Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Diskuze o pneumatikách. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 06 črc 2014, 16:13

Ahoj všem,

zjistil jsem, že mám na Leošu sjetou zadní gumu. Poohlížím se teda po nový a mám v tom teď trochu zmatek. Když koukám po e-shopech, tak u některejch pneu maj fotku jedný gumy a u některejch maj fotku s dvouma gumama - přední/zadní. Některý maj oproti sobě jenom třeba trochu pozměněnej vzorek a některý maj dokonce ten vzorek u přední gumy jakoby do protisměru - skoro to vypadá, jakoby ta guma měla hnát za jízdy vodu pod sebe (ta "šipka" vrozku jede jakoby v protisměru otáčení gumy, ne po směru, jak je to obvyklý). Na pár motorkách už jsem to viděl, že se na přední pneu ten vzorek otáčel jekoby do protisměru, že to vypadalo, jako když ta guma musí hrnout vodu pod sebe, jak postupně dosedá na asfalt... ale víc jsem se o to nězajímal... to je OK tohleto?

Chápu to správně, že některý pneu jsou dělaný jenom v jedný verzi a jsou pro předek i pro zadek stejný a některý jsou dělaný pro předek a pro zadek zvlášť a u těch se pak musí dodržet to, kam patřej? A taky jak na e-shopu vyberu, jestli mě maj poslat přední, nebo zadní, když tam maj u jednoho typu gumy fotky obou dvou gum, ale nemaj nijak rozlišený, jestli kupuju tu, nebo tu. A co ten otočenej vzorek na přední pneumatice - fakt mě to připadá divný?

Snažil jsem se o tom vygooglit nějaký informace - články typu "pak vybrat moto pneu", ale všechno jsou to vesměs masáže od prodejců pneu, jakože se při výběru pneu nemá šetrit a že čím dražší, tím lepší, že se maj měnit obě najednou i když ta jedna ještě není uplně sjetá... a podobný sra*ky, aby prodejci co nejvíc vydělali... ale žádný kloudný rady, kde by se člověk dočet něco učitečnýho jsem prostě nenašel.

Může mě někdo znalejší danou problematinu objasnit? Stačí odkaz na nějakej chytrej článek, jestli o nějakým víte. Já jsem fakt nic pořádnýho nenašel.

Sorry za lamerský dotazy, ale poslední motogumu jsem kupoval na "kejvačku" někdy koncem minulýho století.
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod krizik1 » 06 črc 2014, 17:46

Jo u většiny motogum je vzorek na předku a na zadku "obráceně". Je to tak správně. Víc není třeba pátrat.
http://krizik1.rajce.idnes.cz/ http://www.parabellum.cz/ Aprilia Atlantic 500,PGO Comet 50 2T,Kingway Varadero 79 4T
Uživatelský avatar
krizik1

Moderátor
 
Reputace: 825
Příspěvky: 2300
Registrován: 22 srp 2010, 08:22
Bydliště: Květnice tel.:732402041
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo 200

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 06 črc 2014, 18:48

A ty gumy, který nejsou určený konkrétně na předek nebo na zadek ty se doufám teda dávaj na obě kola stejným směrem, jo? Mám teď totiž na Leošu obě Michelin Pilot Sport SC, obě stejný, je na nich jedna šipečka pro směr otáčení a obě se točej stejným směrem - po směru otáčení vzorku. Je to OK, nebo mám něco špatně?

Zadní je sjetá, takže musím koupit novou. Ale ta přední už je staršího data výroby (spuchřelá ani zvrdlá není, normálně funguje), tak jsem zvažoval, jestli jí z předku nedat na zadek, aby se rychlejc spotřebovala a koupit novou dopředu. A až bych tu starší ohobloval vzadu, tak bych koupil novou i na zadek.
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod krizik1 » 06 črc 2014, 19:05

Pokud jsou na pneu šipky a označení přední a zadní, tak nezaměňovat. Bylo mi to vysvětleno v pneuservisu od mého dvorního mechanika a všechny argumenty zněly logicky. Vypustil jsem jeho technickou přednášku z hlavy a nechal si tam pouze pravidlo o nezaměňování :wink:
http://krizik1.rajce.idnes.cz/ http://www.parabellum.cz/ Aprilia Atlantic 500,PGO Comet 50 2T,Kingway Varadero 79 4T
Uživatelský avatar
krizik1

Moderátor
 
Reputace: 825
Příspěvky: 2300
Registrován: 22 srp 2010, 08:22
Bydliště: Květnice tel.:732402041
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo 200

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod moto.joker » 06 črc 2014, 19:35

Tak to je celkem běžné, že přední má jiný vzorek než zadní, ale většinou jsem to viděl u větších rozměrů (myslím do 14" nahoru, ale nevím přesně).
Katka to má své Gilera DNA. Má tam Pirelli a jsou to 14"

Na svým Leadovi mám vzadu Continental ContiTwist 90/100-R10 a na ní jsou dvě šipky (<- REAR) a (Front->). To je co psal Křižík. Podle toho kam ji dáváš, tam ji otočíš.
Jinak mám tuhle gumu i na Burgmanovi na obou kolech a v tomto potřebném rozměru jsem si nevšiml, že by byly dvě šipky, vždy jen jedna a točí se tedy obě jedním směrem. Teda alespoň si to myslím. Až půjdu kolem garáže, tak na to kouknu, začíná mě to zajímat.
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 07 črc 2014, 08:57

Tady jsem našel něco málo na Motorkářích, proč jsou vrozky na předních pneu obráceně, než na zadních:
http://www.motorkari.cz/forum-detail/?ft=114063&fid=67
Ve zkratce - Když jsem v náklonu, tak prostředek pneu už není v kontaktu s asfaltem a jak vzorek pneumatiky hrne vodu do prostředku pneu, tak jí vlastně vyhazuje pryč. Zní to ligicky, tak to možná i bude pravda.
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 12 črc 2014, 14:20

Možná pro někoho blbej dotaz, ale jak koupit na e-shopu správnou pneu? Jde mě o to, že když si vyhledám požadovanýho výrobce a typ pneumatiky v požadovaným rozměru, je vždycky na e shoupu u toho jednoho zboží fotka s dvouma pneumatikama - přední/zadní, ale není tam nijak rozlišený, kterou pneu kupuju. Když si teda dám do košíku např 2 ks pneu Pirelli Diablo v rozměru 130/70 R12 na Leoše a k tomu 1 ks tý samý v rozměru 130/60 R13 na SRko, jak prodejce pozná, od který chci kterej kus (přední/zadní), když to nikde není rozlišený? Co jsem koukal, tak to není rozlišený na žáným e-shopu - všechny jsou přizpůsobený tak nějak na auto pneu, kde se předek/zadek nerozlišuje.
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod CKY_DC » 12 črc 2014, 17:54

Řekl bych že záleží na shopu, kde to kupuješ. Pokud je možnost, napsal bych to do políčka "Doplňující info" nebo jeho obdoby která často bývá k dispozici při potvrzování objednávky, případně rovnou napsat/zavolat na shop a domluvit se přímo s nima, jak to chtějí zadat.
CKY_DC

10+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 12
Registrován: 29 říj 2012, 16:33
Skútr / moto: X EVO 400

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod mucow1974 » 13 črc 2014, 17:55

Ja som objednaval pneu na Leo z CZ shopu cez mail s presným upresnením na prednú a zadnú pneu. Prišli mi obe pneu určené ako zadné ( obul som ich podľa šípiek "rear" na boku pneu) a tým pádom bol vzor dezénu na oboch pneu rovnakým smerom. Písal som na e shop ako ich odporúčajú obuť, no ich záujem o zákazníka skončil predajom. Odpoveď mi neprišla, tak som prednú pneu otočil naopak (šípka na boku pneu ide proti smeru) vzory dezénu prednej a zadnej pneu idú teraz proti sebe. Jazdí sa mi O.K. Skúter "sedí" aj na vode v pohode.

Odoslané z GT-I9100 pomocou Tapatalku
mucow1974

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 15 kvě 2011, 10:54
Skútr / moto: Aprilia Leonardo 150 r.v.2000

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod mucow1974 » 13 črc 2014, 17:58

Ešte dodám že som obúval pneu Michelin Power Pure

Odoslané z GT-I9100 pomocou Tapatalku
mucow1974

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 15 kvě 2011, 10:54
Skútr / moto: Aprilia Leonardo 150 r.v.2000

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Pavel M » 21 črc 2014, 15:55

Problém možná bude v tom, že Diablo se v 130/70 R12 přední vůbec nedělá, v tomhle rozměru je akorát zadní... Viz. strámky Pirelli: http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motor ... ooter.html
Uživatelský avatar
Pavel M

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 36
Registrován: 06 led 2014, 20:22
Bydliště: Pelhřimov
Skútr / moto: Piaggio X-Evo 125 2009
Tuning / úpravy: variátor Polini Maxi Speed Control (6x Dr.Pulley 4g + 3x váleček 5g), kontrastka Polini +20% , řemen Malossi kevlar, filtr Malossi Double Red Sponge

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 21 črc 2014, 18:35

Aha, tak to jsem nevěděl. Zrovna jsem je chtěl dneska nebo zejtra objednat :? Tak to ještě přehodnotím, no. Rozměr chci určitě ten co tam patří a ideálně chci předek i zadek stejnej typ. Tak možná Pirelli GTS23 poředek a GTS24 zadek, na ty jsem tady viděl dobrý reference... nebo ten Metzeler FeelFree, na ty jsem tady taky našel jenom samou chválu... nebo ten dvousměsovej Michellin Power Pure, ty by mohli vydržet dýl a mohli by i dobře sedět, když jdou dvousměs... a jsem zase na začátku :evil:
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod tomikm » 21 črc 2014, 18:46

Pavel M píše:Problém možná bude v tom, že Diablo se v 130/70 R12 přední vůbec nedělá, v tomhle rozměru je akorát zadní... Viz. strámky Pirelli: http://www.pirelli.com/tyre/ww/en/motor ... ooter.html


naopak, máš v odkazu přední i zadní gumu. klikni na "front only" a máš zobrazenej předek :wink:
a když kilkneš na "size range", vyskočí ti, v jakých rozměrech ji dělají na předek a v jakých na zadek
tomikm

250+
 
Reputace: 5
Příspěvky: 278
Registrován: 07 črc 2012, 16:14
Bydliště: Tábor

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Pavel M » 21 črc 2014, 19:48

Jo já vím, jen nešel dát přímej odkaz na kartu size range... Nicméně v rozměru 130/70 R12 je jen zadní, přední nikoliv.

Metzeler FeelFree jsem chtěl nazouvat taky, recenze jsou na ně dobrý, jen se zase nedělaj v rozměru pro moje zadní kolo :?
Uživatelský avatar
Pavel M

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 36
Registrován: 06 led 2014, 20:22
Bydliště: Pelhřimov
Skútr / moto: Piaggio X-Evo 125 2009
Tuning / úpravy: variátor Polini Maxi Speed Control (6x Dr.Pulley 4g + 3x váleček 5g), kontrastka Polini +20% , řemen Malossi kevlar, filtr Malossi Double Red Sponge

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 09 srp 2014, 11:56

Tak nakonec po prozkoumání, co všechno se dělá nebo nedělá v mým rozměru a po přečtění recenzí na těch pár málo pneu, který se v tomhle rozměru dělaj, jsem objednal na levnepneu.com na přední kolo Dunlop Scootsmart 130/70 R12 56P - http://www.levnepneu.com/katalog/1/pneu ... tsmart-tl/ Sjetou mám sice zadní, ale je to uplně ta samá, co mám teď na předku, ale ta přední je z roku 2005 a má ještě hodně vzorku. Tak jsem měl v plánu dát novou na předek a tuhle starou ze předu dát dozadu, kde bych jí rychlejc sežral. Pak bych k tý nový Dunlopce vepředu objednal ještě tu samou dozadu a měl bych tak obě pneu do páru, jak se všude píše, že je to ideální. Do poznámky k objednávce jsem napsal, že chci verzi pro přední kolo. Druhej den mě prodejce volal, že už nejsou skladem a že budou do dvou tejdnů, jestli chci počkat, nebo jestli chci něco jinýho, nebo objednávku zrušit. Nijak extrémě to nespěchalo, tak jsem počkal. Ještě jsem se ho do telefonu ptal, jestli to bude 100% ta pro předek. Říkal že jo. A včerá mě samozřejmě přišla pneu na zadek - šipka je po směru vzorku a vzorek odpovídá tomu, co je všude na obrázcích na zadní pneu :x

Takže co radíte?
1. Dát jí na předek po směru šipky, tím pádem mít na předku vzorek obráceně,
2. Dát jí na předek proti směru šipky, tím pádem by byl vrozek správně, ale guma by se točila pozpátku,
3. Vátit jí ve 14-ti denní lhůtě prodejci a poohlídnout se jinde, kde bude třeba dražší, ale možná mě prodaj tu správnou,
4. Dát jí na zadek místo tý sjetý a na předku zatím nechat tu z roku 2005 (nevím jak velkej problém je 9 let stará guma - byl jsem s tím 2x na okruhu, kde jsem jezdil na hraně svejch mozností a problémy nedělala - neklouzala a když jsem na ní po 15ti minutový ostrý jízdě chmátnul, tak byla ohřátá a pěkně lepila, stejně jako ta zadní)
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Další

Zpět na Pneumatiky

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků