Vespa - podvozek

Diskuze o skútrech většího objemu.

Vespa - podvozek

Příspěvekod golfVII » 05 říj 2022, 22:45

Zdravím majitele a fanoušky skútrů,
uplynulo přes rok co jsem se zde zaregistroval coby novopečený majitel Rhon 50 - mého prvního skútru v životě - nějaká doba uplynula, ježdění na skútru jsem si moc oblíbil, Rhon šel dál - ke kamarádovi který je s ním také spokojený a já jsem si pořídil Vespu Primavera 125.
Vespa je fajnová, když pominu detaily jakože nemá takový skutřík v r. 2022 varovné blilkače - dobře, zadní kotoučová brzda - dobře, drží se tradice...
Ale mám jeden problém který bych ku plné spokojenosti vyřešit chtěl. Připadne mi slušně řečeno nekomfortní přední tlumení. Prodejce se mně zbavil něčím ve smyslu že Italové nepočítali s naší kvalitou silnic - taky přístup - ale chtěl bych to nějak pořešit. Při sebemenším výmolu jde vše opravdu natvrdo, tlumič nemá žádné nastavení tak jsem se dobral na internetu až k nastavitelným tlumičům Malossi.

Má prosím někdo podobný problém který řešil případnou výměnou tlumiče?? Budu rád za každou radu a děkuji předem :)
golfVII

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 13 čer 2021, 00:14
Skútr / moto: Maxon Rhon 50
Tuning / úpravy: žádné

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod moto.joker » 06 říj 2022, 09:32

Tady Ti asi nikdo neporadí. :mrgreen:

Pokud sis všiml, tak tady se řeší všechny skútry, ale Vespy ne. Tady vláken k Vespám je jako šafránu. Jezdci na Vespách mají svou vlastní komunitu a vše se řeší ve Vespa Clubech. Budeš muset své otázky směrovat tam. :D
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod HonzaR » 06 říj 2022, 11:01

1, malá kola
2, krátké zdvihy
3, Italové mají skutečně lepší silnice :-)

Tuningové tlumiče mohou pomoci, aspoň mně v případě Integry odpružení znatelně zkomfortnily a v X-ADV je mám vepředu taky. Potíž může být s přední vidlicí, pro skútry většinou nabízejí jen zadní jednotky - pohledej po netu
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod Gandalf » 06 říj 2022, 11:16

Přitom takřka ve všech testech jsou z komfortu jízdy na Vespě unešení a nechápou, jak na tak malých kolech i na horší silnici je něco takového možné. Sám jsem na Vespě nikdy nejel, jen mi ze všech testů utkvěla tato informace a teď tu najednou slyším opak :shock: Tak snad poradí na Vespa-fóru, držím palce.
Bylo: Jawa Babetta 210 (88-00) Kymco Downtown 125 (13) Piaggio X10 350 (14-16) Honda CTX 700 (17-19)
Aktuálně: Obrázek
Uživatelský avatar
Gandalf

1000+
 
Reputace: 82
Příspěvky: 1467
Registrován: 14 čer 2011, 16:01
Bydliště: Brno-venkov
Skútr / moto: Honda Forza 300

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod OndraCB » 06 říj 2022, 13:16

Ten krátký zdvih a měkkost pružiny na předku u Primavery je vhodný pro cca 50kg holku a to ještě na silnici bez výmolů. GTS je o poznání lepší, ale ve srovnání třeba s Beverly to pořád není ono. To i Medley je o dost podvozkově lepší. V tlumení samotném problém není rozhodně, to je poplatné pružině. Proto v našich podmínkách pro chlapa skútr na malejch kolečkách není dobrý nápad. Vespisti jsou často ,,pacienti,, co si to nepřipouští a dobrovolně na tom kodrcají.
OndraCB

10+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 21
Registrován: 13 srp 2021, 11:42
Skútr / moto: Piaggio Medley 125 E5

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod josuk » 06 říj 2022, 19:32

To je nová Vespa? Nebo je to rozbitý?
Vespu doma máme, a je to super na kostkách a rozbité cestě oproti xmaxu a xcitingu. Jak je to přepákovaný vpředu, tak to sice taky drncá, ale jakoby se to řízení netýkalo. Horší je odezva od předního kola, když se na to přitlačí, člověk necítí co se tam děje, spíš musí odhadovat co si může dovolit, taková loterie. Ale podvozek je to právě na špatná podmínky výbornej. Jo co se doporučuje, hustit o desetinku dvě méně než je v manuálu (1,8?)
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod puffybodie » 08 říj 2022, 06:00

Prodejce je blb co neví o čem mluví. Jak už tady zaznělo, tak Vespa je rozhodně komfortnější než většina skútrů s velkými koly. Zrovna nedávno jsem Primaveru testoval a Beverly 400 proti tomu bylo katastrofa, hlavně na zadku. Ty tlumiče jsou vyřešeny velmi dobře historicky, protože to bylo děláno na rozbité cesty. PCX 2016 co mám taky je proti tomu taky kostitras, ale proti PCX je lepší i Peugeot Trekker s 10" koly nebo Gilera Runner 50 s 12" koly co jsem měl. V prvé řadě bych tedy hledal případný problém, jak již bylo zmíněno Vespy jsou velmi citlivé na přesnost nafouknutí kola a taky na typ pneu a vzorek na ní.

Tlumiče asi nej jsou Bitubo, nejlépe nakoupis na SIP Scootershop v Německu online, budeš koukat co vše je k dispozici. Obchody tady odsud stejně taky berou od tama. U nás ještě třeba Scootland v Brně a pro rady na www.modernvespa.com

Sent from my motorola one vision using Tapatalk
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod golfVII » 09 říj 2022, 23:28

Děkuji všem, v každé odpovědi jsem něco našel.
1) mám cca 105kg, silnice nestojí za nic
2)zkusil jsem odpustit na výše zmíněných 1,8 vpředu - o chlup to pomohlo
3)vůči tlumení vzadu nemám výhrad
4) pneu jsou z výroby Mitas (trochu mně to udivilo - ale nemyslím že by to v dúsledku řešilo to drncání, to je určitě nevhodnou pružinou)
5)zkusím krom mnou nalezených Malosi ještě podívat na uvedené Bitubo (nechtěl bych u nového skútříku bezhlavě sypat peníze, dal jsem si strop na vyřešení cca 5-7tis)
6) na nějaký Vespa klub se obracet nebudu jak mi tu někdo radí, cítím se dobře tady (a nemám jen Vespu, maželce jsem koupil Keeway Zahara - a světe div se, za třetinu ceny Vespy fakt super svezení)
7)no a zima je dlouhá, tak se po něčem poohlédnu a po výměně podám reference

Ať se všem daří fajn, zatím děkuju a buďte zdrávi :)
golfVII

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 13 čer 2021, 00:14
Skútr / moto: Maxon Rhon 50
Tuning / úpravy: žádné

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod puffybodie » 10 říj 2022, 02:05

6) No jde o to, že v Německu a Anglii jsou fakt tyhle stroje tradičně silné už desítky let, proto je tam obrovská komunita a i nekonečna studnice rad na fóru. Jinak pro nákup věci jednoznačně ten SIP Scooter shop tam berou vsichni z celého světa. Zkus se podívat jestli YSS nedělá přední tlumič pro Vespu je to povedená thajská značka za perfektní ceny

Jinak by bylo asi zajímavé nějaký porovnávací test ta Zahara vs Vespa, prostě jak moc dobře se jim to daří kopírovat. Co já za ty léta zjistil, tak absolutně nikdo neumí zkopírovat ergonomii aneb prostornost Vespy. Všechny ty její kopie i třeba od Kymco nebo Sym jsou jak zdrcle hračky :-)

Sent from my motorola one vision using Tapatalk
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod golfVII » 10 říj 2022, 07:30

puffybodie:
máš pravdu - je to taková "zdrclá" Vespa
Zahara je celkově menší a lehčí
Nevejde se do ní helma
Ale - má vzadu kotouč, varovné blikače...
Na rozdíl od Vespy která přestala jezdit po třech týdnech od koupě z důvodu diagnostikou určeného vadného relé na dodávku paliva - Zahara stále jezdí!! :)
golfVII

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 6
Registrován: 13 čer 2021, 00:14
Skútr / moto: Maxon Rhon 50
Tuning / úpravy: žádné

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod puffybodie » 10 říj 2022, 07:48

No na to pozor, treba do vetsiho GTS se mi taky nevejde L integralka, zatimco do Primavery/Sprint se vleze uplne v pohode :-) Navic ta jednoduchost mensi Vespy je dnes naopak plus - zadny radiator, zadny termostat, zadna nadrz na chladici kapalinu, zadne hadice navic, zadna vodni pumpa, jeji gufero atd. Vzadu jednoduchy buben, takze opet usetrene nejen klasicke hadice na kapalinu, ale i nadobka, navic tim ze nema ABS vzadu, tak se da smykovat krasne a taky usetrene zbytecne hadice k ABS pumpe, zadne ABS cidla ani ASR veci. Budiky jeste primarne analog. Takovych co si clovek muze vicemene porad opravit sam doma smahem ubyva. Jasne, ze cenove je nejvetsi trhak Piaggio Liberty a pro mensi lidi bych sel urcite do ni nez do Vespy, ale bohuzel ma moc nizke riditka ( a opet jen dalsi skutr kde to dela dojem jako ze to je velke a pritom to je male, ale tak je to i s novou Beverly 300/400, Kymco Downtown, XKCT atd. atd.....)

Rele paliva smolik no, navic kdyz to clovek musi resit pres autorizak. Ale aspon to neni tak silene drahe. Coz mi pripomina, valna vetsina Vesp uz je dnes stejne vyrobena ve Vietnamu :-)

Za zdarilou alternativu (nejen cenovou :-D) povazuji Peugeot Django, ale ve 150 se k nam bohuzel nevozi a je na to malo tuning dilu na vylepseni toho motoru od Sym (myslim ze ani variator Multivar neni)
Uživatelský avatar
puffybodie

100+
 
Reputace: 16
Příspěvky: 147
Registrován: 16 črc 2015, 06:13
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Yamaha XVZ 1300 RSV

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod panTerek » 10 říj 2022, 09:45

Co máš furt s těma blikačkama? To jsem na moto nikdy nepotřeboval. U auta to chápu, občas potřebuješ zastavit na prase že zavazíš nebo zůstaneš trčet na konci kolony, ale to se tě na skútru netýká.
Uživatelský avatar
panTerek

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 50
Registrován: 03 čer 2022, 08:50
Bydliště: Praha
Skútr / moto: PCX 125

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod kerim7 » 10 říj 2022, 15:57

No, mě se to teda týká. Ty konce kolon, ale třeba už taky asistence u nehody, kdy je fakt dobré, aby něco blikalo. Ale varovky se dají dodělat a není to rozhodující kriterium.
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 635
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod Britt » 10 říj 2022, 16:27

Já na Hondě blikačky mám a už se mi párkrát hodily.
Britt

250+
 
Reputace: 17
Příspěvky: 344
Registrován: 28 čer 2021, 09:50
Bydliště: Poděbrady
Skútr / moto: SW T400 ABS

Re: Vespa - podvozek

Příspěvekod David 5 » 10 říj 2022, 19:20

Taky skoro denně cestou do práce, dojiždim kolonu a zapínám varovné...

Odesláno z Mi 11 Pro
F350
Uživatelský avatar
David 5

250+
 
Reputace: 28
Příspěvky: 299
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Karviná


Zpět na 100-125ccm skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků