Nový skuter vs. nový vodicak

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Iron_Eddie » 01 lis 2020, 16:28

Ahojte,

začnem trochu zo široka, aby som vysvetlil moju situáciu. Pred letom som dal výpoveď v práci, nakolko som mal už podpísanú novú zmluvu v novej firme od 11/2020. Zostal som ale bez služobného auta, ktoré takto vyuzivam uz takmer 20 rokov. Preto som si narýchlo kupil Xmaxa 125 na leto, aby som mohol behat po meste a bol mobilny. Dal som aj par vyletikov mimo mesto, kde som ale narazil na fakt, že vytiahnuť 125tku von z mesta, je fakt nebezpečné. Keď som sa dotiahol na kamión predo mnou, nebola šanca ho predbehnúť, kvôli premávke a chýbajúcej 6km voľnej drahe. :) :D

Napriek tomu, ze sa mi jazda skutrom veľmi zapacila, tak včera isiel Xmax z domu, bol pre mňa jednoducho slabucky - som ťažké hovado. Na jar si idem urobit vodicak na velku motorku.

Otázka je, či ist pekne postupne a ďalší skuter kúpiť bud Forzu 300, poprípade Xmax 300-400? Ja som nikdy na ničom nejazdil, ani na babete. Jediná moja skúsenosť je práve Xmax 125, na ktorom som stihol nabehať nejakych 1700km. Z motoriek a ich výkonu mam fakt obrovský rešpekt. A k tomu dieťa, hypotéku a iné bežné veci. Alebo si hneď kúpiť vysnívaného Tmaxa, poprípade novú Forzu 750? Tam sa ale obávam tej sily a mojich nijakých skusenosti a malého nájazdu kilometrov. Kupit na sezónu, dve tu 300vku a nasledne superskuter, alebo hneď skočiť na tu najsilnejšiu kategóriu?

Ako by ste to riešili, čo mi poradíte?
Iron_Eddie

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 31 říj 2020, 11:06
Skútr / moto: Xmax 125

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Badarala » 01 lis 2020, 16:40

Kolik měříš, vážíš, kolik ti je a budeš na tom jezdit výhradně sám? Jak daleko to máš do práce? Zodpověz otázky a dostaneš nějakou odpověd :wink:
Badarala

750+
 
Reputace: 312
Příspěvky: 971
Registrován: 27 říj 2013, 23:07
Bydliště: okres Litoměřice
Skútr / moto: N-max / Suza
Tuning / úpravy: běžné doplňky pro každodenní užívání

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod JardaB » 01 lis 2020, 17:02

Ty se ptáš tak blbě, že bych nejraději poradil Harleye.

Ale 300 400 ti stačí, neptej se a zkus si na ně sednou, tvoje pohoda má přednost.
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1671
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Iron_Eddie » 01 lis 2020, 17:03

Tu nejde ani tak o vykon. Ja si toho Tmaxa kupim tak ci tak. Ide mi skôr o to, či je dobre kúpiť hneď takú bestiu, alebo predtým ešte odjazdit sezónu na slabšej mašine, aby človek získal zručnosti a skúsenosti. Inak meriam 180, vážim 110, čoskoro budem ma 40, väčšinou budem jazdiť sám, poprípade s 12 ročným synom. A do prace to nepotrebujem. Zajtra nafasujem nového sluzobaka, takže skuter na víkendové jazdenie, neskôr možno nejaké výlety.

-- 01 lis 2020, 16:05 --

Ale ved Harley nebol nikde spomenutý. Ide mi o názor Vás, čo máte najazdených xy kilometrov, či ja ako uplny začiatočník mam ist hneď do jedného z najsilnejších skútrov, alebo skôr zvoliť cestu 125, 300 a až potom 560
Iron_Eddie

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 31 říj 2020, 11:06
Skútr / moto: Xmax 125

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod nedory » 01 lis 2020, 17:25

výkonu není nikdy dost, ale kdybych hned od začátku sedl na 850, už tady asi nejsem. Šel jsem postupně ficht, ČZ175, Aprilia Atlantik 250, XEVO 400, X10 350 a nyní Mana 850 a jsem za to rád.
Ve svých letech už asi nejsi zajíc podléhající často emocím, takže to snad dáš.
Projeď se na tom, jak Ti to sedne, jak se budeš cítit a podle toho se rozhodni. A pak za to tahej s rozumem a pokorou. Jeden člen SF má krásné heslo: "raději o 20 vteřin později než o 20 let dřív". Tím se řiď.
Argumenty mohou dojít, munice nikoli Konfucius
Uživatelský avatar
nedory

750+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 751
Registrován: 27 pro 2010, 11:49
Bydliště: Polná
Skútr / moto: Aprilia Mana 850

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Badarala » 01 lis 2020, 17:27

Pokud máš nadbytek peněz, klidně si kup třeba Tmax - 35kw + variátor sice jede, ale je to vcelku bezpečný, ovladatelnější a blbuvzdornější než motorka (protože nízko težiště, ovládání jen na rukou). Ovšem počítej s tím, že ti to řekněme na 90 % jednoho dne spadne - bud při blbém parkování, v nulové nebo nízké rychlosti při nešikovném rozjezdu, nebo dokonce za jízdy.
Nevýhodou těchto skútrů bývá obvykle nulová ochrana stroje. Jak s tím švihneš, máš po kráse a plastech. Což u mašiny za 330tisíc zamrzí. Dále pak notně zamrzí cena opravy a náhradních dílů...
Druhá možnost je motorka typu cestovní enduro, které aspon mají možnost slušně vybavit padáky. Tím pochopitelně přicházíš o výhodu nízkého těžiště, variátoru a ovládání rukama.
Co si koupit na začátek, dejme tomu za polovinu ceny nového, ojetý stroj :?:
Mimchodem: Pokud se již nestalo, zainvestuj do pořádného oblečení. A budeš-li vozit syna, tak i pro něj, komplet...Moje žena když jede se mnou na motorce, musí být komplet vybavena. Tím nemyslím zrovna koženou závodní kombinézu, ale standardní moto oblečení s chrániči, včetně rukavic, kloudných bot a alespon měkkého chrániče zad.
Badarala

750+
 
Reputace: 312
Příspěvky: 971
Registrován: 27 říj 2013, 23:07
Bydliště: okres Litoměřice
Skútr / moto: N-max / Suza
Tuning / úpravy: běžné doplňky pro každodenní užívání

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod HANZTD » 01 lis 2020, 18:31

už sem to tu někde psal :
dojdi k prodejci pujč si předváděčku proti jistině na vejkend a získáš víc (fyzickejch+praktickejch) informací z realnýho provozu než na netu :wink:
z APRILIA SR 50ie na SRMAX 300ie nejnověji SR\/ 850 ;-) .. + DUCATI MULTISTRADA 1260 ENDURO

NEBREČIM , MÁM ITALKY .. IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII 8)
Uživatelský avatar
HANZTD

500+
 
Reputace: 97
Příspěvky: 745
Registrován: 05 zář 2014, 22:33
Bydliště: ÚSTÍ NAD LABEM
Skútr / moto: APRILIA SR\/ 850 ABS,ATC sport r.v.12 BLACK
Tuning / úpravy: AKRAPOVIČ SR\/ , Led svit , Pozičky P+Z alá USA , Tourist plexi , Hot grip , Semtam polep trikolora-sport , Giwi 55L (nouzově)

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Iron_Eddie » 01 lis 2020, 19:47

Ja som uz zlenivel, v autách mam uz x rokov len automat, takže manuál nechcem ani na motorku. Najviac času bude v meste, tam jedine variator. Maximálne dvojspojka od Hondy. Ale NCcka je podľa mňa neuveriteľne škaredá. Mne sa pacia skutre, motorku klasiku nechcem. Jasne ze sa pôjdem previezť, ale zatiaľ nemám vodicak, takže mi to v predajni nik nepozicia. Takže najskôr na jar, keď urobím papiere. Nakoľko som len včera predal Xmaxa, tak je to čerstvé a ja začínam len premýšľať ako ďalej. Preto sa pýtam skúsenejších so súsenosťami tu na fóre .

Oblečenie je samozrejmosť!
Iron_Eddie

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 31 říj 2020, 11:06
Skútr / moto: Xmax 125

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod HonzaR » 01 lis 2020, 19:56

Osobně si myslím, že přechod z osminky na Tmaxe, nebo F750 by neměl být zas takový problém, toho výkonu u těchto strojů zas není extra moc v porovnání se skutečně silnými mašinami. A hlavně je ho tolik, kolik zatočíš plynem. Ale pokud z toho máš respekt, tak mezistupeň 300-400ccm určitě není chyba a třeba u toho zůstaneš.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1859
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Gandalf » 01 lis 2020, 20:42

Pri Tve hmotnosti bych videl 400 ccm jako minimum pro bezpecne predjizdeni na okreskach. Ale pusobis jako rozvazny a zkuseny ridic, tak se neboj 500ccm-dvouvalce. Po autoskole muzes pridat i nejaky zdokonalovaci kurz, kde doladis spravne navyky a v dalce mozna zahlednes jizdni limity sveho skutru :wink:
Bylo: Jawa Babetta 210 (88-00) Kymco Downtown 125 (13) Piaggio X10 350 (14-16) Honda CTX 700 (17-19)
Aktuálně: Obrázek
Uživatelský avatar
Gandalf

1000+
 
Reputace: 82
Příspěvky: 1467
Registrován: 14 čer 2011, 16:01
Bydliště: Brno-venkov
Skútr / moto: Honda Forza 300

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod keto » 01 lis 2020, 21:18

Ty "silné" skútry Tmax, Forza 750 jsou v porovnání s motorkami pořád slabé stroje a tedy přechod ze 125cccm na něco kolem 35 kW není nic, co by se nedalo zvládnout, vždyť nemusíš s plynem na doraz, také jsou dnes ty stroje vybavené kontrolou trakce a ABS, mnohé mají i několik režimů jízdy, tak si dáš ten na mokrou vozovku a budeš mít z mašiny hned hodného beránka. Ty mašiny se vodí bez problémů a pokud z nich máš respekt, tak je to jen dobře a rozhodně se není čeho bát, ono už v té autoškole zjistíš, že to není žádná hrůza a než ji doděláš, tak už budeš mít přece jen nějakou představu o jízdě na něčem, co bude mít více kW, než ty skútry, předpokládám totiž, že v autoškole budou mít pro výcvik na A něco silnějšího, v mém případě to byla šestistovka co měla něco přes 50 kW.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1137
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod Iron_Eddie » 01 lis 2020, 21:23

No nasiel som skuter s rámom. X-Adv :D. A začínam nadobúdať pocit, že na jar pôjdem skúsiť niečo z trojlístka Tmax, F750 a X-ADV. Honda ide na jar s novou silnou Forzou, ale nikde som nezachytil, či chystá niečo aj Yamaha. Videli ste nejaku infosku chlapi?
Iron_Eddie

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 31 říj 2020, 11:06
Skútr / moto: Xmax 125

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod sollik » 01 lis 2020, 22:03

Jak píše keto. U skůtru bych se až tak nebál, že za to ve výjezdu ze zatáčky zatáhneš a ono tě to vyhodí ze sedla. Mnohem nebezpečnější je pustit to do zatáčky rychleji než by bylo vhodné. A to lze i na 125 ccm.
Je to zkrátka v hlavě :wink:
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 998
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod mirsil » 01 lis 2020, 23:15

Mám na to stejný názor jako ostatní kolegové na silnějších strojích. 300-400ccm je při tvých favoritech výběru zbytečný mezičlánek u kterého bys nezůstal ani sezónu. Také jsem si nechal poradit, ze 150-ky jsem před devíti lety přeskočil rovnou na B650 a bylo to naprosto v pohodě. Zkušenost jsem měl jen do 19-ti klasicky, jako většina pamětníků, se slavnými stroji domácí výroby a to se nepočítá. Na B650 zpočátku samozřejmě opatrněji, než jsem si zvykl, ale i teď stále s respektem a zatím bez nějaké krizovky. Takže držím palce, ať to vyjde podle plánu, sny se mají plnit... a kdy, když ne teď? .
Profil motorkari.cz / Montážní návody / Rajče / Youtube / 739 226 818 WhatsApp Mirek
Uživatelský avatar
mirsil

1500+
 
Reputace: 222
Příspěvky: 1828
Registrován: 24 úno 2008, 08:07
Bydliště: Zahnašovice ZL
Skútr / moto: SB 650 K9 exe. Do 11/2011 Malaguti Madison 150
Tuning / úpravy: V profilu motorkari.cz

Re: Nový skuter vs. nový vodicak

Příspěvekod goes » 02 lis 2020, 10:13

Iron_Eddie píše:Tu nejde ani tak o vykon. Ja si toho Tmaxa kupim tak ci tak. Ide mi skôr o to, či je dobre kúpiť hneď takú bestiu, alebo predtým ešte odjazdit sezónu na slabšej mašine, aby človek získal zručnosti a skúsenosti. Inak meriam 180, vážim 110, čoskoro budem ma 40, väčšinou budem jazdiť sám, poprípade s 12 ročným synom. A do prace to nepotrebujem. Zajtra nafasujem nového sluzobaka, takže skuter na víkendové jazdenie, neskôr možno nejaké výlety.



ja nechci byt nejaky troufaly, ale pokud skutry bez ohledu na objem a vykon povazujes za bestie, tak fakt nevim... ty variatory ohladi vsechny hrany apod. Ja si po mokrem ridicaku koupil hned motorku CB1000R a nestalo se nic... vsechno to jezdi tak, jak chces aby to jelo. Takze neni duvod jit pres nejake meziclanky, kdyz touzis po necem silnejsim rovnou.
ex Honda CB1000R, ex Piaggio MP3 500 LT Sport, ex Honda Forza 300, ex Kawasaki Versys 1000 SE GT, ex Honda Forza 300 atd :)
goes

1000+
 
Reputace: 60
Příspěvky: 1018
Registrován: 05 bře 2017, 14:26
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda X-ADV 2022 :)

Další

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků