Skuter celorocne

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod duky5 » 17 úno 2021, 17:53

Laotie es10 je ešte celkom kompaktná kolobežka, skús si ju aspoň pozrieť aby si vedel o čom hovorím. Odporúčam pozrieť nejaké videá z jazdy po ceste, evidentne nemáš šajnu...

Laotie es18 je už o niečom inom, to už má 5600W aj väčšie rozmery.
Jazda do tých 50 je na týchto kolobežkách v pohode, vyššie rýchlosti už sú vhodnejšie s tlmičom riadenia, čo má model es19 a vyšší.
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod moto.joker » 17 úno 2021, 19:02

Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod Webka » 17 úno 2021, 20:09

Ahoj Nidecker93, mám chvilku času a pročítám si nové příspěvky. A dle tvého uvažování máš zdravý rozum a přemýslíš. Ale od elektrokoloběžky v zimním provozu bych Tě chtěl odradit. Kde na to seženeš zimní pneu a jak by ses chtěl na to obléknout? (jedině v plné polní jak na moto a to budeš na tom vypadat jak z jiné planety :D ). A taková elektrokoloběžka má vyndavací aku? Jak by si to nabíjel. To mi přijde daleko bezpečnější (co se týče jízdy jako takové) ten skútr. Skútr/moto, totiš by mě nutil nic nepodcenit ohledně zimní výbavy a oblečení. Jojo, řidič, ten tvrdý chleba má :D
Webka

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 16
Registrován: 17 říj 2011, 10:41
Bydliště: Praha - Uhříněves
Skútr / moto: SH 150/ Scarabeo 200 Light/ Beverly 300

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod NIDECKER93 » 18 úno 2021, 08:18

duky5: Laotie es10 som si nepozrel, ja som si otvoril link z prispevku nad tebou a pisal o tej, pardon
ale aj ta es10 ma 32kg co je dost na to aby som to vlacil hore dole do bytu, kancelarie, obchodu atd.

webka: oblecene na kolobezku by som vobec neriesil, 15 minutovu jazdu musim vydrzat aj v mraze v beznej bunde a ciapke. Zimne gumy nejake asi budu, ale zas po velkom snehu by som nechodil. Len cyklotrasy a kde sa neda tak po ceste kusok. Kolobezku nie je problem zobrat do bytu alebo do kancelarie a nabit ma 12kg a da sa zlozit.
NIDECKER93

5+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 9
Registrován: 16 úno 2021, 15:47

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod LadaM » 18 úno 2021, 09:45

Zimní gumy se (min. na skůtr do města) nepořizují kvůli jízdě ve sněhu (na to je enduro se špalky) pár dnů v roce, ale na jízdu při nižších teplotách, v mokru a oslizlu. Což je podstatná část roku. Z toho důvodu já už třeba jezdím na zimácích celoročně. Zase tolik toho nenajedu, aby mě to mrzelo na šmirglování v létě (navíc přezutí 2 x ročně taky něco stojí) a ten pocit jistoty v dešti, byť třeba letním, mi za to stojí.
K zimnímu ježdění obecně - deku jsem zavrhl při rozhodování deka nebo deflektory na šasi (které taky ocením celoročně, narozdíl od deky). Místo deky jsem pořídil striptérské kalhoty, model Jakub Krčín (Tucano Panta Fast). Kromě vzhledu prodejce kaprů získáš teplo, nepromokavost, volnost pohybu a v případě vložení chráničů i ochranu navíc. Musí se to, narozdíl od deky, oblíknout a mít to kam dát.
Dál mám od Puigu bástry / chrániče rukojetí a vyhřívané hefty. To je kombinace, která zase spolehlivně nahradí vyteplené sloní uši, které mi přijdou nepraktické. No a od pasu nahoru cestovní moto bunda PSI s membránou a integrálka s bradovým deflektorem (aby do ní netáhlo).
Ve výše uvedené kombinaci nejsou problém, když je sucho, ani teploty pod nulou. A to jezdím prakticky bez plexi.
Toť z pohledu zmrzlíka, :) protože s vyjádřením "15 minutovu jazdu musim vydrzat aj v mraze v beznej bunde a ciapke" nesouhlasím. Byť na koloběžce, když se na tom jenom stojí, člověk (já) podle mě promrzne. Je fakt, že občas potkám skůtristu, co to mastí ve 2 st. po obchvatu v džínách a mikině... Párkrát jsem jel v zimě na jednání nalehko, že to dám. Dal jsem to, ale potom jsem se ani ve vytopené místnosti nezahřál. Tak tomu radši tu minutu oblíkání dám. :)
Každopádně, ať tak, nebo tak, nebo na kolobrndě, hlavně opatrně!
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 49
Příspěvky: 268
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod NIDECKER93 » 18 úno 2021, 10:47

LadaM: Dakujem za rozsiahlu odpoved :) ja mam na motorke najazdene a nacestovane dost aj v dazdi aj v zime, takze skusenosti su aj so spravanim motorky aj oblecenia. Po snehu chodit urcite nebudem. Kolobezku nebudem klopit na stupacku :D takze nejakej trakcie sa neobavam. Skuter som uz zavrhol z dovodov ktore som spominal vyssie. Neviem ci moze ostat diskusia ked je toto skuter forum. :)
NIDECKER93

5+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 9
Registrován: 16 úno 2021, 15:47

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod moto.joker » 18 úno 2021, 10:58

Ty Tucano kalhoty mám taky a jsou naprosto super. Deku jsem taky nechtěl a ty kalhoty můžeš vzít i na motorku, když by bylo potřeba. Taky jejich oblékání a svlékání je velmi jednoduché a tak jsem je bral i do práce, když bylo ráno chladno. Na skútru helmu do kufru, kalhoty pod sedlo a bylo hotovo.

Pokud budeš na koloběžce jezdit po cyklostezce, tak asi není co řešit.
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod duky5 » 18 úno 2021, 12:19

NIDECKER93 píše:ale aj ta es10 ma 32kg co je dost na to aby som to vlacil hore dole do bytu, kancelarie, obchodu atd.

32 kg je dosť samozrejme ak to chceš nosiť v rukách. Od čias čo vymysleli fúrik, tak ľudia zvyčajne využívajú pomoc kolesa, takže v tomto prípade nie je problém kolobežku tlačiť, do paneláku na vyššie poschodia sa dá využiť výťah :). Ak máš do brány schody bez rampy pre detský vozík, tak to je samozrejme problém.
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod NIDECKER93 » 18 úno 2021, 13:15

duky5: nemam problem to odniest, nie je to zas taka hmotnost, ze treba zeriav, ale straca sa zmysel jednoduchosti a praktickosti. Hlavne spratnost v kancelarii, obchode atd. Parkovat vonku pri bicykloch by som to nechcel.
NIDECKER93

5+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 9
Registrován: 16 úno 2021, 15:47

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod LadaM » 18 úno 2021, 15:04

Názorů se tu pár sešlo, tak vlákno může být přínosné i pro další.
Pořád ještě dumám nad tou nevhodností skůtru (spalovacího) pro provoz na krátké trasy. Jasně, že čistě teoreticky to ideální není, ale prakticky - právě proto jsem si skůtr pořídil. Tzn. řešit, že městské přibližovadlo jakkoli trpí tím, že jezdí krátké trasy po městě, je podle mě zcestné. Proto bylo vynalezeno, vyrobeno a můžeme jen doufat, že k tomu konstruktéři přihlédli, takže to "trpění" při občasné péči vydrží co nejdéle. :)
Elektro samozřejmě většinu toho trpění řeší, jenom je zatím ve srovnatelné kategorii jako spalovák finančně mimo.
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 49
Příspěvky: 268
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod NIDECKER93 » 18 úno 2021, 15:22

kratkych vzdialenosti (3-4km) by som sa pri skutry nebal, presne preto som nad nim zacal uvazovat. Ale v zime ked je rano -10 a menej ako bolo teraz cca 10dni vkuse (-7 az -20) uz to nie je idealne, ale ci nastartujem auto, alebo skuter je jedno, nicia sa obe :) Problem ktory ma odhovoril od skutru je parkovanie v zime a hrzda podvozku a vyfuku. Motorku mam v garazi u rodicov, ale skuter by bol maximalne pod plachtou pred bytovkou. Noveho by mi bolo luto takto znicit a stary nechcem. Takze ostanem pri aute a spratnej kolobezke, ktora moze byt v byte kancelarii obchode stale pri mne.
NIDECKER93

5+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 9
Registrován: 16 úno 2021, 15:47

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod duky5 » 18 úno 2021, 16:28

Myslím že to budeš mať ideálne riešenie, na tých 10-15 minút jazdy ani nebude treba riešiť extra oblečenie kvôli zime.

LadaM píše:Pořád ještě dumám nad tou nevhodností skůtru (spalovacího) pro provoz na krátké trasy. Jasně, že čistě teoreticky to ideální není, ale prakticky - právě proto jsem si skůtr pořídil. Tzn. řešit, že městské přibližovadlo jakkoli trpí tím, že jezdí krátké trasy po městě, je podle mě zcestné.

Občasné jazdy do obchodu či niečo vybaviť naozaj nie sú problém.
Ale systematicky 5x do týždňa dve jazdy 4km už problém naozaj bude, samozrejme nie hneď, ale za rok dva bude ten motor vyhonený ako by mal nalietané 80 000 km....
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod keto » 18 úno 2021, 17:24

Jen k tomu oblečení, měl jsem čelní střet na motorce s osobním autem, přeletěl jsem přes auto a krom pohmožděného kolena a menší tržné ráně na noze jsem byl OK a z nemocnice jsem odešel po 5 dnech po svých, ale ležel tam semnou jeden co spadl na elektrokoloběžce, byl tam už týden přede mnou a kdoví jak dlouho ještě po mně a v noze měl spoustu šroubů. Takže bych to oblečení nepodceňoval.
Uživatelský avatar
keto

1000+
 
Reputace: 70
Příspěvky: 1136
Registrován: 24 zář 2010, 07:45
Bydliště: Ludgeřovice
Skútr / moto: Forza 350, NC 700X, SH 300i, Aprilia Scarabeo 200i

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod LadaM » 18 úno 2021, 17:31

Ale co to znamená? Že bude vylágrovaný a na odpis? Pokud dostane servis, olej, ventily, filtry atd... vždyť přesně na to by měl být konstruovaný, třeba i na úkor max výkonu. Nasednu, nakopnu, otočím heftem, dojedu, zaklapnu a jdu dál. 5 x týdně tam a zpátky. 4 nebo 8 km je fuk, protože ty první 4 to projede úplně stejně.


Sent from my iPhone using Tapatalk Pro
Uživatelský avatar
LadaM

250+
 
Reputace: 49
Příspěvky: 268
Registrován: 09 dub 2015, 23:07
Skútr / moto: Yamaha X-Max 250 2014 + Kawa Z650RS 2023

Re: Skuter celorocne

Příspěvekod duky5 » 18 úno 2021, 18:04

4km to pôjde rovnako, ale ďalšie 4km už je zohriaty motor. Keď dáš krátku jazdu 4 km, pri zhasnutí motora je polostudený, je tam nedostatočný olejový film... Pri autách to robí závadu že sa dostáva benzín do oleja. Zvyšuje to opotrebenie motora.
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

PředchozíDalší

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků