PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Aneb když něco nefunguje tak, jak má...

PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Max11 » 22 dub 2015, 18:18

Ahojte, som síce nový na tomto fóre, no chcel by som veľmi pekne poprosiť o radu. PCX som kúpil nové, cca 3 týždne dozadu a už pri 100km sa začal prejavovať zvláštny zvuk, pripomínajúci rozsypané ložisko. Zvuk vychádza jednoznačne z pravej strany, niekde z miesta ako je chladič resp. prevodový box.

Tu je nahrávka z mikrofónu umiestneného v prilbe: https://clyp.it/r1uxgsd1

Aby som tu nepísal romány zhrniem priebeh problému podľa najazených km a komu sa nechce čítať, preskočte po nasledovnom odstavci až na posledný:

0-100 - Žiadny problém. Skúter bol krásne tichý.
100-200 - Všimol som si občasné "hrkanie" za jazdy, no nič, čo by som považoval za hodné pozornosti.
200-300 - Zvuk už začalo byť zreteľne počuť aj v zatvorenej prilbe, avšak len keď sa motor poriadne zohrial a len pri udržiavaní konštantnej rýchlosti.
300-600 - Zvuk sa postupne zosilňoval a začal sa prejavovať v širšom spektre otáčok. Postupne začal byť hlasnejší ako motor, avšak stále ho bolo počuť až keď sa motor poriadne zohrial a len pod záťažou (pri jazde) a pri udržiavaní rýchlosti. Pri svižnejšej akcelerácii alebo brzdení motorom dočasne stíchol.
600-900 - Zvuk je momentálne tak hlasný, že pri rýchlostiach od 45-50km/h počujem len aerodynamický hluk a spomínaný zvuk.

Kedysi som mal podobný problém na Babette B210. Príznaky boli identické, zvuk podobný a príčinou bolo opotrebované uloženie ložiska, v ktorom bolo ložisko vlisované. Čiže pri určitej záťaži motora voľne vibrovalo v uložení a pri zvýšení záťaže alebo brzdení motorom sa mierne vzpriečilo v uložení a na chvíľu bolo fixované a nevibrovalo.

Moje skúsenosti so servisom:
Prvý krát pri asi 600km som bol s týmto problémom u predajcu v servise. Nakoľko zvuk nebolo počuť na stojane, šiel sa so mnou previezť mechanik. Ten mi po jazde tvrdil, že zvuk počul, že to rozoberie a opraví. Vraj to bude len "nejaký uvoľnený kryt motora". Nechal som teda skúter v servise a hoci mi mali zavolať v ten istý deň, maximálne na druhý, tak som nakoniec musel volať ja na tretí deň, na čo mi oznámili, že však skúter je už dávno hotový. Pri prevzatí mi však bolo povedané, že nič nepočul (hoci podľa tacho najazdil cca 40km). Priznávam, že som spravil chybu, že som nespísal žiaden reklamačný protokol.

Dnes som sa bol bez moto opýtať čo s tým, pretože sa to podstatne zhoršilo od poslednej návštevy. Predajca mi poradil aby som prišiel čím skôr, no potom som komunikoval s majiteľom, ktorý rieši servis a reklamácie a z toho som mal pocit ako by mi chcel naznačiť, že to mám nechať tak, pretože aj tak nič nevyriešim. Snáď len mylný subjektívny pocit... Napriek tomu mi však "nariadil" aby som prišiel v pondelok ráno, že sa so mnou prevezie a zdôraznil, že "AK" bude niečo počuť tak sa to bude riešiť. Na to som mu odpovedal, že ako pracujúci človek NEVIEM, či v pondelok budem mocť, no predbežne sa pokúsim urobiť si voľno a zavolám mu len ak nebudem môcť.

Chcem Vás teda poprosiť najmä o rady ako postupovať pri reklamácii, tak aby som využil maximum zo svojich práv ako spotrebiteľa. Pomôžu mi však aj rady mechanického rázu, pretože z mechanikov som mal pocit, že pokiaľ im ja nepoviem čo majú robiť, tak na to sami neprídu. Sám do toho určite vŕtať nebudem, hoci nebyť záruky, tak verím, že problém by bol už dávno vyriešený aj v mojej garáži bez elektriny. Vopred veľmi pekne ďakujem za všetky príspevky. Cením si akúkoľvek informáciu.
Max11

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2015, 21:20
Skútr / moto: Honda PCX 125 (2015)
Tuning / úpravy: Plexi, kufor.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod hstanislav » 22 dub 2015, 18:51

Nejsem odbornik, ale podle zvuku ze zaznamu me to fakt prijde jako neco uvolneneho, zkousel jsi to laicky prohlednout ?
U servisu ti asi nezbyde nic jineho nez dusledne vyzadovat napravu a ihned pri prebirani to zkusit hned projet.
Ale znam to z vlastni zkusenosti, je to s nimi obsas tezke.
Bývalky: Scarabeo 500, Aprilia Mana 850, Honda ADV 350
Uživatelský avatar
hstanislav

100+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 214
Registrován: 15 kvě 2013, 23:34
Bydliště: Žehuň, Praha
Skútr / moto: Honda Forza 750

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Max11 » 22 dub 2015, 21:10

@hstanislav - Áno, pozeral som to detailne z každej strany. Plasty som nechcel dávať dole, no našiel som nejaké uvoľnené úchyty káblov a hadičiek, ktoré som pracne cez pomedzi plasy vrátil na svoje miesto. Tiež som si všimol, že honda nepoužíva segerove podložky ale závlačky a kovové podložky (napríklad na oske hlavného stojana), takže som kúpil gumové tesnenia, ktorými som utlmil podložky. To bolo ešte v čase, keď bol zvuk relatívne slabý, takže som si myslel, že to môže byť naozaj len nejaká uvoľnená skrutka a rachotiaca podložka.
No momentálne je ten zvuk taký prenikavý, že to môže spôsobovať podľa mňa len nejaká pohybujúca sa mechanická časť. Dosť pochybujem, že by taký hluk narobila uvoľnená súčiastka, ktorá len rezonuje vďaka vibráciam od motora. No nie som expert, takže môžem len teoretizovať.
Max11

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2015, 21:20
Skútr / moto: Honda PCX 125 (2015)
Tuning / úpravy: Plexi, kufor.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Slayrix » 22 dub 2015, 22:36

Je to sice každého věc a určitě neříkám, že to bez toho nefunguje, ale bohužel jsme v Česku a zatím se mi osvědčuje hlavně metoda: ,u všeho stůj a hlídej si to' tak jsem to dělal u skútru, aut - prostě vždy. Hodně servisů má problém tam člověka vůbec pustit, tím pádem neřeším a rozhodně ani nenavštěvuji, zatím se mi však vždy podařilo sehnat prodejnu v okolí, kde si v klidu postojím, posedím z dálky se podívám co vlastně na skútru dělají, jestli vůbec něco dělají a aspoň vidím určitou snahu problém řešit. Tak jak jsi to popsal ty, tak klidně mohlo dojít k tomu, že se na to vysrali a za ty 3dny co to tam stálo na to ani nesáhli.

Tak snad se to vyřeší ;) ale určitě neváhej zkusit s problémem zajet i jinde, pokud máš tu možnost, mnohdy co v jednom sevise trvá několik ,,týdnů'' mají v jiném za hodinu.

Jinak zvuk velmi zajímavý, vypadá to, jako kdyby se něco protáčelo na volno... Takže zřejmě jak bylo zmíněno, něco bude povolené. A všiml jsem si, že to dělá, jenom když dáš plyn, takže možná něco ve variátoru, nebo možná spojka, netuším :) možná by bylo zajímavé oddělat kryt a podívat se, co to dělá když to nakopneš a dáš ten plyn. Otázka chvilky.
Uživatelský avatar
Slayrix

50+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 89
Registrován: 15 srp 2014, 11:36
Bydliště: Morava, Zlínský kraj
Skútr / moto: Aprilia SR Max
Tuning / úpravy: Akrapovič, Malossi plexi, LED blinkry a ještě pár designových drobností :)

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Max11 » 26 dub 2015, 12:17

Včera som mal možnosť sa voziť už asi na piatom PCX (2014-2015). Každé jedno, čo som doteraz vyskúšal bolo nádherne tiché, nezávisle od toho, či malo najazdené do 500km alebo nad 15 000km. Takže, som sa len utvrdil v názore, že s tým mojim naozaj nie je niečo v poriadku. Zajtra ma čaká servis, kde sa rozhodne, či vôbec sa tou závadou budú zaoberať. Som náramne zvedavý ako sa k tomu postaví firma, ktorá mala ambície prevziať na seba zodpovednosť za predaj a servis "renomovanej značky".

@Slayrix

Veľmi rád by som využil možnosť byť prítomný pri servise, no pracovné vyťaženie mi to nedovoľuje. No som pripravený využiť každé jedno svoje právo spotrebiteľa, kým sa problém trvale nevyrieši.
Max11

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2015, 21:20
Skútr / moto: Honda PCX 125 (2015)
Tuning / úpravy: Plexi, kufor.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Soviet » 27 dub 2015, 06:59

Max11: Neskusal si sa obratit na iny autorizovany servis Hondy? Kym je v zaruke, tak predsa by si to mohol reklamovat u ktorehokolvek autorizovaneho predajcu/servisu Hondy. ALebo tomu nieje tak?
Honda PCX 150
Obrázek
Uživatelský avatar
Soviet

50+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 69
Registrován: 19 led 2015, 15:51
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda PCX 150

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Max11 » 27 dub 2015, 16:03

@Soviet - Viacero ľudí mi už odporúčalo obrátiť sa na iný autorizovaný servis. Vraj je to možné, no s istotou mi to nevedel povedať nikto. Keby šlo len o to, tak už som dávno v inom servise, no problém je v tom, že nemám možnosť si zobrať dva dni dovolenky aby som šiel zaviezť skúter napríklad do BB a potom zase pricestovať pre skúter.

Dnes som bol v ZA v predajni, kde som skúter kúpil. Zatiaľ nechcem do detailu rozmazávať ako to prebiehalo. No po veľkom úsilí, keď som presvedčil konateľa, že ten rachot, ktorý počujú, naozaj nie je bežný zvuk motora tak, ako ma o tom oduševnene presviedčal, mi ho nakoniec vzali na garančku po 1000km a zároveň uviedli do protokolu "zvuky z priestoru medzi motorom a chladičom". Dnes už našťastie mechanik trval na tom, že ten zvuk ide priamo z motora a nie z nejakého krytu ako to dokola opakoval konateľ, takže mechanikovi som vďačný, že sa postavil na moju stranu.
Spomenulo sa, že sa pravdepodobne bude otvárať karter resp. celý motor, z čoho radosť síce nemám, ale ak to pomôže odstrániť ten zvuk, tak to hádam stojí za to. Momentálne to už vážne nie je hrkot ale skôr rachot.
Max11

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2015, 21:20
Skútr / moto: Honda PCX 125 (2015)
Tuning / úpravy: Plexi, kufor.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod forester » 27 dub 2015, 17:05

Tak asopň že už s tým niečo robia.A nezabudni si pýtať o tom protokol resp.zákazku o závade v prípade opakovania aby si to môhol zdeklarovať.Mne vymieňali zadné ložiská v garancii a bolo nás viac čo im to odišlo.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 651
Příspěvky: 5469
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Max11 » 27 dub 2015, 23:19

@forester - Pravda je :) No po doterajších skúsenostiach sa bojím, že ak šiahnu do motora, tak to aby som sa preventívne zbavil celého PCX. Aj tak počítam s tým, že sa v tom povŕtajú, samozrejme príčinu nenájdu, ale napriek tomu si budú priam zázračne sebaistí, že na tom môžem bezpečne ďalej jazdiť a rachotenie z motora si nevšímať. Mimochodom, dnes mi bolo povedané, že aj keby sa za jazdy motor zasekol (zadrel) tak variátor má bezpečnostný systém, ktorý hneď odpojí koleso od motora. Uniká mi princíp fungovania odstredivej spojky variátora alebo to je skutočne absolútna blbosť ?
Inak pevne dúfam, že tento prípad neskončí na súde, no už mám také neskutočné nervy na nekvalitné výrobky zvlášť u značiek, ktoré sa hrajú na prémiové (a podaktoré ťažia už len zo svojej úspešnej histórie), že som ochotný ísť do extrému hoci aj s nejasným výsledkom. Odjakživa som zvyknutý si radšej priplatiť a kúpiť overenú značku, ktorá by si kvalitu mala strážiť, ale posledné roky mi to príde ako keby to bolo presne naopak. Paradoxne najmenej problémov mám s tovarom, ktorý kupujem priamo od výrobcov z Číny a Taiwanu. A keď sa aj problém vyskytne tak to riešia absolútne ústretovo.
Max11

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2015, 21:20
Skútr / moto: Honda PCX 125 (2015)
Tuning / úpravy: Plexi, kufor.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod crhy » 28 dub 2015, 10:44

To, co zde popisuješ mě k Hondě moc nesedí. Ty jsi kupoval u autorizovaného dealera, nebo tzv. šedý dovoz?
Ex: Majesty 400; X-max 250 ; PCX 150v3; Sixteen 125; Katana 50/70; 2x Babetta 210

Profil motorkáři: http://www.motorkari.cz/profil/?uid=253 ... ky&scr=300

Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest!
Uživatelský avatar
crhy

2500+
 
Reputace: 463
Příspěvky: 3240
Registrován: 29 kvě 2009, 20:13
Bydliště: Roudnicko
Skútr / moto: Honda SW-T400; Manet S.Maxi (1998)

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Max11 » 28 dub 2015, 12:51

Crhy, PCX som kupoval od žilinského autorizovaného predajcu Honda. Ako som spomínal, radšej si priplatím ako ušetriť pár desiatok € a potom si trieskať hlavu ak nastanú technické problémy. No ako môžeš čítať, ani to nie je vždy zárukou kvality. Jednanie konateľa tej spoločnosti mi doteraz prišlo obdobné ako keď človek rieši reklamáciu u Vietnamcov na tržnici, no aspoň mi nezačal zatiaľ tykať. Lenže Vietnamcom stačí pohroziť SOIkou a zrazu vedia výborne po slovensky a zrazu sa všetko dá. V tomto prípade mám pocit, že to bude tvrdší oriešok. Ale nechcem predbiehať, kým je skúter v servise, možno ma milo prekvapia a problém vyriešia. Alebo aj nie ...
Max11

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 19
Registrován: 06 dub 2015, 21:20
Skútr / moto: Honda PCX 125 (2015)
Tuning / úpravy: Plexi, kufor.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod satanachist » 28 dub 2015, 13:34

Hm, tak to je podobné jednání jako když si rodiče koupili před dvěmi lety TV LG za 12.000,- Kč. Jako důchodci si na ni celkem dlouho odkládali a TV přišla poškozená. Reklamace nějak vázla, výmluvy atd. Víš co pomohlo? Kontakt na Sdružení pro ochranu spotřebitelů a výhružka "rozmáznutím" v médiích. Během chvíle vráceny peníze....
Mohu vozit 80 lidí za zády, ale na velkou motorku si mohu maximálně tak sednout.....
Uživatelský avatar
satanachist

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1057
Registrován: 21 dub 2010, 03:15
Bydliště: Bojkovice
Skútr / moto: Honda PCX 125
Tuning / úpravy: plexi Givi, brašny, zásuvka, teploměr, hodinky

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod crhy » 28 dub 2015, 13:42

Tak to je pech. Samozřejmě klesající kvalita se dnes týká všeho. Nic už není tak kvalitní, jako některá auta/motocykly vyrobená do r. 2006-2007. Chápu, že v objemu prodaných skůtrů je vadných u Hondy jen určité nízké procento, rozhodně to zamrzí, ale snad se s tou závadou mechanik nějak pochlapí a dopadne to dobře. Podle toho, co popisuješ, tak to vypadá na přidřené lóžo na klice, nebo vadná vodní pumpa.
Ona ani ta ložiska věhlasných výrobců už dnes bohužel nevydrží to, co dříve... :roll:
Ex: Majesty 400; X-max 250 ; PCX 150v3; Sixteen 125; Katana 50/70; 2x Babetta 210

Profil motorkáři: http://www.motorkari.cz/profil/?uid=253 ... ky&scr=300

Všeliké kvaltování toliko pro hovada dobré jest!
Uživatelský avatar
crhy

2500+
 
Reputace: 463
Příspěvky: 3240
Registrován: 29 kvě 2009, 20:13
Bydliště: Roudnicko
Skútr / moto: Honda SW-T400; Manet S.Maxi (1998)

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod tyjo » 28 dub 2015, 13:56

Novější modely PC Xse vyrábí v Itálii ne ? Takže možná páteční kus :-( Každopádně pech a držím palce aby to dobře dopadlo.
KYMCO AGILITY CITY 125 - Diamantová bílá, r.v. 2011. Aktuální tuning Válec NARAKU 160 ccm, aktuálně krásný bílý kufřík :-)
Mobilní světla a zvuk http://www.mobishow.cz -Zajišťuji světelnou laser show a DJ pro svatby, party a věčírky.
Uživatelský avatar
tyjo

500+
 
Reputace: 18
Příspěvky: 547
Registrován: 10 čer 2011, 08:00
Bydliště: Rakovník
Skútr / moto: KYMCO CITY AGILITY 125 - bílá r.v. 2011
Tuning / úpravy: Válec NARAKU 160 ccm, reflexní proužky, kufr, reflexní vesta :-), Kamera MAGICAM SD21 už není v záběhu, ale spíš v záhubě.

Re: PCX 125 (2015) - divný zvuk od chladiče

Příspěvekod Mr.Voza » 28 dub 2015, 14:42

Max11 píše:...Mimochodom, dnes mi bolo povedané, že aj keby sa za jazdy motor zasekol (zadrel) tak variátor má bezpečnostný systém, ktorý hneď odpojí koleso od motora...

Ten jejich "unikátní bezpečnostní systém", který odpojí kolo při zakousnutí motoru se jmenuje odstředivá spojka a variátor :lol: Při kousnutí motoru ti s největší pravděpodobností proklouzne řemen na variátoru a skůtr normálně zastaví, jako by jsi mírně zabrzdil zadní brzdou (nic dramatickýho, zažil jsem to asi 3x), nebo řemen na variátoru neproklouzne, v tom případě se odstředivá spojka zastaví zároveň s motorem a hned rozepne a skůtr prostě přestane jet (jako by jsi zařadil neutrál).
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Další

Zpět na Technické problémy se skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Seznam.cz a 11 návštevníků