Přehmatávání při akceleraci

Diskuze o skútrech většího objemu.

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod JardaB » 03 zář 2020, 18:59

Také se mi stávalo, že jsem při brzdění občas přidal plyn ... hlavně když jsem tam měl takovou tu opěrku dlaně na plynu .. to je dobrý akorát na dlouhé cesty.

To přidání plynu při brzdění je způsobeno instinktivní reakcí jezdce, který za brzdové páčky křečovitě "tahá" celou paží, dlaně se mu při tom sklápí dozadu dolů.

Teď to dělám tak, že naopak zápěstí vysadím trochu nahoru, řidítka při (intezivnějším) ) brzdění držím trochu shora a brzdím jen tahem prstů proti palci. Řidítka nedržím křečovitě, ale jen lehce pevněji než při přímé jízdě - v zatáčce ještě trochu pevněji, abych podchytil otočný moment v náklonu, ale stále volně. Do řídítek se neopírám, ale brzdnou sílu působící na tělo držím zapřením nohou do nášlapů vpředu a - i se trochu zakloním ... tak nás to učili na polygonu v Jihlavě na Učme se přežít

Snad jsem to napsal srozumitelně
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1671
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod Citelis » 04 zář 2020, 07:37

Ono je potřeba si ty páčky brzd i seštelovat. Já si je na PCX sklápěl trochu k zemi a posouval víc ke středu řídítek, protože s tím jak jsem je měl nastavené se mi špatně brzdilo. Jinak jezdím s lehce položenými prsty na předku, když jedu konstantní rychlostí. Při plném plynu na ni nedošáhnu a při zavřeném plynu se mi prsty dostanou do optimální polohy na páčce brzdy.
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod Roonin » 23 zář 2020, 01:19

Tak asi po třech týdnech ježdění, kdy už taky díky tomuto vláknu jsem pochopil, jak funguje přidávání plynu u skútru, musím říct, že jsem zatím nenašel recept na to, jak se vyhnout přehmatávání, když jedu do kopce v serpentýnách. Tam jde totiž o to, že musím neustále přidávat a ubírat plyn - z O nadoraz a obráceně, což by se dalo zvládnout bez přehmatávání, ale do toho ještě mám dva prsty na páčce přední brzdy, kterou používám v tomto případě velmi často. Kombinace prudšího kopce, kde musím často prudce, až na doraz přidat plyn, a současně často přibržďovat stejnou rukou do zatáček, u mě vede k neustálému přehmatávání. Je tu někdo, kdo dokáže bez přehmatávání jezdit do kopcovitých zatáček a při tom mít dva prsty neustále na páčce přední brzdy?
Roonin

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 14 srp 2020, 16:55

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod icask2 » 23 zář 2020, 06:27

Ono styl jazdy brzda plyn nie je idealny. A ano da sa bez prehmatavania. Len to chce silnejsi stroj. Nie nemam dva prsty na prednej brzde stale. Davam ich na packu az ked ruku vraciam do poloky Nula s plynom. Ked budes mat silnejsi stroj ako 125 tku tak plyn pojde za polovicu max do 2/3 plneho.

Odoslané z SM-A202F pomocou Tapatalku
icask2

500+
 
Reputace: 62
Příspěvky: 605
Registrován: 14 črc 2018, 09:39
Skútr / moto: Maxsym400; Kymco Downtown 125 abs

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod tomkob1980 » 23 zář 2020, 08:42

Nevidím důvod proč bych měl jezdit do kopce s prsty na páčce brzdy. Kdybys trochu předvídal, stačí přece ubrat v dostatečné vzdálenosti před zatáčkou a kopec tě zbrzdí sám. Evidentně ale jezdíš agresivním stylem (plný plyn až před zatáčku a pak ostré brzdy), což mi přijde dost absurdní když jsi ještě donedávna ani nevěděl jak funguje přidávání plynu u skútru...
Uživatelský avatar
tomkob1980

250+
 
Reputace: 141
Příspěvky: 352
Registrován: 22 dub 2011, 22:38
Bydliště: Vodňany
Skútr / moto: Yamaha X-MAX 400 IRON MAX, Yamaha MT 09 Tracer

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod JardaB » 23 zář 2020, 10:27

Ono jde spíše o přípravu na nouzové brzdění ... srna vyběhne z trávy a ty se kocháš
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1671
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod srnka1010 » 23 zář 2020, 13:03

Nedá sa takto stále jazdiť. Možno v meste, keď kľučkuješ medzi autami. Tým, že si stále akože pripravený na núdzové brzdenie, nieje ruka moc v ideálnej polohe, skôr v stresovej a keď bude treba brzdiť, tak to už nedáš, lebo ruka bude unavená. Ako, keby si mal v aute nohu na plyne a pätu pripravenú na brzde. Ale nevylučujem, že sú aj taký, ktorým to vyhovuje. A keď ti vybehne srna, tak je to len o tom, ako ďaleko je od teba a o šťastí.
Uživatelský avatar
srnka1010

750+
 
Reputace: 163
Příspěvky: 852
Registrován: 18 čer 2016, 20:37
Bydliště: Voderady
Skútr / moto: yamaha majesty 250 r.v 2000 / Honda Transalp 600

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod goes » 23 zář 2020, 13:07

Ruku na brzde mivam vcelku pravidelne v situacich kdy je to treba. Klickovani v Meste na dalnici v kolone apod n
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1018
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod Citelis » 23 zář 2020, 15:39

Jak jsem psal, naučil jsem se jezdit s prsty jakoby připravenými na páčce přední brzdy, ale nesnažím se ja tam mít stále za každou cenu ... ruku mám relaxovanou a prsty se na brzdu dostanou do optimální polohy až v momentě "zavření plynu", takže to není žádná únavná křeč, ale vcelku přirozené a určitě rychlejší, než narovnávat prsty a lapat po páčce brzdy. Navíc se nestane, že člověk brzdí a přitom do toho má plyn otevřený. Ale jak jsem psal výše, musí si člověk trochu pohrát s polohou páček vůči řídítkům a rukám a "motorku" si pořádně nastavit.
Stejně jako mi děda (celoživotní řidič z povolání) a můj učitel z autoškoly tloukli do hlavy, že když v autě nemám nohu na plynu, tak ji mám mít připravenou na brzdě ... už xkrát mi to zachránilo nejen "plechy" :idea:
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod Karlos 1 » 23 zář 2020, 16:46

A proč máte všichni ty prsty na přední brzdě ? Já je mám na zadní a je to v pohodě bez křečí a zabrzdím taky. Za 42 let ježdění se mi nestalo, že bych nezabrzdil. Naopak se líp rozbije huba s přední brzdou, zvlášť na mokru.
Karlos 1

250+
 
Reputace: 21
Příspěvky: 283
Registrován: 11 zář 2014, 09:22
Skútr / moto: Maxon Ardour 125

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod goes » 23 zář 2020, 17:59

To ze neco delas 42 let a nema to nasledky neznamena ze je to ok. Muj deda kouril 60 let a nedostal raka takze je koureni ok?

Primarne se na motorce brzdi predni brzdou. Zadni lze ve vetsine pripadu uplne vynechat. I na mokru apod. Ano da se i zadni proc ne.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1018
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod Roonin » 23 zář 2020, 20:24

tomkob1980 píše:Nevidím důvod proč bych měl jezdit do kopce s prsty na páčce brzdy. Kdybys trochu předvídal, stačí přece ubrat v dostatečné vzdálenosti před zatáčkou a kopec tě zbrzdí sám. Evidentně ale jezdíš agresivním stylem (plný plyn až před zatáčku a pak ostré brzdy), což mi přijde dost absurdní když jsi ještě donedávna ani nevěděl jak funguje přidávání plynu u skútru...


No já jezdím dost opatrně, když to nejsou právě kopce nahoru a zatáčky, kde vyjíždíš ze zatáčky na rovinku, máš tam 40 v hodině a chceš prostě na tý rovince zrychlit, ale ono se tomu nechce, takže jinak než plnej plyn to nejde, než se to rozjede, tak už zase musíš trochu prudce brzdit před další zatáčkou. Přece tenhle skútr je 125cc, to znamená v kopcích fakt se mu přes 50 moc nechce, proto ten plnej plyn, dáš plnej a stejně čekáš dlouho, než se to rozjede aspoň na 80, no ale to už je další zatáčka a když je prudčí, tak prostě o to víc brzdím, no. Pak v takových kopcích to jinak než brzda plnej plyn nejde, jinak bys jel jak na babetě.

Jinak zkusím to teda do těch kopců nemít pořád dva prsty na přední brzdě. Jenže to je právě o tom, že chvilku jedeš třeba 80 a z lesa může něco vyběhnout, takže by se ty prsty na brzdě hodily, ne?
Roonin

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 14 srp 2020, 16:55

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod nem.pe » 23 zář 2020, 20:56

a v autě máš taky stále nohu na brzdě ?
Obrázek
Petr 777661064
Aktuálně: Triumph Tiger 1050 58000Km (já 22000)
Bylo:Piaggio X9 200 EVO 67000Km (já 33000)
Simson skútr 18000Km (Já 7000)
JAWA 350\640 22000Km (já 20000)
JAWA 20 15000Km (já 8000)
nem.pe

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 414
Registrován: 06 bře 2010, 21:08
Bydliště: okres Nymburk
Skútr / moto: Triumph Tiger 1050

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod Roonin » 23 zář 2020, 21:31

nem.pe píše:a v autě máš taky stále nohu na brzdě ?


to už jsme řešili, viz výše...
Roonin

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 49
Registrován: 14 srp 2020, 16:55

Re: Přehmatávání při akceleraci

Příspěvekod tomkob1980 » 23 zář 2020, 22:03

Moje doporučení zní...nauč se jezdit plynule. Nemyslím to zle. Sice už je to nějaký pátek co jsem jezdil na 125, ale princip je stejný u čehokoliv. Paradoxně u silnějšího skútru by ses to naučil možná snáz. Zkus s plynem pracovat, naučit se využívat setrvačnost, předvídat a počítat s decelerací motoru. Plynová rukojeť nemá jen 2 pozice (zavřeno a úplně otevřeno). Schválně vyzkoušej někdy z plného plynu trochu povolit a zjistíš, že to jede úplně stejně. Fyziku prostě nepřevezeš a ze 125 raketu neuděláš, i když se tady o to již mnozí snažili. Možná to souvisí i s věkem (telecí léta mám už za sebou a období, kdy jsem musel být všude první, jsem také přežil bez újmy), ale já brzdím zcela minimálně. Tím neříkám že nebrzdím vůbec, ale hodně jde ukorigovat pouze plynem. Uznávám, že X-max brzdí motorem krásně. Když se to naučíš, tak zjistíš, že jde jezdit relativně rychle ale přitom plynule, a to i v zatáčkách.

No a s těmi prsty na brzdové páčce tomu nerozumím už vůbec. Nevím jak to tedy dělají ostatní, ale takhle jedu snad jen ve městě, při nějakém proplétání, kde je riziko nutnosti náhle a prudce brzdit vysoké. Jinak nevidím sebemenší důvod proč takhle jezdit, respektive mi to přijde i nebezpečné. Vlastně si ani nedovedu představit jak tedy ten heft držíš (když přidáváš plyn a zároveň máš prsty připravené na brzdové páčce) a možná je to právě ten důvod proč musíš přehmatávat.
Uživatelský avatar
tomkob1980

250+
 
Reputace: 141
Příspěvky: 352
Registrován: 22 dub 2011, 22:38
Bydliště: Vodňany
Skútr / moto: Yamaha X-MAX 400 IRON MAX, Yamaha MT 09 Tracer

PředchozíDalší

Zpět na 100-125ccm skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků

cron