Za hranice republiky...

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Za hranice republiky...

Příspěvekod Morx » 10 lis 2009, 12:00

Chtěl bych se zeptat, jak to je, když bych chtěl na malém skútru překročit hranice do některého ze sousedních států. Dozvěděl jsem se, že řidičské oprávnění Am je jen národní a v zahraničí neplatí. Naše zákony však umožňují řídit malou motorku i pouze s řidičákem na auto. Nevím ale jak jsou na tom zákony sousedních zemí a nikde jsem to nenašel. Máte někdo přehled, popř. zkušenosti?
Morx

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 183
Registrován: 24 zář 2009, 10:18
Skútr / moto: Honda Vision 110

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Mitja » 10 lis 2009, 12:12

Pokud mas u skupiny AM (nebo A1, A) napsano v ridicaku datum, tak ti bude platit i v zahranici. Pokud mas jen ridicak na B a u AM nemas datum, tak muzes ridit tu malou motorku (45km/h,50ccm) jen v Ceske Republice.

Ostatni staty to muzou mit taky pravne upraveno, ale zaprve bych na to nespolehal a za druhe by sis to musel najit v jejich zakonech.
Peugeot 205, 1.1i (44kw), color line, '91 , Renault Megane II sedan, 1.4 16V (72kw), sportway, '09 ,
CPI Popcorn, 50 ccm, '03
Uživatelský avatar
Mitja

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 261
Registrován: 16 úno 2009, 12:51
Bydliště: Ostrava / Studénka
Skútr / moto: CPI Popcorn 50ccm, '03
Tuning / úpravy: rovne koleno, omezovac pryc, vetsi tryska

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Morx » 10 lis 2009, 12:47

no, právě se ptám, jestli ty zákony sousedních států někdo nezná ;).
A jinak já se ptal na magistrátu na Am (konkrétně toto, jen na stoje do 50ccm do 45km/h) a říkali mi, že Am a T jsou dvě skupiny, které jsou pouze národní a v zahraničí neplatí, navzdory tomu, že tam budu mít razítko.
Morx

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 183
Registrován: 24 zář 2009, 10:18
Skútr / moto: Honda Vision 110

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod BTjacker » 10 lis 2009, 14:57

Kdysi jsem nad tím taky uvažoval a na foru scooter-tuningu jsem založil tohle téma http://forum.scooter-tuning.cz/viewtopic.php?f=4&t=10294
Ani na třech stránkách se to nevyřešilo tak nvm, z ministerstva mi napsali dopis v kterém mi vlastně ani neodpověděli (je někde v tom topicu) tak jsem se o to přestal zajímat. na slovensko to mám kousek ale cestu tam ani jinam neplánuju. Vždycky když jsem naslovensku hledám nějkého pochůzkáře že bych se ho zeptal.
Ale řek bych že s mím řidičákem tam na skutru jezdit nemůžu (mám jen B a AM je v něm už zahrnuto, takže se ani nepíše). Pokud máš u AM datum tak na slovensku by to platit mohlo, v jiných státech pochybuju. Chce to zjistit, ale nechce se mi posílat kopii řidičáku na ministerstva všech okolních států a ještě přitou používat mou angličtinu :)
Gilera Runner 50 SP (2001) , Válec 70 Polini, fuk Gianelli Reverse, dle GPS 86 km/h
Uživatelský avatar
BTjacker

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 208
Registrován: 17 lis 2008, 22:36
Bydliště: Spytihněv
Skútr / moto: Gilera Runner 50 SP
Tuning / úpravy: viz podpis

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Mitja » 10 lis 2009, 16:28

No, jenze kdyz se tady zeptas, tak to bude porad jen "jedna paní povídala...". A kdyz te v Rakousku chyti policajt, tak uz vidim jak mu hbitou nemcinou vysvetlujes, ze kluci na skutrforu rikali, ze ridicak mit nemusis :lol: . A proto jsem psat, ze si musis vyhledat ty jednotlivé zákony a najít si to v nich..

Muzes zkusit napsat na automotoklub CR, treba ti neco rozumneho odpovi: http://www.uamk.cz/uamkcr/

A to s tou narodni skupinou je dost mozne, nikdy jsem to neresil, mam jinou..
Peugeot 205, 1.1i (44kw), color line, '91 , Renault Megane II sedan, 1.4 16V (72kw), sportway, '09 ,
CPI Popcorn, 50 ccm, '03
Uživatelský avatar
Mitja

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 261
Registrován: 16 úno 2009, 12:51
Bydliště: Ostrava / Studénka
Skútr / moto: CPI Popcorn 50ccm, '03
Tuning / úpravy: rovne koleno, omezovac pryc, vetsi tryska

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Polda » 10 lis 2009, 18:03

Pokud máte řidičské oprávnění na skupinu AM, tak vám nedoporučuji vycestovat ven na padesátce.Okolní státy (státy unie) mají naše harmonizační kódy a snadno si zjistí, naco vlastně máte oprávnění. Takže, pokud vás někde zkontrolují a zjistí, že na dané vozidlo nemáte platnou skupinu, tak můžete začít šetřit. Pokud vás chytí tady v čechách, tak je to dnes už trestný čin,(neoprávněné řizení vozidla, pro které nemáte oprávnění) http://www.abeceda-autoskoly.cz/Skupiny-RP/
Honda GoldWing 1500 SE "neznám nejde, zázraky do tří dnů, nemožné ihned" http://honda-goldwing.com/index.php http://sb650.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Polda

750+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 890
Registrován: 19 bře 2008, 17:07
Bydliště: Děčín
Skútr / moto: Honda GoldWing 1500 SE tel: 724443356

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod peeter » 10 lis 2009, 18:32

Na slovensku je to takto
Vodičské oprávnenie skupiny AM oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny AM, a to len na území SR.

To iste plati aj pre T.
Kamos ma AM, zatial sme boli v CZ a madarsku, ziaden problem zatial nebol, ale zas na druhej strane ho floidi este nekontrolovali...
Do Rakuska by som ale radsej neodporucal...
Uživatelský avatar
peeter

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 28
Registrován: 22 črc 2009, 13:11
Skútr / moto: Malaguti Madison 3

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod kraken.99 » 10 lis 2009, 21:05

takže když jsem ještě jezdil na pajdě a měl jsem na ní řidičák jen k B tak jsem jezdil v německu bez oprávnění? :shock:
tel.777 55 22 12 email:kraken.99@seznam.cz skype:kraken.99
Uživatelský avatar
kraken.99

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2887
Registrován: 28 dub 2007, 20:41
Bydliště: Chrustenice
Skútr / moto: Suzuki Burgman 650exe 08

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Polda » 10 lis 2009, 21:11

kraken.99 píše:takže když jsem ještě jezdil na pajdě a měl jsem na ní řidičák jen k B tak jsem jezdil v německu bez oprávnění? :shock:



Ty si určitě neměl skupinu AM a omezení do 45/h ale skupinu A a harmonizační kód 150.
Honda GoldWing 1500 SE "neznám nejde, zázraky do tří dnů, nemožné ihned" http://honda-goldwing.com/index.php http://sb650.rajce.idnes.cz/
Uživatelský avatar
Polda

750+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 890
Registrován: 19 bře 2008, 17:07
Bydliště: Děčín
Skútr / moto: Honda GoldWing 1500 SE tel: 724443356

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod kraken.99 » 10 lis 2009, 21:13

tak ten je v pořádku? to se omlouvám že jsem to hned nepochopil holt už mám omšelý vedení :oops:
tel.777 55 22 12 email:kraken.99@seznam.cz skype:kraken.99
Uživatelský avatar
kraken.99

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2887
Registrován: 28 dub 2007, 20:41
Bydliště: Chrustenice
Skútr / moto: Suzuki Burgman 650exe 08

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod jardaslavonice » 10 lis 2009, 21:24

Polda píše:Pokud máte řidičské oprávnění na skupinu AM, tak vám nedoporučuji vycestovat ven na padesátce.Okolní státy (státy unie) mají naše harmonizační kódy a snadno si zjistí, naco vlastně máte oprávnění. Takže, pokud vás někde zkontrolují a zjistí, že na dané vozidlo nemáte platnou skupinu, tak můžete začít šetřit. Pokud vás chytí tady v čechách, tak je to dnes už trestný čin,(neoprávněné řizení vozidla, pro které nemáte oprávnění) http://www.abeceda-autoskoly.cz/Skupiny-RP/



to byl u mne jeden z duvodu proč jsem šel do maxíka.za kopcem mám rakousko ( necelých 1 800 m ) kam občas zabloudím.nikdy nevíte kdy vás tady kolem hranic zastaví i rakouský policajt.nevím to přesně ale měla tu moc i celní správa až 60 km od hranic.dnes opravdu nevím a proto se snažím jezdím jak mám a zbytečně neprovokuju policajty aby se na mě zgustly.kor ti rakouský.už jen ta domluva s nima by mne stála na pořádnou pokutu.proto doporučuju bud se snažit jezdit jak se má což bude těžký nebo si rozšířit řidičák jako já.dnes toho nelituju ikdyž to stálo velký usilí.dnes je to brnkačka, když jsem dělal závěrečky tak to bylo období kdy v odpovědi byly třeba i 4.dnes jen 1.prostě brnkačka.nikdynevíte kdy se vám to šikne a pujčit si o něco silnější stroj.když bude v řidičáku potřebná skupina potěší vás to z jízdy dvojnásob.vono stačí blbej tukanec kdy do vás někdo jen tukne a jak policajti tak pojištovna si na vás zgustne a nedostanete zaplatit ani korunu.za to vy se uplatíte jak mourovatí.to jen uvádím ten nejhorší případ kterej nikomu nepřeju samozřejmě.tak záleží jen na každým jak se k tomu postaví.
Uživatelský avatar
jardaslavonice

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 209
Registrován: 29 pro 2008, 22:26
Bydliště: Slavonice 728950720
Skútr / moto: babeta 650 od pana Suzukiho
Tuning / úpravy: něco menšího se tam určitě najde jako lauf, xenony,maxia 3 apod.

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Morx » 11 lis 2009, 09:34

Tak koukám na slovenské předpisy, Am sice vedou taky, nicméně je pro ně taky jen národní:
Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia navedenie motorových vozidiel skupiny AM sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny AM. Vodičské oprávnenie skupiny AM oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny AM, a to len na území Slovenskej republiky.
Nicméně k Bčku se zřejmě řídit smí:
(6) Žiadateľovi o udelenie vodičského oprávnenia na vedenie motorových vozidiel skupiny B sa udeľuje vodičské oprávnenie skupiny B. Vodičské oprávnenie skupiny B oprávňuje viesť motorové vozidlá skupiny B, ako aj motorové vozidlá skupiny AM a podskupiny B1.
Tak tolik ke Slovensku. Má Polština už ale není na takové úrovni, abych tyto informace zjistil, o Němčině ani nemluvě. Zkuste to někdo, bylo by fajn udělat takový přehled pro lidi žijící v pohraničí.
Morx

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 183
Registrován: 24 zář 2009, 10:18
Skútr / moto: Honda Vision 110

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod Morx » 12 lis 2009, 13:50

Pardon, že to píšu jako příspěvek, ale nevím, komu bych se měl ozvat. Nechápu přesunutí do kategorie Diskuze o skútrech všech značek a kubatur, když se tato diskuze jednoznačně týká jen a pouze předpisů souvisejících s motorkami 50ccm
Morx

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 183
Registrován: 24 zář 2009, 10:18
Skútr / moto: Honda Vision 110

Re: Za hranice republiky...

Příspěvekod _Tom_ » 12 lis 2009, 19:04

a nebo obecně o skupinách řidičáků a cestách za hranice. Hlavně že je to plodné na informace :wink:
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda


Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků