Dotaz - elektro slaboproud

Diskuze o čemkoli.

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod fido » 08 říj 2014, 19:02

To Lubik- Je sice hezké, že jsi z nás udělal elektrikářské negramoty, ale nic jsi Sollikovi neporadil. Já to chápu tak, že ptal jaké má možnosti a jestli bude sekat nový kabel. Napiš pro zajímavost jak by jsi to dělal ty rádi se poučíme. 8)
Uživatelský avatar
fido

100+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 214
Registrován: 11 říj 2009, 15:13
Bydliště: Brandýs nad Labem
Skútr / moto: B 650 K3

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Karelbrezky » 08 říj 2014, 19:48

fido, je dost těžko Sollikovi poradit, dokud nenapíše jaký kabel mu vede ke starému sporáku ( počet vodičů, průřez a materiál - cu / al ).
Také to chce foto manuálu- zapojení té desky. Potom není problém poradit.
Uživatelský avatar
Karelbrezky

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 271
Registrován: 29 zář 2012, 18:57
Bydliště: Skoro Zlín
Skútr / moto: Aprilia SR Max 300i, JAWA 350/ 632
Tuning / úpravy: Netřeba.

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod fido » 08 říj 2014, 20:06

A zase jedna vyhýbavá odpověď :wink: Sollík píše o 5ti žílách a pokud na tomto kabelu byl sporák, tak bych asi průřezy neřešil (těžko to bude poddimenzované, rozvody jsou nové). Trouba a deska jednofázové, tak raďte, 8) Musí dělat nové kabely nebo to u těch spotřebičů rozdělí? Co je na tom tak složitého? Zastávám stejný názor na některé řemeslníky včetně elektrikářů, kteří bez projektu sami nic nevymyslí a o ceně za práci předem už nemůže být řeč. :?
Uživatelský avatar
fido

100+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 214
Registrován: 11 říj 2009, 15:13
Bydliště: Brandýs nad Labem
Skútr / moto: B 650 K3

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod medved.m » 08 říj 2014, 20:50

Karlebrezky, určitě jsem se Tě nechtěl dotknout. Samozřejmě jsi mu nenapsal nic výslovně urážlivého, to nikoli.
(V tomto bodě přestávám provokovat a ať mluví odborníci. Ani jeden ze dvou, co se ozvali, to sice nemá zrovna za humny, tak poradí leda na dálku, ale sollik aspoň už ví, že to není legrace. Vím to taky, zapojoval jsem skoro přesně totéž pár let zpátky, v paneláku a dovedete si představit, jak ty rozvody asi vypadaly... i já laik jsem se divil.)
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Lubik » 09 říj 2014, 07:45

Hlucíí , nechtěl jsem tu vůbec vyvolat hádku.
Můj osobní názor je takový, že když něčemu nerozumím, tak bych se v tom neměl hrabat, obzvlášť pokud může jít o zdraví nebo o život.

Pro "fido" : Vůbec bych si nedovolil dávat rady od stolu. , takže přestaň rejpat , já mu opravdu nic neporadím, protože jsem opravdu odborník a jako takový vím co si lze a nelze dovolit. A máš pravdu, na takové "odborníky" jako jsi třeba Ty nemám dobrý názor. Samej kutil Tim. I když jsou i vyjímky, že kutil je šikovnější než "odborník", ale těch je opravdu málo.

To mědvěd : jasně že elektrika teče stejným směrem, ale je rozdíl ve starém/novém rozvodu, protože se pak nějakému kutilovi může plést značení jako je třeba PE,N,PEN. Někdo řekne modrý drát, ale ten modrý drát má uplně jinou funkci na starém nebo novém rozvodu.
A chápu že jsi se v paneláku divil, hlavně pokud byl z doby 70tých let, tak co byt to unikát, tam se divíme všichni :lol:
Takže jak řekl jeden kolega: "kutilové, amateři si mají srát do elektriky jen v hospodě u piva, není nulák jako nulák" :lol:

Dále tato diskuze ztrácí smysl, já jsem Vás upozornil na možná rizika. Tak se tu přestaňte předhánět kdo z Vás je lepší domácí kutil, o tom elektrika vůbec není .... Elektrika ( i těch vašich "220") zabijí lidi a zapaluje domy. A dálkově se to také nedá dělat, protože elektrika není jen o těch drátech co koukají ze zdi :idea:
Lubik
 

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod sollik » 09 říj 2014, 09:29

A sakra. Koukám, že jsem to tu pěkně rozjásal :lol: :lol: :lol: Hoši klid, já tu desku a troubu ještě ani nevybalil, jen jsem mrknul na štítky z obalu. Je to kupovaný v IKEE http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/20245167/ a http://www.ikea.com/cz/cs/catalog/products/10222821/ . Pokusím se tedy asi sehnat nějakýho slušnýho elekrikáře který to zapojí.
Včera jsem koukal na ten kabel a je to 5-ti žilový (černá, šedá, hnědá, modrá, zeleno-žlutá). Co mě ale zarazilo, je zapojení jističe v rozvaděči, přívody do toho na 380 jsou proklemované lištou ......odpoledne vyfotím a vložím.

Nechtěl jsem tu vyvolat žádné emoce jen jsem se zeptal na možnosti jednoduchého zapojení, které bych jako laik zvládnul :wink:
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 998
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Strmal » 09 říj 2014, 09:38

Takže je to jasné, jednu fázi (L1) na troubu a další dvě (L2 a L3) na varnou desku.
Modrý je nulák, zelený zelenožlutý zem.
Na spotřebičích to bude vyznačeno co kam připojit.
jistič tak klidně nech ten co tam je...
Malaguti Madison 200 Blak Rider

Dříve bylo - Malaguti F15 Firefox
___________________________________
http://skutrkyjov.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Strmal

250+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 319
Registrován: 12 kvě 2008, 13:07
Bydliště: Kyjov / Brno
Skútr / moto: Malaguti Madison S200 Black Rider
Tuning / úpravy: Multivárek, LeoVince GranTurismo

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Lubik » 09 říj 2014, 09:39

Myslíš tohle ? To je obyčejná propojovací lišta
Obrázek

Já se snad rozbrečím .... Elektriko braň se před kutilem Timem aka Strmalem!!!!
Už jen za tuhle větu "Modrý je nulák, zelený zelenožlutý zem." by jsi zasloužil "pár facek" a utrhnout ruce, jen doufám že nejsi vyučený v oboru elektro. Ani tvoje rada s jističem není správná.
Trouba bývá připojena na pohyblivý přívod (do zásuvky 230V) a deska na pevný přívod (na svorkovnici do zdi na 400V)

Opravdu, elektrika je mrcha ... Fakt moje poslední slova v diskuzi :lol:
Lubik
 

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod sollik » 09 říj 2014, 10:07

Lubik: Ano to je ono a hlava mi to nebere, jak je možný mít u jističe na 380 V všechny fáze propojený ?

Popravdě jsem si myslel, že to půjde udělat jak píše Strmal, s tím bych si poradil bez problémů.
Uživatelský avatar
sollik

750+
 
Reputace: 135
Příspěvky: 998
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda SW 600T, Honda Dylan 125 (ex Honda Lead 100)

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Lubik » 09 říj 2014, 10:17

Neboj,ta propojka ma vyvody ve 3 radach, takze tam zkrat neni.
Lubik
 

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Strmal » 09 říj 2014, 11:01

v odkazu na desku je:
Napětí: 220-240V.
Proud: 2x16 A nebo 1x32 A.

takže myslím že Lubikovo 400V do zdi není úplně přesné.
a ať mi klidně ruce urve, ale uvidíš jak to bude krásně vařit.
myslím že pokud si zavoláš elektrikáře tak ti stejně přijedu nějaký co byl minulý týden ještě nezaměstnaný a v pondělí se dal na elektriku.
a místo nuláku na svorku zapoj nulovací vodič a místo země připoj zelenožlutý zemnící vodič ať je i Lubik spokojený.
Malaguti Madison 200 Blak Rider

Dříve bylo - Malaguti F15 Firefox
___________________________________
http://skutrkyjov.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Strmal

250+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 319
Registrován: 12 kvě 2008, 13:07
Bydliště: Kyjov / Brno
Skútr / moto: Malaguti Madison S200 Black Rider
Tuning / úpravy: Multivárek, LeoVince GranTurismo

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Lubik » 09 říj 2014, 11:11

Zase špatně .... stále nejsem spokojený.
Myslím že diskuze s kutilem Timem na téma elektrické rozvody postrádá smysl.
Lubik
 

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod radomír » 09 říj 2014, 12:07

Při jakémkoli odbornějším tématu využijte fota popisovaných částí.Odkazy na webovky nestačí.Např.každá varná deska vespod u svorkovnice má obrázek se zapojením-ofotím a dám to do dotazu.U zásuvky 400V na zdi sundám kryt,ofotím zapojené dráty a dám to do dotazu. Určitě dostaneš odpovědí co je dle ČSN EN, a co je technicky ještě únosné.
Uživatelský avatar
radomír

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 120
Registrován: 02 led 2013, 11:13
Bydliště: Havířov
Skútr / moto: EVT 4000e
Tuning / úpravy: Baterie Long-life Pb.přídavné baterie,solar balancer,LED světla

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod _Tom_ » 09 říj 2014, 12:07

Myslim že Lubik to myslí dobře jen je moc horká hlava studovana. Těžko předávat nalinkovane rozumy někomu, kdo to chce pochopit a ne se našprtat. Tím prosím Lubika a mírné uklidnění. A pokud na skutrforu zapojujeme sporáky musíte čekat běžnou diskusi a ne detailní elaborat.

Nadruhou stranu tazatel se taky může obrátit na elektrikáře ve svém okolí, vytáhnout nějakou korunu a nechat si to odborné zapojit.
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: Dotaz - elektro slaboproud

Příspěvekod Lubik » 09 říj 2014, 12:14

od pantáty vedou dráty do žárovky nade vraty,
odtud proud se přelévá do stodoly, do chléva,
při krátkém spojení dvou drátů dochází k takzvanému zkratu,
kdo má pojistky námi předepsané, tomu se při zkratu nic nestane,
kdo si tam nastrká hřebíky, vyhoří a začne od píky. ...
Asi tak nějak :lol:
Lubik
 

PředchozíDalší

Zpět na Volná diskuze

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků