Rady pro jízdu v zimním období..

Aneb když něco nefunguje tak, jak má...

Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Pavel » 06 lis 2010, 12:33

V tomto tématu bych rád otevřel diskuzi o přizpůsobení skútříků pro zimní období, na co si dát pozor a tak.

Dle dlouholeté praxe bych doporučil několik úkonů co se týče údržby motorů.
1) jak jinak než překontrolovat nemrznoucí směs ( pro blby samozřejmě v motoru ), bod mrazu vám změří v každém autoservisu, pokud nemáte po ruce žádný schopný autoservis, alespoň klasicky selsky na špičku jazyka okoštujte a vyplivněte ( nepijte! Je jedovatý!) a musí být nepříjemně sladká, bude alepoň jistota že tam nějaký antifreez je. Taky můžete odebrat vzorek do skleničky a v servisu vám změří refraktometrem na místě. V žádném případě nedolívat obyčejnou vodou ale raději čistou nemzrnoučkou!

2) jsou chladná rána a proto se motor špatně zahřívá a co si budeme říkat, jsou i tací co na to prdí a mají špatný termostat a motor se jim prostě neohřeje vůbec, pak mám jednu radu, pořádně a často si kontrolujte hladinu oleje, pokud máte krátké popojížďky a motor se neohřeje tak si rád si olej pápne a za nedlouho se krásně přimázne a je to. Naopak pokud olej přibude a řídne, bude se dostávat palivo do oleje a bude potřeba uvažovat o servisu.

3) u dvoutaktních skútrů vzduchem chlazených můžete částečně zakrýt vzduchovod, motor se tak lépe prohřeje.

4) můžete použít svíčku s menší tepelnou hodnotou ( doporučuji pouze pro kratší jízdy, nebo pro popojížďky po městě).

To je prozatím ode mne vše a doufám že přibude i nějaká ta rada od vás.
Naposledy upravil Pavel dne 06 lis 2010, 14:06, celkově upraveno 1
Non-stop tel.: 608313999,
A ten znáte? Jak se pojišťovák a garážová lady na skůtříku svezli?
Pavel

Prodejce/servis
 
Reputace: 34
Příspěvky: 448
Registrován: 03 říj 2006, 23:59
Bydliště: Praha

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Bahnak » 06 lis 2010, 14:14

To 8steve: Většina kapalin je na bazi glakoletylenu. Je to sice jedovatý ale olíznutím se fakt ještě nikdo neotrávil :D A že by to někdo chlastal není moc pravděpodobný.
Skůtr je celoročně použitelný dopravní prostředek. Zapiš si mě mezi ty nenormální co jezdí i v mrazu !
To je o povaze a odolnosti jedince :lol: :lol: :lol:
cesta je cíl
Uživatelský avatar
Bahnak

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 598
Registrován: 02 říj 2006, 21:36

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Rady » 06 lis 2010, 14:17

Jezdim take celorocne a nevyjedu pouze pokud je na vozovce naledi, snih a nebo sul. Nemrznouci smes v chlazeni motoru se tyka i tech co zazimovali a v garazi nemaji topeni.
BMW K1200LT ------->> vice zde 4,6l/100 km
Uživatelský avatar
Rady

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2664
Registrován: 21 lis 2006, 13:41
Bydliště: Bánov u Uherského Brodu mob.: 00420 608 882 336
Skútr / moto: jawy,CZ, B400/K4, B650/K4,BMW LT K1200, chrompaket

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod keto » 06 lis 2010, 14:23

No já mám jedno opatření,pod bodem mrazu nechám skůtra v garáži a jedu autem,ono přece jen ten krevní oběh u mě už nefunguje jak za mlada, to jsem na fichtlu jezdil i v -15ti na nějakých barumkách.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1137
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Bahnak » 06 lis 2010, 14:33

8steve: To se divím, že za ty leta nejsem už dávno mrtvej. Kdykoli jsem potřeboval zjistit jestli je v chladiči voda nebo směs tak jsem si líznul a vyplivl. Když to bylo sladký byla tam směs.
Asi budu odolný jedinec :lol:
Provedení zkoušek na zvířatech:
· LD50 (oral., potkan) v mg.kg-1: 7060; LD50 (derm., králík) v mg.kg-1: 6300;
· LC50 při inhalaci pro potkana v mg.m-3: 20000
Dermální dráždivost:
Kožní dráždivost (u králíka): 20mg/24hod – MOD (střední)
Kožní dráždivost (u králíka): 400mg – MLD (slabá)
Oční dráždivost (u králíka): 100mg/4s – MOD (střední)
Oční dráždivost (u králíka): 500mg – SEV (silná)
Subchronická – chronická toxicita, Senzibilizace, Karcinogenita, údaje nejsou k dispozici
Mutagenita, Toxicita pro reprodukci, Zkušenosti u člověka: údaje nejsou k dispozici

Ještě že nejsem potkan.
Už to lízat nebudu a přejdu na lízání něčeho jinýho :mrgreen:

8steve: Jezdit v zimě není žádný problém. Je to jen o tom umět se obléci. Dneska to není problém. Když jsem zamlada jezdil denně i třeba v -15 tak to bylo složitější. Poslední roky ale nejezdím v nasolených srágorách. Je mi líto motorek i skůtru. I když Leada jsem protahoval vším a vypadal, že mu to nevadí :D
Naposledy upravil KYBLOS dne 26 lis 2013, 09:33, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeny dva příspěvky pod sebou
cesta je cíl
Uživatelský avatar
Bahnak

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 598
Registrován: 02 říj 2006, 21:36

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Hasmann » 06 lis 2010, 15:46

8steve: Jak to všechno na sebe navlíkneš a hlavně proč tolik vrstev? Na sobě mám: Moiru rolák,bunda s vložkou,rukavice,kukla po deset st.,kalhoty s vložkou a dlouhe ponožky...toď vše...Není to spíše o kvalitních materiálech než se oblíkat jak cibule? Dobře se obléci neznamená hodně se obléci. :wink:PS:a to je u nás na severu větší kosa jak u vás na jihu...
Uživatelský avatar
Hasmann

500+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 510
Registrován: 16 srp 2009, 16:35
Bydliště: Ostrava
Skútr / moto: Aprilia SR 50 S, Piaggio X evo 125
Tuning / úpravy: 70cm kit Polini

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod hagrid » 06 lis 2010, 16:19

Já do teď jezdil v bavlněných podvlíkačkách a nátělníku a na to bavlněnou mikinu, bundu s vložkou, kalhoty s vložkou....stačilo zastavit na světlech a už sem se potil, o pohodlí nemluvě: mačkání se a vrtění a hledání polohy.... :? A doma nebo v práci? než jsem se oblík, že to ze mě teklo, někdy jsem se dooblíkal až v garáži.
Teď mi přišel poštou lyžařský termorolák a tem mám pod bundou s vložkou a je mi fajn. Hlavně se necejtím jak balík. Z kalhot jsem vyndal termovložku a mám moirový podvlíkačky a taky mi je fajn. Uvidím, jak kolem nuly, to ale lehce do kaťat vrátím vložku a pod bundu si vezmu microfleece roláček. Ty nový matroše maj něco do sebe.
Ještě bych uvítal silnější kuklu, ale řeším to neoprénovým nákrčníkem.
MBK 300 Kilibre kilibre(kyselaryba)email.cz
Uživatelský avatar
hagrid

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 676
Registrován: 28 zář 2010, 22:00
Bydliště: Sezimák dvojka
Skútr / moto: MBK 300 Klilibre, Baotian Cyborg QT 50

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod jardajbc » 06 lis 2010, 16:34

Rada pro majitele skútříků bydlících na severu Čech. Pokud máte garáž dále jak 30m od v zimě udržované silnice doporučuji koupení sněžné frézy. Házení sněhu lopatou je fakt dřina. :lol: :lol: :lol:
PS: závidím Pavlovi ty krásné starosti se zimním období na skútru. Dnes jsem jezdil, ale vloni 15.10.2009 byla už sněhová kalamita :roll:
jardajbc

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 77
Registrován: 07 srp 2010, 18:30

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod MacGyver » 06 lis 2010, 16:55

Ahoj všem, jsem nováček na tomto foru, ale potvrzuji, že v zimě se jezdit dá. Na Liberty 125 jsem absolvoval třikrát Elefantentreffen v Říši. Příští rok jedu opět a konečně na zimních gumách, neb Sava začala konečně dělat rozměr i na "Bertičku". Budu mít taky poprvé deku Tucano urbano. No těšim se jak malej...Kdo by chtěl vědět podrobnosti, tak dejte vědět.
P.S. Není pravda, že se tam pouze chlastá
MacGyver

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 1
Registrován: 06 lis 2010, 16:29
Skútr / moto: Piaggio Liberty 125 4T
Tuning / úpravy: Verze"Poste Italiane"

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod _Tom_ » 06 lis 2010, 17:50

s větším počtem vrstev se zima stěhuje, dám do tepla ruce a krk, který jsem cítil nejvíc a jakmile je mi bez ohledu na teplotu fajn, začnu cítit nohy. Jen aby jste za chvilku nejezdili jak panák michelin
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Bahnak » 06 lis 2010, 18:00

Do -5 stačí jakýkoli slušnější kordurový komplet a thermo prádlo. Se slušnými rukavicemi je to celkem komfort.
Pod -5 už to chce poněkud jiný typ oblečení. Já jezdím v zimní padákové kombinéze (něco jako lyžařská), dvě vrstvy thermoprádla, kompletní indivualní chrániče (páteřák, kolena-holeně, lokty), a přes to něco co neprofoukne. Většinou zimní vestu . Pod -15 je třeba dávat pozor na obličej kvůli omrzlinám. Dobře nakrémovanou hubu a do přilby teplou kuklu jen s dírama na očích.
Když je suchý mráz tak zima není. Nejhorší jsou plískanice tak kolem nuly.

Obrázek
cesta je cíl
Uživatelský avatar
Bahnak

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 598
Registrován: 02 říj 2006, 21:36

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod ScooterMarty » 07 lis 2010, 17:45

No jo, ale kam a proč jezdíš? To tady padla dobrá otázka. Jít se jen tak projet je jiná, ale když pojedu něco zařizovat, nebo do práce tak to je problém. Jak zvolit kombinaci aby mi bylo dobře i za jízdy i na úřadě? A ještě když to sundám, tak aby se to vešlo do kufru... Moc se v těch novejch materiálech neorientuju, tak nevím co jde a co ne...
dříve guttata
Martin, 608 463 502, Profil na Motorkáři.cz
Suzuki Burgman 400 '10 "Sněhurka"
Jezdím za Obrázek
Uživatelský avatar
ScooterMarty

500+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 652
Registrován: 30 črc 2009, 01:50
Bydliště: Praha 10
Skútr / moto: Suzuki Burgman 400, L0, bílá
Tuning / úpravy: Topcase, turistické plexi,

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Bahnak » 07 lis 2010, 18:57

Vloni mi s dekou a velkým plexi po Praze stačily jen džíny a péřovka. Tu jsem nacpal s přilbou do kufru a byl jsem v "civilu". Ale po Praze to jsou jen krátké jednorázové pojížďky .
cesta je cíl
Uživatelský avatar
Bahnak

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 598
Registrován: 02 říj 2006, 21:36

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Motodedek » 15 lis 2010, 11:14

8steve píše:Bahnak: ano? staci par mililitru a nekteri jedinci muzou kdyz ne exnout, tak aspon dopadnou velice spatne. Je videt, ze o tom vis houby, tak to laskave nebagatelizuj. :|

Ty fakt jezdis i kdyz je treba -10? I mimo mesto? Tak to si tvrdak nejvyssiho kalibru a smekam :)

edit: koukam, tady se tech tvrdaku najde asi vic :)

Když jsem jště jezdil do práce tak celoročně denně 40Km můj rekord je-18 když se pořádně oblékneš tak to de.Teď už do práce nemusím ani mě nikdo nechce tak jezdím občas když není sníh do nejbližšího města když je to třeba.
Motodedek

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 27
Registrován: 27 led 2010, 07:54
Skútr / moto: HondaForesight 250 + Daelim 125

Re: Rady pro jízdu v zimním období..

Příspěvekod Neos50 » 15 lis 2010, 13:41

Pavel píše:
8steve píše:Pred bodem 1. a olizovanim prudce jedovate nemrznouci kapaliny durazne varuju, to fakt neni dobry napad :|

Díky, už jsem opravil a dal varování, snad to nikdo nebude chlastat :lol:

řešit olíznutim jestli tam je antifríz sice neni zcestný,ale úplně zbytečný jelikož jsou nemrzky barvený a to dost silně tak pokud neni v okruhu čirá kapalina tak tam vždycky nějaká je..navíc u skůtrů neni v okruhu víc jak dva litry takže případná preventivní výměna je otázka stokoruny..protože víc nemrzka na hliníkový motory nestojí(tady očekávám debatu,že nemrzka jedině od Castrolu nebo Motulu za 350 litr :-D přitom postačí i ta co se leje do Favoritů atd. :-D)
jinak si mě piš taky mezi magory co jezdí celoročně pokud neni metr sněhu a -10°C
Uživatelský avatar
Neos50

500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 618
Registrován: 20 lis 2007, 19:24
Skútr / moto: Piaggio Sfera 50 RST
Tuning / úpravy: Malossi multivar,Karbec Naraku 17,5 tvrdší spojkový pružinky,výfuk teprve bude :-D

Další

Zpět na Technické problémy se skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 návštevníků