Motorové oleje

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Motorové oleje

Příspěvekod JardaB » 16 črc 2020, 19:13

Navazuji na utnutou diskusi o olejích v tématu Downtown 350 a pokusím se celý problém zrekapitulovat.

1. specifikace oleje od výrobce má vždy přednost. Je třeba pohlídat SAE - viskozitu, API - výkonnostní specifikaci a ACEA. ACEA !! nesmí být použita ve specifikaci A1/B1 nebo A5/B5. To jsou lehkoběžné oleje pro úsporu paliva a dají se použít jen u těch vozidel, kde je výrobce předepsal (povolil).

EDIT: odebrána chybná poznámka o zkušenostech @josuka.

To ale neznamená, že "tzv. automobilní olej" není možné nalít do skútru - pokud dodržíte předepsanou specifikaci.

2. Některý výrobce skútrů předepíše i JASO normu. JASO norma rozlišuje pro naše účely MB, MA1 a MA2:
JASO MA - pro motory se společnou olejovou náplní klika - mokrá spojka - převodovka. Olej neobsahuje modifikátory tření.
JASO MB - Olej může obsahovat modifikátory tření, proto ho nelze použít pro motory se společnou olejovou náplň klikové ústrojí – převodovka – mokrá spojka. Je tedy vhodný např. pro motory skútrů. .... Ale opět opakuji, že předpis výrobce má přednost.

3. rozlišovat předem, zda je olejový základ minerál, polosyntetika nebo syntetika či olej s esterovou složkou nemá smysl. Volba základového oleje je důsledkem požadované specifikace a ne naopak. Pokud by výrobce zvolil "nižší" základový olej, tak by prostě požadovanou specifikace nevyrobil.

4. SAE a otazníky okolo něj. Obecně se uvádí, že SAE volíte podle teplot, v jakých budete jezdit. Podle tohoto doporučení by mohl být při teplotách 0-30 stupňů u nás použit olej SAE 30 případně 25W-30. Ale ne ! Předpis výrobce i pro specifikaci SAE má svůj smysl a proto třeba Kymco předepsalo pro Downtown 350 SAE 5W-50 a já se toho budu držet. Důvody určitě nějaké jsou, počínaje čerpatelností po startu a konče teplotní stabilitou ve vedru a vysokých rychlostech někde na pístních kroužcích v horní úvrati a ventilech. A nějaké další důvody by se ještě našly.

5. není zásadní jakou značku výrobce oleje si vyberete ! Existují OEM výrobci a není třeba se takových olejů bát. Krom toho se jejich oleje méně co ? Méně padělají :-). Kdo nechce šetřit, koupí si výrobek známé značky. Oleje OEM jsou hojně používány autorizovanými servisními středisky a mnohdy netušíte co vám do auta za 600Kč/litr nalijí. Jako příklad uvádím:
- německý SCT se značkami MANNOL, FANFARO a CHEMPIOIL
- italská PETRONAS-SELENIA
- nizozemská EUROL (v zahraničí je známější než u nás)
- belgický CHAMPION OEM (Volf Oil Corporation)

6. mazací aditiva začínají fungovat v oleji až od teplot cca 60 stupňů, proto je dobré motor nechat na místě krátce ohřát. Já říkám 2-3 minutky, ale záleží na každém soudruhovi. Po vyjetí motor příliš netočit, motorový olej se při teplotách 15-25 stupňů ohřeje na požadovanou teplotu klidnou jízdou po 2-3 kilometrech (změřeno). Pro zajímavost: provozní teplota oleje, podle zátěže a okolní teploty, je 75-95 stupňů.

Jediným důsledkem trápení studeného motoru tzv. "na plný kotel" hned po vyjetí, má za důsledek velké opotřebení, třeba na rozvodech či válci ... ale někomu to nevadí :-) Na webu nejdete info, že polovinu celkového opotřebení motoru vám způsobí běh nastudeno.

====

Poučné čtení pro olejové vzdělance https://www.oleje.cz/obsah/komentare_odborniku
Naposledy upravil JardaB dne 19 kvě 2021, 15:49, celkově upraveno 12
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1671
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Motorové oleje

Příspěvekod josuk » 17 črc 2020, 10:09

Jardo, pěkně jsi to popsal. Já jenom doplním k bodu 1. tu svojí dojmologii, to řídké jak voda byl po zahřátí castrol 10W-40 A3/B3, takže ne lehkoběžný. Pak jsem testoval LIDL.. W5, 10W-40 a 5W-40, Ipone JASO MB a všechno špatný, podle mého dojmu ;-) Jezdím podle Vyšehradu takový docela prudký kopec nahoru a protože je samá díra, tak cca 30km/hod no a při té zátěži v poměrně nízkých otáčkách se u Kymca projevovalo takové třesení (bouchání?), které tam prostě teď s MOTULEM JASO MA2 není. To je všechno, laboratorně to podložené nemám.
Co mám taky vypozorované, že manželky vespa 125 špiní olej rychleji než moje 400. Prostě čím menší motor, tím podle mě větší citlivost na nějaké odchylky a výrobcem nevyzkoušené a neodsouhlasené oleje. A jak tvrdí můj oblíbený Martin Vaculík, motor má jezdit na to, na co se zajel, takže proto jsem nadále k automobilovým olejům ve skútrech skeptický. Pěkný víkend! ;-)
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Motorové oleje

Příspěvekod forester » 17 črc 2020, 10:27

Jardo, naozaj pekná práca a k tvojej trpezlivosti s touto tématikou smekám.

K výrobcom a parametrom oleja je zbytočné niečo dodávať a niekoho presviedčať o výhodnosti alebo až škodlivosti konkrétneho oleja.

Hlavne bod 6 je poučný a dá sa povedať že ho na 99% dodržujem do bodky. Preto aj X-Max mi slúži už 80000km bez akejkolvek poruchy motora.Keď nerátam jedno benzínové čerpadlo a vodu v benzíne zo skútrom som nemal žiadny problém.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 652
Příspěvky: 5473
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350


Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků

cron