VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Diskuze o skútrech nějvětších objemů.

VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod Pes69 » 31 bře 2018, 15:10

Čau, vím že vespistů je tu málo, ale na PragoVespa fórum vůbec nefunguje a na motorkářích jsou asi tři registrovaní, zahraniční weby to taky všelijak okecávaj, takže:
Kolik ujedete na nádrž vespy 300? A kolik dotankujete? vypnutí tankovací pistole proběhne tak okolo 5.5 litru (nádrž má být 8.5), ještě se tam něco namačká, ale nechci,
aby mi to vycintalo na motorku ... nebo obráceně - kolik je benzínu v nádrži, když se rozsvítí hladové oko?

Jo a jet s kanystrem a čekat do sucha kdy to chcípne se mi nechce, to je trápení motorky,,,
Pes69

10+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 11
Registrován: 17 pro 2017, 23:31

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod PBM2 » 31 bře 2018, 17:00

Vespu nemám, ale něco jsem se dozvěděl od známého, co ji měl, přesněji minulý rok ji prodal a koupil motorku.
Zkusím to podat co nejstručněji a možná trochu zevšeobecnit:
1) Spotřeba se u něj pohybovala mezi 3,7 a 4 l/100 km. Dalo se i za méně, ale i za víc. Ber to tak, že spotřebu čehokoliv ti ovlivňují faktory jako je styl jízdy, stav stroje, profil trati, počasí, váha jezdce, nahuštění pneumatik atd. atd. Takže do těch 4 l.
2) Nádrž, jak uvádíš, měla těch 8,5 l, z čehož rezerva byla 2 l. Takže odpověď na množství dotankování je celkem jasná, stejně jako kdy se rozsvítí kontrolka. Problém je, že to má "pouze" informativní charakter co se týče významu pro tvoji jízdu. Stačí protivítr, nějaký ten kopec, vydatný oběd a ty 2 l, na které jsi před týdnem ujel určité kilometry, tentokrát budou jiné.
3) Píšeš, že tankovací pistole vypne okolo 5,5 l. Když vezmeš ty 2 l rezervy a přičteš oněch 5 a půl, jsi +/- na hodnotě, kdy je nádrž mírně "poloprázdná" a "něco" se do ní ještě vejde. Raději vícekrát tankovat, pokud nechceš pokoušet, zda dotankuješ tak akorát nebo přeliješ. Těch 8,5 l je celková kapacita, hold budeš muset trochu laborovat a i kdyby jsi měl jednou, dvakrát jet s kanystříkem pod sedlem, nejlepší bude vyzkoušet, jak se bude chovat právě ten tvůj stroj na různorodé trase. Nejet až do prázdné nádrže, ale zjistit, kolik ujedeš s doplněnou nádrží, než se rozsvítí kontrolka. Pak si spočítat, kolik kilometrů ujedeš na 1 l a zjistit, zda bez problémů kilometry, na které potřebuješ 1,5 l (rezerva 2 l, tak aby jsi nejel nasucho), opravdu najedeš.
Informace ostatních jsou pro tebe sice důležité, ale pouze informativní. Je moc faktorů, které ovlivňují spotřebu. Výše uvedené informace jsem našel i na Internetu ve fórech, údajích výrobce a dotazech uživatelů.
Tak ať ti to jezdí. 8)
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod Pes69 » 31 bře 2018, 19:16

PBM2: dík za relevantní info, všchno je jasné, jen ty cca 2 litry jsem nikde nedohledal ...dik
Pes69

10+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 11
Registrován: 17 pro 2017, 23:31

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod stretavka » 31 bře 2018, 20:13

Pokud nutně potřebuješ vědět, kolik zbývá v nádrži benálu na rezervu, tak není nic snažšího natankovat plnou ve chvíli, kdy se ti rozsvítí hladový voko a tu hodnotu odečíst od objemu nádrže a máš to in nature a ne z papíru...
No a pokud si předtím zjistíš skutečnou spotřebu, tak si i spočítáš kolik toho ujedeš než budeš na suchu.
Každá náhoda se musí pečlivě připravit.....
Uživatelský avatar
stretavka

250+
 
Reputace: 317
Příspěvky: 496
Registrován: 21 črc 2011, 12:36
Bydliště: Budweiß
Skútr / moto: Aprilia Leonardo 125/Honda Hornet 900
Tuning / úpravy: série

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod xPet » 31 bře 2018, 20:46

Ono to zase uplne jasny vzdycky neni. Za tu dobu,co mam Beverly a co jsem se kde docetl mi spis prijde,ze Ital sice uvadi kapacitu nadrze,ale uz tak nejak pozapomina odecist objem meridla s plovakem,co je v nadrzi. Ale od rozsviceni hladovyho voka by kazde vozidlo melo jeste ujet minimalne 30km (bezne je 50, japonske stroje 70). Takze co se CR tyce,muzes byt naprosto v klidu.
Spotřeba: Obrázek
xPet

250+
 
Reputace: 51
Příspěvky: 254
Registrován: 14 črc 2016, 13:38
Bydliště: Ostopovice
Skútr / moto: Piaggio Beverly 350 (2012), Honda SH 125 (2015)

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod Peter 72 » 31 bře 2018, 20:53

stretavka, neber to osobne ale tento prepočet môže byť tiež +- x litra, preto že poviem príklad z praxe išiel som s kolegom pre novú Fabiu služobnú a v techničáku 45 l nádrž a on tam pred mojimi očami aj technikom na prvej pumpe dal 54 l a ekonómka skoro vyskočila z kože, že ako teraz bude vedieť kolko je zostatok v nádrži :D :lol: chcem tým povedať že jediné ako odmerať nádrž je ju dať do sucha a naplniť
Peter 72

100+
 
Reputace: 7
Příspěvky: 124
Registrován: 07 zář 2015, 22:44
Bydliště: Malý Rím
Skútr / moto: Maxsym 600i Sporty ABS
Tuning / úpravy: radšej nič ako gýč

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod stretavka » 31 bře 2018, 21:02

Peter72-v žádným případě to osobně neberu, a na konci svého příspěvku jsi to popsal úplně na 100%.
Nevím na co takový údaj k čemu je....benzinka na každým rohu(napr.od cedule konec Budejovice na hraniční prechod Dvoriste je jich 11 na dohled ze silnice-úsek cca 40km).
Prostě když se rozsvítí rezerva tak mi to dává vědět, že mám jet co nejdřív natankovat a jestli mam v nádrži 2 nebo 2,5l je mi fuck.
Každá náhoda se musí pečlivě připravit.....
Uživatelský avatar
stretavka

250+
 
Reputace: 317
Příspěvky: 496
Registrován: 21 črc 2011, 12:36
Bydliště: Budweiß
Skútr / moto: Aprilia Leonardo 125/Honda Hornet 900
Tuning / úpravy: série

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod PBM2 » 31 bře 2018, 21:11

Jen tak mimochodem jsem koukl, zda na internetu o tom něco je (ta Fabie...). Jo, deklarovaný objem je oněch 45 l, ale ve skutečnosti objem nádrže plus prostor k uzávěru dělá až oněch 52-55 l. http://www.rozhlas.cz/zelenavlna/motozurnal/_zprava/mnozi-se-divi-ze-se-do-nadrze-o-objemu-45-litru-vejde-i-o-devet-litru-paliva-vic-sidi-nas-u-cerpacich-stanic--1336609 nebo https://auto.idnes.cz/fabia-pojme-vic-nez-45-litru-benzinu-ale-nedoporucuje-se-to-pmz-/automoto.aspx?c=2001M277T04B . :wink: V podstatě oněch 45 l je množství, které se do nádrže vejde, pokud tankujeme tak, že se pistole vloží do tankovacího otvoru, zmáčkne se, nechá se natankovat do jejího vypnutí a nádrž se uzavře. Ten zbytek je volný prostor určený výrobcem pro bezpečný provoz za všech podmínek (horko, náraz, deformace, atd.). U skůtru to bude stejné, prostě výrobce sice píše v technických informacích určitý objem nádrže, ale neuvádí, že je to "po víčko" nebo "do vypnutí tankovací pistole". Prostě počítá s tím, že majitel bude tankovat do chvíle, kdy pistole víc nepustí a spoléhá se na to, že nikdo se nebude snažit do nádrže natlačit víc. Proto jsem předtím psal, že to chce laborovat, zkoušet, kolik ujede, než začne svítit kontrolka, kolik potom ujede na rezervu. A tím se má řídit, ne tím, že by se tam mělo vejít "X" litrů. 8)
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Re: VESPA 300: Dojezd na nádrž, tankování do plné

Příspěvekod Pes69 » 01 dub 2018, 00:57

Stretavka, v CZ je to v pohodě, ale pokud jedeš skandinavii, tak už najednou nemáš čistou hlavu a musíš o tom přemýšlet... Takže to na delší tripy vyřeší 5litrů kanystr a bude po prdeli...
Pes69

10+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 11
Registrován: 17 pro 2017, 23:31


Zpět na Maxi skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 12 návštevníků