V čem jezdíte?

Diskuze o helmách a motooblečení. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod Medvěd » 09 srp 2022, 09:17

Martass11 píše:Ahoj,
dá se jezdit v letní síťované moto bundě i v pozdních podzimních měsících, když pod ní dám fleecovou mikinu a na to hodím nějaký nepromok? (ten by teoreticky nemělo ani profouknout) Nebo je prostě potřeba koupit další bundu. Nohy bych asi vyřešil dekou...


Určitě jde. A je to tak i poměrně použitelné, minimálně do doby, než se postupně dovybavíš.

Jezdím 26 km/jedna cesta. Ráno u nás bývá kolem 12-15 stupňů, večer při návratu kolem 25-28.

Tudíž v létě ráno funkční triko, funkční mikina, letní motobunda, a přes ni outdorová nepromokavá bunda (taková o dost lepší větrovka), a reflexní vesta (letní). Pod 12 stupňů ledviňák. Nazpět triko, bunda a vesta.

S příchodem večerních teplot kolem dvacítky jezdím v "zimní" moto bundě. Ostatní vrstvení stejné, při větším chladu přidávám vložku do bundy. Pod 12 stupňů pod moto jeans jégrovky, pod 7 na gatě nepromoky.

Pokud budeš jezdit 10 km, zejména po městě, jsou nároky na zateplení nižší. Jedeš nižší rychlostí, tudíž se ochlazuješ pomaleji. A kratší dobu, takže vydrží "nastřádané" teplo z doma. Nicméně jde o velmi individuální požadavky, takže co stačí jednomu, nestačí jinému. Je nutný osobní experiment :D

Nicméně já šel opačně, tedy letní bundu jsem dokupoval až na ni bylo, jako druhou. Pokud je "zimní" bunda dobře odvětraná, je výrazně univerzálnější. A v současné době se dají koupit takové, které se po odepnutí panelů dají srovnat s letní. Což bych doporučil, sám takovou chci příští rok pořídit.
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod josuk » 09 srp 2022, 17:59

Nepromok je nouzovka, jak se zpotis je to mokré i zevnitř za chvíli.
Mototextil může být jak domeček, zavres a pokud tesni rukávy a u krku může být pod tím jen tričko, košile. V létě se ale taky potí. Na léto je asi nejlepší kůže nebo voskovane plátno. Ta kůže zvládne i trochu vody, to plátno se sice promoci ale proti větru je zas lepší než kůže. Za mě je na motorku nejdůležitější ta vrchní vrstva..co je pod ní je na každém..
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod inkvizition » 08 čer 2023, 07:58

Krásný den všem. Vidím, že se tu nějakou dobu nic neodehrálo a tak zkusím probudit diskuzi "hloupým" dotazem.
Pořizuji skůtra, 125, očekávám pouze cesty do práce, 30 minut, z toho cca 5 minut po okresce 90, jinak obce 50. Z oblečení nemám nic. Nějaký tip, co vzít do úplného začátku?
Už jen debata integrální helma vs otevřená mě vyšťavila tak, že doteď nevím, co si z toho vzít :-).

Děkuju moc za jakýkoliv tip.
inkvizition

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 15
Registrován: 05 čer 2023, 07:24

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod johny_r » 08 čer 2023, 08:20

Ahoj,
jezdím denně, celoročně podobně dlouhé cesty a mám pocit, že jsem hadry už celkem vychytal, takže si dovolím poradit. Vezmu to od země :)
- kotníkové moto boty s membránou. Mám černé, které vypadají relativně civilně. Používám bez problémů celoročně.
- kevlarové džíny. Mám dvoje. Jedny "obyč" na teplejší dny, druhé mají vyndavací membránovou zateplenou vložku. V těch "zimních" se dá jezdit v pohodě i -10 °C. V obou mám chrániče kolen a boků.
- dvouvrstvá moto bunda - tzn. bunda s vyndavací membránovou vložkou. V zimě tam vložku mám, na jaře ji vyndám. Bunda má spoustu otevíracích větracích otvorů a větrací panely vepředu, takže v létě všechno rozepnu a dá se v ní v pohodě jezdit i ve 30 °C. Většinou pod ní stačí vzít tričko, ve vedru radši funkční a v zimě dlouhé termotriko. V bundě samozřejmě chrániče (ramena, lokty, páteř)
- motomikina - mám mikinu, která má na těle neprofuk membránu a je těsná na tělo, takže se vejde pod bundu. Jezdím v ní v zimě nebo když jsou chladná rána a z bundy už mám vyhozenou membránu, takže bych profoukl. Ani v mrazu není potřeba víc než termotričko s dlouhým rukávem, mikina a bunda s vloženou membránou.
- Tenký membránový nákrčník - pro mne nezbytnost, používám i v létě po ránu, kdy je kolem 15 °C, v zimě neustále
- rukavice - mám troje - letní krátké kombinace hadr/kůže (samozřejmě s chrániči), dlouhé membránové na jaro-podzim a zimní membránové, elektricky vyhřívané. S sebou vozím vždycky dvoje (vždy ty střední plus zimní nebo letní), často si ráno beru dlouhé a odpoledne krátké.
- helmu mám překlopnou a můžu vřele doporučit. V létě se dá jezdit s otevřenou a v zimě/dešti je to jako integrálka. Je těžší, což je daň za variabilitu, ale nelituju. Výhoda je homologace pro oboje použití, narozdíl od výklopek, které jsou obvykle homologované jen jako zavřené a navíc otevřená brada překáží.
- nepromok - mám bundu i kalhoty. Bunda je nutnost, pokud chceš jezdit i za mokra a i tak se ti někdy stane, že začne pršet, bude mlha nebo nějaká extrémní zima, kdy to zafunguje jako další neprofouknutelná vrstva (párkrát jsem to takhle použil ve velkém mrazu). Hodí se i když je mokro a člověk nechce být celý zasviněný od bordelu, co zvedají auta před ním. Kalhoty jsem použil asi 3x v extrémním dešti, skůtr dobře kryje a ta půlhodinka se dá obvykle zvládnout bez nich a člověk se pak převlékne a usuší.

Předesílám, že ta výbava dohromady nebyla úplně za hubičku, byť jsem nekupoval ty nejdražší kousky (snad kromě vyhřívaných rukavic a těch zimních kalhot, kterých ale fakt nelituju). Na druhou stranu díky tomu můžu jezdit fakt neustále kromě dnů, kdy na silnici leží sníh, to už ale není o oblečení.

Držím palce a kdyžtak se klidně ptej.
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod valsidalxam » 08 čer 2023, 09:23

mám to takmer všetko podobne.
Malé rozdiely- v zime namiesto vyhrievaných rukavíc nasadzujem Tucano slonie uši.
Bundy tri - jedna s vložkou do roboty (na jar vyberám), jedna velká enduro bunda s vložkou na chladné dni nie do roboty a jedna letná, sieťovaná. Nad 20 stupňov mi stačí táto.Nad 30 teplo aj v tom, chodím vtedy kolo domu len v hokejovom drese.
Kalhoty rovnako dvoje, oboje kevlarové Wetecy. Dvojvrstvové nosím do mája, jednovrstvové od mája do oktobra. Chrániče jedna sada, prekladám ich.
Rukavice troje. Dvoje letné (raz do roboty, raz na výlety ). Jedny zimné.
Boty dvoje. Alpinestar Faster ked len jazdím, Dainese Metropolis ked aj chodím pešo.
Helmy dve Vyklápačka Airoh s Pinlockom na zimu , preklápačka Shark na leto. čakám (už vyše pol roka ) kým príde na do obchodu LS2 ff901 Advant X v carbone a budem mať všetko v jednom balení, aj 200 gramov hmotnosti dole.
Nepremok mám v jednom kuse, dvoj dielny mi v dlhšom daždi zatekal.
V zime ešte nosím pod sedadlom held zateplenú zásteru. Na skuter termoscud Tucano, čo som mal na predchádzajúcom skutri už nekupujem, zbytočne. Zimy krátke, jazdy počas nich krátke, a tá zastera poslúži v kríze takmer rovnako.

V lete pokiaľ idem niekam na dlhší výlet, tak vrchná vrstva na sedadle pripevnenej batožiny je tá velká zimná bunda. Všetko tým prekryjem a až tak zapavúkujem.. Pre istotu, keby na nejakom kopci , alebo čase klesla teplota pod príjemné čísla (nepremok sa mi kvôli tomu obliekať nechce).
Na krk dám ked je chladno čokoľvek, v lete ho má holý. Termoprádlo, ani kukly nepoužívam.

No a jak sa hovorí- neexistuje zima na motorku, len zle oblečený motorkár.
A ked sa nejaký štvorkolesový čudák bude čudovať, že jazdíš v zime a či ti nie je chladno tak sa ho opýtaj, či sa chodí aj na Silvestra čudovať niekam do Tater, že sa tam tí blázni na prknech preháňajú rovnakou rýchlosťou ako ty, rovnako , alebo horšie oblečení ako ty, o 8 hodín dlhšie ako ty , o 300 km severnejšie a o kilometer vyššie ako ty, v o 10 až 20 stupňov chladnejšom počasí ako ty, toto všetko navyše aj s malými deťmi.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod johny_r » 08 čer 2023, 09:44

K tomu poslednímu odstavci bych jen dodal, že oni se při tom hejbou a to je sakra velký rozdíl. 100 km/h v -10 °C v sedě bez pohybu je něco jiného než lyže (kde i 50 je slušná rychlost) a při tom poměrně značný fyzický výkon. Pokud bude tazatel hledat zimní termotriko na motorku, je potřeba hledat takové modely, které jsou určené pro nízkou fyzickou aktivitu - třeba lov, kde v tom myslivec sedí dvě hodiny na posedu. Skvěle asi funguje merino vlna, alě mě by to sežralo, takže jsem musel najít jiné alternativy.
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod valsidalxam » 08 čer 2023, 11:22

johny_r píše:K tomu poslednímu odstavci bych jen dodal, že oni se při tom hejbou a to je sakra velký rozdíl. 100 km/h v -10 °C v sedě bez pohybu je něco jiného než lyže (kde i 50 je slušná rychlost) a při tom poměrně značný fyzický výkon. Pokud bude tazatel hledat zimní termotriko na motorku, je potřeba hledat takové modely, které jsou určené pro nízkou fyzickou aktivitu - třeba lov, kde v tom myslivec sedí dvě hodiny na posedu. Skvěle asi funguje merino vlna, alě mě by to sežralo, takže jsem musel najít jiné alternativy.


k tomu mám protiargument. Videl si aká vie byť dlhá sedačka niekde v Alpách hore na vrchol ? Kým ťa tam v sede (menej pohyblivom ako mám ja na skutri ) to lano vyvlečie, tak ja som dávno v robote.

Samozrejme extremista tipu zimné výlety na skutri nie som. V zime len nevyhnutné presuny (robota, obchod ) kedy sa dá (ked ja to auto a všetky problémy s ním spojené tak neznášam). Ale určite nevymrznem jak celý deň na lyžiach.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod johny_r » 08 čer 2023, 11:30

Mně to neříkej, já ještě nikdy nenechal skůtr doma kvůli teplotě :-). Je fakt, že na sedačce může být chladno, na druhou stranu, vrstvení na motorku je trochu složitější, protože aby fungovaly chrániče, nemůže být bunda moc volná. To na lyžích odpadá, protože páteřák je samostatný a na těle a jiné chrániče většina lidí nevozí.
Ale jak píšu, do -10 se půlhodinové přejezdy dají zvládnout úplně v pohodě.
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: V čem jezdíte?

Příspěvekod panTerek » 08 čer 2023, 15:51

Přes léto letní rukavice, letní motobundu s chrániči, klasický dlouhý rifle a pevnější tenisky. Dle větru a počasí nákrčník.
Když se ochladí cca na 10 st. nasazuji na skútr "sloní uši" (pak můžu jezdit v letních rukavicích i v zimě), do motobundy dám vložku, přes rifle hodím zateplenou deku na skútr (mám kolem pasu, sice spodem táhne, ale zase tolik v zimě nejezdím a ta nastálo na skútru se mi nelíbí).
V dešti a pod 3 stupně beru auto. :-)
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Předchozí

Zpět na Helmy a oblečení

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků