Hodně blbě zalomený šroub

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Hodně blbě zalomený šroub

Příspěvekod celda1970 » 28 dub 2013, 17:42

Musím se podělit jelikož mě to dostalo....
Na levém držáku brzdy k řídítkám byly zarezlé oba šrouby....celej ten mechanizmus měl na řídítkách vůli a otáčel se.
Chtěl jsem to dotáhnout imbusem ale ani náhodou.....nic nepomohlo.
Jal jsem se to tedy odvrtat a vyndat šrouby vytahovákem.
Spodní šroub jsem takto dostal ven celkem v pohodě,ale horní se při vytahování ukroutil přesně v rovině zapuštění... :roll:
Tak jsem odvrtával dál a když jsem ho vytahovákem kroutil ven tak v závitu prasknul i vytahovák......ty vole mě málem
vomejvali... :roll: Odvrtat už to samozřejmě nejde a bouchat moc taky ne když je to nějaká slitina.
Abych mohl zatím jezdit tak jsem použil lepidlo na sklo a chytil to jen jedním šroubem....vypadá to že by to mohlo
držet.
Pokud ne tak zkusím vychytávku co jsem našel na netu.....vyleptat šroub kyselinou dusičnou.
A pokud ani to ne tak mi nezbude vyměnit z vrakáče celej odlitek s brzdou.
Peugeot Satelis 125 ABS Peugeot 307sw silver Oxygo 1.6 HDi 80kw..2007
černá metalíza "2008"
Ex.- Simson elektronik. 1986
Ex.-MZ 150. 1992
Uživatelský avatar
celda1970

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 181
Registrován: 25 říj 2012, 22:16
Bydliště: Cheb Spáleniště
Skútr / moto: Peugeot Satelis 125 ABS 10/2007
Tuning / úpravy: Origo nosič na kufr Peugeot,kufr Kappa K37N ,brzdové světlo a blinkry do kufru,proužky na kola.

Re: Hodně blbě zalomený šroub

Příspěvekod dukon » 28 dub 2013, 18:17

Tyhle zalomené šrouby řeším zásadně navařením matky COčkem.Chce to přípravu aby nedošlo ke zničení okolí sváru,ne vždy to jde na poprvé ,ale ještě se mi nestalo, že bych něco nepovolil.Zvlášť v hliníku nedoporučuju něco odvrtávat většinou to zkončí špatně.
Yamaha XP 500 ABS T-max 09
Minulost : Yamaha YP 125 ABS X-max 11
Minulost : Kymco Agility125 City 09
Uživatelský avatar
dukon

250+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 401
Registrován: 09 črc 2012, 14:05
Bydliště: Valašsko
Skútr / moto: Yamaha T-max 09

Re: Hodně blbě zalomený šroub

Příspěvekod krizik1 » 28 dub 2013, 18:29

Ještě se to dá vyjiskřit.
http://krizik1.rajce.idnes.cz/ http://www.parabellum.cz/ Aprilia Atlantic 500,PGO Comet 50 2T,Kingway Varadero 79 4T
Uživatelský avatar
krizik1

Moderátor
 
Reputace: 825
Příspěvky: 2300
Registrován: 22 srp 2010, 08:22
Bydliště: Květnice tel.:732402041
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo 200

Re: Hodně blbě zalomený šroub

Příspěvekod krampus » 25 kvě 2013, 11:27

urvanej šroub dokáže potrápit. na mojem SYM GTS/joymax 250 se podařilo urvat šroub při pokusu o sundání pravé poloviny kyvky. k bloku motoru je přišroubovaná dvěma šrouby M10x1,25 s průchozí dírou. do průchozí díry se snadno dostane bordel, který šroubek přilepí do závitu velmi důkladně. v kombinaci s překaleným šroubem to snadno udělá při pokusu o povolení křup. pak následuje zástup sociálních pracovnic.
potom oba montující dobrovolníci odtlačí skůtra do nedaleké dílny, kde je ochotný pán se svářečkou a přivaří na šroubek matku. ochota ale není infekční, takže šroubek se nestal ochotným, ale v místě tepelného ovlivnění svarem se užvejknul. ochotný pán udělal druhý pokus a šroubek se opět o další tři milimetry užvejkl dál. následoval pokus s tvrdokovovým vrtákem o odvrtání nebo navrtání neochotného šroubku, aby se do něho dal zastrčit vytahovák šroubů.... šlo to tak 3mm a pak se z vrtáku začalo kouřit. schlípli jsme uši a tlačili zpátky.
zbyla nám jediná možnost, zubařským způsobem čelně dremlem ten šroubek odbrousit. 19mm šroubu M10... hnus!
po 11 hodinách práce v leže na karimatce v garáži, kde bylo jen lehce nad nulou a spotřebování několika brusných tělísek se podařilo šroub probrousit skrz. následovala operace s vyvložkováním závitovou vložkou typu Helicoil. pokud to budete dělejte to opatrně, zejména při osazování samotné vložky. procedura spočívá v provrtání závitu vrtákem se speciálním průměrem odpovídajícím vložce závitu, speciálním závitníkem do otvoru vyříznete závit a pak natočíte do závitu samotnou vložku trnem o průměru, který odpovídá vnitřnímu průměru závitu. na to pozor. pokud si chcete ušetřit kapsu o nákup zaváděcího trnu, udělejte trn takového průměru, aby se nemohla vložka stočit na tak malý průměr, aby nemohla přeskočit přes vyříznutý závit. pokud by vložka přeskočila, poškodíte tvrdou vložkou závit v hliníku a dokonce i šroub. vložka je opravdu velmi tvrdá.
když se vám podaří tam vložku hezky natočit, máte vyhráno. výsledný závit má lepší pevnostní charakteristiku, než závit původní v hliníkové slitině.
brmbení zdar!
krampus

25+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 44
Registrován: 15 pro 2012, 03:33
Skútr / moto: SYM GTS 250

Re: Hodně blbě zalomený šroub

Příspěvekod rebel245 » 28 úno 2014, 01:06

Pevnostním lepidlem zajistit a nasroubovat šroub menšího prumeru,lepší než nic a ještě něco dok..vit
...................vždy existuje jiná možnost :)
Uživatelský avatar
rebel245

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 122
Registrován: 12 bře 2010, 16:42
Bydliště: Jižní Čechy,Písek
Skútr / moto: Yamaha Majesty 400


Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků