Mušketýr po 40 letech na kolech

Diskuze o čemkoli.

Mušketýr po 40 letech na kolech

Příspěvekod Gurmán z Jihu » 29 srp 2023, 21:44

Zdravím zdejší přítomné nadšence na konci prázdninového času. Možná někoho z vás tento můj příběh zaujme ,ale pro mě je vcelku silný už tím ,jak se to celé všechno semlelo.

Když mi bylo 15 let ,podědil jsem po tátovi modrý stroj Pionýr Jawa 20 .S mým kamarádem Jardou z učňáku jsme v roce 1985 začali podnikat výpravy za dobrodružstvím a prvními láskami včetně účasti na vesnických zábavách na Znojemsku .On měl Mustanga ,kterého jsem mu tak trochu záviděl, protože se více podobal atraktivnímu stroji ze západu a byl větším lákadlem pro bigbítové slečny. Naše motoristické výpravy s kytarou Gipsonkou nebo jeho kazeťákem ,byly v lokalitách: Grešlovo Mýto s pověstnou formankou TOP motorestem tehdejší doby, dále přehrada Jevišovice tam jsme tábořili ve stanu ,vařili připálený guláš na ohništi lom v Hostimi a nakonec i Vranovská přehrada. na Chmelnici kde byla podniková chata mojí mamky. Bylo to v prázdninovém čase před 40 lety!. To je zkrátka NESKUTEČNÝ.. Měli jsme ho ještě do mých 18tin a pak ho jeden zlodějíček ukradl pro někoho na náhradní díly. Pionýr byl odepsaný, našel se sice, ale už byl vykuchaný a nejezdil. Bylo to vcelku jedno ,jelikož jsem za pár měsíců na podzim nastoupil do Vojenské základní služby v Pezinoku, kam jsem narukoval. Od té doby jsem už jsem nejezdil na dvou kolech, ale na čtyřech ..Jak jsem stárnul a šel čas, pokukoval jsem opět po nějakém stroji .Nejprve mě lákal Chopper, ale vyhovuje mi vcelku jižní ležerní styl- zkrátka kraťasy ,tričko tenisky,sandály .Což pro tento typ stroje není dvakrát vhodný. Oslovila mě pak Vespa svou historií a desingem .Sledoval jsem příležitostně inzeráty, na tajňačku před ženou, protože už mi prošla dřevostavba- chata před pár lety. Tzv. za půl míče z výplat a teď další pade za skútra.

Zkrátka v srpnu loňského roku to přišlo. Tmavěmodrá 125 mě vzala za osrdí .Vím že to nemá takovou sílu,ale z padesátky na stopětadvacku je jistý posun .A já si ji jel prohlédnout a projet do Chrudimi.Vážení jak jsem na tom 40 let neseděl ,a chtěl jsem řadit ježišmarijá ,bylo to vcelku komické pro obyvatele ulic. Projel jsem se as 1km a na konci ze silnice ,zajet doprava 90 stupňů úhel -garáž.Brzdil jsem pravou rukou ,takže přední a ...ustlal jsem si na asfalt..Prodejce na mě koukal co to provádím ,bylo mu asi o 20 let méně.To asi ještě nezažil.já dělal že je to Ready vyskočil a zahlásil,, no a teď jsem si ho odřel,,
Vlastně nevím ani jestli jsem ho koupit chtěl ,protože ten obnos jsem něměl.Ale vzalo mě to ! Ten adrenalin z jízdy a svobody duše a mysli.
Pracuji v obchodní sféře povedlo se mi to dohodnout na dvě splátky a prodejce mi měsíc počkal s doplatkem. ještě perlička ..byl to Ital z Francie na cizí značce ,takže se převážel dodávkou ke mě,Přijel jsem s kamarádem co má živnost .Zrovna tam vezl dva pytle cibule a pytel brambor pro svoji početnou rodinu.Jak jsme ho nakládali po rampě na korbu ,bravurně mi ho obchodník napasoval dozadu ,až kde byly oka na kurty.Přední kolo skútru zahučelo do jednoho pytle cibule, až začala vytékat štiplavá štáva. Majitel nákupu a dodávky jen naštvaně zaklel .Zakurtovalo se a dílo bylo dokonáno . To je vzpomínka na minulé léto a návrat po čtyřiceti letech na dvě splašený kola. Za letošní prázdniny jsem dal prvních 550 km .

A opravdu pro mě byly mimořádné !
Gurman z jihu
Gurmán z Jihu

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 29 srp 2023, 19:32
Bydliště: Lysá nad Labem
Skútr / moto: Vespa Piaggio 125 LX

Re: Mušketýr po 40 letech na kolech

Příspěvekod Britt » 30 srp 2023, 03:38

Tak vítej do klubu, sousede. :)
Podle mě není podstatné, jakou kubaturu sedláš, požitek z jízdy je prakticky stejný. Můj soused je od 17 let zarytý Harlejář ( dnes je mu přes 70 ) a když se svezl na mé 400 Hondě, povídal, proč já si držím Electru Glide, která váží 2x tolik a přitom to jede stejně a za třetinu. :wink:
img16.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Britt

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 344
Registrován: 28 čer 2021, 09:50
Bydliště: Poděbrady
Skútr / moto: SW T400 ABS

Re: Mušketýr po 40 letech na kolech

Příspěvekod valsidalxam » 30 srp 2023, 08:35

pobavilo.
Inak tie pády po prvom naštartovaní sú vcelku bežné. To jak tí prvojazdci začnú padať a ťahať pri tom za hefta, to som videl naživo minimálne 5 x (raz bohužiaľ aj moja manželka na mojej Malaguti Yesterday- dodnes som nepochopil ako mohli skončiť obe bez jediného škrabančeka.

No a to české skloňovanie že "Pezinoka", tak to milujem. Jak ked bol na českom eurosporte štybi v úniku s PetErom Saganom. Je to pre mňa také milé. Rovnako aj čechmi vyslovované slová s "ô".
Neviem ako vy beriete , ked sa snažíme zo seba vyšušlať vaše mäkké R, (byl jeden žek a ten mi žek abych mu žek, kolik je v žecku žek ) :D
valsidalxam

500+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 521
Registrován: 07 úno 2022, 18:50
Skútr / moto: Honda ADV350,bolo Jawa,MZ,Kawasaki,Malaguti,PCX
Tuning / úpravy: Kufor, v zime deflektor a slonie uši Tucano

Re: Mušketýr po 40 letech na kolech

Příspěvekod kerim7 » 30 srp 2023, 09:07

Tak to já jsem soused ještě sousedovatější než Britt, zdravím z Nymburka. Pěkně jsi to popsal a historii máme podobnou. Do dvaceti jsem jezdil na pincku taky, taky měl nakonec smutný osud a jezdil jsem autem. Na jihu se mi líbilo, jak na skútrech jezdí snad od deseti let a tak když v 2013 dovolili jezdit na B, zašel jsem pro nového Visiona. A taky řazení, po průjezdu první křižovatky, když se zvedly otáčky, zafungoval reflex ubrat plyn, spojka, řadička. Takže jsem si slušně přibrzdil a hned pochopil, že tady se prostě nedělá nic, jen ty blinkry. To bylo v Kolíně, když tam ještě byla Honda.
Pak se časem ukázalo, že to chce něco silnějšího na delší výlety, s lepším úložným prostorem. To byla Silvuška SW-T 400, která skončila rozstřelená po nehodě. Tak jestli tomu propadáš, pohledej vláno o výběru Maxiskútru :-)
Ať ti to jezdí a bez nehod!!!
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Mušketýr po 40 letech na kolech

Příspěvekod Gurmán z Jihu » 30 srp 2023, 20:30

valsidalxam píše:pobavilo.
Inak tie pády po prvom naštartovaní sú vcelku bežné. To jak tí prvojazdci začnú padať a ťahať pri tom za hefta, to som videl naživo minimálne 5 x (raz bohužiaľ aj moja manželka na mojej Malaguti Yesterday- dodnes som nepochopil ako mohli skončiť obe bez jediného škrabančeka.

No a to české skloňovanie že "Pezinoka", tak to milujem. Jak ked bol na českom eurosporte štybi v úniku s PetErom Saganom. Je to pre mňa také milé. Rovnako aj čechmi vyslovované slová s "ô".
Neviem ako vy beriete , ked sa snažíme zo seba vyšušlať vaše mäkké R, (byl jeden žek a ten mi žek abych mu žek, kolik je v žecku žek ) :D



Jsem rád že oceňuješ i moje básnické střevo ,protože hlavně jde o to si to užít jak na stroji a pak i vzpomínkou na akce které zažijeme..dík

-- 30 srp 2023, 20:35 --

Díky za hodnocení i podobný prožitek .Zatím ty moje jízdy jsou o 50-80 km denně .Ale až mi budou Čechy malé a zatoužím Francii nebo Polsku uvážím kubaturu jak říkáš 300 z místa. Ahoj.
Gurmán z Jihu

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 3
Registrován: 29 srp 2023, 19:32
Bydliště: Lysá nad Labem
Skútr / moto: Vespa Piaggio 125 LX


Zpět na Volná diskuze

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 2 návštevníků