Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Aneb když něco nefunguje tak, jak má...

Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod LukiX » 25 kvě 2009, 21:55

Ahoj motorkáři,
snad mi pomůžete. Jsem již přez dva roky naprosto spokojeným majitelem zachovalé Majesty 150 ročník 2001, ještě s bubnem vzadu. Bohužel po pravidelné údřbě (nová fajfka a svíčka, oleje...) se mi mi stala nemilá věc. Svazek kabelů který je na Majesty, celkem nešikovně upevěn (alespoň u mě tedy byl) mi sjel až na výfuk, přičemž já jsem o tom saozřejmě nevěděl. Přišel jsem na to až ve chvíli, kdy mi horký výfuk propálil celý svazek kabelů a ty se zkratovaly. Následovalo vypnutí veškeré elektroniky. Pojistka (žlutá 20A) byla spálená. Vyměnil jsem pojistku, opravil spečené kabely, ovšem svíčka bohužel neháže jiskru. Motorku jsem komplet rozebral, všemožně proměřoval, v podsttě jsem přišel jen na to, že indukčka bude nejspíše dobrá, poněvadž když přivedu +12V přímo na primár indukčky, na sekundáru (kabelu vysokého napětí) přeskočí malá jiskrřička. Mám podezření že bude v háji CDI. A teď k mým dotazům:

-Myslíte že je to CDI, nebo máte nějaký jiný tip, co by mohlo být vlivem zkratu poškozeno?
-Můžu použít CDI z Majesty 125?
-Nějaké typy kde CDI objednat?

Nechce se mi dávat motorku do autorizovaného servisu, Jsou příšerně drazí... :shock: :cry: Zítra obvolám všechny možné firmy a zeptám se na případné ceny nové CDI..

PS: Pojem CDI jako takový jsem nikde nenašel pořádně vysvětlen. Soudím, že mimo jiné tato "černá skříňka" reguluje napětí a dívá indukční cívce impulzy kdy má hodit jiskru...

Snad mi někdo poradíte, venku je tak hezky a motorka mi stojí v garáži :-(((

Motorkám zdar :twisted: LukiX
Naposledy upravil KYBLOS dne 14 črc 2013, 18:57, celkově upraveno 1
Důvod: Téma bylo přesunuto do správné sekce
Uživatelský avatar
LukiX

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2008, 20:20

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod skywalker.l » 25 kvě 2009, 22:27

Nevím, jestli by to mohlo být skutečně CDI. Chtělo by to prodiskutovat s mechanikem... Každopádně si myslím, že by se ze 125 použít dalo (když někdo tuní válec a upgraduje třeba na 180ccm, tak taky nemění CDI). Jinak doporučuji se mrknout i zde: http://skutrvrakoviste.cz/
http://skutrvrakoviste.cz/detail.php?pid=179&kid=54
Uživatelský avatar
skywalker.l

250+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 270
Registrován: 18 dub 2008, 19:15
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Suzuki AP50, Yamaha Majesty 125, Yamaha Nightmax
Tuning / úpravy: Malossi Multivar, LeoVince 4Road

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod LukiX » 26 kvě 2009, 16:36

Díky za tip. Po konzultaci s jedním známým v Yamaze to asi opravdu vypadá na CDI. Ono totiž v podstatě jde kabel z CDI přímo do idnukční cívky. (po cestě má ještě tuším relé, které vypíná motor resp.zabrání startu, pokud stojí scooter na bočním stojanu.) Indukční cívka vypadá v pořádku - měřeno ohmmetrem. Originál v Yamaze by přišel cca 6500 Kč. Naštěstí mne známý dporučil prý velice spolehlivou českou firmu, která je schopna CDI vyrobit.

Odkaz zde: http://www.ignitech.cz/

Tam by cena měla být cca 3400 Kč. Se zárukou 2 roky. Dám vědět jak jsem dopadl ;-) Držte mi palce :-)
Uživatelský avatar
LukiX

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2008, 20:20

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod janowo » 28 kvě 2009, 08:56

Měl jsem stejný problém.Vyrobili novou řídící jednotku v IGNITECH v Přelouči.Veliká spokojenost.
Uživatelský avatar
janowo

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 381
Registrován: 22 lis 2008, 17:23
Bydliště: PŘIBYSLAV
Skútr / moto: Yuki 125 spree,Yamaha x-max 250
Tuning / úpravy: trochu karbon.folie po pádu

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod R1 Max » 28 kvě 2009, 09:18

Mohu jen potvrdit, že v této firmě jsou borci. Však se na ně odkazují i z K1400.
výňatek z článku:
V závěru
dnešního článku snad jen dvě poznámky. Nemá smysl připomínat, že el. soustava je jedním z velmi častých zdrojů znepojízdnění stroje a pokud nenastartujete skutečně začněte hledat poruchu u zdroje - tedy u akumulátoru neboť
to - že není nabitý nemusí bezpodmínečně znamenat poruchu regulátoru. No a ta druhá poznámka? Určitě vás bude zajímat cena a výrobce zde uvedené universální náhražky. Pak tedy vězte, že cena je vcelku přijatelných 2.500,- Kč a tento produkt vyrábí a dodává fy. :
IgniTech z Přelouče
Naposledy upravil KYBLOS dne 22 lis 2013, 03:12, celkově upraveno 2
Důvod: Citace posledního příspěvku
Když jezdit, tak srdcem; když řídit, tak s rozumem. Obojí naráz se nevylučuje.

číslíčko na Maxe: 732 549 204
Uživatelský avatar
R1 Max

1000+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 1317
Registrován: 09 kvě 2008, 15:01
Bydliště: Seč
Skútr / moto: Aprilia 150 Leonardo

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod Neos50 » 28 kvě 2009, 10:55

Ignitech je výborná firma lze jen doporučit.
zkus ještě z toho CDI sundat obal.Teda jestli to jde..mohlo by se stát ,že je ještě pojistka i tam.
Uživatelský avatar
Neos50

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 618
Registrován: 20 lis 2007, 19:24
Skútr / moto: Piaggio Sfera 50 RST
Tuning / úpravy: Malossi multivar,Karbec Naraku 17,5 tvrdší spojkový pružinky,výfuk teprve bude :-D

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod janowo » 30 kvě 2009, 09:37

Po výměně řídící jednotky CDI jsem starou rozdělal a je tam plno elektroniky kompletně zalitá v speciálním plastu.
Uživatelský avatar
janowo

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 381
Registrován: 22 lis 2008, 17:23
Bydliště: PŘIBYSLAV
Skútr / moto: Yuki 125 spree,Yamaha x-max 250
Tuning / úpravy: trochu karbon.folie po pádu

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod LukiX » 10 čer 2009, 10:35

Chlapi ahoj,
tak se opět ozývám. Skútr byl kompletně rozebrán, zkoumal jsem a zkoumal. Nakonec přijel kamarád se svou Majesty 125 a zkusil jsem dát mé CDI k němu, také nenastartoval - čímž jsem byl téměř ujištěn že vadné je opravdu CDI. Měl jsem strach dávat jeho CDI ke mě, kdyby byl problém někde jinde, abych třeba nezničil i tu jeho jednotku. :)
Nasapl jsem mail na IgniTech. Luxus. Tak výborné jednání jsem již dlouho nezažil. Do cca 4 dnů od mého mailu (!) bylo CDI doma. S poštovným 3500. Má sice malinko jiný rozměr než mělo původní CDI ale pohoda. Motorka chytla napoprvé tak za půl sekundy 8)
Jezdím s tím teprve dva dny, počasí zatím moc nepřeje, zdá se mi, že jede stejně jako předtím, snad jen někdy na volnoběh trošku kolísají otáčky, popř. se mi zdá že "sytič" (pokud se to tak dá nazvat) při startu za studena má příliš vysoké otáčky a naopak, pokud se motor pak zahřeje jsou zase celkem dost nízké... Předtím s originál CDI to tak nědělalo. Zatím v tom nevdím žádný problém, uvidím, co ukáže čas.
Každopádně změřím znova spotřebu. Před incidentem :) se dlouhodobá spotřeba pohybovala okolo 2,6 l na 100km což považuji za výborné. (Třeba bývalá bratrova Majesty 125 si vzala cca o litr více). Stylem jízdy na spotřebu nejezdím, naopak, většinou plynový pedál degraduji na vypínač zap/vyp :twisted: Cca co tři dýdny si dávám sadu Ostrava - Jeseník (cca 125km jedna cesta, takže celkem cca 250 km).
Původní CDI jsem se snažil rozebrat včera. Opět jsem žasnul nad snahou výrobce co nejvíce zkomplikovat opravu. Chápu, že elektronika která je vystavována vlhkosti musí být nějakým způsobem utěsněna, ale zajisté toho lze docílit jinak než vyloženě zalitím celé elektroniky do něčeho co připomíná spíše nějaký druh asfaltu něž gumu :roll: :x Takže oprava by nejspíše tak jako tak byla nemožná... Pode mě v půvdní CDI moh klidně odejít jen nějaký napěťový stabilizátor..
Fotky dodám postupně :-)

Původní již pokažené CDI:
-------------------------------------------------------------
Průběh odstrojení: (nebylo nutné, pouze jsem chtěl mít lepší dostupnost k celkové elektroinstalaci)
-------------------------------------------------------------

Motorkářům zdar :wink:
Naposledy upravil KYBLOS dne 22 lis 2013, 03:15, celkově upraveno 2
Důvod: Dne 22.11.2013 byly smazány již zcela nefunkční odkazy v tomto příspěvku
Uživatelský avatar
LukiX

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2008, 20:20

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod Sharki » 24 čer 2009, 09:24

Mám zřejmě podobný problém.Od koupě mě blbnuli páčky a nechtěl točit startérem,nebo mě to scíplo a nechtělo zatočit.naposledy jsem odmontoval jednu páčku a hned naskočil.Od tý doby ani tuk.Pozval jsem eletrikáře a ten vyměnil relé a od tý doby neháže jiskru.Taky to propojil natvrdo přímo plus od baterky a ted točí a nechytá. Uvědomil jsem si že píšeš o relé které zabezpečuje bočák,klidně mě to pustilo se rozjed i při bočáku?? Mám stejnej problém je hezky a já stojím a jsem neštasnej,protože si nevím rady.Máš někde schéma elektro instalace? Dík za jakoukoliv radu Sharki
Sharki

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 9
Registrován: 02 čer 2009, 13:55
Skútr / moto: MBK 150 Akylliner
Tuning / úpravy: jede

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod Rady » 24 čer 2009, 15:28

To zaliti je nejen z duvodu ochrany vlhkosti, ale i z duvodu otresu, ktere pusobi na soucastky.
BMW K1200LT ------->> vice zde 4,6l/100 km
Uživatelský avatar
Rady

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2664
Registrován: 21 lis 2006, 13:41
Bydliště: Bánov u Uherského Brodu mob.: 00420 608 882 336
Skútr / moto: jawy,CZ, B400/K4, B650/K4,BMW LT K1200, chrompaket

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod LukiX » 13 črc 2009, 22:45

2 Sharki nevím, jestli jsem pochopil správně Tvůj příspěvek, ale pokud ti motor nechcípne pokud vyhodíš boční stojan, máš zřejmě přemostěný bezpečnostní spínač, který vypíná motor pokud je motorka na bočním stojanu. (Podobnou funkci má spínač, který dovolí nastartovat jen při stisknuté některé z brzd) To by ale výbec nemělo mít vliv na to, že nehází jiskru. Ono to i jiskru házet může maličkou, slaboučkou, tak jako to dělalo mě, ovšem, bohužel toto nestačí. Schéma najdeš v servisním manuálu na Majesty 150, najdeš ho na stránkách http://majesty.webovka.eu/. je jen v italštině, ale dá se v tom vyznat :D Nejsem sice opravář motorek, ale myslím, že pokud Ti nehází jiskru, bude s největší pravděpodobností špatná buď indukční cívka, nebo CDI.

Dej vědět, jak jsi dopadl, určitě to opravíš :)
Uživatelský avatar
LukiX

5+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 5
Registrován: 11 bře 2008, 20:20

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod Spoukie » 05 kvě 2013, 14:50

Já právě řeším podobný problém, jedu takhle domu a kousek od baráku to začne divně cukat ale dojedu v pohode. Na druhý den sednu na skutr a nic, starter se točí ale neháže jiskru. poradí někdo
Spoukie

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 1
Registrován: 05 kvě 2013, 14:45
Skútr / moto: yamaha majesty 125

Re: Yamaha Majesty 150 - nehází jiskru po zkratu

Příspěvekod Dědek64 » 25 bře 2017, 15:49

Překontroluj spinač u bočního stojanu akdyž bude OK tak bych sundal fajku (koncovku)od vysokonapětového kablu a káblík přiložit 5mm od kostry a zatočit starterem čímž musí přeskakovat jiskra.Nebude-li tak může být vadná indučka nebo CDI.

Necituj poslední příspěvek viz. pravidla o citaci. Díky Kyblos.
Naposledy upravil KYBLOS dne 25 bře 2017, 16:21, celkově upraveno 1
Důvod: Citace posledního příspěvku
Dědek64

250+
 
Reputace: 7
Příspěvky: 284
Registrován: 06 lis 2013, 17:41
Skútr / moto: Mors


Zpět na Technické problémy se skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 návštevníků

cron