Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Aneb když něco nefunguje tak, jak má...

Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 04 čer 2024, 23:21

Skútr jsem dnes přivezl do Honda servisu a ani tam nechápali, kde je zdroj problému, když se technik na tom zkusil projet. Prostě při dnešní jízdě ve skútru nejdřív začalo divně klepat, že při tom vibrovali řídítka. Pak to na chvíli přestalo a po chvíli to začalo znovu, až to vydávalo už skoro rány a se skútrem to i trochu cloumalo. Zvuky byly slyšet z přední části. Po chvíli se přidalo i výrazné skřípání. Jako kdyby snad mezi destičkami a kotoučem uvízl šutr. I to skútr trochu přibrzďovalo. Myslel jsem si, že by to mohlo být sjetými destičkami, ale dělalo to i bez brždění. A to jen občas a náhodně. To klepání bylo častější. Každopádně všechno to vycházelo z přední části. Skútr jsem prohlédl a nikde nic neobvyklého nebylo vidět. Bál jsem se, jestli s tím vůbec dojedu na servis. V servisu se na tom technik zkusil projet a projevilo se to. Zkoušel hodit oko a nic taky nenašel a nechápal, co to může být. No říkal, že to teda budou muset rozebrat a hledat příčinu, ale chci se mezi tím zeptat vás, jestli náhodou netušíte, čím to může být. Díky.
Naposledy upravil Viktor.Z dne 05 čer 2024, 10:48, celkově upraveno 1
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a skřípání ve skútru

Příspěvekod kerim7 » 05 čer 2024, 08:28

Jestli popis závady odpovídá realitě, tipuju na vysypané ložisko u předního kola. Co jiného by dokázalo vibrovat řidítky.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 647
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Honda PCX 125 - klepání a skřípání ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 05 čer 2024, 10:42

kerim7 píše:Jestli popis závady odpovídá realitě, tipuju na vysypané ložisko u předního kola. Co jiného by dokázalo vibrovat řidítky.
Ale i vyloženě bouchání, jako kdyby se v tom skútru něco mlátilo. To úplně vypadalo, jako když je v kole zaseklá nějaká větev a teď se to tam mele, ale v kole nic prostě. Plus to občasné drhnutí, jako kdyby mezi destičkou a kotoučem byl šutr, ale nic tam není. To vše může způsobovat vysypané ložisko? Jestli jo, asi to napíšu Hondě. Oni na to asi přijdou, ale chci tomu trochu pomoct. Je sezóna a jsou plný a řekli, že to může trvat i měsíc a já ten skútr potřebuju. Mám z toho celkem depku.
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod moto.joker » 05 čer 2024, 15:36

Jo, může. Dal bych na radu. Taky bych to tak viděl.
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250; Yamaha YBR 125
Je: Honda Forza 350
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 325
Příspěvky: 1713
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod adacarp » 05 čer 2024, 17:10

Chápu že v sezóně chceš jezdit,to asi každý,ale polož si otázku,jak jsem zdatný mechanik a jaké mám vybavení dílny.Pokud si odpovíš že žádné nebo velmi malé,musíš počkat na servis.V opačném případě to opravíš brzy.Přizvedni to heverem,zatoč kolem a poznáš odkud to jde,případně sundej brzdový třmen,opět zatoč kolem a uvidíš zda je problém v ložisku nebo brzdě.Řešení pak bude podle toho,jak jsem psal na začátku.

-- 05 čer 2024, 16:16 --

Jo a hlavně nikam nic nepiš a nikomu nedávej rady,to má každý mechanik strašně rád,"na internetu psali nebo říkali".
adacarp

500+
 
Reputace: 63
Příspěvky: 609
Registrován: 26 led 2019, 14:28
Bydliště: Pardubice
Skútr / moto: Honda forza 300

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 05 čer 2024, 20:50

adacarp píše:Chápu že v sezóně chceš jezdit,to asi každý,ale polož si otázku,jak jsem zdatný mechanik a jaké mám vybavení dílny.Pokud si odpovíš že žádné nebo velmi malé,musíš počkat na servis.V opačném případě to opravíš brzy.Přizvedni to heverem,zatoč kolem a poznáš odkud to jde,případně sundej brzdový třmen,opět zatoč kolem a uvidíš zda je problém v ložisku nebo brzdě.Řešení pak bude podle toho,jak jsem psal na začátku.

-- 05 čer 2024, 16:16 --

Jo a hlavně nikam nic nepiš a nikomu nedávej rady,to má každý mechanik strašně rád,"na internetu psali nebo říkali".
Psal jsem jim, že mě napadlo, že by to mohlo být ložiskem.

Nářadí se dá sehnat. Tak jako jsem si sehnal nářadí na výměnu oleje. Spíš jde o to, že na to nemám prostory. Už i s tím olejem, když ho měním venku na ulici, tak mi přijde, že s tím dělám celkem šou. A taky jde o to, že skútr je pořád v záruce a tu opravu mi chtěj dělat na záruku.

Na skútru ne jen že chci jezdit, ale taky musím. Dělám kurýra. Jezdím celoročně. Je mi jedno jak je venku. Prostě jezdím.

Když jsem to na tu Hondu přivezl, tak ten mechanik zkusil ještě venku přede mnou zatočit předním kolem (bylo to na velkým stojánku a kolega mu jen zatlačil na zadní část, aby se zvedlo přední kolo), ale nic slyšet nebylo. On ten skútr to spíš dělá, až když se to trochu rozjede. Navíc to nedělá úplně jako nonstop. Jsou tam prostě několika vteřinový mezery, kdy to nedělá. Asi záleží, jak je to ložisko poškozený. Je fakt, že mě taky logicky nenapadá, čím jiným by to mohlo být, než prostě ložiskem nebo prostě někde v ose toho kola.

Skútr prostě dostává zabrat. Jezdím s tím v dešti, v zimě na soli a i když se ho snažím často mít, i tak se může kdo ví kde zanášet. A jezdím i po těch hnusných a za mě naprosto nepochopitelných kostkách a některý ulice v Praze jsou tak absurdní, že se divím, že se ten skútr doteď nerozpad. To ten materiál dostává pořád zabrat, až se unaví a někde něco praskne, byť je to kus železa. V tomhle případě ložisko.
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod LubošV » 06 čer 2024, 06:48

Máš skútr v záruce, tak nevím proč to tady řešíš? Proto jsi si ho pořídil, aby když se něco podělá, tak ho dám do autorizáku a basta....a kecy jejich mechaniků jako že to je divný etc su můžou nechat od cesty.....je skútr v záruce? JE! Tak se snažte! Jo.....a poprosil bych o poskytnutí náhradního vozidla po dobu záručního servisu. Dekuji, proto jsem si pořídil motocykl se zárukou.
Děkuji a opravte to prosim co nejrychleji,ať ten váš skutr moc neojedu. HOWGH
LubošV

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 111
Registrován: 09 bře 2021, 16:54

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 06 čer 2024, 09:39

LubošV píše:Máš skútr v záruce, tak nevím proč to tady řešíš? Proto jsi si ho pořídil, aby když se něco podělá, tak ho dám do autorizáku a basta....a kecy jejich mechaniků jako že to je divný etc su můžou nechat od cesty.....je skútr v záruce? JE! Tak se snažte! Jo.....a poprosil bych o poskytnutí náhradního vozidla po dobu záručního servisu. Dekuji, proto jsem si pořídil motocykl se zárukou.
Děkuji a opravte to prosim co nejrychleji,ať ten váš skutr moc neojedu. HOWGH
Máš pravdu, ale když mi půjčí náhradní motorku, tak na tom poškrábu tu část kolem zadní části sedla tou bednou, kterou na zádech vozím. Na svým skútru to mám hodně poškrábaný. I když tam mám ochranou fólii, stejně to tím vždycky ztrhám. Abych jim pak ještě nemusel zaplatit škodu.
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 07 čer 2024, 13:58

Teď jsem dostal odpověď od Hondy. Napsali, že mechanici mají podezření na jednotku ABS a že momentálně čekají na nový díl. Myslíte, že by to mohlo způsobovat?
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod CzechDave » 07 čer 2024, 15:40

Teoreticky ano, pokud špatně vyhodnocovala informace ze senzoru ABS, to by mohlo naznačovat to přibržďování.
Ale tohle by bylo poprvé, co jsem kdy slyšel o vadné jednotce ABS, že by se takto chovala. Obvykle pokud jednotka ABS má nestabilní zpětnou vazbu ze senzorů, měla by být schopná to poznat, vypnout funkci ABS a rozsvítit kontrolku. Jak to má řešené Honda, netuším, každopádně tohle je jeden z prvků s vnitřní bezpečností. Když dojde k jeho poruše, prvek by neměl aktivně zasahovat do brzd, ale přepnout se do bezpečnějšího stavu, tj. v tomto případě vypnout funkci ABS a umožnit klasické brždění.
Bude zajímavé, jak to dopadne :).
-------------------------------------
Babeta 207 (1982)
Jawa 23 Mustang (1980)
Maxon Optimus 125i (2022)
Honda Forza 125 Smart Box (2024)
Uživatelský avatar
CzechDave

25+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 43
Registrován: 29 bře 2022, 10:35
Skútr / moto: Honda Forza 125 r.v. 2024

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 07 čer 2024, 19:19

CzechDave píše:Teoreticky ano, pokud špatně vyhodnocovala informace ze senzoru ABS, to by mohlo naznačovat to přibržďování.
Ale tohle by bylo poprvé, co jsem kdy slyšel o vadné jednotce ABS, že by se takto chovala. Obvykle pokud jednotka ABS má nestabilní zpětnou vazbu ze senzorů, měla by být schopná to poznat, vypnout funkci ABS a rozsvítit kontrolku. Jak to má řešené Honda, netuším, každopádně tohle je jeden z prvků s vnitřní bezpečností. Když dojde k jeho poruše, prvek by neměl aktivně zasahovat do brzd, ale přepnout se do bezpečnějšího stavu, tj. v tomto případě vypnout funkci ABS a umožnit klasické brždění.
Bude zajímavé, jak to dopadne :).
Ono to není jen přibržďování. Je to hlavně drhnutí/broušení. Jako když je mezi destičkami a kotoučem šutr. Prostě tam vyloženě něco o něco zabrousí. A je to i velmi výrazně slyšet. Ale je to i bez brždění a naprosto náhodně. Někdy delší drhnutí, někdy kratší a jemně to při tom i přibržďuje. To, co to ale dělá nejvíce je bouchání. Fakt úplně, jako kdyby byl v kole zaseklý klacek a při jízdě to mlátilo do těla skútru a trochu to s ním i lomcuje. Když jsem zastavil, abych se podíval, byl jsem přesvědčenej, že tam něco takovýho najdu, ale překvapilo mě, že tam nic není.

Já se v tom moc nevyznám, ale mně se to ABS moc nezdá. Ta první možnost, která tu padla, že je to ložiskem mi přijde pravděpodobnější. Prostě nějak prasklo nebo se vysypalo a tak se to tam různě mele a občas to i zadrhne a zabrousí. Ale co já vím no, možná je to ABS, ale je mi to divný.
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod adacarp » 07 čer 2024, 19:52

Divný je to,že mechanik aniž by sundal kolo kouknul na ložiska,zkontroloval třmen,případně krk řízení,tak hned objedná nejdražší část možného problémů.Když to nikdo tady neslyšel,tak se těžko radí,ale dle popisu tipuji ložisko,když se to v něm pěkně pořadí tak to vydává hrozný zvuk,jindy menší.Najdi pojistku ABS a vyndej ji,pak pojezdi a uvidíš.
adacarp

500+
 
Reputace: 63
Příspěvky: 609
Registrován: 26 led 2019, 14:28
Bydliště: Pardubice
Skútr / moto: Honda forza 300

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 07 čer 2024, 20:32

adacarp píše:Divný je to,že mechanik aniž by sundal kolo kouknul na ložiska,zkontroloval třmen,případně krk řízení,tak hned objedná nejdražší část možného problémů.Když to nikdo tady neslyšel,tak se těžko radí,ale dle popisu tipuji ložisko,když se to v něm pěkně pořadí tak to vydává hrozný zvuk,jindy menší.Najdi pojistku ABS a vyndej ji,pak pojezdi a uvidíš.
Tak třeba tyhle věci mechanik už před tím udělal. Navíc je to na záruku, takže mě by to nemělo nic stát. I když je fakt, že je takový divný, že ještě ten den, když jsem jim to přivezl a mechanik to přede mnou zkoušel projet, aby si poslechl ten zvuk, tak byl hodně překvapen a nechápal, proč se to děje, včetně toho kolegy, co skútr na servis přijímal. Ještě přede mnou okem prohlížel ten mechanik skútr v oblasti předního kola a zkoušel s ním i rukou zatočit a různě zahýbat. Žádný zvuky ale nevycházely. Řekl, že až na to najdou čas, tak to budou muset rozebrat a pátrat. Až teď po dvou dnech, když jsem jim psal, že si myslím, že by to mohlo být ložisko, tak mi odepsali, že maj podezření na jednotku ABS.

Ono to zní fakt tak, jak jsem to popsal. Představ si šutr mezi destičkami a kotoučem nebo prostě šutr drhnoucí o železo. Tak přesně zní to drhnutí. Představ si, že máš nějaký předmět zaseklý v předním kole a při jízdě to mlátí do skútru, že to s ním i jemně cloumá. Tak zní to bouchání. I když asi záleží jaký předmět by to byl. Není to ostrý zvuk. Spíš takové tlumené. Jako kdyby to šlo zevnitř skútru.

Je fakt, že jsem pro ten servis taky zvláštní případ. Jelikož dělám kurýra, tak mě tam vidí často. Skútr má najeto už přes 56000 km za nějakých 1,8 roku. Záruka končí až v listopadu. To se pak můžou u toho setkat s poruchami, na které nemusí být úplně zvyklí.
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod adacarp » 07 čer 2024, 21:09

56 tis je slušná porce,nevím co se zdá mechanikoj divného na tom že v 56tis je ložisko v kole kaput?při těch km jsou aj ložiska v krku po smrti,možná už dělali aj ty dvě ložiska na spojce plus olej ve videích,to je vše spotřební materiál,za chvilku tě bude čekat variátor,ale ten skútr při dobrém servisu ještě 90tis najede.Jsem pochopil že to máš v servisu,tak musíš jen čekat, až se k tomu dostanou.Být tebou, jelikož tě to živí, tak tam už mám vybudovaný nadstandartní vztahy,když sám neumím a nemám kde to opravit.
adacarp

500+
 
Reputace: 63
Příspěvky: 609
Registrován: 26 led 2019, 14:28
Bydliště: Pardubice
Skútr / moto: Honda forza 300

Re: Honda PCX 125 - klepání a drhnutí ve skútru

Příspěvekod Viktor.Z » 07 čer 2024, 22:20

adacarp píše:56 tis je slušná porce,nevím co se zdá mechanikoj divného na tom že v 56tis je ložisko v kole kaput?při těch km jsou aj ložiska v krku po smrti,možná už dělali aj ty dvě ložiska na spojce plus olej ve videích,to je vše spotřební materiál,za chvilku tě bude čekat variátor,ale ten skútr při dobrém servisu ještě 90tis najede.Jsem pochopil že to máš v servisu,tak musíš jen čekat, až se k tomu dostanou.Být tebou, jelikož tě to živí, tak tam už mám vybudovaný nadstandartní vztahy,když sám neumím a nemám kde to opravit.
Nevím jaký nadstandardní vztahy myslíš. Už mě znaj a občas s nimi i pokecám. Mechanici už dobře znaj i můj skútr. Ale že bych byl jakoby nějaký V.I.P. co se servisu týče, to si nemyslím. Jako že by mě nějak upřednostňovali před ostatníma. Nebo možná jo. Vždy, když jsem tam přivezl skútr kvůli nějaké poruše a tedy neobjednaný, opravili to dřív, než jsem čekal, nebo než oni říkali. Před 14 dny mi měnili celou variátorovou sadu, protože to dělalo taky pazvuky a skútřík i byl takový líný. Bylo to tedy i v sezóně, ale udělali to do 5 dnů. V tom bylo objednání dílů a jejich montáž. Ten co mě teď přijímal říkal, že to může trvat i tři týdny kvůli vytíženosti servisu. Je to tam od úterka. Tak trochu doufám, že by to mohli během příštího týdne mít.
Viktor.Z

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 24 srp 2023, 21:41
Skútr / moto: Honda PCX 125

Další

Zpět na Technické problémy se skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků