Helma

Diskuze o helmách a motooblečení. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Helma

Příspěvekod Kláda » 29 srp 2022, 20:39

Zdravím, chci se zeptat, jestli někdo víte o el.vyhřívané integ.helmě? Zkoušel jsem něco najít na síti, ale nijak se mi nedaří. Chtěl bych si to zajít koupit do motoobchodu. Vyzkoušet si ji, posedět si v ní.... Ale taky chci přijít s jasnou představou co chci. Proto se chci i zeptat na nějaké další věci.
Moje stará integr.helma(dal jsem za ní 700kč) má tónované plexi. Za jasného dne fajn, ale večer nevidím. Nicméně, když mi svítí do helmy pod určitým úhlem i za bílého dne(né nutně, když je slunce nad horizontem. Ale zepředu a z hora jak gula svítí), tak prostě nevidím, bo mi to hází prasátka do xichtu. A hodil by se nějaký štít nad plexim.

No a pak na mé staré, jak je kolem 15°C a méně, tak jak mi do ní přes horní okraj plexi táhne, tak je mi kosa na nos.To pak snople teču. Je tam tak 1mm škvíra. Jsou nějaké dražší helmy s těsněním? Nebo je to takto vždy, že tam táhne a je pak kosa? Zatím to řeším kuklou, co si nahrnu na obočí a zespodu co nejvýše na nos. A pak klidně jedu i při lehkém mínusu a jak je tma, tak při tom lehkém mínusu i s otevřeným štítem(a průhledné pracovní ochranné brýle). Zima mi tak nějak zvlášť není.

Co se týče uchycení pod bradou. Asi se mi nechce ty 2 D kroužky zapínat. Často sundávám helmu a protahovat pásek déčkama je o nervy. Teď mám takovou tu přezku, jak jsou nejčastěji na batozích(jak se do sebe zasunou 2 díly přezky a jak je chci rozpojit, tak na okrajích jsou 2 pružné výlisky, ty se proti sobě stlačí a ta jedna se vysune). Ale četl jsem kdysi, že to není spolehlivé pří nehodě. Dáte mi nějaké doporučení, co chtít z této oblasti?

Skútr mám Peugeot 50. Rychlost tak 75max.a z kopca. Ale po rovině jezdívám tak +-55km/h.
Cena přílby? Čím míň, tím líp :D Ale je mi jasné, že bych neměl šetřit příliš. Tu starou helmu mám už 16let. Měnit ji co dva tři roky nebudu. Ročně najezdím tak 5000km.

díky za rady a tipy.
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Helma

Příspěvekod moto.joker » 29 srp 2022, 21:37

Co na to tak napsat ... :mrgreen:

16 let stará helma s cenou 700,- snad ani nestojí za nějaký komentář.

Jako u levných helem nelze očekávat, že by nějak těsnily a podobně. Helma za 700 má splnit jedinou podmínku a tou je, že Ti benga uznají, že máš helmu. Nic jiného bych od ní ani nečekal. Záruka ochrany minimální, 16 let stará degradovaná skořepina je dobrá proti dešti, jinak nic.

Začnu tak nějak po kouscích.

Plexi
Po vlastní zkušenosti bych si dnes nekoupil helmu bez sluneční clony. Čiré plexi a výsuvná sluneční clona je to nejlepší, co pro běžné ježdění můžeš mít.

Průvan
Pořádná helma nemá žádnou mezeru mezi plexi a skořepinou, je tam vždy těsnění. Dobrá helma ale má vždy trochu řízený průvan kolem plexi, aby se nezamlžovalo.

Zapínání
Osvědčilo se mi zapínání na mikropřezku. Jde snadno zapnout i rozepnout.

Rozhodně bych asi nešel pro helmu s cenou pod 1500,-. Chápu, že chceš ušetřit, ale je třeba si uvědomit, že ta helma je jediná věc mezi silnicí a Tvým mozkem. Tady se šetřit nevyplatí. Jsou už velmi slušné helmy s cenou kolem 3000,- a to bych rozhodně investoval. Novou helmu bych asi pořídil každých 5 až 6 let.
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Helma

Příspěvekod Kláda » 29 srp 2022, 21:43

Jasné, 3 litry dám v poho.
Je kevlarová skořepina výrazně lepší?

Ta výsuvná clona, ta je jen z vrchu plexi, nebo se dá stáhnout přes celé plexi?

a dík
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Helma

Příspěvekod johny_r » 29 srp 2022, 21:53

Vše asi bylo napsáno. V normální helmě zima není, nefouká do ní, dá se v ní jezdit klidně v -10 bez kukly, v létě větrá atd. Sluneční clona je uvnitř mezi plexi a obličejem. Představ si to jako sluneční brýle, co se vysunou před oči.
Z materiálů je asi nejlepší karbon ale v helmě za 3000 ho nehledej, to bude nějaký kompozit. I ten poslouží.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk
johny_r

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 152
Registrován: 29 srp 2018, 11:25

Re: Helma

Příspěvekod dejavu » 30 srp 2022, 07:39

Můžeš adoptovat mou starou Astonku. Koupíš si kuklu a máš vystaráno ;)
Uživatelský avatar
dejavu

250+
 
Reputace: 41
Příspěvky: 384
Registrován: 10 srp 2016, 08:59
Bydliště: Uherské Hradiště
Skútr / moto: X Max 300 IM
Tuning / úpravy: žádné

Re: Helma

Příspěvekod panTerek » 30 srp 2022, 08:49

Na vyhřívanou helmu máš ty 3 tisíce, jo? :D :D

Běž do krámu (motokrámu, ne do Lidlu) a kup si jakoukoliv helmu, která se ti bude líbit, a i když to za trojku furt nebude žádná hitparáda, tak to bude o parník dál než 16letá helma za 700... Tam ti vysvětlí i tu sluneční clonu.
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Helma

Příspěvekod moto.joker » 30 srp 2022, 09:20

Třeba tady:

https://www.motoobchod.cz/integralni-moto-prilby/?s=2&af=MzEoc2x1bmXEjW7DrSBjbG9uYSop

Cassida - tu jsem měl jako vyklápěčku, měli vymakaný odvětrávání. Bohužel mi neseděla a tak šla z domu. Těch bych se nebál a pak samozřejmě další značky.
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Helma

Příspěvekod Kláda » 30 srp 2022, 10:11

tak dík. Vybaven informacema zítra jdu do Motozemu a v pondělí do Těšína to omrknout.
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Helma

Příspěvekod sollik » 31 srp 2022, 20:23

panTerek píše:Na vyhřívanou helmu máš ty 3 tisíce, jo? :D :D

Běž do krámu (motokrámu, ne do Lidlu) ...
Kromě toho, že v motokrámu se mu dostane vysvětlení toho či onoho, za 3000,- Kč pořídí to samé co v Lidlu za 1700,- Kč :wink:
EDIT: Teď jsem si všiml, že tazatel chce pořídit integrálku ... tu v Lidlu nemají ... :roll: Při rychlosti 55 km/h musí být v integrálce v létě fajn :D
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 998
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Helma

Příspěvekod Kláda » 31 srp 2022, 21:05

mi je v ní horko jak jsou přes třicítky teploty. Ale to mi je i na tělo v tričku, kraťasech a plasťákách.

-- 01 zář 2022, 09:41 --

Mám ještě jednu otázku na obecnou zkušenost. Je pravda, že dříve než dojde k degradaci skořepiny vlivem ÚV, dojde k degradaci vnitřku přilby? Že se vydrolí molitan, prodře látka držící molitan...
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Helma

Příspěvekod panTerek » 01 zář 2022, 10:48

sollik píše:Kromě toho, že v motokrámu se mu dostane vysvětlení toho či onoho, za 3000,- Kč pořídí to samé co v Lidlu za 1700,- Kč :wink:
EDIT: Teď jsem si všiml, že tazatel chce pořídit integrálku ... tu v Lidlu nemají ... :roll: Při rychlosti 55 km/h musí být v integrálce v létě fajn :D


Dle úvodního dotazu je jasné, že se Kláda v helmách neorientuje. Proto jsem ho odkázal na motorkám, kde je šance, že ho nenechají odejít v nepadnoucím škopku, aby tu za měsíc nebylo téma "Prodávají se měkké kukly aby mě tak příšerně netlačila helma?" nebo "Čím vycpat helmu, která se mi kvedlá na hlavě?". :D Navíc se dá v krámě narazit na výprodej a koupit i za pár tisíc slušnou helmu (oproti tomu Lídlu), která by mohla i větrat. I v "samošce" se dá někdy dobře nakoupit, sám mám letní bundu s chrániči z Globusu, ale člověk potřebuje mít představu o tom co chce a hlavně bývá bídný výběr velikostí.

-- 01 zář 2022, 10:55 --

Kláda píše:Mám ještě jednu otázku na obecnou zkušenost. Je pravda, že dříve než dojde k degradaci skořepiny vlivem ÚV, dojde k degradaci vnitřku přilby? Že se vydrolí molitan, prodře látka držící molitan...


Na vnitřek bude mít největší vliv nošení a pocení. Pocení můžeš omezit kuklou. Při normálním nošení vnitřek několik let vydrží.
Dnes má spousta helem plně vyjímatelnej vnitřek, který se dá prát a při poškození se dají jednotlivé díly koupit zvlášť, například Bonmoto zajišťuje servis a kompletní náhradní díly k helmám HJC, jen taková helma už za trojku nebude. :wink:
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Helma

Příspěvekod Kláda » 01 zář 2022, 15:25

vnitřek vydrží pár let.... No, já myslel, že jestli přilbě za 11000(karbon) vydrží vnitřek těch 20let? Jak dál bych za karbon, který nepodléhá UV, těch 11000kč s tím, že ji mám fakt na tych 20 roků...
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Helma

Příspěvekod sollik » 04 zář 2022, 20:40

Dle úvodního dotazu je jasné, že se Kláda v helmách neorientuje. Proto jsem ho odkázal na motorkám, kde je šance, že ho nenechají odejít v nepadnoucím škopku, aby tu za měsíc nebylo téma "Prodávají se měkké kukly aby mě tak příšerně netlačila helma?" nebo "Čím vycpat helmu, která se mi kvedlá na hlavě?". :D
Jj v motokrámu mu aspoň poradí a pomůžou s výběrem správné velikosti a je možnost přes jednorázovou síťku na hlavu nosit helmu po krámě třeba hodinu aby se ukázalo jestli netlačí a nikomu to nepříjde divné. Pravda, v Lidlu by to bylo divné :lol:
Spíš jsem to bral z pohledu bezpečnosti, helmy v téhle cenové jsou všechny homologované podle stejné normy ...
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 998
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Helma

Příspěvekod Kláda » 08 zář 2022, 11:41

Trochu jsem studoval, navštívil prodejny, no a včil jsem nejistý eště více :D
Asi založím na plamen, ale není to záměr. Buďme proto prosím kultivovaní při diskuzi :D

Narazil jsem na stránky SHARPu, kde v testech vyšly levné, polykarbonátové přilby za cca 1200kč-3000kč s 5hvězdičkami(max). Přitom se uvádí, že kompozitní/sklolaminátové přilby jsou lepší, ale některé z nich byly v testech +- nastejno, nebo horší, než ty polykarbonátové. Ty ale stojí +-od 5-6k kč výše. No a problém je v tom, že všechny přilby testovány nejsou a mnohé z těch testů už koupit nelze, neb se nevyrábí.
No a otázka za milion je, jestli je bezpečnější přilba za 1500kč co získá v SHARP-testu 5hvězdiček, nebo netestována přilba z kompozitu/sklolaminát za 5000kč? Do čeho byste raději šli?

Moje finanční možnosti nedovolují si koupit karbon za 12000kč každých 6let. Těch 5-6k ano. Jak mi bylo mnohokrát řečeno, a přijímám to za své, přilba, která má dobře chránit musí dobře sedět. Dobrý výsledek v testech na nepadnoucí přilbě moc nepomůže. A do těch 6ti let se přilba uvnitř vymačká a pak nesedí. Polystyren a vycpávky v karbonu těch 20let užívání nedají. Skořepina ano. Ale přilba pak nesedí...

dík za objasnění spousty bludů, ve kterých jsem žil :)

-- 08 zář 2022, 10:42 --

jinač, dávám sem odkaz na ty testy. Spousta zdejších jistě zná, ale někdo neznalý možná bude rád https://sharp.dft.gov.uk/helmets/?manuf ... n-rating=5
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Helma

Příspěvekod Britt » 08 zář 2022, 11:53

Na netu bych si helmu bez vyzkoušení nikdy nekoupil. Mám to kousek, tak jsem si zajel do Chlumce n/Cidlinou, do Bikers Crown a tam jsem hodinu zkoušel různé blembáky, dokud mi nesednul. Neřešil jsem materiál nebo cenu, chtěl jsem pohodlný blembák. Když jsem si vybral, nabídli mi možnost vyzkoušení a po zaplacení kauce jsem se v ní projel. Výsledkem byl Caberg za desítku, ale jsem maximálně spokojený.
Britt

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 344
Registrován: 28 čer 2021, 09:50
Bydliště: Poděbrady
Skútr / moto: SW T400 ABS

Další

Zpět na Helmy a oblečení

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků