Podivné chování skůtru po přezutí

Diskuze o pneumatikách. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod johny_r » 06 čer 2023, 09:44

Ahoj,
přezul jsem skůtr z nových zimáků na dříve používané letní (Michelin City grip) a v první zatáčce jsem to málem položil. Chování bych popsal jako nestabilní. V nízkých rychlostech (třeba do 20 km/h) to trochu "plave" a při náklonu do určitého úhlu se najednou řídítka samovolně stočí do zatáčky a chce to docela sílu je v zatáčce udržet "rovně". Na druhou stranu, při vyšších rychlostech se skůtru nechce do náklonu. Countersteering vyžaduje výrazně větší sílu. Hned jsem zkontroloval tlak, ale gumy jsou nafoukané správně.

Čím to je? Nedokážu odhadnout, jestli se to takhle chovalo už na podzim před přezutím, protože změna byla plíživá. Teď po výměně z nových zimáků je to šok. Ty gumy mají najeto tak 14 000 km, ale vzorku mají pořád dost (uprostřed nejmíň tak 4 mm).
Budu rád za názor, každopádně aktuální stav se mi nelíbí. Třeba na kruhovém objezdu se bojím to víc položit, abych si nelehl, což na zimácích v pohodě šlo. Něco je tedy špatně.

Ještě doplním:
- gumy jsou nasazené správně (směr otáčení), resp. stejně jako minule (zkontrolováno podle fotek)
- nafoukané jsou správně
- kola byla vyvážena (nevím jak, ale jsou na nich nová závaží, takže nějak ano)
- na obě strany se to chová stejně (blbě)
- před přezutím se to chovalo ukázkově, takže nepředpokládám nějaké zásadní vady jako křivý rám apod.

Přikládám fotky. Myslel jsem si, že by to mohlo být sjetím, ale na předním kole problém nevidím. Na zadním trochu plocha bude, ale některé to chování (stáčení řídítek) nebude vina zadního kola.

WhatsApp Image 2023-06-05 at 14.55.26 (Střední).jpeg

WhatsApp Image 2023-06-05 at 14.55.26 (3) (Střední).jpeg

WhatsApp Image 2023-06-05 at 14.55.26 (2) (Střední).jpeg

WhatsApp Image 2023-06-05 at 14.55.26 (1) (Střední).jpeg


Díky
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod puffybodie » 06 čer 2023, 10:24

A jak jsou ty gumy stare? Navic 14.000km najezd jestli maji, tak to uz je pekne hodne na neco co je mene nez 16". Na mem cruiseru predchozi majitel si taky myslel, ze je vsechno ok, protoze vzorek byl, od pohledu nebo i prejetim rukou to nevypadalo na zadne hrany a podobne, ale proste stroj se ovladal uplne na h..... prave v zatackach a naklonech.

A co bylo spatne? No to, ze to bylo 11 let stare jeste z Kanady. Takze kdovi jak dlouho ten stroj na nich stal nekde ve skladu bez pohybu atd. Po vymene voila jak nova motorka a vsechno v pohode.

Setrit na pneumatikach u jednostopeho stroje nepovazuji za zrovna chytrou strategii.
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod HonzaR » 06 čer 2023, 12:17

johny_r - popsal jsi poměrně přesně situaci po montáži nových gum. Člověk si postupně (jak se gumy opotřbovávají) zvykne na diametrálně odlišné chování stroje a po výměně za nové je to najednou nepřirozené. Gumu sjetou na plochu musíš do náklonu nutit, nová kulatá tam padá sama... po 100km si přivykneš...
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1859
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod puffybodie » 06 čer 2023, 12:45

HonzaR> az na to, ze on tam nedal nove gumy, ale nejake kdovi jak stare s 14.000km na hrbu ;-)
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod johny_r » 06 čer 2023, 13:09

Děkuju za odpovědi. Pro upřesnění - gumy jsou staré dva roky (resp. skůtr je starý dva roky, na DOT jsem nekoukal, ale nepředpokládám, že by tam z výroby namontovali nějaké muzejní kousky). Mým cílem není šetřit na gumách a vím, že 14 000 není úplně málo. Na druhou stranu, když jsem je před zimou zouval, tak jsem žádný problém nepozoroval a ani teď na nich nevidím nějaké ojeté plochy apod. Proto jsem je, nic zlého netuše, obul zpátky. Nemám problém koupit nové, ale nejdřív by mne zajímalo, v čem je problém a jestli nemá jiné řešení. Přijde mi, že kdyby se to na podzim chovalo takhle, tak bych o tom věděl.
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod puffybodie » 06 čer 2023, 13:14

2 roky to je nic, pokud nejsou podle DOT fakt nejake stare. Ale i za ty 2 roky uz to mohlo ovlivnit to jak to parkuje (treba ze se to 4 mesice pres zimu ani nepohne) a jak to bylo uskladnene po vyzuti. Divnejsi mi prijde, ze po 14.000km je porad na nich takovy vzorek :-)

Obecne ale pokud na tom neni viditelne nejake poskozeni, ani rukou neni nic citit, tak by jsi to musel ruzne promerovat, testovat kvalitu te gumy a podobne. To se ti asi takhle urcite nevyplati se tim zaobirat.
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod JardaB » 06 čer 2023, 13:49

johny_r píše:.

Pro definitovní vyhodnocení a nějaké závěry je zásadní rok výroby pneu -DOT
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1668
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod johny_r » 06 čer 2023, 13:53

Jezdilo to furt a přes poslední zimu byly gumy uskladněný v garáži. Nic, co by jim mělo ublížit. Teď budu teoretizovat. Kdyby byla přední guma sjetá do střechy, tak by se to chovalo jak? Nemohlo by to způsobovat to samovolné stočení řídítek při náklonu? Na zadní gumě je určitě trochu plocha, i když mi nepřijde nijak strašná (ale nemám zkušenost). To by zase odpovídalo té neochotě jít do náklonu, ne? V podstatě mi přijde divné, že by byl problém jinde než v tom, že ty gumy jsou sjetý. Problém je, že tak podle mne moc nevypadají a nechce se mi kupovat nový, pokud by to neřešilo můj problém.
Díky
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod puffybodie » 06 čer 2023, 14:16

Jak rikam, na cruiseru 11 let stare gumy vypadaly na pohled i dotyk ok, vzorku taky spoustu a stejne se to chovalo hrozne pri zataceni. Koupil jsem novou a problemy zmizelo.

A kdyby jsi mel neco s tlumici/rizenim , tak by bylo nepravidelne sjete a oskakane.
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod LubošV » 06 čer 2023, 15:35

Podle mého jde o blbě sjedou přední pneumatiku...to že má stále vzorek větší než 1,6mm ještě neznamená, že je OK..... nesprávným stylem jízdy se pneu sjíždí tak, že je jakoby v řezu do tvaru "A"....tedy se stýká s vozovku jen na malé ploše a proto se jeví motorka jako nestabilní u skútrů běžnější než u velkých motorek)....polož na dezén přední gumy dlaň a přejeď několikrát ze strany na stranu (ne dopředu a dozadu) - viz odkaz na FB profil motoguru Pepy Sršně, žesi jako nehraju na vševěda...... jakmile ucítíš hranu, gumu vyměň.... .

Z fotek cos přiložil to nejde poznat

https://m.facebook.com/180739014053/pho ... 684839054/
LubošV

50+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 87
Registrován: 09 bře 2021, 16:54

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod srnka1010 » 06 čer 2023, 16:57

Podla mňa si moc zvykol na nové zimné pneu a teraz máš problém zvyknúť si na na bežné pneu. Zmeň štýl jazdy a zvykov a časom privykneš na letné. Nemôžeš porovnávať tak rozdielne pneumatiky. To že to predtým nerobilo,je asi tým,že ti tie zimné pri jazde veľa odpustili.
Uživatelský avatar
srnka1010

750+
 
Reputace: 163
Příspěvky: 852
Registrován: 18 čer 2016, 20:37
Bydliště: Voderady
Skútr / moto: yamaha majesty 250 r.v 2000 / Honda Transalp 600

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod LadaM » 06 čer 2023, 17:02

Jestli to nebude podobné, jako u lidí, co v 80 tis dají nové tlumiče s tím, že ale ty původní origo byly "úplně v pohodě" :) A teprve po výměně zjistí, že nebyly. Pokud se něco zhoršuje postupně, člověk si stačí zvykat. Ty si pamatuješ, že byly na podzim OK, ale s novými zimáky jsi teprve zjistil, co je to OK guma, tak Ti teď přijdou naprd. Což je u jedničkových city gripů se 14 tis na hrbu celkem pravděpodobné...
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 49
Příspěvky: 268
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod johny_r » 07 čer 2023, 09:34

Tak jsem si přečetl ten příspěvek na Facebooku a viník nalezen. Je to sjetá přední guma. Zkoušel jsem ji ohmatat a hranku jsem našel, i když zrovna zřetelné to teda není. Nicméně, když si přečtu ten Sršňův příspěvek, je to naprosto přesný popis mých problémů. Cituji:

"Přední guma je u motorek daleko důležitější než zadní guma - z předku dostáváte informace k jízdě a řízení, jakmile máte přední gumu jen minimálně sjetou stejně jako na obrázku - dost brutálně to ovlivňuje chování Vaší motorky, v zatáčkách se zavírají řidítka, v průběhu zatáčení musíte chtě nechtě tlačit silou do řidítek kontra a tlačíte tak motorku pod sebe a proti zatáčce - což končí hodně často pádem na předek a ještě k tomu máte pocit, že gumy kloužou - měňte vždy celou sadu gum zároveň, vzorek neslouží u motorkových pneumatik jako indikace opotřebení! ale jen pro odvod vody za mokra!"

Je to přesně to, co píšu nahoře. Takže není o čem a jdu kupovat gumy, teď ještě které...

Děkuju za všechny odpovědi.
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: Podivné chování skůtru po přezutí

Příspěvekod puffybodie » 07 čer 2023, 14:30

Tak ne vsechny rady se daji vzdy nasledovat. Na Ninji mi guma vydrzela vzdy cca 6000 (zadni) a sla pryc az lezlo draty. Chovani bylo v pohode i v Lednu treba. Menit to v sade, tak vyhazuju 2x rocne dobrou predni gumu :-D
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV


Zpět na Pneumatiky

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník