Skutr do lodi

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Skutr do lodi

Příspěvekod seyczech1 » 24 kvě 2020, 18:17

Zdravim panove a damy?
Byl jsem k vam presmerovan z motorkarskeho fora. Kdyby vas to zajimalo... https://www.motorkari.cz/tema/?t=216922&pgr=1 Potrebuji motor do lodi. S ohledem na vykon, vodni chlazeni a hmotnost, nam z toho vylezly nejlepe skutry. Ovsem v urcity moment uz mi poradit moc nedokazali a poslali me k vam. V podstate jde o to, ze potrebuji maly, lehky, vodou chlazeny motor. Predpokladam ze 2takt? Pouziju z nej pouze ten vlastni motor. Zadne prevodovky, variatory....proste primo na blok prijde pripojit lodni prevodovka (vpred-neutral-vzad) . A tady nastava ten problem.
U aut. motoru je to tak, ze nektere maji starter na bloku motoru a nektere na prevodovce. To je pro me tabu. Jak to mate u skutru??? Mate starter na bloku motoru, nebo na prevodovce?
Omlouvam se za asi dotaz trochu mimo, ale vy jste odbornici.....ja o tom vim prd a moc by me bodla nejaka rada.....H.
seyczech1

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 23 kvě 2020, 14:16

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod bado » 24 kvě 2020, 18:35

No, nevím nevím, skútr motor je blok včetně variátoru. Pokud by jsi ho nějak uřezal, tak stejně nemáš převodovku. Kolik potřebuje lodní převodovka otáček na vstupu ? Jsi si vědom kolik točí skútr.
Ale pokud by jsi dal komplet motor i s variátorem, tak místo zadnijo kola dáš kolo s lopatkama a budeš mít takový spejšl kolesový "parník" :mrgreen:
Uživatelský avatar
bado

250+
 
Reputace: 130
Příspěvky: 323
Registrován: 22 kvě 2018, 08:43

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod Winterwolf » 24 kvě 2020, 18:45

Většina malých skútru má startér na bloku a start je prováděn přes ozubenou polořemenici u variatoru. S tím nebude problém. Variator dáš pryč, necháš tam jen čep a k němu tu polořemenici. Problém bych viděl v tom, že máš vývod kliky do strany. Jak k ni chceš přidělat tu tvou převodovku?

Většinou je přenos klika(variator) na spojku řešen řemenem.

Osobně bych nechal celý blok motoru i s převody a tu tvou převodovku dal až na hřídel pro kolo.

Proč chceš 2takt?
Proč vodou chlazený?

Pokud opravdu půjdeš do skutr motoru tak hledej Honda, Yamaha. Nejsou nejlevnější, ale jsou to víceméně bezporuchové stroje.
Lukas
EX Huatian HT50QT-16 EX Yamaha VP300 Versity EX Honda SH 150 EX Yamaha Majesty 180

Honda SH300i
Obrázek
Uživatelský avatar
Winterwolf

Moderátor
 
Reputace: 197
Příspěvky: 2901
Registrován: 11 dub 2010, 20:13
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda SH300i /Honda PCX 125
Tuning / úpravy: Vyhrivane hefty, deka, a jeste par dalsich...

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod seyczech1 » 24 kvě 2020, 20:04

Prosim mrkni na ten odkaz nahore, co jsem psal.....( https://www.motorkari.cz/tema/?t=216922&pgr=1 )bude ti to jasne. Kdyby ne, rad to prekopiruji...., ale prislo me to takhle snazsi....

-- 24 kvě 2020, 19:13 --

bado píše:No, nevím nevím, skútr motor je blok včetně variátoru. Pokud by jsi ho nějak uřezal, tak stejně nemáš převodovku. Kolik potřebuje lodní převodovka otáček na vstupu ? Jsi si vědom kolik točí skútr.
Ale pokud by jsi dal komplet motor i s variátorem, tak místo zadnijo kola dáš kolo s lopatkama a budeš mít takový spejšl kolesový "parník" :mrgreen:

Clovece ted jsi me malinko dostal, ale myslim,....ze je to 1:1..... proste otacky regulujes plynem a ta prevodovka v podstate jenom urcuje jaky smer ma otaceni sroubu (vrtule)..... tocit to bude, troufl bych si tvrdit, tolik kolik pridam plynu?

-- 24 kvě 2020, 19:23 --

Winterwolf píše:
Proč chceš 2takt?
Proč vodou chlazený?

Pokud opravdu půjdeš do skutr motoru tak hledej Honda, Yamaha. Nejsou nejlevnější, ale jsou to víceméně bezporuchové stroje.


2takt, protoze se domnivam, ze je lehci.....mohu se mylit

Vodou, protoze vzduch proste v tom uzavrenem prostoru tezko uchladim....

-- 24 kvě 2020, 19:30 --

bado píše:
Ale pokud by jsi dal komplet motor i s variátorem, tak místo zadnijo kola dáš kolo s lopatkama a budeš mít takový spejšl kolesový "parník" :mrgreen:

To uz na motorkarich take zaznelo.... :D

Dockej casu....take to mam v planu, ale nepujde tam skutr, ale opravdovy parni stroj..... ale to uz je vetsi a hlavne vyrazne drazsi projekt. Momentalne resim malinky projektik, na malinkou lodku, za malinke naklady...... :D :D :D

-- 24 kvě 2020, 19:41 --

Winterwolf píše:Problém bych viděl v tom, že máš vývod kliky do strany. Jak k ni chceš přidělat tu tvou převodovku? .

Jak to propojim jeste nevim.....je treba to videt, nicmene asi (temer jiste tam budu muset pouzit nejakou redukci (mezikus) abych to na sebe napasoval. co se vystupu tyce, predpokladam, ze je mi to jedno? Proste ten motor usadim o 90st jinak? Pootocim ho tak, aby me vystup smeroval dozadu? Nebo je to slozitejsi?
seyczech1

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 23 kvě 2020, 14:16

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod josuk » 24 kvě 2020, 20:42

Určitě by tam šel i motor ze skútra, podle mě se ta část bloku, co vyčnívá dozadu může při potřebě i uříznout, olejová náplň v tom, kromě zbytečné koncové převodky, není. Normálně zleva jde hřídel s nějakým tisícihranem a otáčky budou podle plynu.. Ale jak chlazení? Vždyť ty lodní motory to mají tak odlišně udělané, aby se chladily vodou z řeky, že to asi moc jednoduše nepůjde.

Ta lodička je tak pěkná, že by se mi tam nějaký hezký závěsný motor docela líbil. Ale to jsi asi nechtěl číst. ;-)
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1409
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a letní Xciting 400
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod seyczech1 » 24 kvě 2020, 21:15

josuk píše:Omlouvam se, kopiruji... Ale jak chlazení? Vždyť ty lodní motory to mají tak odlišně udělané, aby se chladily vodou z řekco se vody tyce, je to docela standartni zalezitost. trubku zapichnes do dna lodi s hrubsim sejtkem, nahoru das takovou prepadovou filtracni nadobku s jemnym filtrem, pridas k alternatoru remenicku s normalnim lopatkovym cerpadylkem a odvod pichnes do vyfuku (pres takove udelatko - smesovac - zaroven to chladi i vyfukove plyny)....to je to co vidis, jak lodkam z vyfuku prdla i voda.....neni to nic narocneho.....nicmene i kdybych chtel jit cestou zahradniho trakturku (vodou chlazeneho) tezko bych shanel nejaky nabourany s funkcnim motorem... Samozrejme zohlednuji i cenu..... a co si budem povidat, co do bouracek vedete vy, se svymi pekelnymi stroji.... (nic ve zlem, to byl pokus o vtip.)

Více na: https://www.motorkari.cz/tema/?t=216922&pgr=1
Copyright © Motorkari.czy, že to asi moc jednoduše nepůjde.

Ta lodička je tak pěkná, že by se mi tam nějaký hezký závěsný motor docela líbil. Ale to jsi asi nechtěl číst. ;-)

No...nechtel no.... :D
seyczech1

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 23 kvě 2020, 14:16

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod bado » 24 kvě 2020, 21:34

Tak lodní šroub na loďce při třeba 5000ot/min, to bude letadlo a ne loď.
Uživatelský avatar
bado

250+
 
Reputace: 130
Příspěvky: 323
Registrován: 22 kvě 2018, 08:43

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod icask2 » 24 kvě 2020, 22:19

Lodna skrutka pri urcitych rychlostiach uz netaha. Tvori bubliny a straca vykon. Preto nesmie mat hocijake otacky. Male skuter motory zacinaju mat zaujimavy vykon na 7000 otackach. No netiem ci to uz nie je az moc na lodku

Odoslané z SM-A202F pomocou Tapatalku
icask2

500+
 
Reputace: 62
Příspěvky: 605
Registrován: 14 črc 2018, 09:39
Skútr / moto: Maxsym400; Kymco Downtown 125 abs

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod bado » 25 kvě 2020, 08:42

Přesně, proto jsem to taky psal.
Celé je je to s tím motorem blbost. Loďka je ale parádní.
-hmotnost a velikost funkční sestavy motoru
-kde bude výfuk
-kde bude nádrž
-kde bude sání
-otáčky převody točivý moment
Určitě existuje už něco vymyšleného a ověřeného.
Uživatelský avatar
bado

250+
 
Reputace: 130
Příspěvky: 323
Registrován: 22 kvě 2018, 08:43

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod kerim7 » 25 kvě 2020, 09:01

Za mého dětství se parta nadšenců z Kolína snažila na Jadranu motorizovat plovák na windsurfing, udělat takovou vodní "koloběžku" s řídítky. Problém byl ve stabilitě celého stroje v zatáčkách, motor byl vyřešený. Měli malinký Timler a byl tak spolehlivý, že i po opakovaném vykoupání ho stačilo usušit, vysušit karburátor a el. a jelo se na další pokus. Jenže jsem ho teď zkusil hledat na netu a nějak asi není k mání :-(
kerim7

500+
 
Reputace: 68
Příspěvky: 633
Registrován: 16 říj 2014, 08:18
Bydliště: Nymburk
Skútr / moto: Honda Vision, Honda CMX 500, byla Silvuška SW-T400
Tuning / úpravy: Obrysovky LED

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod Citelis » 25 kvě 2020, 09:42

Co jsem tak zběžně koukal, tak hlavně záleží co použiješ za lodní šroub. Od toho se odvíjí všechno. Nevím jestli se lodní převodovky dělají i redukční. V nějakých příkladech psali optimální otáčky lodního šroubu cca kolem 5000 ot/min, Takže by bylo potřeba převodový poměr někde kolem 2:1.
Např motor z PCX 4t 125ccm má max krouťák (to je u lodí asi jedno) 11,8 Nm při 5000ot/min, maximální výkon 9kW při 8500 ot/min - nevím jestli seženeš šroub pro tyhle otáčky. Pokud bys na to použil sroub pro 5000 ot/min, tak ti ho během chvíle zničí kavitace ...
Jinak PCX má startování přes alternátor přímo na klice.
EDIT: Další věc bude co s olejem ... on má tem motor nějakou polohu ve skůtru, aby se mazal. Možná nějaký bezolejový 2T, ale ty zas mají poměrně komplikované a prostorově náročné laděné výfuky, aby se z nich dostal ten výkon :-)
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod seyczech1 » 25 kvě 2020, 09:51

Tak ze ve zkratce k vasim postrehum.
- Lod bude jezdit v CZ. Vzhledem k tomu, ze mam opravneni kapitan "C" vnitrozemske plavby, mohu jezdit s jakoukoli lodi, bez omezeni delky i vykonu. Mohu si zitra sednout za Grand Bohemii, Tyrse ci za 150tku tlacak.....v opravneni problem neni.
- Co se tyce SPS (Statni Plavebni Sprava), staci dolozit nejakou vykresovou dokumentaci + vypocet a mam to na "papirech" Dnes uz tam sedi normalni chlapi, co maji neco na vode zazito a vedi o cem mluvi..... vetsinou teda.... tam problem take nevidim.
-Ekologie....at jdou vsichni do pr... nastesti ty nesmyslne narizeni se nevztahuji na lode (teda na rekreakci plavidla, kluci na komercnich uz zacinaji mit problem....)
- Ohledne lodky, je to cca 10ft +.... jeste nejsem uplne rozhodnut zda a jak moc ji prodlouzim. To bude zaviset prave na tom pohonu,zajima-li te to Radek7878, myslim, ze ten holy trup je cca +- 50kg.
-Prevodovka je otazka par tisicovek, je to bezna zalezitost.(lodni, vpred-vzad). My neresime nejake stupne. Proste motor se toci podle toho kolik mu das plynu a prevodovka mu rika jenom zda doleva ci doprava, to znamena vpred vzad. (zjednodusene.....)
- Pruchod hridele je standartni zalezitost....ucpavka, dudlik.....tech moznosti je nekolik a nejsou technicky narocna.....
- Sroub je dobra pripominka, ale da se jich sehnat mnoho a docela snadno vypoctem zjistim, jaky sroub by byl vhodny pro moji lodku, bohuzel az po tom, co zvolim patricny motor.
- Teziste....to pro me neni zajimave.....proste nejak to v nejdorsim zabalastuji, nicmene nestavim letadlo.....10k Yamaha 2tk ma nemylym li-se nejakych 20 kg. 4tk skoro pade...... s tezistem se nejak popasuji.
- Elektromor jsem zvazoval, ale mam obavu, ze na potrebny vykon by akumulatory vazily vic nez ten Wartburg.......
-Parni stroj, super napad a neboj se. Take to mam v planu, ale to je hudba budoucnosti a uplne jina konstrukce, Ted si stavim sportacka a tam to nevidim jako uplne vhodnou variantu pohonu.....

Panove nechci tady z toho delat lodni poradnu. Ve sve normalni lodi mam vestaveny petilitrovy motor V8 Chevy Corvett..... marinovat?marinazovat?nebo mariniziovat?proste pouzit do lode se da v podstate jakykoliv motor, ale vzdy zalezi na souvislostech a okolnostech...... idealni je, kdyz je vodou chlazeny, ze aby si mohl sosat vodu z reky....a v mem pripade i pokud mozno i lehky. Proto jsem si myslel na ten 2tk..... Tak ze zpet k memu puvodnimu dotazu...

Potreboval bych nejaky maly, lehky (2takt?) s vykonem tak 10-20k, vodou chlazeny moturek. Myslite, ze bych u Vas Motorkaru neco takoveho objevil?

Diky za pomoc H.
lopri

Více na: https://www.motorkari.cz/tema/?t=216922&pgr=1
Copyright © Motorkari.cz

-- 25 kvě 2020, 08:54 --

Jsem to zase prekopiroval....sorry, ale je to snazsi.....
Otacky..... standartni lodni otackomer pro benzinove motory.....

-- 25 kvě 2020, 08:56 --

Kluci ja jsem opravdu nicemnej.....neumim vlozit obrazek.....:-(

-- 25 kvě 2020, 08:59 --

https://www.marinesport.cz/p/38917/otac ... p=44c4c173
seyczech1

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 23 kvě 2020, 14:16

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod duky5 » 25 kvě 2020, 10:11

Keďže vlastne nič nie je problém, nestačí si pozrieť katalógy a vybrať motor podľa tvojich parametrov?
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod seyczech1 » 25 kvě 2020, 10:12

koukal jsem na to PCX.....to je presne to co potrebuji diky...... ted jeste sehnat nejakeho neopatrneho skutristu, co mu po nehode zbyl motor a muzu se vrhnout do prestavby, vestavby.....diky

-- 25 kvě 2020, 09:17 --

duky5 píše:Keďže vlastne nič nie je problém, nestačí si pozrieť katalógy a vybrať motor podľa tvojich parametrov?
No v postate mas pravdu, kdybych se nejak dokazal v tech katalozich orientovat a vycist zda dany tip ma starter na bloku motoru, nemusel bych vas tady otravovat. ....
Volil jsem variantu zeptat se u odborniku....mozna z lenosti..... proste skutru jsem byl nejblize kdyz jsem ho poustel v zacpe stredem. Nic o nich nevim. Vim co porebuji, ale netusim pod kterou kapotou to naleznu..... Zaplat panbuh jsem zde nalezl a za to vam dekuji.
seyczech1

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 8
Registrován: 23 kvě 2020, 14:16

Re: Skutr do lodi

Příspěvekod Citelis » 25 kvě 2020, 10:36

No já znám jen PCX :D ale podle mě je úplně jedno co se koupí :-) Ono ty 125ccm mají výkony někde od 5kW (vzdycháče) až po nějakách 11kW vodníky. 300ccm jsou výkonově někde lehce pod 20kW ... a otáčkově ty 125 jsou někde kolem 9000 max a 300cc jsou někde kolem 7000 :-)
pro představu nejaké rozpady https://www.bike-parts-honda.com/honda- ... ne/1/13603 ale obecne motor +variátor + finální prevodovka jsou "jeden odlitek" a bude treba to z toho nějak "vypárat" :-)
Ale to PCX je nejrozšířenější, takže by teoreticky mělo být i nejvíc "vraků" :mrgreen:
Citelis

100+
 
Reputace: 35
Příspěvky: 183
Registrován: 20 bře 2019, 17:19
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PCX 2015
Tuning / úpravy: Yamaha FZS 600 Fazer 2000

Další

Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků