Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod pochabel » 13 bře 2021, 21:06

Ahojte. Poprosil by som vás o radu, alebo skôr porovnanie či odporúčanie 125-kových "maxi"skútrov. Táto kubatúra je pre mňa hraničná, nakoľko vlastním len "B-čko" a nemám v pláne si rozširovať VP aj na "A-čko". Mám v pláne ho používať na cesty do práce po Bratislave (cca do 25km denne), samozrejme aj nejaký ten výlet cez víkend (prakticky takmer každý víkend, smer Záhorie, Považie, Myjavské kopanice, až Tatry), prípadne dovolenku. Určite po okreskách, ale niekedy bude treba ísť určite aj po diaľnici(v núdzových prípadoch). A raz za nejaký čas aj cesta na východ (až za Prešov), čiže vlastne celé Slovensko :D . Preferujem kľudnú výletnú jazdu, žiadne športové jazdenie (to s týmito strojmi asi ani nie je možné), nepotrebujem ani byť prvý na križovatkách, jazdiť budem sám, ale niekedy aj jazda vo dvojici (ale toho sa trochu bojím kvôli tým max 11kW, ja vážim cca do 95kg, ona cca do 55-60kg) samozrejme aj s nejakou príručnou batožinou. V mojom hľadáčiku sú samozrejme Honda Forza, Yamaha XMAX, ale zaujali ma aj Kawasaki J125 a SYM Cruisym. O Honde a Yamahe je toho na nete veľa. Ale skôr by ma zaujímali reálne skúsenosti majiteľov Kawasaki J125 a SYM Cruisym, či sú spokojní, či by menili za iný atď. Samozrejme, ak viete o nejakých ďalších strojoch v danej kategórii, bol by som rád za odporúčanie aj týchto. Zaujíma ma aj reálna spotreba, dojazd, dostupnosť servisov, náhradných dielov, prípadne nejaké chyby, ktoré sa po nejakom čase objavia, ... . Viem, že môžem na tieto cesty používať aj auto, a je určite na to vhodnejšie (konkrétne myslím tie dlhé cesty), ale keďže bývam a pracujem v meste, nemienim si kupovať auto, ale len skúter. Každopádne to musí byť max. do 125ccm (ak by sa chystala nejaká novela zákona, ktorá by mi umožnila jazdiť aj na skútri do 35kW, bolo by to samozrejme lepšie), mala by to byť pohodlná mašinka. Ide mi o také cestovanie na pohodičku po okreskách cca 70-80 km/h (samozrejme s nejakou rezervou výkonu). A ako som písal, neplánujem si rozširovať vodičské oprávnenie, ostávam len pri B-čku. Vopred vám ďakujem za odpovede, prípadne rady, odporúčania.
pochabel

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 13 bře 2021, 20:14

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Badarala » 13 bře 2021, 21:58

Jestli s tím hodlas dělat vše, cos popsal, a bude tě (potažmo vás oba) to bavit, s velkou pravděpodobností svižně zmenis názor na udělání řidičáku A.
Do té doby si kup ten skútr, ktery bude líbit a bude dobrá koupě. A v případě delších cest a zavazadel už bych velmi prihlednul k podsedlovemu prostoru. Na 11 kW skútru jet s kufrem a bez, když ho člověk zdime na max, je docela znát. Není zač
Badarala

750+
 
Reputace: 312
Příspěvky: 971
Registrován: 27 říj 2013, 23:07
Bydliště: okres Litoměřice
Skútr / moto: N-max / Suza
Tuning / úpravy: běžné doplňky pro každodenní užívání

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod HANZTD » 13 bře 2021, 22:02

jak píše Badarala s timhle výpisem použití , si ted kup něco podle ceny a co ti padne do oka , páč u těch 125ccm nevydržíš :wink:
z APRILIA SR 50ie na SRMAX 300ie nejnověji SR\/ 850 ;-) .. + DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO

NEBREČIM , MÁM ITALKY .. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 8)
Uživatelský avatar
HANZTD

500+
 
Reputace: 97
Příspěvky: 747
Registrován: 05 zář 2014, 22:33
Bydliště: ÚSTÍ NAD LABEM
Skútr / moto: APRILIA SR\/ 850 ABS,ATC sport r.v.12 BLACK
Tuning / úpravy: AKRAPOVIČ SR\/ , Led svit , Pozičky P+Z alá USA , Tourist plexi , Hot grip , Semtam polep trikolora-sport , Giwi 55L (nouzově)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod LadaM » 13 bře 2021, 22:04

Varianta silného stroje s B je tříkolka.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 272
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod bajza » 13 bře 2021, 22:08

Určitě bych přidal do seznamu Aprilia SR max (Gilera Nexus), popř. Kymco Downtown (x-town) což je vlastně to samé jako Kawasaki. Měl jsem Gileru Nexus a byl to super stroj. Maximální spokojenost a perfektní podvozek. Pokud by tě zajímalo něco konkrétního stačí říct.
Uživatelský avatar
bajza

1000+
 
Reputace: 186
Příspěvky: 1106
Registrován: 24 črc 2009, 21:31
Bydliště: Český Krumlov
Skútr / moto: Honda SW-T400, Gilera Nexus 125i (už není)

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod pochabel » 13 bře 2021, 22:33

Ďakujem vám veľmi pekne chlapi ešte raz. Tak, musím sa priznať, aj som nad tým A-čkom uvažoval, je mi jasné, že pravdepodobne k tomu budem aj "donútený", keďže milujem šoférovanie, ale z auta je to také o ničom, ale každopádne sa mi nechce absolvovať zase autoškolu. No nič, budem musieť napísať niekam na ministerstvo, či neposunú trošku kubatúru a kW pre B-čko. :wink: Prajem veľa šťastných km s vetrom vo vlasoch a veľa krásnych zážitkov na dvoch kolesách, prípadne troch.
pochabel

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 13 bře 2021, 20:14

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod forester » 13 bře 2021, 23:05

Byť tebou tak už sa zapisujem na vodičák A, lebo keď sa to uvolní tak to bude masaker. Prakticky už od novembra 2020 to stojí a nedajú sa robiť skúšky. Keby sa to aj zajtra uvolnilo tak tí čo budú dobiehať zahltia aj ďalší štvrťrok a ti čo sa teraz zapíšu do kurzu sa možno dostanú na rad koncom roka (sezóny) S cenami to bude podobné, pre velký dopit sa to určite zdraží aby “majstri” dobehli čo zameškali. Skrátka všetci budeme niečo dobiehať :D A najviac budú dobehnutý tí čo budú váhať :D

A ináč ja nie som zástanca povolovania šoférovať motocykel 125 s vodičákom B. Nehovorím že niekto s tým nemá problém ale šoférovať auto a skúter je velký rozdiel a prináša vela śpecifík ktoré nie každý dokáže zvládať. Nie nadarmo rakušania ani briti nešli touto cestou a vyžadujú si spraviť krátkodobý kurz aj z praktickými jazdami.Nestačí len si zaplatiť. A už to niekde posúvať by bol vrchol.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5475
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 14 bře 2021, 14:24

Taky jsem rozšiřoval řidičák, ale to tenkrát byly na "B" jen pajdy a tříkolky stály obrovské peníze, protože byly jen 500 ccm, nyní se už dělají i 300 ccm a tam už je cena příznivější, také platy jsou někde jinde a i dobrá 125 ccm jede výrazně lépe, než pajda, takže možnosti jsou dnes hodně jinde, než tenkrát, na druhou stranu jsem tím pádem na 10 let vyzkoušel i "velkou" motorku a byla to příjemná zkušenost, ale nyní ve věku 60 jsem už uznal, že mi bude stačit opět praktičtější skútr kolem 300 ccm :wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod forester » 14 bře 2021, 16:38

Tak to je správny úsudok a pomaly sa blížim aj ja k tomu ale ešte stále mám v garáži aj Hondu Hornet CB 600 F ktorú som musel odkúpiť od syna ktorý ju chcel predať keď zariadoval byt a sa mu narodilo bábatko.

Je to cukrík, bude to ťažké sa ho vzdať. Tá lahká manévrovatelnosť a sila 75kW je neskutočne príjemná :D
https://youtu.be/7J59CbkfLUE
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5475
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod Badarala » 14 bře 2021, 17:26

Jo, šestka Hornet, jak to vytočíš nad 8000, tak jede jak střelenej :!: :D
Badarala

750+
 
Reputace: 312
Příspěvky: 971
Registrován: 27 říj 2013, 23:07
Bydliště: okres Litoměřice
Skútr / moto: N-max / Suza
Tuning / úpravy: běžné doplňky pro každodenní užívání

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod LadaM » 14 bře 2021, 20:57

forester píše:A ináč ja nie som zástanca povolovania šoférovať motocykel 125 s vodičákom B. Nehovorím že niekto s tým nemá problém ale šoférovať auto a skúter je velký rozdiel a prináša vela śpecifík ktoré nie každý dokáže zvládať.

Souhlas. Současný stav je klasický byrokratický přístup (pozůstatek Rakuska-Uherska, dnes Brusel) - je jednodušší zkontrolovat formulář nebo kartičku, než zhodnotit něčí schopnosti, nebo např. technický stav vozidla. Domnívám se, že kdyby rozšíření B na A spočívalo jenom v praktické zkoušce (plus volitelný kurz), nemusel by paskvil se 125 s B vůbec existovat a lidi by si vpohodě udělali A, nebo nějaké omezené A na skůtry (stejně jako někde funguje B pouze s automatem). Protože všichni, co znám, co si rozšiřovali papíry, měli problém pouze s teoretickou zkouškou, případně s povinnými jízdami, pokud už stejně motocykl ovládali. To samé jsou třeba papíry B+E. Jízdy i praktická zkouška o ničem, ale dělat po 20-ti letech řízení zkoušku z teorie s rizikem komplikací v případě neúspěchu je dost stresující. Proto si taky holanďani vydupali B96 na karavany (jenom praktická zkouška bez teorie). Klasický argument, že pro zkušeného řidiče je abstraktní test z teorie brnkačka a kdo ho neudělá, neměl by vůbec vyjíždět, neberu. Lidi nebourají proto, že by neznali předpisy, ale kvůli nepozornosti, případně podcenění schopností / situace.
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 272
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod forester » 14 bře 2021, 22:08

Ja som robil vodičák 3x v živote. Po škole resp ešte počas nej r1977,B,C,M,T+ prívesy a návesy. Potom už to spomínané A- čko r.2010 a ako bónus vysoká škola v r. 2013 D a vtedy mi naozaj lepilo. Na autobus musí byť plný počet bodov 55 a žiadne pochybenie sa neospravedlnilo. Viac menej som chodil každoročne na školenia z titulu profesie a bol som za to povďačný lebo nové veci som sa doučil a staré občerstvil. Teraz keď mi niečo vyfučí z gebule a nie som si istý tak otváram knižku a preštudujem si to. Som nesvoj keď mi niečo nie je jasné na 100%.Preto možno moja profesná deformácia a zodpovednosť keď počujem ako to niekto chce ochcať a niečo získať len tak bez námahy učiť sa. A že tých prešlopov v premávke denne s toho nadhladu kabíny busu je aleluja netreba asi spomínať.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5475
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod keto » 14 bře 2021, 22:39

LadaM píše:
forester píše:A ináč ja nie som zástanca povolovania šoférovať motocykel 125 s vodičákom B. Nehovorím že niekto s tým nemá problém ale šoférovať auto a skúter je velký rozdiel a prináša vela śpecifík ktoré nie každý dokáže zvládať.

Souhlas. Současný stav je klasický byrokratický přístup (pozůstatek Rakuska-Uherska, dnes Brusel) - je jednodušší zkontrolovat formulář nebo kartičku, než zhodnotit něčí schopnosti, nebo např. technický stav vozidla. Domnívám se, že kdyby rozšíření B na A spočívalo jenom v praktické zkoušce (plus volitelný kurz), nemusel by paskvil se 125 s B vůbec existovat a lidi by si vpohodě udělali A, nebo nějaké omezené A na skůtry (stejně jako někde funguje B pouze s automatem). Protože všichni, co znám, co si rozšiřovali papíry, měli problém pouze s teoretickou zkouškou, případně s povinnými jízdami, pokud už stejně motocykl ovládali. To samé jsou třeba papíry B+E. Jízdy i praktická zkouška o ničem, ale dělat po 20-ti letech řízení zkoušku z teorie s rizikem komplikací v případě neúspěchu je dost stresující. Proto si taky holanďani vydupali B96 na karavany (jenom praktická zkouška bez teorie). Klasický argument, že pro zkušeného řidiče je abstraktní test z teorie brnkačka a kdo ho neudělá, neměl by vůbec vyjíždět, neberu. Lidi nebourají proto, že by neznali předpisy, ale kvůli nepozornosti, případně podcenění schopností / situace.


S tím souhlasím, rozšíření by mělo vždy jen obsahovat to, co je navíc a ne se zabývat tím, na co už zkouška složená byla.
Já jsem trochu výjimka, protože jsem v životě dělal 5 x řidičák, jelikož mám papíry úplně na všechny kategorie, které jsou v řidičáku možné :wink: a ještě jsem v době ježdění s náklaďákem a autobusem chodil každý měsíc na přezkoušení (testy) a u autobusu byla povolená jen jedna malá chyba, jinak smolík :wink: takže mi zas až takový problém si ho rozšířit nedělalo, jen jsem si říkal, že je to jen tahání peněz z naších kapes a úplně zbytečně a to to stále jen zdražuje :( .
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod forester » 14 bře 2021, 22:45

Tak kolega. Možno mám málinko naviac a to taxikársku licenciu. Ale nikdy som to nerozbehol. Povedal by som že tie skúšky boli ťažšie ako všetky skupiny na VP. Pristupoval som k tomu, čo keď náhodou. Bral som si príklad od môjho tatka ktorý mal kuričské skúšky a pritom boĺ projektant. VP budú drahšie a stále drahšie a čo je horšie náročnejšie na predpisy. Pribudnú iné technické vyhlášky a zdravotné skúšky budú obsiahlejšie. Preto sa čudujem keď teraz niekto chce velkú motorku alebo skúter nad 125 tak váha a špekuluje.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5475
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Výběr 125ccm skútru - obecné téma

Příspěvekod HANZTD » 15 bře 2021, 14:23

Ted je v BAZARU pro Sto pěta dvacítkáře pěkná 125 Yamaha NMAx , na rozjezd kariery dobrej kousek
z APRILIA SR 50ie na SRMAX 300ie nejnověji SR\/ 850 ;-) .. + DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO

NEBREČIM , MÁM ITALKY .. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 8)
Uživatelský avatar
HANZTD

500+
 
Reputace: 97
Příspěvky: 747
Registrován: 05 zář 2014, 22:33
Bydliště: ÚSTÍ NAD LABEM
Skútr / moto: APRILIA SR\/ 850 ABS,ATC sport r.v.12 BLACK
Tuning / úpravy: AKRAPOVIČ SR\/ , Led svit , Pozičky P+Z alá USA , Tourist plexi , Hot grip , Semtam polep trikolora-sport , Giwi 55L (nouzově)

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník