy před větrem, připadně před špatným počasím? Dá se na tom tunelu v případě nutnosti převézt něco většího? Prostě obecně, i když se mi to vzhledově líbí nesrovnatelně více, nepřekáži tam ten tunel v praktičnosti?
Díky


Asi zřejmě záleží na tom, k čemu skútr chceš. Jestli to je vozítko pro dosažení nějakého cíle, třeba dojíždění do práce, nebo na výlety a kochat se a nebo jako víceúčelový stroj se kterým i odstěhuješ ložnici. Já rozhodně ty první dvě varianty, i když dle asijských videí, se dá na skútru odvážet ledacos, třeba pár ovcí či šestičlennou rodinu.

-- 14 zář 2022, 12:43 --

Ještě bych měl dotaz, nakonec půjdu do letého pcx, včera na něj vyjel podívat a protože tomu zatím moc nerozumím, co je toto ? Takový plastový kondom z půlky plný oleje. Mezi variátorem a vzduchovým filtrem. Díky za info
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Stanzki

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 24 čer 2022, 12:31

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 14 zář 2022, 13:15

Fotka nic moc, ale předpokládám, že odvětrávání klikové skříně. Alespoň my ho zhruba v těchto místech na SHčku máme. Jednou za čas (SHčko 6 tis. či dříve, podle stylu jízdy a množství deště) je nutno vypustit.

Jinak u SHčka nejde pouze o víceúčelovost, uživatelé na něj nedají dopustit z jiných důvodů. Zejména vetší kola (míň to drncá), lepší ochrana proti větru/dešti, styl posezu, a v neposlední řadě vzhled. Tudíž ty první dva důvody jsou také splněny :wink:

Jak jsem už psal výše, každý to, co se mu líbí :D
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Martass11 » 14 zář 2022, 14:44

Teď jsem ještě četl v pár recenzích, že nmax je na tom co se týče krytí nohou malinko lépe. Dost začínám uvažovat i nad touto variantou. Vlastně jediný důvod, proč jsem Yamahu nebral v úvahu je ten škaredý palubní přístroj :D
Martass11

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 24 črc 2022, 17:35

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 14 zář 2022, 15:54

Ja mám otázku na majiteľov Nmaxov. Tiež tam je problém so spotrebou oleja ? Alebo to len u niektorých X maxov ?
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Dano » 14 zář 2022, 16:21

mal som množstvo skútrov-jediné 2,ktoré mali spotrebu oleja,bol X max 300 a N max 125 (obidva mali motor Blue Core)
X max 300 som kúpil ročný z nájazdom 1700 km,žral olej-písal som o tom dosť v príslušnom vlákne
N max 125 som kúpil nový,zabehal podla príručky,žral olej
kamoš kúpil N max 125 nový,zabehal podla príručky,žerie mu olej
priznám sa-vadí mi,keď motor žerie olej,na Yamahu som tak trochu zanevrel-olej mi nežrali ani čínske skútre,a mal som ich celkom dosť :wink:
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 593
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod JardaB » 14 zář 2022, 17:35

Ve videu ani v naučném textu není ani zmínka o větších vůlích v pístové skupině

https://www.youtube.com/watch?v=5M19Tq4-vo4

https://global.yamaha-motor.com/showroom/bluecore/en/
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1673
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod valsidalxam » 14 zář 2022, 18:20

Dano píše:mal som množstvo skútrov-jediné 2,ktoré mali spotrebu oleja,bol X max 300 a N max 125 (obidva mali motor Blue Core)
X max 300 som kúpil ročný z nájazdom 1700 km,žral olej-písal som o tom dosť v príslušnom vlákne
N max 125 som kúpil nový,zabehal podla príručky,žral olej
kamoš kúpil N max 125 nový,zabehal podla príručky,žerie mu olej
priznám sa-vadí mi,keď motor žerie olej,na Yamahu som tak trochu zanevrel-olej mi nežrali ani čínske skútre,a mal som ich celkom dosť :wink:


hmm, myslel som, že Nmaxov sa to netýka. Zujímavé, už pred 20 rokmi, ked velmi skutre ešte nikto neriešil (a na internete už vôbec nie ), tak Yamaha bola skrátka tá, čo žrala olej (v dilemách CBR, vs R1).
Takže v tom prípade by som ja v otázke PCX, alebo Nmax mal jasno. Ešte aj cenovo myslím je už teraz Nmax o nejakých 200-300€ vyššie.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Stanzki » 14 zář 2022, 20:05

Medvěd píše:Fotka nic moc, ale předpokládám, že odvětrávání klikové skříně. Alespoň my ho zhruba v těchto místech na SHčku máme. Jednou za čas (SHčko 6 tis. či dříve, podle stylu jízdy a množství deště) je nutno vypustit.

Jinak u SHčka nejde pouze o víceúčelovost, uživatelé na něj nedají dopustit z jiných důvodů. Zejména vetší kola (míň to drncá), lepší ochrana proti větru/dešti, styl posezu, a v neposlední řadě vzhled. Tudíž ty první dva důvody jsou také splněny :wink:

Jak jsem už psal výše, každý to, co se mu líbí :D



Odvětrávání? Je to spíš taková plastová ampule s kapalinou. Fotka je špatná ano, je to fotka inzerenta na netu. Majitelé pcx 2019 by mohli vědět
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Stanzki

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 24 čer 2022, 12:31

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Medvěd » 14 zář 2022, 20:45

No, ano. Odvětrání je taková průhledná plastová ampule s kapalinou. A proto se musí vylívat... A průhledná je proto, aby bylo vidět, že je co vylívat... :wink:

Edit:
Jako "Odvětrání klikové skříně" je tento dzindzik popisován a nazýván v návodu ke skútru. Jak jsem nakoupil, tak prodávám.
Naposledy upravil Medvěd dne 14 zář 2022, 21:24, celkově upraveno 1
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Dano » 14 zář 2022, 21:18

ono to ani nie je odvetranie,ale zberná "nádobka" na kondenzát-vzdušná vlhkosť+olejové výpary z klukovej skrine,je to tak trochu aj rýchla kontrola stavu motora-ak je tam toho vela,je možné,že piestne krúžky už netesnia tak,ako by mali-môžem dať foto z aktuálneho skútra S.Burgman 200,nájazd 6500 km,nie je tam ani kvapka :wink:
k výberu PCX vs. N max-to je fuk,aj tak nie sú skladom-hmm,kde sú tie časy,keď som si v predajni Yamaha mohol vybrať z troch farieb,dodanie ihneď :?
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 593
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Citelis » 14 zář 2022, 22:17

jj, je to "odvětrání klikové skříně" :wink:
a troufnu si tvrdit, že o stavu motoru to toho moc neřekne. I v návodu píšou, že se má kontrolovat častěji pokud se jezdí "furt plnej" a nebo "furt za mokra". Já to mám cca tak, že přes léto se mi tam neobjeví nic (cca 3500km). Přes zimu jsem schopný to naplnit celé (taky tak cca 3000km) - počítám do toho i propršený podzim a začátek jara.
EDIT: Celkový nájezd 26 500km
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků