GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Diskuze o doplňcích a příslušenství. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod forester » 29 srp 2023, 08:44

83427 píše:Pokud to nefunguje,, tak ta usb-c zásuvka zjevně nedává dostatečný proud.


Funguje, Na druhý kábel dodávaný k navi pre účel napájania cez USB typu A do PC ktorý teraz používam a ho redukujem na USB typu C. Ide to spolahlivo len s ním nemôžem využívať ten komfort že navi napichnem na ten gulatý držiak a hneď je pod prúdom cez tie malé dotykové piny. A teraz musím po každý raz zapínať kábel na zvlášť zásuvku určenú na kábel k PC ktorý dočasne teraz používam ako napájací.

Kto sa v tom stratil tak zhrniem. Kábel staršieho typu zo zapalovačom ktorý sa napája bajonetom k základni-držiaku navigácii potrebujem zapojiť cez ďalší kábel do zásuvky USB typu C na skútri. Všetky káble po správnom zapojení nefungujú. Takže mám za to že tých potrebných 12V pre navi tam nie je ale zostáva iba 5V a napriek tomu že ten hore odfotený kábel by mal tú voltáž redukovať.

83427 píše:A co to napojit napřímo kabelem usb - usb? Nevěřím tomu, že ta navi pracuje na 12V. Drtivá většina navigací je stejně jako mobily pětivoltová a má na sobě usb konektor.


Tak to mám teraz zapojené ele nevyužívam tú navi-základňu na napichnutie aby bola hneď živá, lebo s nej ide tá zapalovačová zásuvka ktorá je v nej na pevno zabudovaná.

Uf, už som s toho spotený :D

Takto to vyzerá až na to že namiesto tých drátov na konci mám zapalovač zasúvku-samec. A ten kábel na PC pripájam priamo k navi.

Snímka obrazovky 2023-08-29 o 9.03.30.png
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 656
Příspěvky: 5478
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod LadaM » 29 srp 2023, 09:57

Tos měl napsat rovnou, že potřebuješ napájet kolíbku a ne přímo navigaci. :)
Takhle jsem to měl taky na starém Zumu, na navi USB konektor, primárně pro synchronizaci s počítačem, aktualizace atd., který to taky umí nabíjet, ale kolíbka přímo na 12 V na baterku. Starší typy se při nabíjení přes USB ani nedaly používat, nové už asi ano. Přeci jenom spotřeba těch zařízení pořád klesá díky větší efektivitě procesorů i displejů.
Ten Tvůj kabel má zjevně měnič na z 5 na 12 V, ale nedává dost proudu, aby utáhl tu kolíbku, kde se pořád počítá s pořádnými 12 V pěkně z baterky.
Jestli máš kolíbku namontovanou napevno, připojil bych ji k baterce. I kdyby to nějaký Ali kabel nakonec utáhl, budeš napájet x švábů navíc (je to jako vyrábět vlažnou vodu pomocí rychlovarné konvice a mrazáku :mrgreen: ) a hlavně si budeš trvale namáhat tu vestavěnou USB-C zásuvku velkým odběrem (to je zase měnič z 12 na 5 V :) ) a odrovnáš ji dřív. A Honda ND bude stát rozhodně víc, než ten kablík z Ali. ;-)
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 273
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod goes » 29 srp 2023, 10:18

valsidalxam píše:forester, mám otázku. Ja osobne som naposledy používal separe navigáciu ešte pred rozšírením používania smartfonov, takže absolutne netuším, čo dokážu tie súčasné oproti mobilom. Majú (vedia ) niečo navyše, čo potrebuješ aby mali (vedeli) ?


Obecne jen mechanicka odolnost. Jinak moto navigace maji nativne moto rezimy vyberu tras. A jinak mne nic nenapada. Mel sem dve fyzicke a prodal. Ted sem jen kupil displej na zrcadleni car play at si nenicim mobil.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1023
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod LadaM » 29 srp 2023, 10:45

Ten displej, co je k němu přidělané X-Adv, nebo existuje jenom nějaké samotné udělátko s CarPlay?
Já mám teď v merku Beeline Moto. Přidělá se kamkoli, neruší vzhled a nutí trochu sledovat trasu a přemýšlet nad ní :) A ten kompasový režim s šipkou ukazující k cíli s tím, že trasu hledá řidič, by mohl přinést spoustu nezapomenutelných zážitků :D
https://beeline.co/pages/beeline-moto
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 273
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod goes » 29 srp 2023, 10:55

Nene. Je to displej navic. V podstate to je jako externi navigace jen tobumi zdrcadlit pres bt.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1023
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod forester » 29 srp 2023, 11:31

valsidalxam píše:forester, mám otázku. Ja osobne som naposledy používal separe navigáciu ešte pred rozšírením používania smartfonov, takže absolutne netuším, čo dokážu tie súčasné oproti mobilom. Majú (vedia ) niečo navyše, čo potrebuješ aby mali (vedeli) ?


Ako robíš si kozy či ako?

Prešiel som si všetkým. Najprv Grmin 220 na skútri,potom TomTom 550 World.Na čopry Interphone držiak a v ňom iPhone 5 neskôr 6.Všetko poslúžilo ale:
Nevýhody mobilu:
Mobil priritne nie je stavaný na permanentné spustenie navigácii ktorá má velký odber a sám o sebe sa nadmieru zahrieva a keď ešte na ňu svieti nonstop slnko tak kolabuje čo sa mi stalo viac krát. Možno aj mojou chybou sa to stalo niekedy keď som čoper nechal odstavený na slnku pri krátkej zastávke. Ďalej ma štvalo že po skončení hovoru mi v rooamingu po každom hovore alebo smske poslal operator info o stave kreditu a to okno mi prekrilo navigáciu a odkliknúť sa to v rukaviciach nedalo.

Výhody moto navigácii?
Pevné robustné telo odoláva slnečnému žiareniu, vode,vybráciam a má jasný display ktorý sa dá ovládať rukavicami v troch úrovniach, letné, hrubšie a zimné. Veliký display, jasný a lahko čitatelný.

Priroty pre mňa podstatné:
Lahko sa dá ovládať z rukavicami počas jazdy a prepínať medzi dialnicou, okreskami, toto využívam najčastejšie.
Hladanie pumpy jedným klikom a navigovanie ku konkrétnej.
Zvolenie obchádzky keď človek príde až k neprejazdnej ceste, jedným klikom.
A x ďalších ktoré dohladáš tu?
https://www.tomtom.com/cs_cz/navigation ... rider-550/

Keď vidím po krajniciach nebezpečne odstavených motorkárov držiac v ruke mobil a prezeraní si trasy myslím si že toto už nikdy. Na moto navigácii viem riešiť všetko potrebné v mžiku a v rukaviciach buď počas jazdy keď to pokladám za bezpečné alebo pri zastavení na semafóre.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 656
Příspěvky: 5478
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod Britt » 29 srp 2023, 12:08

Rudo, musím plně souhlasit. Kámoš se mi chechtal že mám navigaci, jemu prý stačí mobil a pouzdro. Vedro jako prase a najednou zastavil, vyndal mobila a točil s ním jak zloděj se zámkem, že prý přestal fungovat a je horkej jako prase. Tak jsem ho předjel a jeli jsme podle navigace a šlo to i bez zastavování. :wink:
Britt

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 344
Registrován: 28 čer 2021, 09:50
Bydliště: Poděbrady
Skútr / moto: SW T400 ABS

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod valsidalxam » 29 srp 2023, 17:16

Tak mne sa prehrievanie stalo len na Google online mapách . Už roky používam offline Sygic (sú možno aj lepšie, ale aj z určitého druhu lokálpatriotizmu som zaplatil slovákom) v živote žiaden problém. Ani prehriatie, ani zlá navigácia.
Tie náhle zmeny trasy sa mne osobne na ceste, kedy potrebujem navigáciu ešte nestali. Ked sa vozím kolo domu (východ SK a severovýchod H), tak jazdím bez navigačky, mám to prechodené krížom krážom. Ked mám navigačku kvôli presnej adrese v meste, alebo tvarom zákrut tak sa mi tiež v živote nestalo, že by som musel zrazu zastavovať a tú adresu meniť -ako že idem na miesto X , sa za jazdy dozviem, že potrebujem ísť na miesto Y ?
Nabíjanie za jazdy samozrejme dnes problém nie je (aspoň u mobilov, čo ako sám na sebe vidíš u navigačky zatiaľ riešiš (dúfam , že si to vydumáš k spokojnosti).
Na dlhej ceste stojím prakticky len na tankovanie a jedlo- vtedy mobil nezabudnem ani keby som chcel, lebo ho používam na platenie ). A ked idem od motorky, tak by som dával dole z riadidiel aj navigačku rovnako ako mobil.
Takže ja osobne ho nepotrebujem ovládať ani kvôli zmene adresy (a keby raz k tomu došlo, tak si neviem predstaviť čo by na tom bolo také nebezpečné zastaviť a preťukať to), ani kvôli obsluhe telefonu (na to slúžia tlačidlá na helme a od kedy máme ADVčky, tak samotný ovládač na riadidlách .
Celkovo chápem, že máš dôvody na používanie navy, ale každý to máme inak, ja som si v tom dôvod dalšieho el. zariadenia na skutri nenašiel. Aj som si ten link s funkciami otvoril , dosť z toho mi nahrádza Road Sync Appka, ja som s tým spokojný. Správy to číta pekne a zrozumiteľne.
S čitatelnosťou navigácie som mal problém kým som mal zipsovací držiak s druhým sklom. od kedy mám telefon pripnutý len vo svorke , tak vidím normálne na displej. Letné rukavice mám také, že fungujú na dotykové obrazovky takmer ako holá ruka, nemám problém preťukať čo by bolo potrebné (ale ako hovorím, ešte to potrebné nebolo).
Takže myslím že sme si potvrdili dôvod, prečo sa nadalej vyrábajú navigácie, ale zároveň aj držiaky mobilov na riadidlá. Lebo oboje má svoj trh.

A ešte jedna otázka. Vozíte navigácie (mobily ) na stojato, alebo na ležato ?
Mne sa viac osvedčilo pri sekundárnej funkcii navigačiek ,ale ohľadne bezpečnosti primárnej mať ho na stojato (to jest kuknúť na zlomok sekundy na displej, ked si nie som istý tvarom nasledujúcej, mne neznámej zákruty ktorú vidím pred sebou )
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod LadaM » 29 srp 2023, 18:45

Mobil na nabíječce a na sluníčku se přehřeje i na stole, když na něm nic neběží. Na řidítkách je možná chlazený proudem vzduchu, ale jenom za jízdy a pokud není v kokpitu za plexi. Navíc dnešní elektronika je tak citlivá na otřesy, změny teplot atd., že to prostě pro něj není vhodné použití. Nevydrží to tolik, jako telefony z před 10-ti lety, je to všechno titěrnější, na hraně možnosti výrobního procesu a náchylnější na vnější vlivy. To, že existují lidi, kterým se "za celou tu dobu nic nestalo" neznamená, že je to ideální nasazení. Je to nejjednodušší a nejkomfortnější, to ano. Potenciálně denně aktualizované aplikace v telefonu budou vždy nabízet více funkcí a lepší komfort ovládání než krabička, pro kterou vyjde firmware jednou za dva roky a to jenom s opravami chyb. Podle mě je nejlepší převážet telefon na těle v nějaké kapse, nebo v zavazadle v oblečení nebo něčem podobném, co tlumí vibrace, extrémní teploty apod. a navigaci si případně pouštět do sluchátek nebo zrcadlit na displej vozidla. Píšu o telefonu, který má člověk na telefonování, práci, případně i focení na cestách apod. a chce, aby byl kdykoli použitelný. Podělat se může samozřejmě cokoli kdykoli, ale proč tomu chodit naproti?
Točit zatáčky podle navigace je lákavé, ale bezpečné mi to moc nepřijde :)
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 273
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod duky5 » 29 srp 2023, 19:09

Alebo na tieto účely používať starší už vyradený mobil. :).
Roky som to tak robil, hlavný telefón uložený bezpečne v batožine, cez BT spojený so helmy, kvôli prípadným telefonátom.
Druhý mobil používaný vyslovene iba na navigáciu + mp3 na cesty, resp v dnešnej dobe už spotify.

Teraz (už ho mám tuším 2 roku) som si kúpil čínsky odolný mobil s 13000 mAh batériou, veľký displej, dostatok výkonu.... No paráda. Používam ho aj na turistiku, geocaching....
Honda ADV350 Obrázek

Gilera Nexus 500 Obrázek, dlhodoby priemer za cca 77 000 km
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 107
Příspěvky: 1204
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda adv350

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod valsidalxam » 29 srp 2023, 19:55

starší mobil je riešenie, ale kedže dostávam v robote každé dva roky nový a starý ide do šuflíka, tak sa mi ešte nestalo, že by sa s ním niečo začalo diať.
Všetko mám zálohované, tak čert ho ber aj keby sa pokazil (či už kvôli motorke, alebo kvôli niečomu inému ).
Z dôvodu, že neznášam nosiť dva mobily, tak si nikdy neberiem jednokartový ajfon, ale dvojkartový Samsung, aby som mal služobnú aj súkromnú SIMku v jednom zariadení. Takže kvôli nejakej navigačke by som tiež nevláčil zo sebou další prístroj so všetkými starosťami kolo neho- nezabudnúť na motorke, nezabudnúť nabiť atd . To už by bolo fakt jak nejaký Garmin, ked len kvôli tomu dalšia vec na kormani (chcem vidieť kto volá, takže hlavný mobil na riadidlách mať musím a chcem. A ked idem rýchlejšie tak cez slúchadlá vždy nerozumiem kto volá, a neviem či spomalujem a dvíham, alebo hovor ignorujem a nespomalujem.
Tému, či sa za jazdy telefonovať má, alebo nemá by som tu nerád rozpútaval, každý máme vlastné dôvody pre hej, alebo nie.
Ohľadne našepkania dalšieho smeru jazdy za zatáčkou- samozrejme že sa človek na to nespolieha ako na nejakom Plejstejšne, ale ked mrknem na displej a vidím že je tam vracák, tak idem inak ako ked je tam mierna zatáčečka. Spomalím asi aj viac ako by som spomalil podľa reálu, a to je myslím ok.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod duky5 » 29 srp 2023, 20:07

valsidalxam píše:Takže kvôli nejakej navigačke by som tiež nevláčil zo sebou další prístroj so všetkými starosťami kolo neho

Tieto "starosti" máš tak či tak, či tam máš primárny alebo sekundárny mobil, alebo Garmin/TomTom :).
Honda ADV350 Obrázek

Gilera Nexus 500 Obrázek, dlhodoby priemer za cca 77 000 km
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 107
Příspěvky: 1204
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda adv350

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod valsidalxam » 29 srp 2023, 20:14

presne to tvrdím aj ja. Preto mám na riadidlách nastoknutý jeden smartfon , ktorý aktuálne používam na všetko (služobný, súkromný aj navi ) a hotovo.
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod goes » 29 srp 2023, 22:28

Ja se oruznam ze mi se mobil pri navigovani nikdy nesekl. Neprehral apod. A to s nim jezdim porad. V lete na jihu apod. Stejne tak se neseka apod. A to pouzivam google mapy kvuli real time doprave. Za jizdy nepotrebuji upravovat cestu a kdyz uz ano tak tak zasadne ze bych to musel udelat i s klaisckou navi na zastaveni. A mobil mi funguje ty 3 roky co jej menivam

Pravda odrovnal jsem si stabilizaci ale odpruzeny quadlocl to resi. U klasicke navi mne desne stve ta pomalost. Pripada mi to jak stroje s 486tkou cpu.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1023
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Re: GPS Navigace - dobrá za rozumnou cenu

Příspěvekod LadaM » 29 srp 2023, 22:43

Tak samozřejmě pokud fasuješ co 2 roky nový telefon, tak to je úplně jiný pohled na věc. Podle hesla: nejlepší offroad je služební oktávka. :mrgreen:
Neber to ve zlém, ale musel jsem. :D
Druhý levný telefon místo navi je taky dost rozšířené řešení, ale do jisté míry stírá výhody "vše v jednom a pořádně" proti moto navigaci, jenom je to levnější, což je vždycky subjektivní hledisko. Já bych na "velké" cestování preferoval k tomu určené zařízení (s napájením, odolné, nezávislé na telefonu atd), na příležitostné navigování mi přijde nejlepší nějaká forma zrcadlení navigačních pokynů - od plné mapy s ovládáním u motorek s displejem a konektivitou, až po různá ukazovátka, ať už vestavná jako část kokpitu, nebo přídavná. Vlastní (jediný) telefon bych se na motorku bál přidělávat.
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 54
Příspěvky: 273
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

PředchozíDalší

Zpět na Doplňky a příslušenství

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků