Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Calebos » 19 bře 2021, 08:35

Tak zase a znovu: nechal jsem si to projit hlavou(apriori tu svetlost) a zacal jsem uvazovat i o Burgmanovi 125. :D Kdyz na nej civim poruznu z videi a z ofiko stranek Suzuki, tak ty maly kolecka jsou hodne koukatelny! Navic jsem na nem uz kdysi staticky u prodejce sedel a ergonomicky se mi hodne trefil do vkusu.
Vim, ze porovnavat Burgmana s Forzou/X Maxem 125 nejde, ale subjektivne mi prijde, ze k nim ma bliz, nez k PCX/N Maxovi. Majoritne v oblasti pohodli(apriori sedlo ma hodne komfortni). Co se tyka deflektoru, tak ten je pouzitelny? Nebo kryje vzduch hur pri vyssich rychlostech?

Jen pro vysvetleni principu dotazu: nejde o penize. Vim, ze u novy masiny se smysluplnou vybavou v tom zahucim u Burgmana za 130K nejmin a Forzy/XMaxe za 160K nejmin. Je mi fakt jedno jestli utratim radove treba o 50K vic, nebo min a chci si hlavne udelat radost s dozvukem nejakyho trosku rozumnyho duvodu, ze to, co si poridim, se da odargumentovat. :) Jde mi fakt primarne o pohodli a schopnost masiny ustat rychlosti kolem 100 km/h tak, aby me to nevyklepalo a byl jsem na tom schopen ujet aspon 120 km na zatah. Vim, ze s Burgmanem se na tu rychlost dostanu pozdeji, nez s Forzou/X Maxem, ale vem to cert.
Beru to tak, ze min stresu pri jizde je vic Adidas a ty osminky nemaji narok na dynamickou jizdu uz z principu a clovek se, diky tomu, musi podle toho na silnici chovat.

Mate nekdo vetsi zkusenosti?

Dekuju.
Calebos

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 23 úno 2021, 12:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 19 bře 2021, 09:07

120 km na zátah se dalo bez problému dát i na slušné pajdě :wink:
Obecně platí, že větší kola jsou s ohledem na jízdní vlastnosti lepší, než menší.
Držet rychlost 100 km/h by neměl být problém na žádném s výkonem nad 10 kW. Burgman 125 má 8 kW, což je ještě méně, než má nové PCX. Syn má PCX 8 kW a ono to i 100 km/h dá, ale držet ji znamená trápení a optimum je někde 80-90, předpokládám tedy, že s Burgmanem to bude podobné.
Nevím kde si přišel na 160 000 Kč za Forzu, pokud jsem dobře koukal, tak stojí 133 tisíc. 160 tisíc je za 350 :wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod bado » 19 bře 2021, 09:37

Já mám zkušenost kterou nechceš slyšet. Měl jsem N-maxe, parádní lehký, spotřeba.Byl jsem nadšen. Nejdelší nájezd jsem měl přes 400km. Ale když vyjedeš z města tak se to stává životu nebezpečné. Auto -kamion co jede 80 nepředjedeš, ostatní jsou ti zas nalepení za zadkem a neujedeš jim. Zážitek je když chceš -musíš kousek po dálnici.Potom tě střelci myškama předjíždějí a není to nic příjemného. Pořídil jsem si X-Max 300. Už ten rozdíl v provedení, pohodlnosti je neporovnatelný. Výkon nesrovnatelný. Nyní máš dostatek výkonu komukoliv ujet, s rozumem předjet.
Druhá věc je životnost. Se 125 taky dojedeš kam budeš potřebovat, ale motor skoro neustále vytočený na max. (bavím se o příměstském, mimoměstském provoze). A na to se zase váže dostupnost servisu a ND.
Uživatelský avatar
bado

250+
 
Reputace: 130
Příspěvky: 323
Registrován: 22 kvě 2018, 08:43

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Calebos » 19 bře 2021, 09:46

keto píše:120 km na zátah se dalo bez problému dát i na slušné pajdě :wink:
Obecně platí, že větší kola jsou s ohledem na jízdní vlastnosti lepší, než menší.
Držet rychlost 100 km/h by neměl být problém na žádném s výkonem nad 10 kW. Burgman 125 má 8 kW, což je ještě méně, než má nové PCX. Syn má PCX 8 kW a ono to i 100 km/h dá, ale držet ji znamená trápení a optimum je někde 80-90, předpokládám tedy, že s Burgmanem to bude podobné.
Nevím kde si přišel na 160 000 Kč za Forzu, pokud jsem dobře koukal, tak stojí 133 tisíc. 160 tisíc je za 350 :wink:


Pisu 160K s vybavou. Nebudu moc setrit na helme, nebo poradnym obleceni. Vim, ze aktualni verze stoji 133K, ale kdyz k tomu pridas helmu/bundu/rukavice/plachtu na kryti/mozna nejakej zamek(retez, cokoliv jinyho na zabezpeceni, bude to stat venku)/povinny ruceni a dalsi povinny poplatky, vyjde to neco kolem 160K.

-- 19 bře 2021, 08:53 --

bado píše:Já mám zkušenost kterou nechceš slyšet. Měl jsem N-maxe, parádní lehký, spotřeba.Byl jsem nadšen. Nejdelší nájezd jsem měl přes 400km. Ale když vyjedeš z města tak se to stává životu nebezpečné. Auto -kamion co jede 80 nepředjedeš, ostatní jsou ti zas nalepení za zadkem a neujedeš jim. Zážitek je když chceš -musíš kousek po dálnici.Potom tě střelci myškama předjíždějí a není to nic příjemného. Pořídil jsem si X-Max 300. Už ten rozdíl v provedení, pohodlnosti je neporovnatelný. Výkon nesrovnatelný. Nyní máš dostatek výkonu komukoliv ujet, s rozumem předjet.
Druhá věc je životnost. Se 125 taky dojedeš kam budeš potřebovat, ale motor skoro neustále vytočený na max. (bavím se o příměstském, mimoměstském provoze). A na to se zase váže dostupnost servisu a ND.


S tou "dynamikou" samozrejme pocitam a rychlost 100 km/h je top na rovince a jeste, kdyz je na silnici volno a rozhodne si nedelam iluze, ze bych na okreskach bezpecne predjizdel. Naplno pocitam s tim, ze osminka je velky kompromis, ale jak uz jsem psal: zatim nevim jestli me to chytne a udelam si papiry na A. U Burgmana mi jde apriori o to jestli i v tech, napr. 100 km/h, se to da ustat z hlediska turbulenci a deflekce vzduchu. Co jsem videl na youtube videa, tak vsichni do jednoho docela peli chvalu na aerodynamiku. Mozna i proto to nema takovy vykon. :D

-- 19 bře 2021, 08:56 --

Ale aspon, ze jste mi nijak zasadne toho Burgmana nezkritizovali. Aspon mam dalsi alternativu a vybirat ze tri variant uz je lepsi. :)
Calebos

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 23 úno 2021, 12:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 19 bře 2021, 10:11

bado píše:Já mám zkušenost kterou nechceš slyšet. Měl jsem N-maxe, parádní lehký, spotřeba.Byl jsem nadšen. Nejdelší nájezd jsem měl přes 400km. Ale když vyjedeš z města tak se to stává životu nebezpečné. Auto -kamion co jede 80 nepředjedeš, ostatní jsou ti zas nalepení za zadkem a neujedeš jim. Zážitek je když chceš -musíš kousek po dálnici.Potom tě střelci myškama předjíždějí a není to nic příjemného. Pořídil jsem si X-Max 300. Už ten rozdíl v provedení, pohodlnosti je neporovnatelný. Výkon nesrovnatelný. Nyní máš dostatek výkonu komukoliv ujet, s rozumem předjet.
Druhá věc je životnost. Se 125 taky dojedeš kam budeš potřebovat, ale motor skoro neustále vytočený na max. (bavím se o příměstském, mimoměstském provoze). A na to se zase váže dostupnost servisu a ND.


S tím naprosto souhlasím, mám srovnání PCX od syna, pak sám jsem vlastnil viz profil další dva skútry 200 a 300 ccm a můj názor je podobný, skútr město a mimo město je ideál kolem 300 ccm. Není tak velký a těžký, jako ty 400 a výš a má dostatečný výkon, aby mohl mimo město držet krok s osobáky a měl rezervu pro předjetí náklaďáku.

-- 19. 3. 2021 09:28 --

Ale aspon, ze jste mi nijak zasadne toho Burgmana nezkritizovali. Aspon mam dalsi alternativu a vybirat ze tri variant uz je lepsi. :)[/quote]

Samozřejmě pro začátek na vyzkoušení stačí cokoli a pokud pak stejně má zůstat v rodině, tak nejde o vyhozené peníze. Japonci jsou tradičně kvalitní a pak Piaggio a Kymco. Z toho jsem vždy vybíral já, ale většinou jsem skončil u Hondy :wink: Kolega měl Hondu a nyní koupil Kymco a nestěžuje si, takže je to věc vkusu a preferencí, než problém s kvalitou a funkčností. Ještě je tu možnost jít rovnou do tříkolky 300 ccm, ale to už je docela dost peněz jen na zkoušku.
Psát při výběru skútru cenu včetně oblečení, helmy atd. je poněkud zavádějící, protože to se dá pořídit od pár tisíc až do několika desítek tisíc :wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Calebos » 19 bře 2021, 11:13

Jasny, chapu. Tou cenou myslim klasicky prumer. Prece jen ta cena ve vetsine pripadu znaci nejakou miru komfortu(normy na to nemaji vliv. Tady se striktne udava certifikace, ktera je v zakladu u specifikace stejna u vyrobku "levneho" i "draheho". Ale ten komfort pak zvysuje casto neumerne cenu a je na kazdem, jesli to chce platit.), takze treba bunda, ktera sedi a ma aspon "dvojkovy" chranic patere nebude za 3K, ale za 5 a vys( a to jeste v te nejjednodussi specifikaci, kratka a "hadrak") a kdyz se to posklada, na nejakych 25-30K se clovek dohromady dostane(vcetne dalsich soucislych a nutnych poplatku).

Ale diky vsem za zkusenosti. Pro me je dulezite si vytridit na zacatku kam nejit. V te mire nabidek je nutne asi jit vylucovaci cestou diky tomu, ze nemam zkusenosti.

-- 19 bře 2021, 10:19 --

Jeste ad 3kolka: neni to, pokud se nepletu, taky na B ridicak? Viz treba Yamaha Tricity 300. Tohle me uz napadlo taky, ale nevim jak se tale koncepce vpredu popere s polnimi cestami(viz cesta na Krivoklatskou tesne u Berounky, kudy jezdim na chatu). Mozna uvazuju spatne, ale zda se mi, ze na tohle se hodi ta jednostopa lip ...
Calebos

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 23 úno 2021, 12:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 19 bře 2021, 11:43

Neměl jsem nikdy tříkolku, ale co vím od jednoho majitele, tak říkal, že stabilita je nesrovnatelně lepší obzvláště, když se jedním kolem chytne díra nebo najede na tramvajové koleje atp. takže předpokládám, že i ten terén by s tím nemusel být problém. S B je určitě Piaggio, protože na tu informaci jsem narazil u jednoho místního prodejce, když jsem vybíral mašinku pro sebe.
U toho oblečení bych poradil vybírat z dobře odvětraných a třívrstvých, pokud chceš jezdit i v chladnu i v horku. Ty levné většinou toto nesplňují, moje zkušenost je, že se člověk v nich v létě potí, jsou málo prodyšné i když mají ty větrací otvory. Po několika zkouškách jsem skončil u RST Ventilátor jako kompletu a na teplé dny mám ještě kevlarové jeansy Trilobit, což je asi nejprodyšnější věc, která přece jen má nějaký stupeň ochrany.
Přeji hodně štěstí při výběru.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Calebos » 19 bře 2021, 12:00

Diky. RST me hodne zajima uz dyl(jezdim trial mbt, takze se to hodi i sem) a delaji za rozumne penize docela kvalitni veci. U te bundy chci vyjimaci termovlozku, ale pritom lehci, kratkou. Je to kompromis, ale porad je otazka jestli budu jezdit na skutru i v zime a pokud ano,tak koupim poradnou bundu a do toho asi i kryty na riditka. Ale to necham za na podzim :)

-- 19 bře 2021, 11:05 --

https://www.k2moto.cz/panska-textilni-b ... 2367-cerna za me vcelku variabilni reseni. Mohla by ustat jak leto, tak podzim/jaro.
Calebos

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 23 úno 2021, 12:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod forester » 19 bře 2021, 16:51

Mám RST Ventilátor 5 komplet ale na tvojom odkaze je to nenormálne predražené. Pozri odkaz v mojom príspevku na RST kde sme to preberali.
helmy-oble-eni-f59/vyber-bundy-t1737-495.html#p323903
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5477
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Calebos » 19 bře 2021, 19:53

Asi se to da sehnat i jinde levneji. Souhlas. Ale bez vyzkouseni to nekoupim, takze musim nejdriv nekam, kde t maji na prodejne.
Calebos

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 23 úno 2021, 12:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod LadaM » 19 bře 2021, 20:21

Srry za lehky OT, ale myslím si, že univerzál oblečení od 5 do 30 st je nesmysl. Možná expediční bundy za 40k, ale bavíme se pořád o jízdě na 128 cc skůtru? :) Já mám 2 bundy jednu cestovní, nepromokavou, od -5 do 20 a druhou síťovanou od 20 výš. Je tam překryv podle toho, co převažuje a samozřejmě jemné laděni spodními vrstvami. Když vím, že nebude víc jak 23, 25, vemu velkou a triko, když tepleji, vemu letní a mikinu. Vícevrstvé řešení je fajn, ale musíš to mít kam odkládat. A do deště stejně většinou vozí i přes drahé gtx komplety nemoky, bo to ztěžkne a studí.
Mě touringový komplet od Hubíka zbyl z velké motorky a letní bundu mám už druhou, než jsem zjistil, jaká má být. Kdybych měl přijít do krámu s tím, že ani nevím, jestli mě to chytne, stejně bych si nevybral.
Koupil bych si na začátek něco, co má nějakou ochranu a střih, abych se v tom cítil dobře a chráněn, klidně z lidlu nebo v inzerci. Je hezký počítat 30k za oblečení, ale když ani nevíš jestli budeš jezdit...


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 273
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod forester » 19 bře 2021, 20:59

Colebos: ja by som postupoval ako ti radí LadaM a obliekol sa najprv z nejakého motoshopu kde nemajú drahé veci ale zase nie nekvalitné. Ja som sa na začiatok obliekol z www.louis.de ale v kamennom obchode. Tam majú naozaj všetko a v príjemných cenách. Majú aj akcie a vtedy sa dá naozaj ušetriť plus zbieraš body s každého nákupu ktoré ti na konci roku premenia na eurá. Keď robíš väčší nákup je dobré si počkať na akciu 25€ z nákupu 99€ a 50 z 199€ čo tiež poteší.Zaobliekol som sa tam na začiatku na 90% a mnohé veci mi slúžia dodnes.

No ale ty sa radšej sústreď na výber skútru a nemrhaj energiou lebo s oblečením to bude iná alchýmia ako sa dá očakávať :D
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5477
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Calebos » 20 bře 2021, 09:58

Chapu a diky za tipy. Abych to vysvetlil: vsichni vime, ze ochrana je to prvni(i v nizkych rychlostech, pokud potkam auto jakkoliv, muze to byt naposledy). Takze zada asi ta 2. norma(je to snad prenos sily max. 30 kN, coz se da prezit) a lokty/ramena aspon neco, aby clovek byl schopen odejit po svych. :) Vim, ze to zni mozna tak, ze se v tom hrabu, ale mimojine na kole(mtb/trail) jsem zazil pady, o kterych se leckomu ani nesnilo a diky ochrane nikdy nic zlomeneho(natrzene ucho, klacek pichly do stehenniho kvadricepsu nepocitam. To jsou mekke tkane). A to byla jen helma a zakladni chranice.
Pokud potkam auto, asi to bude horsi.

Mate zasadne pravdu v tom, ze nema smysl za to zbytecne utracet(normy musi splnit vse, co je na trhu, jinak to tam nesmi), ale z druhe strany specialne v lete, kdy trpim vic na horko(jsem zimni typ, zima mi moc nevadi), rad se nechal odvetrat at se nepotim jak Ovcacek na tiskove konferenci hradu ... Rozhodne nejdriv poridim neco lehciho(chci hadrak) a pak pripadne neco na zimu, coz bude neco uplne jineho(nedelam si iluze o obleceni, ktere ustoji oba extremy. Takove neexistuje. Ani za tech 30K v podobe bundy :)

Jednoduse receno pocitam s tim, ze poridim integralu, bundu, rukavice, plachtu na kryti. To je zaklad. Asi se vyplati nejvic investovat do hlemy. Tam, kdyz to neni prijemne, tak to pak stipe pri delsich cestach. Tohle mam vyzkouseno i trailu na kole ...

K te termovlozce: pokud uvazuju o odepnuti a ulozeni, tak by u X Maxe/Forzy/Burgmana nemel byt problem. V tech je mista fakt dost. Zas o tolik vic toho vozit nebudu. :)

-- 20 bře 2021, 09:02 --

Forester: presne tak! Nejdriv skutr. Souhlas. Jenze jak je ted protektorat a JEBabis s JEBlatnym a Prasackem nam tu zahnojili, mohl jsem mit uz vyber stroje davno za sebou ...
Calebos

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 23 úno 2021, 12:46

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod HANZTD » 20 bře 2021, 10:51

Calebos

Čoveče na 125 si fakt integralku nepořizuj ( s tou Ovčačka hravě trumfneš :lol: ) , tu nemam ani ja na skůtr 850.. , jdi uplně dostačující cestou otevřený JETKY
a hned vstupní investici taky srazíš :wink:
z APRILIA SR 50ie na SRMAX 300ie nejnověji SR\/ 850 ;-) .. + DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO

NEBREČIM , MÁM ITALKY .. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 8)
Uživatelský avatar
HANZTD

500+
 
Reputace: 97
Příspěvky: 747
Registrován: 05 zář 2014, 22:33
Bydliště: ÚSTÍ NAD LABEM
Skútr / moto: APRILIA SR\/ 850 ABS,ATC sport r.v.12 BLACK
Tuning / úpravy: AKRAPOVIČ SR\/ , Led svit , Pozičky P+Z alá USA , Tourist plexi , Hot grip , Semtam polep trikolora-sport , Giwi 55L (nouzově)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 20 bře 2021, 11:04

K ochraně zad je ideální páteřák zvlášť, než cokoli co je v těch bundách, pokud to nejsou vyloženě závodní kombinézy, vlastní zkušenost, kdy jsem po čelním střetu s autem skončil jen s pohmožděným kolenem a to díky páteřáku, on totiž většinou disponuje i širokým bederním pásem, který ti drží a zpevňuje vše, co je v břišní dutině, v nemocnici se divili, že nemám po takové nehodě vevnitř nic urvané.
Jinak to třívrstvé oblečení funguje tak, že když jedeš v zimě, tak maximálně přes poledne vyndáš jednu vrstvu a když jedeš v teplejším období, tak tu termo necháváš rovnou doma a pak opět vyndáváš jen jednu vrstvu. Sám jsem si bez problémů vystačil u NC700X s úložným místem, které tam je místo nádrže.
S helmou samozřejmě souhlas, tam jsem taky nakonec nešetřil a po dvou levných jsem nakonec koupil Schuberth C3 a pak už nebyl důvod kupovat jinou:wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 7 návštevníků

cron