Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Diskuze o helmách a motooblečení. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod goes » 28 lis 2023, 10:29

ja s tim kdysi taky laboroval, dokonce i kupil a pak rychle prodal... chte-nechte je stit fajn, pokud clovek nejede moc rychle, pak to proste zacina dost vadit. Bud to skube hlavou nahoru, nebo naopak dolu. Holt pro cross a neduro je to fajn, ale tam se jezdi vetsinou pomaleji, dost se stridaji strany a hlavne nahoru dolu... jinak jo, parkrat za sezonu sem jel s rukou pred helmou taky :)

jinak i u toho stitu budes delat to co pises, ze hlavu predklonis, protoze ty nizke horizonty jinak jet nejdou. Takze pak koulis ocima i se stitem :)

dej pak vedet, jak jsi se stitkem spokojeny, kor pri nejakych normalncich rychlosteh 80-130...
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1023
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod valsidalxam » 28 lis 2023, 12:54

no, sám som zvedavý , ako to bude fungovať, ten štít som prioritne nechcel, ale je to k helme prakticky zadarmo, tak to v najhoršom používať nebudem (respektíve minimálne). Cena bola fakt zabitá, dávnejšie som to pozeral, stála okolo 400€, u vás v CZ na Global moto som pod 10 000 czk tiež nenašiel, a teraz zrazu v obchode, čo na neho pomaly dovidím, nemusím riešiť internety a viem si skúsiť všetky veľkosti na hlave to stojí polovicu

https://www.motoworld.sk/e/search?word=nolan+n70


Ale ked som tak rozmýšľal, a jazdia s tým týpci na velkých cestovných endurách po rovnakých cestách ako my ostatní, tak u tých "normálnych rýchlosti 80-130 , (čo sú vlastne moje maximálne) by to fungovať mohlo bez nejakého lámania krku.
Celkovo nie celkom rozumiem, prečo na enduro helmy so šiltom (aj nedemontovateľným ) hej a na inú turistiku nie.
To slnko zbadá na nádrži nápis GS, alebo Africa Twin a okamžite presmeruje všetky sily na neboráka , ktorý to sedlá a nám ostatným dá pokoj ? :D

U krosiek šilt chápem, menej blata napadá zvrchu do helmy, nemáš spravidla slnečnú clonu, lebo nemáš plexi, len bríle atd.
Ale jeho priama funkcia zaclonenia slnka sa mi zdá rovnako potrebná, alebo nepotrebná u všetkých motoriek pohybujúcich sa podobnými rýchlosťami. (takže samozrejme u nejakého jogurta by to vyzeralo ešte divnejšie ako na mojom skutri)
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod LadaM » 28 lis 2023, 13:25

Na jogurtech se kšilt používá taky, ale dozadu. :mrgreen:
V devadesátkách to bylo v módě i u kšiltovek. :D
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 273
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod ATOL » 01 pro 2023, 00:12

Já jsem si koupil tady tuto výklopnou s kšiltem. Na kšiltu průduchy, hlavu to nevyvrací. https://www.motozem.cz/prilba-na-motork ... luo-zluta/
ATOL

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 10
Registrován: 04 zář 2023, 00:04
Bydliště: Vojnův Městec
Skútr / moto: Honda X-ADV 750

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod valsidalxam » 01 pro 2023, 13:07

tak ked to nevyvracia hlavu tebe na velkej XADV, tak mne na malej adv by snád nemalo tiež.
Ja som výklopky nepozeral, len moduláry s odnímateľnou bradou. Jazdím dosť veľa aj s otvorenou helmou v lete, preto výklopka nemá zmysel pre mňa.
Trošku som mal teraz potom, čo som upustil od preklopky a rozhodol som sa pre modulár vo výhľade aj LS2 Drifter, ale to som škrtol zo zoznamu kvôli chýbajúcemu Pin locku (teda aspoň tak som pochopil z popisov a fotiek.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod valsidalxam » 26 pro 2023, 15:27

takže pánové, dnes displej na skutri ukazoval 11 stupňov, takže ak niekoho zaujíma moje prvé skúsenosti so šiltovou helmou. Nolan N70 X
Takže šilt.
Najprv všeobecne- nič mi hlavu do zadu nevykrúcalo, ani som o ňom po tejto stránke nevedel (v žiadnej polohe ). Ked som si ho zaistil v polohe celkom vpredu, tak som ho trošku videl (čiže asi v tej polohe bude fungovať aj proti slnku, nie len pre enduristu na zachytávanie z neba padajúceho blata, čo vyhádže jazdec pred ním). Ale pri vyššej rýchlosti trochu ten šiltík vybruje a mi to vadí (neviem, či sa dá na to zvyknúť).
Tak som si ho dal celkom dozadu (ten rozsah je ale skutočne malý, takže tu sa bavíme o minimálnych posunoch ). Dá sa to spraviť normálne za jazdy, len človek povolí skrutku s plastovou hlavičkou na vrchu, posunie kam potrebuje a dotiahne. Normálne v rukavici, žiadne náradie).
No a vtedy som zrazu v helme započul starý známy zvuk vetra, aký som poznal so svojich aktuálnych heliem (vyklápačka Airoh, aj preklápačka Shark ).
Ked som trochu hlavu predklonil, zvuk okamžite ustal.
Potom som nastavil presne v strede a tam je to ideálne. Ani nevidím nič vibrujúce, aj je helma pre mňa až prekvapujúco tichá (samozrejme porovnávam len s vyšššie spomínanými prilbami, nejaké integrálne Shoeiky a Araiky, či bájnu tichú Schubertku nepoužívam ).Bez toho , aby som predkláňal hlavu.
Ciže, dole z helmy ho dávať nebudem, bude v strednej polohe, ked stretnem oproti slnko sklopím to maximálne dopredu. Za mňa OK,
Výhľad- jedna luxusná valhala. To obrovské plexi, hocikam kuknem, nikde nezahliadnem nič z helmy, ideál, nikdy som nemal nič lepšie.
Pinlock- funguje takmer dokonale. Bolo napriek celkom peknému počasiu dosť vlhko, mimo dvojitého skla absolutne nepriehladná vrstva rosy až vyslovene kvapiek vody. Len tesne nad spodnou hranicou sa trochu rosilo aj na miestach, kde bola dvojitá vrstva plexiskla. Ale samotný pin lock má tiež obrovské rozmery, takže do výhľadu to absolutne nezasahovalo, tam kam to prechádzalo mám ešte len ústa.
Slnečná clona- ovládanie intuitívne, nosa sa mi nedotýka, ide až skoro na spodnú úroveň pinlocku (polohovateľná je ).
Vetranie- toto som neskúšal zatiaľ, nechal som to tak ako bolo zavreté. Ale okolo brady mi kus na tvár podfukovalo, viac ako na ostatných mojich prilbách. Tá zacvakávacia brada je celkovo menej mohutná, ale aj bradový látkový deflektor je zo sieťovaného materiálu. Nevadí, toto bude výletová sezonna helma, v zime do roboty si nechávam Airoha, v lete kolo domu Sharka. Ale keby som ju potreboval používať aj v zime, tak tam vymyslím nejaký väčší kus filcu, ktorý tam na zimu prilepím na nejaký suchý zips nad ten originál deflektor, nech nefučí.
Intercom- hudba hraje oveľa lepšie ako činske Waixiny, čo mám v ostatných prilbách. Pri telefonáte rozumiem perfektne, syn hovoril, že mi veľmi nerozumie, ale podozrievam ho, že nemal čas a mal to na hlasný odposluch, lebo som tam počul zvuky nejakého Vianočného turnaja vo Fortnite :).
Takže otestujem nabudúce poctivo s manželkou.
Mikrofon nie je celkom v ideálnej polohe, dokážem sa ho dotknúť ústami. Potom doma som ho trochu viac pritlačiť k chrániču brady, tak by to malo byť ok.
Pohodlie helmy- asi tvar mojej lebene a helmy sú kompatibilné. Nič netlačí, nikde nie je voľná, všetko OK. Ale to už som tušil, na predajni som sa v nej túlal medzi regálmi dosť dlho.
Ten remienok, ktorý aj v recenziách riešia, že niektorých ľudí môže tlačiť (je ako keby veľmi dozadu posunutý ) u mňa problém nie je, mám tenký krk. Ale viem si predstaviť, že nejakým veľkým chlapom s hrubými krkmi by to vadilo, možno až nevydržateľne.
Intercom som ešte nepároval (dúfam, že sa mi podarí rozbehať ho s tým Waixinom, ked niekoho beriem za seba. Kolega, čo najviac spolu budeme jazdiť ho má tiež ).
Brzdové svetlo som dal na strednú citlivosť, vraj na maximálnej svieti až príliš často. Ako to je naozaj zistím až po jazde s nejakým kamošom, zatiaľ sú všetci lekvári zalezení pod stromčekmi.
Ked som dával na hlavu druhýkrát, tak počujem, že niečo búcha v helme. Som sa zľakol, že sa niečo uvoľnilo, baterka, sluchadlo, mikrofon, dám dole helmu, a to visí na drotikoch to brzdové svetlo. Najprv som sa zľakol, že sa odlepila základňa na ktorú sa zacvakáva, ale chvalabohu nie, to sa len uvoľnilo svetlo zo základne. Zacvakáva sa smerom zhora dolu, tak teraz neviem, či som ho necvakol riadne, alebo ked som dal helmu do kufra som ho na nejakom výčnelku kufra zatlačil smerom hore. Skôr nebolo riadne cvaknuté, potom som skúšal a už sa mi ho vycvaknúť nepodarilo. Ale ako skúsenosť dobrá, že treba na to dávať pozor, kým dá človek helmu na hlavu.
Jazdu bez šiltu, bez brady som neskúšal. Napriek dosť vysokej teplote vzduchu sa mi tá cesta nepozdávala, nebolo to také to luxusné, pohodové pojazdeníčko, šmýkalo sa to dosť , nechcel som pokúšať diabla. Skúsiť som dnes ale chcel (hlavne intercom ), zajtra ideme k synovi do Prahy, tak aby som prípadne išiel reklamovať do Global Mota, keby to nejako nefungovalo správne.
Takže zatiaľ dobrý kauf . Prilba super vlastnosti za super cenu,zatiaľ absolutna spokojnosť, žiadne sklamanie na prvých 50 km.
Intercom bol drahý jak sviňa, tak dúfam, že bude slúžiť tiež. Ak to bude kvalita Seny, ktorá to pre Nolan vyrába, tak mi tie peniaze čo som dal oproti cene Seny, alebo Carda snád neolutujem.. Tá obrovská baterka, ktorá nie je priamo v ovládači a preto mi na ľavej strane prilby netrčí prilepený joistick z plejstejšnu a celkovo kompaktné vstavané rozmery mi snád budú stáť za to. Trochu nedostatok- nabíjanie helmy nie je ani na staršie USB, ani na nové USB-C, ale má svoju nabíjačku so svojim káblikom. Takže nič také, že hocikde prídeš, zoženieš kábel, na ktorom to nabiješ. Musíš tento nosiť v kastlíku.

Skúsenosti z dlhšej jazdy, respektíve z jazdy s odstrojenou helmou bez brady , či šiltu sem dám na jar (ak to bude niečo špeciálne nečakané v dobrom, či zlom )
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod goes » 26 pro 2023, 16:39

Super. At slouzi.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1023
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Helma s kšiltem na skútr, ano nebo ne?

Příspěvekod valsidalxam » 05 dub 2024, 19:16

dnes som sa konečne dostal k poriadnemu otestovaniu Intercomu v Nolanke. Teda vlastne telefonovania, párovať som ešte nepároval (zajtra sa chystám na spárovanie s mojou druhou helmou.
Tých pár krátkych zimných jázd ma veľa telefonických hovorov nezastihlo, hudba v reprákoch znela celkom dobre. Ale sa mi ľudia sťažovali, že mi slabo rozumejú a som do mikrofonu musel kričať ked som telefonoval.
Dal som prilbu chlapcovi na hlavu, zobral jeho mobil, išiel s ním von a prišiel som na to, že ked hovorí, tak mu už nerozumiem skoro vôbec.
No vyplašil som sa riadne, že 300 eurový intercom je horšie použiteľný a počuteľný ako doteraz používaný 60 eurový Waixin. Nadával som na celý N-com aj so Senou, ktorá to pre nich robí. Už som začal špekulovať, ako poriešim reklamačku a že po kom pošlem prilbu chlapcovi do Prahy, nech to nesie do obchodu.
No a potom som skúsil prilbu znovu rozobrať, či neuvidím niekde porušený , alebo pricvaknutý káblik. Skúsil som konektorík , ktorým sa spája mikrák so zvyškom odpojiť, otočiť a spojiť. A ono to zrazu cvaklo. Začal som tušiť, že problém vyriešený. A naozaj, hned som zavolal, a zvuk v druhom mobile že vyslovene dokonalý.
Ako je mi jasné, že som riadna trúba. Ale napriek tomu nechápem, že sa to dalo spojiť aj opačne, duplom, že to takto aj prenášalo nejaký slabý zvuk.

Takže sa ospravedlňujem výrobcovi helmy, intercomu aj predajcovi. Muselo sa im riadne štikútkať dnes poobede, trošku som na nich myslel :D
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Předchozí

Zpět na Helmy a oblečení

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků