Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Aneb když něco nefunguje tak, jak má...

Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod bulva.meloun » 19 kvě 2015, 11:29

Ahojte, jsem debil tak jsem natankoval do skůtra naftu. Uvědomil jsem si to až když skůtr přestal jet, což byla cca do jednoho kilometru od natankování (předtím byla nádrž skoro prázdná). Naftu jsem vyčerpal z nádrže, odpojil přívodní hadici k motoru a taky vyčerpal, vyndal jsem a vyčistil svíčku. Svíčka jiskru hází. Do válce už jde benzín. Bohužel ale skůtr stejně nenastartuje. Máte někdo nějaký nápad co ještě vyzkoušet? Co se mohlo poškodit? Je to Honda SH150i - stříkačka...
bulva.meloun

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 1
Registrován: 19 kvě 2015, 11:21
Skútr / moto: Honda SH150i

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod janon » 19 kvě 2015, 11:58

Mohly to odnest vstrikovac a ten nevim, jestli pujde vycistit a cena taky nebude asi mala.. Drzim palce.
bylo Honda Lead 100 najeto 40 000 km (ja 12 000)
bylo Yamaha Majesty 400 najeto 206 000 km (ja 136 000)
bylo Honda Silver Wing 600 najeto 110 000 km (ja 92 000)
nyní Yamaha T Max 560 najeto 27 000 km (ja 14000)
Uživatelský avatar
janon

2500+
 
Reputace: 195
Příspěvky: 2745
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Praha

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod rado668 » 19 kvě 2015, 14:24

Čau. Sviecka je mokrá? Ak áno skús ju vymeniť, ak je suchá strekni trochu benzínu do valca či to aspoň odpáli.
Uživatelský avatar
rado668

100+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 183
Registrován: 07 srp 2009, 09:28
Bydliště: ZM
Skútr / moto: x max 250

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod MP » 19 kvě 2015, 15:22

Vyčisteit brejle a případně plexi na helmě ... aby jsi příště viděl kterou pistoli bereš do ruk :wink:
Aktuálně Honda XL 600 V Transalp + Suzuki DL 650 V-Strom
K důstojnému stáří patří bohaté vzpomínky, pár vrásek a možná že i jizev - dobrodruzi zkrátka nikdy nevedou nudné životy.
Exskůtry - Majesty 250 DX , Suzuki Burgman 400 , Silver Wing 600
Uživatelský avatar
MP

1500+
 
Reputace: 84
Příspěvky: 1530
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Su z Třebíča, Vysočina - drsnej kraj, drsní lidi, tak to jsme my.
Skútr / moto: Honda XL 600V Transalp + Suzuki DL 650 V-Strom

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod angel2904 » 19 kvě 2015, 17:16

Taky mám občas "problém" si to uvědomit. Nejsem pako, ale jezdím více autem (Dci) a tak když tankuju moto, musim si uvědomit po jaké pistoli sáhnout :mrgreen: Jinak souhlasím s výměnou svíčky a vstříknout trochu benzinu do válce ať se vypálí. Myslím, že pro vstřikovač by byl horší benzín natankovaný do nafťáka, a to kvůli mazání vstřiku. Je slyšet benzínové čerpadlo po zapnutí zapalování? Jestli ano, zkus tu novoou svíci a prostě zkoušet no.. Pak jedině zkusit vstřik od někoho na zápůjčku.. Nebo bazar: http://www.skutrvrakoviste.cz/vyhledava ... -3205.html
Standa Mlejnek, t.: 604 787 309, mlejneks@atlas.cz
Živí mě toto: http://www.fitham.cz
Heslo: pořád se učím !
Ex: Piaggio X9 250, FJS600SW, Honda SH300i, Suzuki Burgman AN650 K9, NC750X, Vision 110(2014), NSSForza 300, CB125F, ...
Uživatelský avatar
angel2904

1500+
 
Reputace: 104
Příspěvky: 2161
Registrován: 03 kvě 2011, 15:02
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda NSC 110 Vision(2017)

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod Lubon » 19 kvě 2015, 19:38

Neboj se že něco odešlo, naftou nemůžeš znehodnotit vstřikovač nebo čerpadlo. Základ je prázdná nádrž a přívodní hadice. Nalít benzín a nechat protéct přes zapnuté čerpadlo asi 2 deci do nádobky. Vyndat svíčku a startováním vypláchnout motor, nebo nechat do druhého dne vyschnout. Musí chytnout, max. dát novou svíčku. Několikrát ověřeno na motocyklech.
Lubon

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 283
Registrován: 18 led 2014, 23:43
Bydliště: Brno-Žebětín
Skútr / moto: Honda X-ADV Honda VFR 800 Triumph Tiger

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod krizik1 » 19 kvě 2015, 19:42

Ty jsi mechanik nebo sklerotik??? :D

Necituj poslední příspěvek viz. pravidlo číslo 4. Díky Kyblos.
Naposledy upravil KYBLOS dne 18 črc 2015, 12:51, celkově upraveno 1
Důvod: Citace posledního příspěvku.
http://krizik1.rajce.idnes.cz/ http://www.parabellum.cz/ Aprilia Atlantic 500,PGO Comet 50 2T,Kingway Varadero 79 4T
Uživatelský avatar
krizik1

Moderátor
 
Reputace: 825
Příspěvky: 2300
Registrován: 22 srp 2010, 08:22
Bydliště: Květnice tel.:732402041
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo 200

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod moto.joker » 19 kvě 2015, 19:54

:lol: :lol: :lol:
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod Mr.Voza » 19 kvě 2015, 20:37

To uz je tady za poslední cca 2 tejdny druhej dieslovej skůtr. Co blbnete lidi? :lol:
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod forester » 19 kvě 2015, 20:46

Ja neviem ale aj ja som chytil pár krát naftovú pištol omylom ale hneď ako som zbadal tú hrubú rúru pri pohlade na otvor do nádrže hneď ma to trklo.A raz som natankoval benzin do dieslu ale iba nejakých 6 litrov tak som na plnej nádrži trochu zvýšil oktanové číslo :D
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 651
Příspěvky: 5469
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod Lubon » 20 kvě 2015, 21:28

krizik1 píše:
Lubon píše: Několikrát ověřeno na motocyklech.

Ty jsi mechanik nebo sklerotik??? :D

Nějak jsem to nepochopil, můžeš trošku objasnit tvoji připomínku.
Lubon

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 283
Registrován: 18 led 2014, 23:43
Bydliště: Brno-Žebětín
Skútr / moto: Honda X-ADV Honda VFR 800 Triumph Tiger

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod Mr.Voza » 21 kvě 2015, 07:37

:lol: :lol: :lol:
Jestli sis to několikrát ověřil na motorkách protože je opravuješ, nebo protože zapomínáš na co jezděj.
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod Lubon » 21 kvě 2015, 22:04

Tak pro mně platí první možnost, natankovat vícekrát špatné palivo tak to je snad případ pro Chocholouška nebo téma pro blondýnky.
Zakladatel vlákna by taky mohl napsat jak to pokročilo, je to slušnost a třeba se člověk o něco obohatí. :D
Lubon

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 283
Registrován: 18 led 2014, 23:43
Bydliště: Brno-Žebětín
Skútr / moto: Honda X-ADV Honda VFR 800 Triumph Tiger

Nafta místo benzínu

Příspěvekod liťas » 05 čer 2020, 14:13

Stalo se někomu, že omylem zaměnil benál a naftu? Pokud ano, jak to jezdí po vyčištění? :?:
liťas

100+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 122
Registrován: 19 bře 2011, 23:17
Bydliště: Doma
Skútr / moto: Kymco Agility 125
Tuning / úpravy: ne

Re: Natankovaná nafta - co ještě vyčistit

Příspěvekod mirsil » 05 čer 2020, 17:18

Pro pobavení k tématu jeden z mých záznamů údržby:

Výměna mot. oleje, filtru a benzínu - 19.5.2018 - 63482km

12.května jsem jel na tradiční sraz do Šlapanic a benzín mi vyšel akorát do Vyškova, a tak jsem se poprvé stavil v tamnější Benzině na levé straně při výjezdu z města. Uviděl jsem stojan označený Efecta, zajel jsem k němu vzal pistoli a začal tankovat, trochu mě zarazilo, že pistole nešla zastrčit do hrdla nádrže ale neseplo mi to a začal jsem tankovat s pistolí jen přiloženou k vrchu hrdla nádrže.

Že tankuju naftu jsem si uvědomil až po natankování 4,2l.
Ten stojan totiž nebyl samostatný, jak jsem u Benziny zvyklý, ale společný s naftou bez nějakého výraznějšího rozlišení.
Polovina s naftou blíž ke mě byla černá a tak nevýrazná, že jsem viděl jen vzdálenější zelenou polovinu stojanu s Efectou. Tankovací pistole jsou z boku, při příjezdu ke stojanu je vidět jen jedna bližší, na rozdíl od novějšího společného stojanu, který mé tři rozlišené tankovací pistole vedle sebe.

Co teď? Rozhodl jsem se dotankovat plnou, abych naftu rozředil ale moc jsem ten poměr neodhadl, jak jsem později zjistil.
Z 15,5 litrové nádrže bylo 4,2 l nafty, což je 27%
Při pozdějším pátrání po informacích se v článcích na netu nejčastěji objevovaly
informace o max. 10% při kterých není potřeba žádný zásah.
Příště bych po nynějších zkušenostech raději naftu z nádrže vysál.

Takže jsem zaplatil naftu a benzín a jel do Šlapanic.
Motor chytl na drc, protože byl horký a v palivové soustavě ještě benzín, ale
po ujetí pár set metrů, až se směs s naftou začala spalovat/ nespalovat, bylo jasné, že motoru moc nechutná.
Při pomalém přidávání plynu a ustálené rychlosti se motor nijak nebránil, jen trochu klesl výkon, protože se směs húře spalovala, nafta dobře hoří až při daleko větším tlaku a teplotách.
Rozdíl bylo cítit, když jsem vzal za plyn při akceleraci, začalo se ozývat klepání - detonace, protože směs s naftou měla málo oktanů, takže jsem musel s plynem opatrně.
Normálně jsem dojel do Šlapanic, nevadilo ani zastavení u semaforů před uzavírkami, volnoběh držel, jen rozjíždět jsem se musel opatrně.
Na srazu jsem byl asi 3 hodiny - bylo tam spousta známých, takže jsem s nimi zašel i na oběd do Šlapek, mluvilo se samozřejmě i o této mé nepříjemnosti a padl názor, že by to snad vadit nemělo, že bych měl dotankovávat a ředit směs nejlépe 100 oktanovým benzínem, ale také obava, zda půjde motor nastartovat až vychladne.
Po návratu z oběda už jsem se dlouho nezdržel, chtěl jsem to vyzkoušet.
Studený motor se bránil daleko víc, po nastartování několikrát zdechl, otáčky volnoběhu byly o třetinu nižší, s většími výkyvy a než se motor zahřál, nebylo možno vůbec přidávat plyn - motor hned zhasl.
Nicméně s opakovanými starty po mírném zahřívání se to zlepšovalo a asi na čtvrtý start už volnoběh jakž takž držel, po zahřátí už šlo přidávat plyn.
Takže jsem odjel k domovu, cestou se vyvaroval akcelerace, aby zase nedocházelo k detonačnímu klepání a v Holešově jsem po ujetí 100km dotankoval plnou Efecty, což bylo 4,43 litry ( docela dobrá spotřeba s 27% nafty :), čímž jsem zředil poměr nafty ve směsi na 20%. Při cestě z benzinky domů jsem zkoušel znovu vzít za plyn a akcelerace i zvukový projev motoru už byl naprosto normální. To mě trochu uklidnilo a myslel jsem, že už to tak nechám a tuto směs budu dále vyjíždět a ředit a pondělí jsem normálně vyrazil do práce.
Jenže úplně normálně ne! Při startování studeného motoru při odjezdu z domu i z práce byly projevy stejné jako se směsí 27%, tzn zdechání na volnoběh, nemožnost přidávat plyn. Doma jsem ještě pozjišťoval další info.

Nafta v benzínu do 10% se neřeší, pokud je i větší procento je mastná, nepoškodí motor, ALE může zničit katalyzátor, palivový filtr a nespálená nafta se dostává přes pístní kroužky do oleje, začne ho přibývat, ředit a tím ho znehodnocuje, časem dochází k horšímu mazání motoru, můžou se poškodit svíčky, dochází k většímu zakarbonování spalovacího prostoru.

Po příjezdu z práce jsem zkontroloval množství motorového oleje.
Před jízdou do Šlapek jsem měl v kontrolním okénku polovinu a dnes maximum.
Pod tlakem těchto informací a špatných studených startech jsem se rozhodl, že přeci jen vyměním benzín, motorový olej i filtr.

Od úterka až do soboty pršelo, takže jsem už na skútru nejel, sehnal jsem olej a filtr a v sobotu se do toho pustil.

Naposled jsem s 20% směsí motor zahřál a olej vypustil a spolu s filtrem vyměnil.
Trochu jsem měl obavy, zda do nádrže přes nalévací hrdlo půjde strčit nějaká hadička - zda tam nebude nějaký zpětný ventil, klapka nebo sítko, ale bylo to
bez problému.
Použil jsem poměrně silnou opletenou průhlednou - pr.11,5/6,5 délky 1m, která se při pootáčení dala celá zasunout až na dno nádrže, do ní po roztažení jsem ještě nasadil tenší (pr.8mm) průhlenou bez opletu také délky 1 metr aby dostala až do kanystru na zemi.
Vycucl jsem celkem 13 litrů 20% směsi, počítal jsem, že bych měl ven dostat 13,5 ale spotřeba byla přeci jen trochu vyšší, takže jsem ven asi dostal opravdu všechno. Benzín jsem vytahoval na hlavním stojanu, zkoušel jsem potom ještě pokračovat na policajtu a s tenší hadičkou, ale už to bylo jen nepatrné množství, jen obsah té hadičky co jsem použil pro vysávání.
Nalil jsem z kanystru 5 litrů Efecty a jel dotankovat ještě 8,5 l do Holešova.
Start už byl po výměně normální, jen ze začátku, než odešla špatná směs z čerpadla a palivového vedení, to ještě bylo znát, pak už se motor rozběhl jako za mlada.
Budu dále ještě sledovat stav oleje každý týden a projevy motoru při studených startech, doufám, že nebudu muset vyměnit i svíčky (mám tam iridiové) .

Stav motorového oleje v po výměně v Ne ráno v kontrolním okénku: 3/4.

Kontrola stavu oleje 26.5.2018 v Ne ráno - plný stav - nahoře bublinka spodním okrajem po horní rysku,
starty i studené naprosto normální na drc.

Kontrola stavu oleje 13.6.2018 - 64292km -
v okénku stejně jako minule, nepřibývá, neubývá, takže všechno ok, další sledování není třeba.
************


Tož tak, dávejte bacha hlavně tam kde nejste zvyklí tankovat a pokud se stane, tak ideálně ihned naftu odsát nebo po příjezdu rozhodně vyměnit i olej a filtr.
Profil motorkari.cz / Montážní návody / Rajče / Youtube / 739 226 818 WhatsApp Mirek
Uživatelský avatar
mirsil

1500+
 
Reputace: 222
Příspěvky: 1828
Registrován: 24 úno 2008, 08:07
Bydliště: Zahnašovice ZL
Skútr / moto: SB 650 K9 exe. Do 11/2011 Malaguti Madison 150
Tuning / úpravy: V profilu motorkari.cz

Další

Zpět na Technické problémy se skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků