Parkování na chodníku

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod Vratas » 18 bře 2012, 10:44

Ahoj klucí, k téhle problematice doporučuju otevřít zákon o silničním provozu č. 361/2000 Sb., kde se dozvíte jak je to s právama a povinnostma. Zejména vás budou zajímat §2 a §53.

§2 v písmeně j) říká že : j) chodec je i osoba, která tlačí nebo táhne sáňky, dětský kočárek, vozík pro invalidy nebo ruční vozík o celkové šířce nepřevyšující 600 mm, pohybuje se na lyžích nebo kolečkových bruslích anebo pomocí ručního nebo motorového vozíku pro invalidy, vede jízdní kolo, motocykl o objemu válců do 50 cm3, psa a podobně,

§53 ve druhém odstavci říká : (2) Jiní účastníci provozu na pozemních komunikacích než chodci nesmějí chodníku nebo stezky pro chodce užívat, pokud není v tomto zákoně stanoveno jinak.


To znamená, že s 50ccm skútrem jsi chodec, což by nemělo bránit nechat skútr na chodníku pro nějaké účely, otázkou však je, zda měšťáka bude zajímat objem válců v dané situaci, když už mu tam bude stát odtahový vůz. (dá se na to odvolat ve správnim řízení).

Na druhou stranu dle §53 říká, že nikdo než chodec nesmí chodníku užívat, čili 50ccm skútr bys tam musel jako chodec dotlačit, nikoliv na něm na chodník najet. Dále je ale k zamyšlení, co tak závažného způsobim společnosti za ohrožení, když budu mít motorku vyššího obsahu a bude na chodníku nebo jí na chodníku povedu.

Záleží hodně na policajtech, měšťáci buzerujou, státní za tohleto nedělaj vůbec nic, dokavaď nějaká baba nezavolá, že jí to vyloženě vadí :-D

Dále je tu zákon o přestupcích č. 200/1990 Sb., kde vás bude zajímat pojem definice přestupku kdy musí dojít k ohrožení zájmu společnosti nebo jeho porušení, záleží jak toho skútra zaparkujete nebo postavíte a zda je v danou chvíli schopen naplnit znaky přestupkového jednání pokutovaného policisty či správními orgány.

Čauves
Motocykl je pro dvě osoby pouze schválen, ale nikoliv určen...

Nadává-li Moravák na Pražáka, nadává v podstatě sám na sebe...
Uživatelský avatar
Vratas

Moderátor
 
Reputace: 283
Příspěvky: 1525
Registrován: 10 srp 2011, 10:48
Bydliště: Praha - jinde to nejde
Skútr / moto: Honda CB900F Hornet

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod StuntJ » 18 bře 2012, 12:05

Nám když v práci rekonstruovali barák, tak se nedalo parkovat na dvoře já musel nechávat Scooter na chodníku před prací. Brňáci už mě párkrát viděli na Křenové. Když tam chodili měšťáci a pokutovali auta za parkování na chodníku, tak jsem se jich ptal, jestli jim vadí Scooter na chodníku. Odpověď byla, že když vyloženě nezavazí, tak to vůbec neřeší a pokutují v 99% na udání některého spoluobčana. Protože prostě to udání musí řešit a musí zapsat jak to vyřešili, jinak mají problém. Takže je to jen o lidech a a toleranci a u nás v práci mají důchodci koníček volat na auta policajty, takže se vcelku divím že moje moto nechali bez povšimnutí :mrgreen: :mrgreen:
Život je jak bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš

PCX 125/2011 papá :
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
StuntJ

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 638
Registrován: 25 říj 2011, 00:04

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod majkl_bb » 07 dub 2012, 19:51

Já parkovával svýho Burgmana na sídlišti v Brně - Starým Lískovci, co nejvíc při kraji 4m širokýho chodníku. Jednoho dne jsem dostal pokutu (na udání) a od té doby jsem parkoval na parkovišti, kde jsem zabíral cenný parkovací místo. Při cestě do centra využívám výhradně jen chodníky a takový ty místa před značkou Pěšší zóna, kde nás většinou stojí několik. Parkuji tak třetím rokem a nikdy jsem neměl problém. Na sídlišti jsem se přestěhoval kousek dál a stávám zase na chodníku, ale zatím jsem nikomu nevadil. Jestli mně chtějí dát pokutu, ať mi ji dají. Až zruší "osobu blízkou", budu ty pokuty platit, ale na tom tmavým parkovišti stávat prostě nebudu. No a příští rok snad dostavím dům a stěhuji se za město, kde budu parkovat za plotem na vlastním pozemku.

No a co se týče oficiálního povolení parkovat mopedy a malý skútry na chodníku, debatoval jsem o tom s náčelníkem Městské policie Brno a jeho postoj je takovej, že člověk tlačící vozík do 60-ti cm šířky, táhnoucí sáňky, či vedoucí moped, je sice chodec, ale zatím co na chodníku svůj vozík, sáňky, či jízdní kolo necháte a nic se neděje, když tam necháte moped, je to prostě motorový vozidlo a už se jedná o jeho parkování. Je to jako stání a zastavení. Když ho potlačíte pěšší zónou, necháte ho tam stát a odskočíte si do obchodu, bylo to defakto jen zastavení. Pokud ho tam ale necháte a jete například do práce, už jste ho tam zaparkovali. Takže parkování na chodníku NE, bez ohledu na kubaturu. Pokud se ale nenajde žalobce, není soudce a policii jako takové to nevadí, když to neomezuje chodce.
Uživatelský avatar
majkl_bb

100+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 102
Registrován: 21 pro 2009, 23:54
Bydliště: Brno - Starý lískovec
Skútr / moto: Burgman AN 250, Jawa 50/20, Burgman AN 400 K7

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod aumirek » 07 dub 2012, 20:12

žádné motorové vozidlo na chodníku parkovat nesmí nejen že už to tu bylo řešeno a řečeno milionkrát ale ten kdo zná vyhlášku to zajistě dobře ví.Samozřejmě pokud to nedovoluje dopravní značka.
aumirek

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 302
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Klimkovice
Skútr / moto: Biagini Tiger
Tuning / úpravy: zatím nic a asi to tak zustane

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod forester » 08 dub 2012, 08:38

Skúter som si kúpil hlavne na to aby som môhol v Brastislave parkovať kde chcem a to samozrejme čo najbližšie k vstupným bránam do firiem,obchodov a iných miest keď sa dá tak aby som nezavadzal autám ani chodcom a tak to funguje vo všetkých európskych mestách.V UK sú vyhradené aj špecialne moto-park.boxy a ináč parkujú na bicyklových stanovištiach na chodníkoch a to nielen so skútrami ale aj s motorkami všetkých kubatúr.V Chorvátsku a iných južanských krajinách kde je najvátší výskyt skútrov to je ôplne bezpróblemové a nikto sa nad tým nezamýšla,odparkuje kde chce a nechá si tam aj prilbu volne položenú na sedadle alebo na háčiku.
Na to máme skútre aby sme nemuseli stáť v kolónach a parkovať kde chceme,keď sa to nebude tolerovať tak skúter v mestách stráca na význame.
Hotel Podgorka Chorvátsko 2011.JPG
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil forester dne 08 dub 2012, 14:52, celkově upraveno 3
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 651
Příspěvky: 5469
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod bouska.t » 08 dub 2012, 14:47

majkl_bb: kolik si dostal tu pokutu? Tě určitě udal nějakej starej dědek nebo nějakej haj** co ti závidí to stání u vchodu.
http://bouskat.rajce.idnes.cz/
http://bouskat.motorkari.cz
http://www.miros-nabytek.cz (Zde není moje tel. číslo)
T-max 2001 117 000 km
KTM 1050 Adventure 2016 98 000km
Uživatelský avatar
bouska.t

1000+
 
Reputace: 79
Příspěvky: 1425
Registrován: 06 úno 2011, 22:14
Bydliště: Brno-Černovice
Skútr / moto: KTM 1050 ADV-Yamaha, T-MAX

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod Rosi45 » 08 dub 2012, 15:28

Nevím jak v Rakousku,ale v Německu,o Itálii nemluvě, stojí motorky a nejen skůtry, na chodnících a před vchody do domů - naprosto běžně a nikomu to nevadí. Tady jsme zase hóóódně pozadu.
Když už se bavíme o tom parkování -jak řešíte parking na placených ? Mnohde se dá závora objet. Bezobslužné neřeším,ale s obsluhou ? Páďo mě tolerovali,ale co vy s maxíkama ? Na co se mám připravit ? Budu utíkat před obsluhou ? :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Rosi45

500+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 749
Registrován: 19 pro 2011, 21:35
Bydliště: Zlín
Skútr / moto: Burgman UH 125,Kymco Downtown 300i ABS- B650 EX K8
Tuning / úpravy: boční kufřiky -22l

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod majkl_bb » 08 dub 2012, 20:11

bouska.t: Byla to prej nějaká ženská, co vždycky volala, že tam už zase stojím, ať přijedou, a než přijeli, byl jsem pryč. Parkoviště bylo přímo před barákem a od něj 4 m širokej chodník k domu. Tím, že jsem stál na chodníku jsem to měl k domu o 2 m blíž jak z parkoviště. Nešlo o to ušetřit si cestu, ale ušetřit parkovací místo pro auto. Kolem mě by opravdu s přehledem projel náklaďák. A kolik ta pokuta byla, to už si nepamatuju, už to budou dva roky. Buď to byly dvě stovky, nebo to tam zaparkovala osoba blízká a nic to nestálo. Už se mi ty pokuty za parkování pletou. Ještě že mi ty auta tak blbě parkují ty moje osoby blízký. A skútry jakbysmet :-D
Jinak ale s měšťákama u skútru problém nemám. V tom nejcentrovatějším centu opravdu stávám denně na chodníku a nikomu to nevadí.
Uživatelský avatar
majkl_bb

100+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 102
Registrován: 21 pro 2009, 23:54
Bydliště: Brno - Starý lískovec
Skútr / moto: Burgman AN 250, Jawa 50/20, Burgman AN 400 K7

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod Myschan » 10 dub 2012, 12:46

Kdo má řidičák,ten by měl vědět, kde může parkovat. Samozřejmě, že na chodníku se může parkovat pouze tam, kde je to povoleno dopravní značkou. Nikde jinde. Tak je to správné a tak to má být. Vše je v zákoně 361/2000 Sb. žádná "vyhláška". A zákon musíme všichni dodržovat, jinak přijde aktivní policie, většinou ta městská, a může udělit blokovou pokutu. V tomto případě až 2000 Kč, popřípadě správní řízení. Body za to naštěstí nejsou.
Že je to ve velké většině proti veškerému zdravému rozumu, že se tak v jiných zemích parkuje běžně, že pokud zaparkuju ohleduplně na chodníku a nezablokuju ho pro pěší, tak ušetřím místo pro auto, to vím taky. Bohužel žijeme tam, kde žijeme :twisted:
Lepší pozdě, nežli vůbec.
Uživatelský avatar
Myschan

1000+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 1187
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda Forza 300 (2020)

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod StuntJ » 10 dub 2012, 13:11

Bohužel, dokud nezmizí ta generace lidí, která byla vychována ke špiclování, udávání lidí, tak to bude v ...
Na mě paní u baráku volala policajty jen z toho důvodu, že nechtěla, aby ji pod oknem parkovala motorka. Prý že to moc smrdí práší apod ... Takže tak .... :roll:
Život je jak bonboniéra, nikdy nevíš, co ochutnáš

PCX 125/2011 papá :
Obrázek

Obrázek
Uživatelský avatar
StuntJ

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 638
Registrován: 25 říj 2011, 00:04

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod bouska.t » 10 dub 2012, 13:14

když parkuju na placených parkovištích tak neplatím a kdyby přišel policajt tak bych se hádal že jsem to platil a někdo ten lístek ukrad nebo ho vzal vítr... A když jsem jel na parkoviště z hlídačel tak ten mně vždycky pustil stim že to mám postavit někde kde nezavazim. Je to o lidech.
Majkl_bb: v tom připadě to je důchodkyně co nemá co napráci tak čumi z okna a udáva. bohužel jich je plno. Jestli to byly 2 stovky tak je to v pohodě to jsem myslel že to bylo horší. 20p jsem dostal v autě za stání na zákazu :-D
http://bouskat.rajce.idnes.cz/
http://bouskat.motorkari.cz
http://www.miros-nabytek.cz (Zde není moje tel. číslo)
T-max 2001 117 000 km
KTM 1050 Adventure 2016 98 000km
Uživatelský avatar
bouska.t

1000+
 
Reputace: 79
Příspěvky: 1425
Registrován: 06 úno 2011, 22:14
Bydliště: Brno-Černovice
Skútr / moto: KTM 1050 ADV-Yamaha, T-MAX

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod roxman » 10 dub 2012, 13:43

a policajt ti řekne, že lístek máš nosit u sebe a při kontrole ho předložit.. žádné nechávání na motorce je nezajímá :roll:
Naposledy upravil KYBLOS dne 04 zář 2013, 14:23, celkově upraveno 1
Důvod: Citace posledního příspěvku
Obrázek JET 4 125
Uživatelský avatar
roxman

100+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 221
Registrován: 25 úno 2012, 18:29
Bydliště: Topolná
Skútr / moto: SYM Jet 4 125

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod Winterwolf » 10 dub 2012, 13:51

na nekterych listkach je primo napsano ze ho mas ponechat na vozidle na viditelnem miste :idea: Ja pouzival stejnou vymluvy kdyz jsem parkoval kabriolet se sundanou strechou a pokazde mi to proslo 8)
Lukas
EX Huatian HT50QT-16 EX Yamaha VP300 Versity EX Honda SH 150 EX Yamaha Majesty 180

Honda SH300i
Obrázek
Uživatelský avatar
Winterwolf

Moderátor
 
Reputace: 197
Příspěvky: 2901
Registrován: 11 dub 2010, 20:13
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda SH300i /Honda PCX 125
Tuning / úpravy: Vyhrivane hefty, deka, a jeste par dalsich...

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod majlou » 10 dub 2012, 14:03

Co se týče Prahy a modrých a jiných zón, jsou motocykly od placení osvobozeny
majlou

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 50
Registrován: 09 lis 2011, 21:39

Re: Parkování na chodníku

Příspěvekod pepazdepa » 16 srp 2012, 20:37

Pánové, mám v plánu koupit si skutr na dojíždění do práce v Praze. Teď jezdím firemním autem, sice mám už dokonalý přehled o skratkách a kde je, kdy jaká zácpa, ale pořád jsou to skoro 3 hodiny denně zbytečně prostáté v kolonách.

Na skutru jsem nikdy nejezdil, budu si muset rozšířit řidičák, ale zajímalo by mě, jak se vlastně policajti na malé motorky tváří...? Jak je tolerované předjíždění mezi auty? Lze vůbec skutr změřit na úsekovce, když nemá SPZ vepředu?

Nějak si nepamatuju, že bych někdy viděl malou motorku kontrolovat hlídkou. S parkováním je to podobné, státním policajtům jsou patrně úplně ukradené, MP jsem viděl jednou jak někoho buzeroval.

Díky moc.
pepazdepa

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 13
Registrován: 16 srp 2012, 20:27

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků