Deka vs.vyhřívané gatě

Diskuze o helmách a motooblečení. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod Kláda » 04 zář 2022, 17:59

Zdravím,
chtěl bych se zeptat, jestli máte někdo zkušenost s vyhřívanými gatěmi a dekou(taková, která zůstane přidělána k tělu skútru. Ne ta co je jako zástěra).
Jezdím na skútru 50ccm i v zimě. Zatím jsem řešil nohy tak, že jsem měl tepláky, ryfle a lyžařské neprofouknutelné oteplovačky. Mohu takto jezdit i při lehkém mrazu a zima mi vůbec není. Často ale zastavuju a tak na 30min jsem v teple. Musím si ty oteplovačky sundávat na parkovišti. Takto za den asi 8x.

Chtěl bych si to svlíkání ušetřit. Proto váhám s výběrem zateplení. Stačilo by mi, kdybych měl deku+ na nohách tepláky s ryflemi? Nebo by bylo účinnější mít vyhřívané gaťata na baterii(bez deky, oteplovaček a tepláků)?

Chápu, že je to dost individuální. Přesto možná máte postřehy.

Pro pochopení. Objíždím to tak 2-4x do měsíce(2x 8zastávek, nebo 4x 4zastávky). Nemám auto. Jedu asi 30min a pak na asi 30min v teple, kde se pohybuju po svých bez namáhavé práce, ale i tak se zapotím, když jsem navlečený.
A pokud gatě, tak bych přijel, vypnul vyhřívaní, tím by mi nebylo horko v budově.

velice děkuji za pomoc
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod josuk » 04 zář 2022, 18:17

Na vyhřívané kalhoty bych moc nespoléhal ... zvlášť třeba Insportline a podobné z levných.. mám rukavice a očekávání se moc nesplnila..baterka moc nevydrží, v mrazu horší izolace.. Zato deka je super . V mrazu mám stejné džíny ve kterých bych jinak šel na metro.. a nemusíš nosit celou zimu jedny gatě..
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod Kláda » 04 zář 2022, 18:20

díky za radu.
A pod tyma džínama už nemáš další vrstvu?
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod josuk » 04 zář 2022, 18:25

Vrstvu na kterou se ptáš ne. :-D
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod Kláda » 04 zář 2022, 18:26

ok ok, trenky nemyslím :D

-- 05 zář 2022, 05:49 --

josuk: Ještě bych se zeptal, kolik asi km takto v tom mrazu pod dekou ujedeš?

A máš tu deku, co je přichycena na těle, nebo ta, co je přichycena na skútr? Pokud na skútr, tak ta deka se, předpokládám, dotýká stehen a lýtek. Leží to na těch nohách,že? Zkouším si představit, jak se s tím asi jezdí. Nikdy jsem to na na živo neviděl. Proto se ptám možná trochu hloupě.

Náhodou nějaký odkaz na tu deku co máš, by byl?

A to vyhřívané oblečení asi fakt nebude nějaká sláva. Co jsem se tak zběžně díval na aliexpressu, tak pokud mají gatě 8 vyhřívaných zón, a jsou napájeny 5V a 2A, tak je to celkem 10W. Děleno 8 je tak 1.25W na jednu celou zónu. To asi hřeje tak ve spacáku, nebo u TV na gauču pod dekou. Vím jak hřeje jedna 10W vyhřívaná rukojeť. Intenzivně hřeje, ale jen do dlaně. Nohy mají povrch tak 20x větší. Že by mi stačilo "intenzivně hřeje děleno 20"....

dík
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod valsidalxam » 05 zář 2022, 07:41

Mám skúsenosť aj s jedným, aj s druhým.
Také , čo bolo inštalované priamo na skutri -konkrétne toto Tucano:
https://www.cityrider.sk/chranic-noh-na ... %5B1%5D=18
Dával som ho na skuter každý rok niekedy koncom oktobra a vozil to do apríla. Podľa počasia. Väčšinou v sobotu, ked si prehadzujem gumy na aute. Vždy som to nahadzoval rovno aj so sloníma ušima:
https://www.cityrider.sk/chranic-ruk-tu ... lack-r369x

Absolutna tepelná pohoda. Samozrejme v zime jazdím len krátke, nevyhnutné trasy (robota, obchod ). Ale jedna vrstva nohavíc a letné rukavice mi stačia. Bývam ale pri madarskej hranici,tak čo tu máme za zimy:).

Mám aj sukňo- zásteru od Heldu. Material podobný jak to Tucano, zvonku nepremokavé, zvnútra kožušina. To som hádzal do skutra v mesiacoch, ked ešte Termoscud nebol na skutri, a hrozilo, že sa budem vracať zniekadial v noci, alebo za dažda.
Tam je trochu problém, že asi lepšie funguje na skutroch bez stredového tunela. Takže aj na PCXke, aj teraz na ADV trochu dole podfukuje. Má to tam taký otvárací rázporok práve kvôli tomu tunelu, ale na nejakej Vespe , alebo SH čke to určite funguje lepšie.
Asi toto je to:
https://www.motovsem.cz/nepromokava-zat ... a-p316244/

Aj z obrázku vidno, že nohy vyčuhujú, takže logicky to originál Tucano inštalované na motorke je samozrejme lepšie. Ani sedadlo nemokne, ked je skuter odstavený.

Slonie uši na moje velké prekvapenie sadli aj na ADV čku pod tie plastové chrániče Skoro som ich predal, až potom ma napadlo vyskúšať.
Tucano som predal (sranda, že na inú generáciu PCXky, takže chlapec si to trochu upravoval.

Túto zimu zatiaľ skúsim používať len zásteru, a uvidím, či objednávam aj na ADVčku termoscud. Už ju ušili ,pred letom ešte v katalogu nebola. Ale ked prídem nato, že Held stačí, tak sa na to pri mojich 100 mesačných zimných kilometroch asi vybodnem. Pri väčšom nájazde by som neváhal.

PS: okolo domu mi jazdí chlapík na Xmaxe (myslím, že 400, lebo dva kotúče to asi má ) . A ten má termoscud celý rok, aj v júli a auguste. Nechápem, ja už som nemal tohto roku čo dierkovanejšie na seba obliecť, a on v Tucane. Ten má snád v zime na sebe ešte aj tú zásteru (alebo odstavuje skuter prvého spetembra, lebo sa v jeho kmeni jazdí len v mesiacoch neobsahujúcich písmeno "R".
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod Kláda » 17 úno 2023, 12:44

Koupil jsem z aliexpressu deku někdy na podzim. Změnil se mi život. Jezdím až do -2°C a chlad na tělo nepociťuji. Pod bundou mám i při 2°C jen 2 vrstvy lehkých mikin+bundu s podšivnkou. Před instalaci deky jsem musel mít 3-4 mikiny pod tou bundou. V pondělí jsem ujel přes den přes 200km takto.
Co se týče gatí, kdysi jsem míval tepláky, gatě a na tom ještě lyžařské gatě(neprofouknou a jsou se zateplením). Teplota byla ok. Teď mám jen tepláky a gatě. Nicméně, musel jsem dokoupit ještě neoprénové kraťasy. To proto, že deka nedosahuje plně za mě. Mám ji v půlce boků. Musel bych se hodně přisunout k řiditkám. Ale i tak při těchto nájezdech(bez zastákvy až 70km, ale nejčasetěji tak 20km) by mi boky prochladly.
Pod dekou je na kolena a nohy fakt teplo i jen s jednou vrstvou(vyzkoušel jsem to při asi 10°C) a asi bych takto při těch 10°C ujel i 10km. Ale nasunutý na řiditkách, jak jsem psal. S těmi kraťasy mi teď není chladno na boky vůbec ani při tom lehkém mrazu. Ale to musím mít i ty tepláky, protože jak sedím hodinu na skútru v obecném chladu, tak pak začne na nohách studit látka gatí. Asi jako když bych čekal kolem nuly na zastávce. To pak taky začne být chladno po nějaké době.
děkuji za pomoc při rozhodování
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod LadaM » 17 úno 2023, 14:34

Když jsem zvažoval deku, nejezdil jsem ještě přes zimu, takže jsem šel raději do bočních deflektorů (bylo to kvůli montáži buď a nebo), které zvýšily komfort při nižších teplotách bez nutnosti dalšího oblékání. Potom jsem pořídil kalhoty Tucano Urbano Panta Fast. Říkám jim rybářské (vypadám, jako prodejce vánočních kaprů), nebo striptérské (páč se svlékají roztržením sucháčů podél nohavic. Když je sucho, mínusové teploty nejsou problém, po příjezdu to ze sebe strhnu a nacpu pod sedlo a je to. Zároveň to nepromokne, neprofoukne a lacl trochu chrání i hrudník, kdyby byl civilnější i vršek (jezdím v touringové moto bundě PSI). Oblékání (přes kalhoty) vyžaduje trochu času - není to jako deka sednu a jedu, ale zase si je můžu vzít i na motorku a mám při jízdě volné nohy (samozřejmě boty musí být zimní, polobotky je lepší strčit pod deku), hřeje to i zezadu na zadku atd.
Na nějaké vyhřívání bych se .... Dráty, baterky, praní, životnost... nedává to smysl. V těhle gatích (pod tím normálka džíny) nohy neřeším, když už je mi chladněji, tak na ruce (a to mám vyhřívané hefty a pořádné "bástry") nebo v bundě kolem krku a tak (bývám líný připínat zateplený límec a termovložku taky nevozím :) )
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 272
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod goes » 17 úno 2023, 14:48

co mas za bundu a skutr? ja tedy jezdim tricku+bunda a nekdy od nuly nahodim nepromok bundu a jezdim tak celou zimu. Deku nedam protoze mi to dost neprijemne ovlivnuje pocit v zatackach jak nemam volne nohy
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod LadaM » 17 úno 2023, 15:13

Tu bundu mám už asi 12 let, nechal jsem si celý komplet po prodeji motorky. Je to PSI Monastero Aqua - s membránou, kombinace kůže / textil, vyndavací termovložka, kterou nevozím, radši si vezmu flísku, která mi zůstane, když dám bundu na věšák. Jinak bych musel mít taky jenom triko a to by mi pak byla kosa. :) Na léto mám takovou síťovanou Macnu.
Taky nemám na skůtru plégo, jenom takové designové lízátko. Vadily mi (kromě děsného vzhledu) turbulence, takže od hrudníku nahoru jsem na větru, dešti atd. :)
Právě ty volné nohy se mi v těch termogatích líbí nejvíc. Ne že bych dával kolínka :mrgreen: ale tak nějak se můžu vrtět, kdykoli dát nohu na zem, přehodit nohu přes středový tunel a tak.
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 272
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod Kláda » 17 úno 2023, 15:56

taky mám vyhřívané rukojeti. A na tom mám chňapky(sloní uši). Mohu tak jezdit i okolo nuly jen v takových tenčích flísových rukavičkách. Bez rukavic se dá taky jezdit i při té nule, akorát mě zebou páčky, bo jsou z kovu. Jak projíždím přes město třeba, tak mám prsty na brzdách, abych mohl rychle brzdit, jak je třeba. A to mě pak zebe...

Boty mám obyč.botasky z lídlu. Do toho takové hrubší ponožky. Zima mi tak není. Ta deka hodně zvyšuje zateplení. Ale je fakt, že boční vítr se mnou docela lomcuje, jak se opírá o deku.
Kláda

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 115
Registrován: 27 lis 2014, 12:53
Skútr / moto: Peugeot -vivacity 50 (2002)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod valsidalxam » 17 úno 2023, 18:32

ale vieš, že boty na motorku, či skutra nemajú chrániť len pred zimou?
Ja osobne niekedy v lete v najväčších horúčavách vyrazím blízko domu aj neoblečený do motorkárskeho (viem, poniektorí ani toto nerobia a neradi počujú ). Ale helma, rukavice a boty musí byť vždy.
Totiž toto sú u mňa tri súčasti motooblečenia, ktoré nechránia len po páde, ale pomôžu aj samotnému pádu zabrániť.
Položiť nohu na zem hoci v menšej rýchlosti v nejakej nepevnej botaske (nech už vynecháme extremistov v šlapkách ) určite skôr prispeje k tomu, že tá noha na zemi nepomôže a krízovku skrátka neustojíš.
Nevravím, že je treba na skutra čižmy jak má Valentino Rossi, alebo Trevis Pastrana, ale nejaké aspoň kotníkové boty na motorku by bolo dobre na seba hodiť.

A k tvojej zimnej výstroji skutra. Slonie uši mám, neviem si predstaviť načo by mi ešte boli vyhrievané hefty. Ale je pravda, že v zime kolo nuly nejazdím kilometre ako ty, len kratšie cesty.
Deku som na PCX ke mal, teraz už nekupujem. Stačí len tá zástera, čo nosím pod sedadlom v zime, keby niečo.
Kalhoty mám hrubšie kevlarové rifle, chrániče na kolenách dosť mohutné, takže chránia aj pred chladom.
Bunda do chladu Alpinestar Touratech, v živote mi nebolo zima pod ňou. Základ je poriešiť krk a všetko v pohode.
Na leto mám tiež Alpinestarku, takú sieťovanú, neviem názov. Aj v tej je mi niekedy horúco, takže rozopínam po pupok.
A ešte starú Wetec Nerva , čo nosím v zime do roboty, nech nehuntujem AS.
S oblečením na nohy na leto mám problém, Skúšal som všetko možné sieťované s chráničmi, každé ktoré mi sedia dlžkovo majú chrániče pod kolenami. Asi mám nepomerne dlhšie lýtkové ako stehenné kosti. Nechápal ani predavač, že mi nedokázal doštelovať kalhoty.
Takže v lete nosím staré motorifle odstrihnuté pod kolenami (hned pod kapsami s chráničmi).

A ešte jedna vec.Ked idem v lete daleko a nabalený, hoci aj dolu na juh, tak tú zimnú Alpinestarku beriem so sebou (normálne aj so zimnou vložkou ), prekryjem ňou bagáž aj s kufrom, pripavúkujem to a idem. Použijem ju ked prší, alebo ked si potrebujem zdriemnuť nadivoko. Nemusím nosiť nijaký spacák, oblečiem sa a spím kdekoľvek jak batole. Ale samozrejme ideálne, ked ju človek nepotrebuje, lebo neprší, a všade kde ho zmohne únava booking vyhodí lacnú izbu s dvorom na motorku do 10 km.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 520
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod goes » 17 úno 2023, 19:39

LadaM píše:Tu bundu mám už asi 12 let, nechal jsem si celý komplet po prodeji motorky. Je to PSI Monastero Aqua - s membránou, kombinace kůže / textil, vyndavací termovložka, kterou nevozím, radši si vezmu flísku, která mi zůstane, když dám bundu na věšák. Jinak bych musel mít taky jenom triko a to by mi pak byla kosa. :) Na léto mám takovou síťovanou Macnu.
Taky nemám na skůtru plégo, jenom takové designové lízátko. Vadily mi (kromě děsného vzhledu) turbulence, takže od hrudníku nahoru jsem na větru, dešti atd. :)
Právě ty volné nohy se mi v těch termogatích líbí nejvíc. Ne že bych dával kolínka :mrgreen: ale tak nějak se můžu vrtět, kdykoli dát nohu na zem, přehodit nohu přes středový tunel a tak.


Ja mam taky hadry od hubika ale jezdim v moto dzinach vetsinou. A pokud “nemas” plexi pak to chapu.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1022
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod 83427 » 18 úno 2023, 12:47

a nestačily by ti jen lepší kalhoty? já jezdim celou zimu v těchto: https://www.motozem.cz/kalhoty-na-motorku-ozone-vulcan/

Zatím nejchladnější počasí, ve kterém jsem jel, bylo -8. Po 20 minutách jízdy už mi začaly mrznout konečky prstů v zateplených rukavicích a myslím že druhou slabinou byl krk. Ale na nohy mi nikdy zima nebyla. má to vyndavací nepromok membránu a teplou vložku. Nohy tak jsou přes zimu naprosto v klidu. V těch kalhotech jsem byl už i hodinu v křesle u holiče a skoro tři hodiny v kině na novym avatarovi. takže půl hodiny mezi jízdou podle mě v klidu dáš :mrgreen:
2022 Honda PCX 125 | 2023 Honda CB500X (R.I.P.) | 2024 SWM Superdual T (coming soon)
Uživatelský avatar
83427

50+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 54
Registrován: 04 čer 2022, 18:33
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 125, SWM Superdual T 600

Re: Deka vs.vyhřívané gatě

Příspěvekod puffybodie » 30 kvě 2023, 10:01

Mel jsem to od podzimu do jara na Honde PCX 125 2016, tak moje zkusenosti.......

Koupil jsem Termoscud ze Scootlandu. Nejde to u nas pojistit proti kradezi (CR dle stranek nema Termoscud nema oficialni zastoupeni a proto neni v nabidce na tohle), takze kdyz ti ji ukradnou, tak druhou nedostanes.

Pridelat to je trochu opruz. Na kratkou vyjizdku po meste je to ok, ale nekam dal a dele uz to dlouho nevydrzi. Staci klidne nekde i milimetrova mezera aby se tam dostal vzduch a pak ti studeny vzduch cirkuluje pod dekou a pri delsi jizde ti zacne byt chladneji i kdyz mas termo pradlo. Pochopitelne, je to mnohem lepsi nez bez ni, ale vsespasne to neni. Za mne asi nejlepe musi gungovat treba na Vespe GTS nebo Peugeot Metropolis 400. Proc? Protoze ty stroje maji vydechy od chladice na bocich predni karoserie a kdyz na ty stroje das deku, tak to teplo od tama jde pod tu deku....
Zapinani kolem krku je k nicemu, bud to taha krk dolu nebo kdyz je to volnejsi, tak se za to dostava vitr a odtlacuje to vrchni dil od tela. Kdyz se to zapne kolem pasu/krkou (jsem vysoky, tak to spise je jen na bricho :-)), tak se to da lepe i dotahnout a mene se pak za to dostava vitr. Tahle cast bude ale proste souviset s aerodynamikou skutru jako takoveho, takze bude zalezet na postave jezdce, vysce, plexi, tvarovani skutru atd.

Vysunovani nohou bez problemu z pod deky.

Zaverem tedy muzu urcite doporucit na kratke jizdy treba do mesta do prace a podobne. Na delsi to neposkytne dostatecny tepelny komfort pokud nemas stroj s vydechy od chladice do prostoru nohou. Nevim jak by to bylo v kombinaci s vyhrivanou sedackou o kolik by se to zlepsilo.
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Další

Zpět na Helmy a oblečení

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků