Koupě - je to ještě na skútr???

Rady a doporučení před nákupem nových i ojetých skútrů

Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod gus » 06 dub 2014, 16:04

Ahoj všem...

Přemýšlím o co nejlevnějším cestování... Už slyším ty komentáře: "a jeje, zas další, to už tu bylo tolikrát..." Projížděl jsem různá fóra a chtěl bych tak nějak obecně od těch, co maj podobnou zkušenost.

Řeším dopravu z domova do práce - jedna cesta cca 85km. Pracuju jako hasič, čili každý třetí den (všední den, víkend, svátky,...) musím být v práci před 7:00 nejlépe kolem půl 7. A jelikož bydlím na vesnici, je to problém. Výhodou je, že mám "u baráku" nájezd na Dálnici, ale autem mě stojí cesta do práce a zpět necelých 500,- Kč. Řeším to tak, že jezdím autem do města k vlaku a dojíždím vlakem - dostanu se na částku cca 240,- Kč. Což je fajn. Zabere mi to však min. 2 hodiny. Bohužel se budeme v práci stěhovat a já už pravděpodobně nebudu časově stíhat a náklady vzrostou na 320,- Kč (jízdné v Pze). Čas se prodlouží minimálně na 2 a půl hodiny.

Moje otázka zní, dá se najít skůtr, kde bych na tom byl s výslednou spotřebou podobně jako kombinace - auto + vlak - max 300,- Kč. A s dobou dopravy kolem hoďky a půl??? Abych to kvůli spotřebě nejel dvě a půl hodiny.

V diskuzi jsem si všiml, že "radkocernohous" jezdí do práce přes 100km a má Hondu SH 125, ale když jsem na ni kouknul, tak bych na ní měl asi strach vyjet na dálnici. Bohužel se dálnici asi nevyhnu - je to nejjednodušší varianta, ale jedu po ní 60km. Je "radkocernohous" bílou vránou, která jezdí takové štreky, nebo je to normální?? Nebylo by lepší jít do něčeho většího??? Nejsem limitován řidičákem - mám "A" bez omezení.... Tam ale asi zas poroste spotřeba. A samozřejmě je průs... průšvih doprava od podzimu do jara... V jistém smyslu by bylo řešením BMW C1, ale tam bude spotřeba asi někde úplně jinde...

Měl jsem Bandita 1250S, ale úplně jsem se na něm necítil, tak jsem ho prodal...

Tak přemýšlím, jestli jít do nějakého toho skůtra, jestli se mi to vyplatí i s tím, že to není celoroční ježdění, nebo jestli koupit nějakou malou mrchu auto a jít do plynu....

Předem díky za každou reakci...
gus

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2014, 15:07

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod Lubik » 06 dub 2014, 16:32

Mala mrcha a plyn je správná volba. 100km je dost....
Lubik
 

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod sinistre » 06 dub 2014, 16:48

Proč si nepředěláš nynější auto na plyn?
Uživatelský avatar
sinistre

250+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 409
Registrován: 08 zář 2012, 21:40
Skútr / moto: Cagiva City 50
Tuning / úpravy: multivar

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod gus » 06 dub 2014, 16:51

Nafta :-( 1,9 CDTi - A bohužel žadnej spořílek to není a to nejsem z těch, kteří šlapou autu na krk....

Necituj poslední příspěvek viz. pravidla o citaci. Díky Kyblos.
Naposledy upravil KYBLOS dne 06 dub 2014, 17:01, celkově upraveno 1
Důvod: Citace posledního příspěvku
gus

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2014, 15:07

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod sinistre » 06 dub 2014, 17:04

Ta spotřeba mě zmátla.

Mě to příjde všechno skoro nastejno:
- ropákem je to drahé
- ojetinou předělanou na plyn kromě ceny samotné dubluješ všechny platby a starosti o auto (oleje, gumy, povinné ručení, rezavé výfuky atd atd) - jedině snad prodat to, co máš doteď, což je riziko, že se zbavíš funkčního auta a koupíš nějakou potvoru.
- nový skůtr stejně nekoupíš 125ku (kvůli dálničnímu tempu) a větší kubatury zas nepřináší takovou úsporu na nákladech.
Uživatelský avatar
sinistre

250+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 409
Registrován: 08 zář 2012, 21:40
Skútr / moto: Cagiva City 50
Tuning / úpravy: multivar

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod Mr.Voza » 06 dub 2014, 17:08

100km je dost, na to se mě zdá 125ccm málo. Na to aspoň 250ccm, nějakej cestovní povahy s dobrou ochranou proti počasí - Yamaha Majesty, Suzuki Burgman apod. Nepíšeš jak hodně se budeš motat po Praze - v který části Prahy budeš pracovat a z kterýho směru do Prahy přijedeš. Auto je sice na celej rok, skůtr je jenom na sezónu od jara do podzima, ale skůtr má jednu ohromnou výhodu - a to, že pro něj zácpy narozdíl od auta prakticky neexistujou. Já ať přijedu do Prahy kdykoliv, tak se autem plahočím šnečím tempem. Taky nepíšeš, kolik to toho chceš investovat.

Co se týče ceny dopravy na skůtru, tak počítej že 250ccm bude brát 3-4l/100km (podle motoru - karbec/stříkačka), tzn. 1kč - 1,40kč /km. Když by ses rozhod pro něco silnějšího, tak třeba 400-500ccm počítej spotřebu 4-5l/100km tzn. 1,40kč - 1,80kč /km. Se 125ccm by ses asi kolem 3l/100km (1kč/km) vešel, ale na 100km cesty, kor po dálnici, je to podle mě málo.

Další věc, se kterou možná počítej, že se Ti můžou cesty z/do práce na skůtru prodražit, když Tě ježdění chytne. Já to mám třeba do práce cca 3km, ale když jedu z práce na skůtru, je hezký počasí a nespěchám domů, tak to vemu "zkratkou" a z 3km je třeba 50-100km :lol: :lol: :lol:
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod gus » 06 dub 2014, 17:14

sinistre píše:Ta spotřeba mě zmátla.

Mě to příjde všechno skoro nastejno:
- ropákem je to drahé
- ojetinou předělanou na plyn kromě ceny samotné dubluješ všechny platby a starosti o auto (oleje, gumy, povinné ručení, rezavé výfuky atd atd) - jedině snad prodat to, co máš doteď, což je riziko, že se zbavíš funkčního auta a koupíš nějakou potvoru.
- nový skůtr stejně nekoupíš 125ku (kvůli dálničnímu tempu) a větší kubatury zas nepřináší takovou úsporu na nákladech.

Tak to jsi mě tedy nepotešil... :o) A já se těšil, že budu jezdit za 3 na 100... ;-) prodat současný se mi teď nevyplatí - opel vectra z 2007, prodejní hodnota strašně nízko.... mít dost peněz, prodám a koupím funglovku hyundai i30 v combi a plynu, jenže tam jsem kolem 330-350t
gus

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2014, 15:07

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod Tomáš@125 » 06 dub 2014, 17:14

Kup si tohle viewtopic.php?f=14&t=10598 dálnice v poho 130 a obratnost po městě. Jedna cesta cca 120 Kč
Honda@125 prodáno po 11 letech :(, Honda SW-T 400 prodáno
Uživatelský avatar
Tomáš@125

750+
 
Reputace: 42
Příspěvky: 896
Registrován: 13 črc 2010, 23:57
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda SH 300 / Suzuki Bandit 1250S

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod gus » 06 dub 2014, 17:27

Ahoj Tome, díky za tip - prodáváš?? Já bych měl strach, že mě to na dálnici sfoukne - i když jsme koukal na stránky hondy a provozní hmotnost je 167kg... Ale představoval jsem si spíš něco robustnějšího, jako je třeba: PIAGGIO X10 125 IE nebo od Hondy NSS300 Forza... Ale tam už se s cenou dostávám někam, kde se bojím... :)

Necituj poslední příspěvek viz. pravidla o citaci. Kyblos.
Naposledy upravil KYBLOS dne 06 dub 2014, 17:35, celkově upraveno 2
Důvod: Citace posledního příspěvku
gus

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2014, 15:07

Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod BrAtKo » 06 dub 2014, 17:34

Nepodcenoval by som skvele SH300 ! Špičkový stroj so 100% spoľahlivosťou. Tu nemáš co pokaziť a bez váhania. Proste s obmedzeným rozpočtom si nemôžeš moc určovať co by si si ideálne želal. Vždy je to menej ako lacná Dacia s LPG.
Honda NC750S DCT - aktualna moto (forum nc700.sk) / rocny najazd 18000km
Historia: Honda PCX 150 / Honda Vision 110 / Piaggio ZIP 50
Obrázek BrAtKov FOTO ALBUM / BrAtKove vyjazdy a vypravy / Bratislava a okolie na poslednú chvíľu
Uživatelský avatar
BrAtKo

1500+
 
Reputace: 43
Příspěvky: 1572
Registrován: 12 dub 2013, 18:28
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda NC750S DCT

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod gus » 06 dub 2014, 17:37

Mr.Voza píše:100km je dost, na to se mě zdá 125ccm málo. Na to aspoň 250ccm, nějakej cestovní povahy s dobrou ochranou proti počasí - Yamaha Majesty, Suzuki Burgman apod. Nepíšeš jak hodně se budeš motat po Praze - v který části Prahy budeš pracovat a z kterýho směru do Prahy přijedeš. Auto je sice na celej rok, skůtr je jenom na sezónu od jara do podzima, ale skůtr má jednu ohromnou výhodu - a to, že pro něj zácpy narozdíl od auta prakticky neexistujou. Já ať přijedu do Prahy kdykoliv, tak se autem plahočím šnečím tempem. Taky nepíšeš, kolik to toho chceš investovat.

Co se týče ceny dopravy na skůtru, tak počítej že 250ccm bude brát 3-4l/100km (podle motoru - karbec/stříkačka), tzn. 1kč - 1,40kč /km. Když by ses rozhod pro něco silnějšího, tak třeba 400-500ccm počítej spotřebu 4-5l/100km tzn. 1,40kč - 1,80kč /km. Se 125ccm by ses asi kolem 3l/100km (1kč/km) vešel, ale na 100km cesty, kor po dálnici, je to podle mě málo.

Další věc, se kterou možná počítej, že se Ti můžou cesty z/do práce na skůtru prodražit, když Tě ježdění chytne. Já to mám třeba do práce cca 3km, ale když jedu z práce na skůtru, je hezký počasí a nespěchám domů, tak to vemu "zkratkou" a z 3km je třeba 50-100km :lol: :lol: :lol:

Díky za odpověď.... Hlavně co se týče tý ceny / km u jednotlivých kubatur... Já přijíždím do Phy po D11 a v budoucnu se budu směřovat do Modřan - generála šišky.... Jinak motání se v koleně - jasná výhoda moto.... Jezdil jsem na již zmiňovaném Banditu, to nebyla manévrovatelnost nic moc - těžká kráva.... Yamaha Virago - dobrá manévrovatelnost (nízko těžiště), ale zas dost široká díky řídítkům... A o tom, že bych z práce jezdil "zkratkou" mi nemusíš nic psát :o))) viz zejména kochačka na zmíněném chopperu....

BrAtKo:
Nepodceňuji - jen reaguji na první dojem.... Ale děkuji za tvou reakci.... pomůže to při následném rozhodnutí....

Prosím nezakládej dva příspěvky pod sebe. Pokud chceš něco dodat, použij editaci již vytvořeného příspěvku. Díky Kyblos
Naposledy upravil KYBLOS dne 06 dub 2014, 20:18, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeny dva příspěvky pod sebou
gus

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2014, 15:07

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod Tomáš@125 » 06 dub 2014, 17:42

Nic tě neodfoukne :mrgreen: :mrgreen: nic italského nekupovat, jsou to s....če, je to na tobě. :mrgreen:
Honda@125 prodáno po 11 letech :(, Honda SW-T 400 prodáno
Uživatelský avatar
Tomáš@125

750+
 
Reputace: 42
Příspěvky: 896
Registrován: 13 črc 2010, 23:57
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda SH 300 / Suzuki Bandit 1250S

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod satanachist » 06 dub 2014, 19:33

Ta Honda je držák - jistota. Bez debaty. Ale já bych to asi řešil ubytovnou.... :wink:
Mohu vozit 80 lidí za zády, ale na velkou motorku si mohu maximálně tak sednout.....
Uživatelský avatar
satanachist

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1057
Registrován: 21 dub 2010, 03:15
Bydliště: Bojkovice
Skútr / moto: Honda PCX 125
Tuning / úpravy: plexi Givi, brašny, zásuvka, teploměr, hodinky

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod gus » 06 dub 2014, 19:40

:-) mám rodinu, práci na baráku... takže doma mám dost co dělat... navíc ubytovna nic neřeší, tak jako tak bych se do Phy musel dostat... A pokud jsi myslel jet do práce o den dřív, abych nemusel řešit ranní vstávání, tak je to sice řešení, ale co ušetřím někde za dopravu, tak zaplatím za ubytovnu... to radši budu jezdit brzo autem, než o den dřív vlakem a pak na ubytovnu...
gus

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 14
Registrován: 06 dub 2014, 15:07

Re: Koupě - je to ještě na skútr???

Příspěvekod HonzaR » 06 dub 2014, 19:41

SH300 mám otestované po Praze (podle mně není do města lepšího skútru) a loni v létě jsem na něm dojížděl z Jizerek po R10 - dalo se to docela. Vzhledem k spolehlivosti, slušnému výkonu i spotřebě si myslím, že je to dobrá volba, zejména stroj _Toma_ s jasným původem.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1859
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Další

Zpět na Rady před nákupem skútru

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron