Dotaz - elektro slaboproud

Diskuze o čemkoli.

Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod sollik » 09 pro 2013, 11:26

Ahoj.

Mám problém. Koupil jsem si bezdrátový termostat Elekrobock BPT10 http://www.elektrobock.cz/cs/bezdratovy ... html?id=90, který bohužel funguje vždy asi dva měsíce. Situace vypadá asi takto: Dva měsíce bezproblémového provozu, pak jednou příjdu domu, v pokoji vedro k zalknutí, vysílač hlásí "vypnout kotel", ale příjmač signalizuje sepnutý obvod a kotel jede jako drak. Provedu "reset" tzn. vypnout ze zásuvky a odpojit baterii ve vysílači. Pak znovu spárovat a zase to chvilku funguje. Byl jsem to reklamovat, když se termostat vrátil jako že je opravený nešel pro jistotu už ani spárovat vysílač s příjmačem. V obchodě mi vyměnili kus za kus, tento fungoval opět dva měsíce a v sobotu ta samá situace. Dnes jsem volal k výrobci a mluvil se servisním technikem. Jediné co se dá dělat - poslat znovu na reklamaci (jak budu v tomhle počasí topit ho nezajímá, mám si to prý chodit spínat ručně :roll: ). A že prý výrobek používám jinak než k čemu je určen - skrz dva stropy a může se stát, že dojde k rušení a přijímač nezachytí signál z vysílače. Proč ho ale nezachytí později, když vysílač vysílá v pravidelných intervalech mi nebyl schopen vysvětlit. A že prý si mám koupit jejich výrobek, ale vyšší řadu. No ..... s tímhle přístupem ....... asi těžko.
Proto se ptám - lze nějakým způsobem zlepšit dosah resp. zvýšit výkon vysílače tak, aby bylo spojení vysílač - příjmač spolehlivější?

Díky Sollik
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 997
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod foky » 09 pro 2013, 11:37

Na frekvenci 433,92Mhz fungujou některé garážové vysílače k otvírání vrat. Pochybuju ale, že by to mělo tak zásadní vliv na komunikaci (případné rušení).
Ve specifikaci máš dosah v rámci jednoho patra 25m, přes dva stropy tedy může opravdu bejt problém. Zejména pokud jsou v cestě roxory.
Jinak výměna 9V baterie ve vysílači nic nemění?
| Life is better with MY KTM | Žijte naplno...tenhle kolotoč jede jenom jednu jízdu...
Uživatelský avatar
foky

2500+
 
Reputace: 176
Příspěvky: 4039
Registrován: 08 dub 2010, 08:38
Bydliště: Praha - nejlepší město v ČR
Skútr / moto: KTM 1090 Adventure

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Strmal » 09 pro 2013, 11:44

asi bych to řešil fakt koupí výkonnějšího modelu, jelikož tenhle má v parametrech dosah 25metrů v rámci patra, takže se nemůžeš divit že ti nefunguje přes dva stropy, beton je beton a pokud jsou v něm ještě železa tak stíní celkem dobře,
na zvyšování výkonu bych se vyprdl, pokud na to nemáš dostatečné technické vybavení tak bych do vysokofrekvenční části vysílače nehrabal jelikož by se mohlo stát že ti pak už bude sloužit jenom jako dekorace.
Spíš bych se pokusil dát termostat někam blíž ke schodišti kde by mohl být lepší signál, prostě se snažit částečně eliminovat ty stropy, jak vysílač tak přijímač co nejblíže ke schodišti...
Malaguti Madison 200 Blak Rider

Dříve bylo - Malaguti F15 Firefox
___________________________________
http://skutrkyjov.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Strmal

250+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 319
Registrován: 12 kvě 2008, 13:07
Bydliště: Kyjov / Brno
Skútr / moto: Malaguti Madison S200 Black Rider
Tuning / úpravy: Multivárek, LeoVince GranTurismo

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Vratas » 09 pro 2013, 11:45

Nechceš to vrátit a koupit něco jiného? Když to tam čtu, tak je tam ten novější model BPT102, do kterého tě zřejmě zkoušeli uvrtávat. Ten má dokonce na přijímači viditelnou pořádnou anténku, co jsem našel obrázek, takže možná proto došlo k této změně, protože možná bylo víc lidí, kterým se dělo to, co tobě.

Dal jsem to hledat na Seznamu ve Zboží.cz a našel jsem ho za lepší peníze, než ten co máš.
Motocykl je pro dvě osoby pouze schválen, ale nikoliv určen...

Nadává-li Moravák na Pražáka, nadává v podstatě sám na sebe...
Uživatelský avatar
Vratas

Moderátor
 
Reputace: 283
Příspěvky: 1525
Registrován: 10 srp 2011, 10:48
Bydliště: Praha - jinde to nejde
Skútr / moto: Honda CB900F Hornet

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod sollik » 09 pro 2013, 12:10

Kluci díky za odpovědi, výměna baterie to bohužel nezlepšila, už jsem zkoušel. Foky: Možná že si to rušení způsobuju sám sobě opravdu tou garáží :lol: :lol: :lol:

OK, nechám to být. Vrácení už asi nepůjde, bo tenhle mám v provozu od září. Koukal jsem na výkony těch dražších modelů a je tam dost velký rozdíl. Navíc jak říkal ten technik mají obousměrnou komunikaci, což by zřejmě mělo být lepší (netuším v čem, nejsem z oboru :? ) ale něco říkal, že pokud se nemůže vysílač najít s přijímčem začne vysílat signál častěji či co a přijímač pokud nenajde vysílač se pak vypne, ne že zůstane tupě sepnutý a zvyšuje mi fakturu za plyn :lol:

Strmal píše:Spíš bych se pokusil dát termostat někam blíž ke schodišti kde by mohl být lepší signál, prostě se snažit částečně eliminovat ty stropy, jak vysílač tak přijímač co nejblíže ke schodišti...

Ještě zkusím jednu variantu, můžu přijímač umístit do kuchyně (je nad kotelnou) a dvoulinku kterou je přijímač propojený s kotlem protáhnout okolo trubek topení. Vyloučím tím překážku v podobě železobetonového stropu a vysílač s přijímačem se dostanou k sobě na cca. 5 metrů skrz jeden trámový strop :D Ještě vymyslet nějaké rozumné místo kde nebude ten přijímač v kuchyni moc vidět :? Díky za nakopnutí :wink:

Prosím nezakládej dva příspěvky pod sebe. Pokud chceš něco dodat, použij editaci již vytvořeného příspěvku. Díky Kyblos
Naposledy upravil KYBLOS dne 09 pro 2013, 13:26, celkově upraveno 2
Důvod: Sloučeny dva příspěvky pod sebou
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 997
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod _Tom_ » 11 pro 2013, 12:58

asi nezbývá než laborovat s umístěním vysílače a přijímače.frekvence 433MHz nejsou až tak náchylné na šíření v budovách jako novější 868MHz, tak nepočítej s výrazným zlepšením, nastavování anténa nemá smysl to fungovat bez rozumného přizpůsobení nebude. Hodně štěstí, pokud by tě omrzelo toto zařízení tak přes SZ můžeme vyřešit něco mnohem spolehlivějšího.
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod sollik » 12 pro 2013, 08:47

OK díky. Momentálně je termostat na reklamaci, nejde spárovat vysílač s přijímačem. Stejná závada jako u toho prvního. Asi kvalitní výrobek :lol: Až se mi to vrátí tak to zkusím. Pokud by s tím byl i nadále problém, tak bych se ti _Tome_ ozval a nějak bysme to pořešili :wink:
Díky.
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 997
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro

Příspěvekod sollik » 08 říj 2014, 12:28

Tak jsem tu s dalším dotazem, tentokrát už se ale jedná o 220V resp. 380V (jen nechci zbytečně zakládat další téma)

Měli jsme doma sporák na 380V. Nyní jsme pořídily novou troubu a varnou desku, oboje se zapojuje zvlášť a to na 220V. Co s tím? Musím zrušit těch 380 V, ve skříni nahradit jistič dvěma jističi 220V 16A a natáhnout nové kabely?

Díky Sollik.

P.S. Přijímač temostatu nakonec musel ze sklepa od kotle do patra do kuchyně a s kotlem je propojený slabou dvoulinkou. Teď už je spojení vysílač - přijímač v pořádku.
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 997
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod fido » 08 říj 2014, 12:40

Pokud budeš mít desku a troubu na stejném místě a do rozvaděče daleko, dá se to řešit přídavným malým rozvaděčem někde u toho sporáku,kde se rozhodí těch 380V na jednotlivé fáze (každou jištěnou zvlášť) a na ty připojíš ty nové spotřebiče. Doporučuji každou tu věc připojit na jinou fázi.
Uživatelský avatar
fido

100+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 214
Registrován: 11 říj 2009, 15:13
Bydliště: Brandýs nad Labem
Skútr / moto: B 650 K3

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod medved.m » 08 říj 2014, 12:47

Možná zadání nerozumím přesně,
ale jestli tam máš nulový vodič, snad by bylo nejlepší připojit varnou desku na jednu fázi (proti nule) a troubu na druhou.
Jestli máš rozvod jenom třemi fázemi a ochranný vodič (ale to se snad dávno nepoužívá, ne?), asi to budeš muset natáhnout znovu.
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Lubik » 08 říj 2014, 13:10

Živím se elektrotechnikou (a vše kolem) cca. 22 let, ale nějak si nevzpomínám že by v současné době bylo jednofázové 220V a třífázové 380V .... Dále názvy vodičů, raději ani nepište, zapomněli jste se v roce 90 :D A rady ohledně "malého rozvaděče" - klacek na Vás :lol:
A protože nevíte ani tohle, tak bych spíš doporučil šikovného kamaráda co má alespoň §5 VYHLÁŠKY 50 (má každý obyčejný dráteník), jinak dostaneš prdu že si sedneš na prdel a už nemusíš vstát.
Já Vám jinou radu nedám, protože elektrika není legrace a kdo si to neuvědomuje, tak špatně skončí. :!: :idea:
Lubik
 

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod sollik » 08 říj 2014, 13:37

A sakra ..... takové bleskové odpovědi jsem nečekal :lol: Trochu jste mě předběhli , já ten starý sporák ještě ani neodpojil :oops: Takže nevím přesně jak je zapojený, ale elektriku minulý majitel domu rekonstruoval před pár lety, takže tam nejspíš bude 5-ti žilový kabel. V každém případě jističe jsou již moderní.
Odpoledne se na to zapojení mrknu, ale ta varianta s tím přídavným malým rozvaděčem se mi jeví jako velice sympatická, získal bych tím 3 samostatně jištěné obvody (deska, trouba a např. myčka) .... Je to tak?

P.S. Lubiku nic ve zlém, vím, že to myslíš dobře, ale dobrého kamaráda elektrikáře nemám a když jsem naposledy oslovil nějakého elektrikáře kterého jsem našel na internetu, chtěl mi zapojovat oběhové čerpadlo součástkami za cenu kolem tuším 1500,- Kč + práce kterou nedovedl zatím odhadnout. A můj návrh aby se přijel podívat co tedy vlastně potřebuju a řekl nějakou částku odmítl s tím, že na to nemá čas se někam jezdit koukat. No a já si zase nenechám něco dělat, když nevím kolik to bude stát :? Takže moje zkušenost s elektrikáři - profesionály je poměrně špatná. Ale rozumím ti :wink:
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 997
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Karelbrezky » 08 říj 2014, 16:10

Musím se zastat LUBIK.
Popis zařízení, které chceš zapojit je dost vágní. Trouba je opravdu na 230V, 16A. Deska ale určitě NENÍ na 230V. Jde tak zapojit za podmínky že buď používáš jen jednu, či dvě varné zóny a nebo použiješ jištění tak 32A. Desky se prodávají ve verzi 3x400V 16A a nebo 2x230V . U těch je ale jištění 16A na hranici. Je dobré opravdu si někoho sehnat, kdo Ti to připojí. Přehozený vodič dokáže desku zničit během pár vteřin. ( trafo ovládání)
Kdybys nebyl tak z daleka, udělám Ti i revizku.
Uživatelský avatar
Karelbrezky

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 271
Registrován: 29 zář 2012, 18:57
Bydliště: Skoro Zlín
Skútr / moto: Aprilia SR Max 300i, JAWA 350/ 632
Tuning / úpravy: Netřeba.

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod medved.m » 08 říj 2014, 17:48

Lubik určitě nepotřebuje od nikoho zastání nebo ochranu. Nikdo ho přece nenapadá ani neuráží, kór když je na rozdíl třeba ode mne certifikovaný odborník.
Musím však oponovat, že jsem poměrně slušně vychovaný člověk a pokud sollik napíše "varná deska se zapojuje na 230V", nedovolil bych si mu napsat, že je idiot a nic neví, protože jen já vím, že ta deska na 230V vůbec NENÍ! Zvlášť proto, že se takové dělají: existují dvou-/tříplotýnky, které se opravdu připojují dokonce šňůrou se zástrčkou, pravda, mělo by to být jištěný min. jak píšeš.
Máš, Lubiku, pravdu. Používám názvy svého mládí... Jen si nemyslím, že když u starého (jak tazatel naznačil) rozvodu začneš drátům říkat po novu, že by v nich i ta elektrika začala téct nějak jinak než tekla dřív :wink:
Ale jak říkám: já sice rád provokuju diskusi, ale jsem jenom blbej ajťák... :(
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Karelbrezky » 08 říj 2014, 18:28

Děkuji za odeslání do patřičných mezí, a tímto se omlouvám.

Já jsem jen obyčejný elektrikář. Varné desky neprodávám, ani nevyrábím, je občas zapojuji - neznám celý sortiment.
Opět omluva za unáhlený názor.

nedovolil bych si mu napsat, že je idiot
Znovu omluva za idiota mezi řádky.


PS,
Zastat LUBIK ----zastávat jeho názor.
Uživatelský avatar
Karelbrezky

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 271
Registrován: 29 zář 2012, 18:57
Bydliště: Skoro Zlín
Skútr / moto: Aprilia SR Max 300i, JAWA 350/ 632
Tuning / úpravy: Netřeba.

Další

Zpět na Volná diskuze

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 15 návštevníků