Yamaha X-max 300

Diskuze o skútrech nějvětších objemů.

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod dejavu » 12 srp 2021, 14:48

Jediná cesta je obrátit se na ideálně na zdroj - Japonsko. Jakýkoliv dealer - ať už sebevětší - ti řekne to, co mě. Yama o tom ví, ano, připouští to, ale mohou to být tisíce strojů a v této době nemá prachy nikdo. Takže se to tutlá a řeší jak se řeší.
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod keto » 12 srp 2021, 19:48

forester píše:Lenže problém je asi v tom že Yamaha musí mať oficiálnych x reklamácii k určitej konkrétnej závade aby k takej velkej akcii ako zvolávačka malo prísť. Takže keď ostatné množstvá postihnutých motorov ich majitelia nenahlásili a nespísali o tom reklamačný protokol tak ako aj ty, tak Yamaha nemá čo a ani koho riešiť lebo nikto si oficiálne nesťažuje. V takejto veci nestačí si iba pokecať s predajcom.


Tak reklamace chodí a pokud jich přijde více na tentýž problém, tak solidní výrobce udělá expertní šetření o co jde a co je příčinou, což se mu hodí i pro další vývoj daného stroje, výsledek může být dvojí zjistí se, že reklamace jsou oprávněné nebo ne, když ano, tak se pokračuje na zjištění co to způsobuje a tady je zase dvojí výsledek, buď se zjistí čím to je a nebo se to také nezjistí. Když se to nezjistí, těžko dělat svolávačku, když se neví co opravit a když se zjistí čím to je a znamenalo by to třeba výměnu celého motoru, tak se může stát, že do toho výrobce nepůjde, když se bude jednat o velký počet kusů a tak přejde na výmluvy a bude to řešit individuálně, což znamená jen u velmi zarputilých, což bude řádově mnohem nižší počet, než by to udělal u všech.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1136
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod JardaB » 12 srp 2021, 21:34

No jo ... to by šlo :-) ... v pořadí:
1- zamítnutá reklamace ... pak soudní znalec z oboru ...
2 - zjištění znalce by muselo prokázat porušení specifikace výrobce nebo porušení technologie nebo rozpor s nabídkovými informacemi či informacemi upozorňujícími na atypickou spotřebu oleje v uživatelské příručce ...
3 - nebo uvedení kupujícího v omyl neuvedením těchto informaci nebo specifikací ...
4 - a pak žaloba (nebo hromadná žaloba ve státě, kde je taková žaloba možná).
====
https://www.mesec.cz/clanky/zaruka-skonci-moznost-reklamace-ne-co-prinese-novela-obcanskeho-zakoniku/

Citace: Jinými slovy: návrh novely zachovává dvouletou reklamační lhůtu, která platí v celé Evropě. V této lhůtě zákazníci budou moci dál uplatnit právo z jakýchkoliv vad, které se na věci objeví.

Co se změní, je okruh vad, za které odpovídá prodávající. Nově bude zákazníkovi zodpovědný i za to, že vedle ujednaných vlastností bude koupená věc množstvím, jakostí a dalšími vlastnostmi, včetně životnosti, funkčnosti a bezpečnosti, odpovídat obvyklým vlastnostem věcí stejného druhu.

=====
Nyní jsem řešil bagatelní reklamaci elektronické čtečky knih, kdy na daný kus čtečky nepasovalo pouzdro od stejného výrobce. Na prodejně vada popsaná s fotodokumentací a porovnáním s jiným kusem - vada pouzdra zamítnuta servisní organizací Fixit - Polsko. Druhá reklamace (opět perfektně popsaná a zdokumentovaná - na prodejně vyzkoušena jiná pouzdra se stejným výsledkem) upozornila na skutečnost, že problém nemusí být v pouzdru, ale v čtečce - po 5 dnech si vyžádali i čtečku a já je chytil na proces ... že poslední den reklamační doby 30 dní vrátili jen pouzdro a ne čtečku - obchod vrátil peníze za čtečku, pouzdro i prodlouženou záruku (Pozn.: u pouzdra reklamaci opět zamítli). Jinak bych se s nima tahal ze nedodržení rozměrové specifikace čtečky. V průběhu druhé reklamace jsme koupili stejné zboží a to je bez problému. Na úplný závěr servis nabídl výměnu zboží - což už bylo passé.

Resume je v tom, že si musíte nastudovat občanský zákoník v části reklamace a odpovědnost za vady a jít si za svým. Vždy všechno projednávat písemně a ne per huba. Hlídat si termíny
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1668
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod dejavu » 13 srp 2021, 08:17

Spotřeba oleje je v manuálu zmíněná. Takže máme smolíka. Možná to bylo v rámci nějakých "ekoEURO" norem. Marný to boj. Kdyby to bylo ve větší míře třeba v Asii, určitě by se někdo ozval a řešilo by se to. Co když se to týká jen Evropy? A o těch svolávačkách - jak dlouho tutlal VW problémy? A co spotřeba? "Papírová" 4,5l a reál je někde u 8l...
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod Dano » 13 srp 2021, 09:24

ten problém zo spotrebou oleja je celosvetový,aj vo velkých skútrových krajinách sú prípady,keď motor zožral všetok olej a zadrel sa-zatial neexistuje riešenie,len kontrolovať, dolievať:
https://www.singaporebikes.com/topic/39 ... your-xmax/
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 586
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod dejavu » 14 srp 2021, 08:23

Založil jsem na FB skupinu Yamaha XMax 300 Engine Oil Issue a hledám někoho s dobrou angličtinou, který by mi s tím mohl pomoct. Obešlu lidi CZ/SK a s tou anglinou bych potřeboval pomoct. Byl by někdo ochotný?
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod JardaB » 14 srp 2021, 09:16

T si upatláš v základu sámhttps://translate.google.com/ nebo https://www.bing.com/translator

Ten druhý jsem leta používal a nyní mne otravuje opakovanými kontrolami , že jsem člověk. No jo ... Microsoft. Proto jsem přešel ke konkurenci
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1668
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod dejavu » 12 zář 2021, 07:47

Jak vidím, byla to asi marná snaha. Buď jsou lidi líní cokoliv v této věci podniknout nebo to nikomu jinému olej nežere :D
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod Dano » 12 zář 2021, 08:41

Tam bude problém,že tá FB skupina má malý dosah-aby ju videlo viac užívatelov,bolo by treba FB zaplatiť,a nie je zaručené,že sa to zobrazí práve tým,ktorý majú problém zo spotrebou oleja.
Aj na tej stránke servisu v Singapure diskusia zakapala-Yamaha o tom určite vie,ale nechá to postupne "vyhniť" do zabudnutia,smolu majú majitelia vadnej série.
Nie je možné nič reklamovať,opravná sada neexistuje,dá sa len na vlastné riziko skúsiť demontovať vale,piest,skúsiť vymeniť novú sadu krúžkov,ale tam je výsledok neznámy ...
Inak kolko ti asi vychádza spotreba olej na 1000 km ? Ako som už písal,mne sa znížila použitím oleja 5w-40 (namiesto 10w-40) dal som tam konkrétne:
https://www.alza.sk/auto/edge-turbo-die ... #parametry
ide tam aj o tú VW normu 505-01 ,nech je čo najlepšia možná ochrana pohyblivých častí,a tiež norma ACEA C3,nech tolko netrpí katalyzátor

-- 12 zář 2021, 07:42 --

Aha,už to vidím na príspevku v tej skupine,takže spotrebu oleja aj ročník máš presne ako som mal ja,tiež tam napíšem

-- 12 zář 2021, 09:04 --

opravujem,dal som tam presne tento olej:
https://www.filtreaoleje.sk/detail-prod ... gJi7PD_BwE
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 586
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod dejavu » 12 zář 2021, 20:43

Dano, díky :) Víš ještě o někom?
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod Dano » 13 zář 2021, 07:11

písal tu aj vikino,že tiež kúpil nový X max 300,poctivo zabehol a potom aj tak žrala olej
Dano

500+
 
Reputace: 44
Příspěvky: 586
Registrován: 09 črc 2017, 18:13
Bydliště: BA-Rača
Skútr / moto: Yamaha X-max 300 matná čierna

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod dejavu » 13 zář 2021, 10:20

Jako mezi nama - pokud to motoru nějak významě nevadí, tak to tam prostě dolejeme. Stejně, když měníš olej, tak ti skoro půl litru zbude. Jak kdyby s tím ti pacholci počítali. Na FB jsem udělal srovnání Forza vs Max - 12000 vs 5000 a čekám, jestli někdo vysvětlí, PROČ mají dva velmi podobné motory tak rozdílný interval. Fotku srovnání přidávám.

max-forza.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod adacarp » 13 zář 2021, 12:49

To asi nikdo nevysvětlí,dle mě jen marketingový tah, dřív měli taky interval 8tis a najednou mávnutím kouzelného proutku mají 12tis,dle mě je to nesmysl stejně jako v autech 30tis.Oleje tam je málo celkem dost to točí tak myslím z technického hlediska je tak těch 5tis co má xmax maximum, já bych zkrátil aj to,ale před zákazníkem by to blbě vypadalo jezdit každé 3tis na výměny do servisu, proto tomu dají nesmysl, tak to vidím já.U svý nový forzy měním sám a po 3tis,ač možná zbytečné ale mám dobrý pocit že dělám něco pro blaho motoru a předpokladu dlouhého kilometrového nájezdu.Někde jsem viděl video servis nové jawy 300,ta má interval oleje 5tis točí to rozhodně míň než skutr a ten servisák říkal že to je na hraně, že optimum je tak 4tis.
adacarp

500+
 
Reputace: 61
Příspěvky: 559
Registrován: 26 led 2019, 14:28
Bydliště: Pardubice
Skútr / moto: Honda forza 300

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod keto » 13 zář 2021, 14:44

Srovnávat Jawu třeba s Hondou je nesmysl. :mrgreen:
Já jsem u své NC700X měnil co 12 tisíc podle manuálu a ten motor předl jako kotě i po 65 000 km, kdy jsem to prodával :wink: Ono totiž hodně dělá způsob jízdy, třeba časté krátké jízdy se studeným motorem udělají více škody, než tam nechat olej něco déle, také se v mnohých manuálech píše, že pokud takto někdo hodně jezdí, tak má výměnu oleje zkrátit :wink:
U aut jsem hodně krát slyšel, že je potřeba ty intervaly zkrátit, ale ve většině případů do byly diesely nebo ty oturbené nízko objemové benzíny, ale u klasických atmosférických benzínových motorů se nepamatuji, že by bylo potřeba výměnu zkracovat. Já mám na benzínové atmosférické Toyotě interval v manuálu 15 000 km a někdo má na dieselu s turbem interval 25-30 000 km, takže ono to bude i o solidnosti té, či oné značky :wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1136
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Yamaha X-max 300

Příspěvekod adacarp » 13 zář 2021, 15:39

No nesmysl to možná porovnávat až takovej není,nebavim se třeba o kvalitě pístu válce a tak, ale o tom že skůtr stabilně točí 6 až 7 tis,ta Jawa ne,a nc kde si jen ševelí pod 4tis a frčíš kilo bych do toho neřadil už vůbec plus má přes 4l oleje.Jinak s tebou ve všem souhlasím.Beru to prostě jen jednoduše, kolik to má náplň a kolik to točí a z toho mi vychází že na 1,5l oleje při cca 6tis ot nemůžu mít interval 12tis,to tak leda nadneseně Forester, který to v Bratislavě natočí a v Portugalsku chcípne, ano tam mohu takový interval mít.To je jen můj názor a možná aj špatný, uvidíme časem až budou všem přibývat km jak jsem se mýlil.

-- 13 zář 2021, 14:47 --

Na IT fórech najdeš že někomu taky forza cucne olej po cca 30tis,třeba to má souvislost, protože do té doby udělal jen 2 výměny oleje.
adacarp

500+
 
Reputace: 61
Příspěvky: 559
Registrován: 26 led 2019, 14:28
Bydliště: Pardubice
Skútr / moto: Honda forza 300

PředchozíDalší

Zpět na Maxi skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků