Jaké pneu na skútra?

Diskuze o pneumatikách. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod dusanSK » 01 bře 2021, 10:26

Ahojte, rozhodol som sa už vymeniť pneumatiky na mojom PCX, hoc na pohľad vyzerajú ako nové aj po 17000 km (pôvodné Michelin City Grip) - už majú svoje roky. Nejazdím nijako športovo a dažďom sa vyhýbam, no keďže bežne chodím skôr dlhšie výjazdy, niekedy ma zastihne. Najviac ma oslovili Pirelli Angel Scooter, ktoré vyzerajú byť v pohode aj do dažďa, no pre rozmery 90/90-14 a 100/90-14 by som mohol kúpiť len zadnú, predná nie je. A tak by som zobral Pirelli Diablo Scooter, ktoré sa už zjavne prestali vyrábať, ale ešte sa dajú zohnať.

Chcem sa spýtať, či je rozumnejšie dávať obe rovnaké (Diablo) alebo by malo zmysel mať zadnú Angel (lebo som si ju vybral) a prednú Diablo (lebo Angel nie je). Tak nejako v rámci "poriadku" ma to skôr ťahá dať obe rovnaké, mix sa mi moc nepozdáva. A neviem ani, v akej situácii viac záleží na prednej (zatáčanie?) a v akej na prednej (rozbeh?). Vopred vďaka za názory!
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod HonzaR » 01 bře 2021, 10:58

Nemixovat, tak jako platí pravidlo, že se mění obě gumy a ne jen jedna, měly by být obě stejného typu.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod josuk » 01 bře 2021, 14:54

jestli je chceš mít zase roky, tak pirelli ti za dva zpuchří.. čili bych vzal michelin city grip 2 budou nové a seženeš rozměr.. 8)
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod keto » 01 bře 2021, 15:05

dusanSK píše:Ahojte, rozhodol som sa už vymeniť pneumatiky na mojom PCX, hoc na pohľad vyzerajú ako nové aj po 17000 km (pôvodné Michelin City Grip) - už majú svoje roky. Nejazdím nijako športovo a dažďom sa vyhýbam, no keďže bežne chodím skôr dlhšie výjazdy, niekedy ma zastihne. Najviac ma oslovili Pirelli Angel Scooter, ktoré vyzerajú byť v pohode aj do dažďa, no pre rozmery 90/90-14 a 100/90-14 by som mohol kúpiť len zadnú, predná nie je. A tak by som zobral Pirelli Diablo Scooter, ktoré sa už zjavne prestali vyrábať, ale ešte sa dajú zohnať.

Chcem sa spýtať, či je rozumnejšie dávať obe rovnaké (Diablo) alebo by malo zmysel mať zadnú Angel (lebo som si ju vybral) a prednú Diablo (lebo Angel nie je). Tak nejako v rámci "poriadku" ma to skôr ťahá dať obe rovnaké, mix sa mi moc nepozdáva. A neviem ani, v akej situácii viac záleží na prednej (zatáčanie?) a v akej na prednej (rozbeh?). Vopred vďaka za názory!


Na to je těžká odpověď, jsou motorkáři, kteří mixují gumy cíleně kvůli jejich vlastnostem, které preferují a jsou i spořiví, kteří mění gumu až je sjetá a tak je mění po jedné.
Obecně ovšem platí, že ideální je měnit obě a mít obě nejen stejného výrobce a typ, ale i stejný rok výroby.
Moje osobní zkušenost, měnil jsem jednou po jedné, protože jsem jednu gumu zničil a druhá nebyla ani v polovině životnosti a nějak jsem při mém turistickém pojetí jízdy žádný problém nepozoroval, to je spíše pro lidi, kteří jezdí kudlu a gumy využívají na hranici jejich možností a bylo to na motorce NC700X.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod dusanSK » 01 bře 2021, 22:52

Ďakujem všetkým za reakcie, aj čo ste poslali súkromnou správou. Takže budem chcieť obe rovnaké, nech nevymýšľam...
Už sa len zamýšľam, či naozaj Pirelli Diablo Scooter alebo niečo iné. Ono toho vlastne v 90/90-14 a 100/90-14 až tak moc nie je, ale predsa sa dá čosi vyberať. Proti Michelin City Grip 2 nemám nič, ale keďže som nikdy nemal iné ako tie pôvodné City Grip, chcem aspoň zo zaujímavosti skúsiť aj niečo iné, nemusia vydržať tak dlho, nie je to moja požiadavka. Hlavne, nech dobre držia. Ak jazdím skôr dlhšie trasy, možno by to chcelo niečo iné ako City / Street kategóriu. Ale v týchto rozmeroch je väčšina do mesta.

Pozerám aj po nových Metzeler ROADTEC Scooter (https://www.metzeler.com/en-ww/products/tyres/roadtec-scooter), no nik tu o nich nič zatiaľ nepíše. Alebo Michelin Pilot Street (https://www.michelin.co.uk/motorbike/tyres/michelin-pilot-street), no o tých tiež nie a tiež sú Street/City. Každý výrobca samozrejme vychváli tie svoje. :)

Aktualizácia: Objednal som tie Metzeler ROADTEC Scooter, snáď to nebudem ľutovať. :D Sú dvojzložkové, mali by byť vhodné na dlhšie výjazdy a je mi sympatická aj ich detailná prezentácia na webe.
Naposledy upravil dusanSK dne 02 bře 2021, 15:05, celkově upraveno 1
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod Citelis » 02 bře 2021, 13:45

Osobně se rozhoduji mezi Heidenau K66 x Michelin City Grip 2 x Metzeler ROADTEC Scooter.
Heidenau K66 mám vyzkoušené ve verzi M+S a fajn v zimě nezradili ani jednou, na "léto" bych chtěl něco jiného, takže zbývají ti dva ... oboje to jsou relativní novinky, takže zkušeností bude málo, obzvlášť s roadtecama. Takže to už je na každém do čeho půjde. Já PCX koupil už na "Pirelli Diablo Scooter" z 2017 (skůtr je 2015 a celkově měl najeto 5800km, byl položený a originál pneu měněny protože to klouzlo :lol: , kupováno 4/2019) ... letos je vyhodím, protože "divně kloužou" ... na auto jsem taky jednou na základě testů koupil nějaké Pirelli a klouzali taky, takže já už Pirelly v žádném případě ani zadarmo. Nebo spíš na suchu fungujou dobře, když se prohřejou, tak jedou perfektně, ale kolikrát tyhle podmínky nastanou při každodenním ježdění do práce? Naopak, když je mokro a chladnou, tak jsou pocitově velmi nejisté a jezdí větší rádiusy než za sucha.
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod Hybča » 14 bře 2021, 08:35

Ahoj, já zatím mám na skútru Honda PCX125, obě gumy: Continental ContiScoot.
Byly na doporučení a i recenze byly "skvělé", ale za sebe musím říci, že uvažuji o výměně.
Zdají se mi být nestabilní. Ale zase nejsem žádný odborník. To jen jen můj pocit.
Uvažuji právě o pneu: Michelin City Grip 2. Tak pročítám toto fórum a chtěl jsem se jen podělit i o svůj názor.
Hybča
Uživatelský avatar
Hybča

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 43
Registrován: 19 čer 2013, 14:06
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Od 11.5.2016 nový skútr Honda PCX125-hnědá Havana
Tuning / úpravy: Nové pneu-Michelin City Grip 2

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod forester » 14 bře 2021, 08:50

Všetky gumy sú viac menej dobré keď sú nové. Ich zlé vlastnosti človek začína vnímať až po nejakom čase a opotrebení. Guma začína tvrdnúť a dezén sa začne rôzne opotrebovávať a vtedy sa to ukáže. Preto väčšina má po výmene gúm pocit že je to omoho lepšie ale časom sa to rapídne mení. 2-3 ročné gumy sú nahovno akékolvek. Na to zhoršenie jazdných vlastností si človek zvyká a prispôsobuje tomu jazdu a až tak to nevníma ako ten markantný rozdiel pri výmene keď je guma mäká a drží na ceste aj v chlade.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5476
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod keto » 14 bře 2021, 13:51

Výrobci gum uvádějí, že 5 let je hladina stáří, kdy to ještě nevadí a parametry by měly být OK, ale jedná se o gumy nejeté, u jetých je to něco horší, protože jednak ubývají na výšce dezénu, také se dezén sjíždí nerovnoměrně podle způsobu jízdy majitele a jsou vystavované slunečnímu záření a tím jak se jízdou zahřívají, tak rychleji stárnou. Takže bude něco rozdíl mezi 5 let starou dobře uskladněnou gumou, kterou není problém koupit a za sezónu max dvě ji sjet a gumou jetou 5 sezón, kde bude mít vliv jak nájezd, tak způsob jízdy a čas strávený v garáži nebo někde na slunci, pak opravdu může být i 3 roky stará guma po smrti i když není sjetá :wink:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod Ludek3 » 14 bře 2021, 14:33

Myslím že mám přesně tu kombinaci co píšeš - v předu měkčí Pirelli Diablo Rosso Scooter a vzadu Pirelli Angel Scooter - na Silver wingovi 600 a pohoda. Motorka pěkně drží stopu a reaguje, na druhou stranu se nenechá rozhodit podélnými spárami a o "hadech" - takové to slepování asfaltu ve směru jízdy, co je nepříjemné ve vyšších rychlostech - absolutně nevím.
Ludek3

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 15
Registrován: 06 zář 2020, 22:19

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod forester » 14 bře 2021, 15:55

Áno výrobcovia a distribúcia sa rada počuje že dobre uskladnená 5 ročná guma sa považuje za novú. Ale iróniou je že dopravný technici považujú zimné gumy z vekom 6 rokov podla DOT po životnosti,čiže nevhodné na prevádzku vozidla a aj keď majú vzorku dezénu nad 4mm. Reč je o zimných auto pneumatikách. Každý si obhajuje svoje. Distribúcia rada berie na sklad pneumatiky po vagónoch kde je vyjednaná dobré cena.

A že na tom niečo pravdy je niet pochýb. O to je dôležitejšie vek pmeumatík u motocykloch kde nás nedržia na asfalte 4 kolesá ale iba dve a nejakých 2x 5 cm.

Ja som už menil na skútri gumy ktoré by ešte podla vzorky môhli veselo jazdiť ďalej ale šmýkali sa už aj na suchom asfalte v serpentínach a ešte v lete. Keď mi ich menili v servise technik hovoril že sú tvrdé ako puky. Nebudem riskovať pád keď zaprší kôli 100 eurám a ešte niekde v Alpách.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5476
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod keto » 14 bře 2021, 18:26

Ono nejde srovnávat moto gumy s auto gumami a už vůbec ne zimními, kde je stárnutí v podobě tvrdnutí směsi známá věc, ale i zimní auto guma se považuje za dobrou do 4 let a pak, jak něco za ty 4-5 roků ztvrdne, tak se dá definitivně dorazit celoročním provozem :wink:
Konstrukčně je totiž auto guma úplně někde jinde, taky mě dvě moto gumy přišly vždy na stejné peníze jako 4 auto gumy :roll: :lol:
Jinak mi nikdy moto gumy nevydržely déle než dvě sezóny, takže neměly nikdy čas zestárnout, kdežto letní na autě mi vydržely s rezervou 10 let :mrgreen:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod forester » 14 bře 2021, 18:42

Celoročne jazdiť na zimných je dosť odvážne, jedine tak kolom komína. Vidať sa na dialnicu keď má vzduch +30 c a vozovka vtedy aj +50 c a tempom 130km je tak nebezpečné asi ako na letných ísť v snehu. Brzdná dráha sa rapídne predlžuje a stabilita v zatačkách je tu tam. Takýto škrt môže byť iba blázen a hazardér, ktorý až keď si narazí čumák až potom zistí čo vlastne spôsobil tým “ šetrením”
Neviem či to zákon nejak neupravuje, myslím že skôr nie ako áno ale bolo by to potrebné.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 654
Příspěvky: 5476
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod keto » 14 bře 2021, 22:29

zákon to neupravuje, a 5 roku stará zimní guma se vzorkem pod 4mm se už opravdu nechová stejně jako nová a dá se s ní v pohodě jezdit i v létě, pokud ovšem člověk nejede závodním stylem :wink:
ty srovnávací testy, které srovnávají chování gum při různých teplotách jsou vždy prováděné s gumami novými a pak vycházejí pro tu zimní v létě docela hrůzostrašně :wink:
samozřejmě pokud bych se chystal do Chorvatska, tak nepojedu na zimních, to dá rozum, ale já v létě auto používám jen velmi málo, protože jezdím na motorce a když jedu autem, tak jsou to většinou jen nákupy co neuvezu na motorce, pár desítek km, což tu gumu sotva rozpálí, nakonec mě tento můj styl dovedl k použití celoročních pneumatik a odjel jsem s nimi nyní i docela na sníh a mráz bohatou zimu a pohoda, ono jsou to v podání Goodyearu stejně více gumy zimní, než letní, takže asi už zůstanu u této varianty a nebudu tím pádem jezdit na gumách starých 10 let a nemusím co půl roku řešit změnu gum a ani hlídat datum :mrgreen:
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1141
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Jaké pneu na skútra?

Příspěvekod josuk » 15 bře 2021, 11:47

forester píše:Celoročne jazdiť na zimných je dosť odvážne, jedine tak kolom komína. ...

srovnávat zimní na autě a na skútru tak úplně nejde, jednak mohou být dvousměsové, a třeba citygrip winter (které mám celoročně nasazené pátou sezónu) mají uprostřed rovný proužek, který činí jízdu po dálnici pohodlnější a jistější než u některých letních, co mají uprostřed cikcak drážky, a to bez velké závislosti na teplotě.
Takže pro někoho, kdo převážně dojíždí do práce jsou zimní super rozšíření sezóny a možností bezpečně vyjet. Kdo jezdí jen za hezkého počasí a na dovolenou za teplem, jsou lepší letní, to je jasné.
Bohužel výměna pneu není tak snadná a levná jako na autě, proto je to více o kompromisu
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

PředchozíDalší

Zpět na Pneumatiky

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron