Parkování - 50ccm na chodníku

Diskuze o čemkoli.

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod aumirek » 10 čer 2011, 18:32

bohužel máš asi pravdu v dnešní době poněvadž je demokracie tak hlavně máš li peníze na právníka mužeš vše.Viz advokát co ho čapli ožrálého hodně přes jedno promile.Poněvadž je demokracie on se nepřiznal že chlastal zduvodnil to že byl nachlazenej a vypil tuším asi 20 lahviček těch kapek tak mu nic nedokázali.Ale otázka zněla muže li skutr teda legálně parkovat na chodníku moje odpověd je jednoznačně ne.A jsem zvědav co odpoví kyblosovi
aumirek

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 302
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Klimkovice
Skútr / moto: Biagini Tiger
Tuning / úpravy: zatím nic a asi to tak zustane

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Hasmann » 10 čer 2011, 18:45

Ale to přece není jen o množství peněz a vyčůranosti v rámci "demokracie"...to je z vyjádření nejvyššího správního soudu především o zdravém rozumu...A ten co jel z obce a byl popotahován zrovna nebyl ten,který byl mulťák a chtěl se vyhnout nějaké pokutě za pár stovek...Jedna věc je právo psané na papíře a druhá věc je ta,co tím zákonem chtěl tvůrce zajistit.A to je o té další rovině toho práva,má-li někoho chránit,tak i tuhle rovinu musím naplnit abych byl odsouzen či pokutován po právu.Ano už jsem to řekl několikrát,zákon hovoří jasně že nesmím parkovat na chodníku,ale pokud tam stojím ohleduplně a nikomu nevadím,tak nad tím ani ten kdo zákon hlídá a vymáhá nebude dávat botičky apod na místě,kde to není nikomu na obtíž. :wink: A pokud to bude náznak arogance moci v praxi,tak nezbývá než do dotlačit i na ten nejvyšší správní soud...ke kterému není zase tak daleko jako k nejvyššímu soudu jako takovému třeba v trestním řízení.
Uživatelský avatar
Hasmann

500+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 510
Registrován: 16 srp 2009, 16:35
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Aprilia SR 50 S, Piaggio X evo 125
Tuning / úpravy: 70cm kit Polini

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod patrik.j » 10 čer 2011, 18:55

Souhlasím s aumirkem, parkovat na chodníku prostě ne. Zdá se, že se diskuze obrací směrem, jak obejít zákon smýšlením všelijakých tezí. Dodržujme zákony a bude se tu žít lépe. Dnes jej poruším třeba parkováním na chodníku, no a co, žádný státem chráněný zájem jsem neohrozi a zítra pojedu z odpolední šichty na kole (do malé vesnice) a zabije mě vykuk co poletí 120km/h a nestihne včas zareagovat, no protože v noci přece není takový provoz a nikoho neohrožuje. A co mé děti?

Ach jo, je mi z toho českého smýšlení někdy smutno.
Obrázek
Uživatelský avatar
patrik.j

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 42
Registrován: 02 lis 2010, 21:02
Bydliště: Kyjov
Skútr / moto: Suzuki Burgman 650 Executive

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Gvines » 11 čer 2011, 09:05

Hasmann píše:Ale to přece není jen o množství peněz a vyčůranosti v rámci "demokracie"...to je z vyjádření nejvyššího správního soudu především o zdravém rozumu...A ten co jel z obce a byl popotahován zrovna nebyl ten,který byl mulťák a chtěl se vyhnout nějaké pokutě za pár stovek...Jedna věc je právo psané na papíře a druhá věc je ta,co tím zákonem chtěl tvůrce zajistit.A to je o té další rovině toho práva,má-li někoho chránit,tak i tuhle rovinu musím naplnit abych byl odsouzen či pokutován po právu.Ano už jsem to řekl několikrát,zákon hovoří jasně že nesmím parkovat na chodníku,ale pokud tam stojím ohleduplně a nikomu nevadím,tak nad tím ani ten kdo zákon hlídá a vymáhá nebude dávat botičky apod na místě,kde to není nikomu na obtíž. :wink: A pokud to bude náznak arogance moci v praxi,tak nezbývá než do dotlačit i na ten nejvyšší správní soud...ke kterému není zase tak daleko jako k nejvyššímu soudu jako takovému třeba v trestním řízení.


Naprosto souhlas !!!
Gilera Runner SP 50
Top speed 97km/h

(www.Reality-Finance-Pravo.cz)

Obrázek
Uživatelský avatar
Gvines

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 16
Registrován: 17 kvě 2011, 21:14
Bydliště: Ústecký kraj
Skútr / moto: Gilera Runner SP 50

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Gvines » 11 čer 2011, 09:10

patrik.j píše:Souhlasím s aumirkem, parkovat na chodníku prostě ne. Zdá se, že se diskuze obrací směrem, jak obejít zákon smýšlením všelijakých tezí. Dodržujme zákony a bude se tu žít lépe. Dnes jej poruším třeba parkováním na chodníku, no a co, žádný státem chráněný zájem jsem neohrozi a zítra pojedu z odpolední šichty na kole (do malé vesnice) a zabije mě vykuk co poletí 120km/h a nestihne včas zareagovat, no protože v noci přece není takový provoz a nikoho neohrožuje. A co mé děti?

Ach jo, je mi z toho českého smýšlení někdy smutno.


Ale tady se mluvilo o nebezpečnosti a je rozdíl mezi zaparkováním skůtru na chodníku a jízdou 120 v noci.

Včera mi bylo řečeno stanovisko jednoho policisty a pokud zaparkovaný skůtr kdekoli na chodníku nepřekáží, tak tento skůtr nepokutují a berou ho jako kolo, které tam taky někdo opře. Doporučil mi, abych ho parkoval tam, kde by někdo mohl opřít kolo a nezavazel by.
Gilera Runner SP 50
Top speed 97km/h

(www.Reality-Finance-Pravo.cz)

Obrázek
Uživatelský avatar
Gvines

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 16
Registrován: 17 kvě 2011, 21:14
Bydliště: Ústecký kraj
Skútr / moto: Gilera Runner SP 50

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Hasmann » 12 čer 2011, 03:59

patrik.j píše:Souhlasím s aumirkem, parkovat na chodníku prostě ne. Zdá se, že se diskuze obrací směrem, jak obejít zákon smýšlením všelijakých tezí. Dodržujme zákony a bude se tu žít lépe. Dnes jej poruším třeba parkováním na chodníku, no a co, žádný státem chráněný zájem jsem neohrozi a zítra pojedu z odpolední šichty na kole (do malé vesnice) a zabije mě vykuk co poletí 120km/h a nestihne včas zareagovat, no protože v noci přece není takový provoz a nikoho neohrožuje. A co mé děti?

Ach jo, je mi z toho českého smýšlení někdy smutno.

Mi je smutno z toho když někdo srovnává hrušky a jabka... :roll:
Uživatelský avatar
Hasmann

500+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 510
Registrován: 16 srp 2009, 16:35
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Aprilia SR 50 S, Piaggio X evo 125
Tuning / úpravy: 70cm kit Polini

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod hagrid » 12 čer 2011, 06:57

Na chodníku parkuju (pokud potřebuju) vždycky. Tak, aby nepřekážel a nemohlo vzniknout žádné nebezpečí - přepadnutí, požár, únik kapalin... 8)
Jednak proto, že nezabírám placené místo pro vozidlo, a tím je víc peněz do městské kasy a hlavně taky proto, že tím neriskuju popostrčení nějakým vozidlem. Už jsem to viděl. Kámošovi před 14 dny v Praze pán položil silničku a normálně dal za jedna a že pojede pryč.... :shock: :roll:
To bych ale odbočil.
MBK 300 Kilibre kilibre(kyselaryba)email.cz
Uživatelský avatar
hagrid

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 676
Registrován: 28 zář 2010, 22:00
Bydliště: Sezimák dvojka
Skútr / moto: MBK 300 Klilibre, Baotian Cyborg QT 50

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod KYBLOS » 14 čer 2011, 14:57

Takže tohle mi napsalo ministerstvo dopravy:

Dobrý den
na Váš dotaz týkající se parkování motocyklu s objemem válců do 50 ccm na chodníku Vám sdělujeme následující.

Z ustanovení § 2 písmena j) zákona č. 361/2000 Sb., o provozu na pozemních komunikacích a o změně některých zákonů (zákon o silničním provozu) ve znění pozdějších předpisů, vyplývá, že osoba vedoucí motocykl o objemu válců do 50 ccm se pokládá za chodce. Dále je v § 53 odst. 7 téhož zákona stanoveno, že osoba vedoucí jízdní kolo nebo moped smí užít chodníku, jen neohrozí-li ostatní chodce, jinak musí užít pravé krajnice nebo pravého okraje vozovky.

Zákonodárce tedy sice předpokládá za určitých podmínek výskyt motocyklů či jiných vozidel a předmětů (jízdní kolo, invalidní vozík, sáňky atp.) na chodníku, ovšem tento výskyt v zásadě spojuje s pohybem chodců. Přitom se jistě mohou vyskytnout situace, za kterých je potřebné vozidlo odstavit, dle našeho názoru lze ovšem takové odstavení akceptovat jen tehdy, pokud je krátkodobé a neomezí ostatní účastníky provozu pohybující se na chodníku. Nelze přijmout výklad, podle nějž by bylo povoleno i takové odstavení motocyklu, které má charakter stání a při kterém již nelze vysledovat žádnou souvislost s vedením motocyklu chodcem. Pro podporu tohoto názoru je možné vyjít z účelu, za kterým je osobám vedoucím motocykl povoleno chodníku užít - tato možnost je nepochybně těmto osobám dána za účelem zvýšení jejich bezpečnosti, nikoliv za účelem využití chodníku pro parkování motorového vozidla.
Závěrem uvádíme, že Ministerstvo dopravy není ze zákona oprávněno podávat obecný výklad právních předpisů a může nanejvýše poskytnout svůj právní názor, který není nijak závazný. Závazný výklad zákona může, ovšem v konkrétní věci, podat pouze soud.

S pozdravem

Mgr. Petra Zatloukalová
referent
Oddělení administrativní a operativy
Ministerstvo dopravy
Nábřeží Ludvíka Svobody 12
110 15 Praha 1
Naposledy upravil KYBLOS dne 24 čer 2011, 12:22, celkově upraveno 2
Minulost: Derbi Atlantis - naj. 38000km, Piaggio X9 500 - naj. 50186 km
Uživatelský avatar
KYBLOS

Moderátor
 
Reputace: 14
Příspěvky: 3324
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Střední Čechy
Skútr / moto: Honda CBF 500
Tuning / úpravy: Kufr, boční brašny, tankvak, držák mobilu, alarm, padáky, vyhřívané gripy Oxford, Ultraseal

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Cacorka » 14 čer 2011, 15:40

Pro podporu tohoto názoru je možné vyjít z účelu, za kterým je osobám vedoucím motocykl povoleno chodníku užít - tato možnost je nepochybně těmto osobám dána za účelem zvýšení jejich bezpečnosti, nikoliv za účelem využití chodníku pro parkování motorového vozidla.


Mno, tak je to jasné... vést ano... parkovat NIKOLIV ;) a máme to tu černé na bílém :)
Piňďa 50... Najeto cca 3800km ......... Huatian HT50QT-16

............... Tel.: 728 348 869 ...............
Uživatelský avatar
Cacorka

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 37
Registrován: 01 dub 2011, 14:19
Bydliště: Kolín
Skútr / moto: Huatian HT50QT-16

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod aumirek » 14 čer 2011, 16:29

takže to máte černé na bílém a tohle jsem tvrdil od začátku.Otázka zněla je li to povoleno a né je li to tolerováno to jsou opravdu 2 ruzné pojmy.Muj názor je že parkovat na chodníku je sice rozumné nebot to mnohdy ušetří místo a čas ale riskuji pokutu.A je velice směšný názor že to obhájím třebas u soudu tím že jsem to zamkl třebas k lampě.Mimochodem i ta lampa je něčí majetek tak bez jejich souhlasu ji nemáš právo k ničemu používat.Dostal jsem už dokonce jednou pokutu za parkováni na takovém jakémsi pruhu u silnice vysypaném štěrkem.Zduvodnění bylo není to parkoviště ani součást silnice.
aumirek

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 302
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Klimkovice
Skútr / moto: Biagini Tiger
Tuning / úpravy: zatím nic a asi to tak zustane

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod KYBLOS » 14 čer 2011, 16:34

Taky to tvrdím od začátku, ale jak to není černý na bílým..... Nebyl sem si tím ale 100% jistý, abych pravdu řekl, jen sem to slyšel už celkem dávno od autoškoly tj. tlačit ano, parkovat ne. 8) Tak teď to mám potvrzený no. :roll:
Minulost: Derbi Atlantis - naj. 38000km, Piaggio X9 500 - naj. 50186 km
Uživatelský avatar
KYBLOS

Moderátor
 
Reputace: 14
Příspěvky: 3324
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Střední Čechy
Skútr / moto: Honda CBF 500
Tuning / úpravy: Kufr, boční brašny, tankvak, držák mobilu, alarm, padáky, vyhřívané gripy Oxford, Ultraseal

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Hasmann » 15 čer 2011, 10:05

Na to abych věděl, že nesmím parkovat na chodníku nepotřebuji výklad z ministerstva dopravy.A taky jsem netvrdil že je to povoleno.Jde pouze o to ,že se to toleruje,pokud svým parkujícím skútrem tolerujete prostor na chodníku a netvoříte překážku. :idea:
Aumirku pokud jsi souhlasil s pokutou,že jsi stál na nějakém pruhu a spokojil ses s tím,že to není součást silnice ani parkoviště,pak nezbývá než smeknout.Protože policista ti má dát pokutu ne za to, že nestojím někde kde bych měl,ale za to že stojím kde bych neměl.Takže pokuta měla být,že stojíš na zatravněném pásu a to jsi nestál,protože tam byl štěrk,takže bych se s policistou vůbec nebavil :!: Je to stejně hloupá pokuta jako platit v zimě když je sněhová pokrývka za to,že stojím kolem na travnatém pásu ikdyž podemnou žádná tráva není.Nebuďme z těch zákonů a "orgánů" zase tak vystrašení,skútry jsou to poslední v dopravě co někoho pálí.
Uživatelský avatar
Hasmann

500+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 510
Registrován: 16 srp 2009, 16:35
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Aprilia SR 50 S, Piaggio X evo 125
Tuning / úpravy: 70cm kit Polini

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod Ludwig » 15 čer 2011, 21:03

Pokud se z nějakým policistou dohodneš, může tě chodit pokutovat každý den za cokoliv a rád. Ale teď vážně. Jedu do města, zajedu (přijdu) k obchodu na chodník a nechám stát skůtr tam, kde bych postavil třeba kočárek a je to v pořádku. Tak to říká paní z MD. Jestli někdo myslel něco jiného jako že přijede odpoledne z práce a nechá tam stát skůtr až do rána tok to pardon, nepochopil jsem jádro diskuse snad příště.
Uživatelský avatar
Ludwig

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 109
Registrován: 05 čer 2010, 11:43
Skútr / moto: Keeway Flash
Tuning / úpravy: Arrow výfuk,kit 70,nový var,kontr. Malosi žlutá,odlehčené pakny spojky tvrdé pružiny

Re: Parkování - s 50ccm na chodníku a pod.

Příspěvekod KYBLOS » 24 čer 2011, 11:58

ludwig:

Má otázka:

Poprosil bych Vás tedy ještě o jedno velmi konktrétní upřesnění. Když přijedu ( přijdu ) na chodník se skútrem 50ccm a ten chodník lemuje např. dům s potravinami, postavím tam skútr tak aby nepřekážel chodcům, či zásobování a půjdu nakoupit, je tohle v pořádku? Uvnitř obchodu se zdržím dám příklad 10 - 30 minut. Ještě upřesním, že myslím skútr, který má normálně technický průkaz, registrační značku s technickou kontrolou atd... tj. nejedná se o motokolo, moped bez reg. značky apod. Prosím o Vaší odpověď zda se přesně tohle smí a jestli ne, tak proč

Odpověď na mou otázku:

Nelze souhlasit s názorem, že lze zaparkovat např. skútr na chodníku obdobně jako např. dětský kočárek. Motocykl je totiž narozdíl od ostatních předmětů, jejichž pohyb po chodníku ve spojení s chodcem zákonodárce v § 2 písm. j), zákona č. 361/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích povolil, stále motorovým vozidlem. Pokud není místní úpravou provozu parkování vozidel na chodníku povoleno, nelze tak učinit.
Zákony upravující provoz na pozemních komunikacích je třeba chápat komplexně a není možné, aby zákonodárce postihl zákazem v zákoně všechna jednání, která jsou nežádoucí. Ve veřejném právu je tedy (z hlediska veřejného zájmu) žádoucí konat pouze to, co zákon povoluje.
Doporučujeme Vám oslovit s žádostí o názor na tuto problematiku také Ministerstvo vnitra, které je nadřízeným ústředním správním orgánem Policie ČR a který vytváří metodiky pro postup příslušníků policie.

S pozdravem

Mgr. Petra Zatloukalová
referent
Oddělení administrativní a operativy
Ministerstvo dopravy
Nábřeží Ludvíka Svobody 12
110 15 Praha 1

Já: ministerstvo vnitra sem kontaktoval se stejnou otázkou, ale ti mi neodpověděli a odkázali mě na ministerstvo dopravy, že na to mi prý odpoví oni. Prostě se o to odmítají zajímat. :roll:
Já se nechci hádat. Jen se snažím objasnit jak přesně je to vysvětlený v předpisech atd...
Minulost: Derbi Atlantis - naj. 38000km, Piaggio X9 500 - naj. 50186 km
Uživatelský avatar
KYBLOS

Moderátor
 
Reputace: 14
Příspěvky: 3324
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Střední Čechy
Skútr / moto: Honda CBF 500
Tuning / úpravy: Kufr, boční brašny, tankvak, držák mobilu, alarm, padáky, vyhřívané gripy Oxford, Ultraseal

Předchozí

Zpět na Volná diskuze

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků