[Vyřešeno, 10.02.2024] Gumové pouzdro držáku zadního brzd. třmenu

Diskuze o čínských skútrech bez rozlišení kubatury.

[Vyřešeno, 10.02.2024] Gumové pouzdro držáku zadního brzd. třmenu

Příspěvekod CzechDave » 09 úno 2024, 12:13

Zdravím,
chystám svou čínu (Maxon Optimus 125i, momentálně s nájezdem kolem 16 500 km) na dsalší motosezónu. Vlastně není co opravovat, všechny spoje drží, kabeláž je OK, motorka blafne na první otočení startéru, zkrátka je to zatím OK. Však už jsem se letos párkrát krátce projel, když počasí a stav silnic dovolil :).
Co ale řeším je rychle opotřebování gumového pouzdra trnu držáku zadního brzdového třmenu. Toto pouzdro je provlečené okem na tělese brzdového třmenu a slouží jednak jako zásobník maziva trnu držáku, jednak jako tlumič vibrací třmenu v držáku. Toto gumové pouzdro se ale rychle opotřebuje - vymačká se a zatím jediný způsob, jak to opravit, je vyměnit celý třmen. To považuji za plýtvání, když jsem nucen kvůli kousku gumy vyměnit jinak plně funkční třmen a podstupovat anabázi s brzdovou kapalinou, odvzdušněním brzdy apod. Výsledkem opotřebení pouzdra je hlasité klepání a vibrace zadního třmenu při poskakování zadního kola na nerovnostech, brzdný účinek omezený není, to je dané konstrukcé celé zadní brzdy.
Nemá prosím někdo tip na to, kde takové pouzdro sehnat? Už jsem se rozhlížel s pomocí pana Google, ale neznám přesné pojmenování tohoto dílu v AJ, NJ ani v ČJ a proto jsem nic nenašel... přece to musí jako náhradní díl existovat.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil CzechDave dne 10 úno 2024, 20:04, celkově upraveno 1
-------------------------------------
Babeta 207 (1982)
Jawa 23 Mustang (1980)
Maxon Optimus 125i (2022)
Uživatelský avatar
CzechDave

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 18
Registrován: 29 bře 2022, 10:35
Skútr / moto: Maxon Optimus 125

Re: Gumové pouzdro držáku zadního brzd. třmenu

Příspěvekod Medvěd » 09 úno 2024, 20:58

Předpokládám, že je Tvůj problém popsán, a řešen, zde:

nad-50ccm-f79/maxon-matador-125-brzdy-t9282-15.html

I když, jak se zdá, soudruzi z Číny provedli upgrade, a uchycení vylepšili o Tebou popisované gumové pouzdro... Prve to chřestilo velmi rychle, myslím, že tak po tisícovce.

Nevím nakolik jsou nutná osazení před a za okem. Jestli jenom jako pojistka kvůli vypadení a ochrana proti vodě, zkusil bych jít cestou Karlose1. Pokud by to beztak bylo na vyhození, je možno experimentovat...

Předpokládám, že u dovozce, AutoKelly, jsi se ptal.

Nemohlo by se jednat o tohle? Držák Kelly

Tady Držák brzdového třmenu - skútr - 45/65 mm to mají vystavené i s mírami a možnými kompatibilními stroji/výrobci, což by mohlo rozšířit okruh pátrání. (Nevím proč, ale odkaz hodí pouze do obchodu, ne na držák. Nutno dovyhledat v obchodu)
Uživatelský avatar
Medvěd

100+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 176
Registrován: 06 čer 2022, 16:30
Bydliště: Brno
Skútr / moto: ADV350 a 4 další krásky

Re: Gumové pouzdro držáku zadního brzd. třmenu

Příspěvekod CzechDave » 10 úno 2024, 20:02

Ano, to je přesně ono, díky za navedení správným směrem! Ten držák z Auto Kelly obsahuje i to gumové pouzdro. Když jsem se tam ptal osobně, tak jen krčili rameny, že jedině jako celý brzdový třmen i s držákem výměnným způsobem. Zajímavé je, že mi to při hledání v AutoKelly e-shopu nic nenašlo... holt jsem hledal něco a nevěděl co :).
Ta osazení na pouzdru před a za okem slouží dle mého soudu jako pojistka proti vypadnutí pouzdra z oka vlivem vibrací a deformací při brždění. Prozkoumal jsem to pouzdro, tedy jeho vnitřek, a ten je uvnitř vydrolený a vymletý, jak se trn v pouzdru pohybuje axiálně a zároveň silně stlačuje materiál do strany při brždění. Ta guma taky není nic extra kvalitního.
Celý problém by dle mého přesdvědčení řešil neplovoucí dvoupístkový brzdič, s pístky naproti sobě, stejně jako je to na předním kole. Cenově by to vyšlo nastejno plus mínus, prostor pro pístek na druhé straně brzdiče u zadního kola je. Kdyby se to dalo sehnat jako upgrade kit, už bych to tam měl :).
Díky za pomoc!
-------------------------------------
Babeta 207 (1982)
Jawa 23 Mustang (1980)
Maxon Optimus 125i (2022)
Uživatelský avatar
CzechDave

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 18
Registrován: 29 bře 2022, 10:35
Skútr / moto: Maxon Optimus 125


Zpět na Čínské skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků