Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Diskuze o pneumatikách. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod duky5 » 09 srp 2014, 12:14

3 - ostatné možnosti by som nebral už len kvôli možným problémom s poisťovňou v prípade nehody

z mobilu...
Honda ADV350 Obrázek

Gilera Nexus 500 Obrázek, dlhodoby priemer za cca 77 000 km
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 107
Příspěvky: 1198
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda adv350

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Kuře » 09 srp 2014, 13:03

Zadní pneu , označení rotace, front wheel-přední kolo... rear wheel-zadní kolo.
pu6uta4e.jpg
e9a3atas.jpg
myhe2ysa.jpg
evupanub.jpg
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
....http://houbyzle.rajce.idnes.cz/2012-07- ... kner_2012/ http://houbyzle.rajce.idnes.cz/Slovinsko_Julky_2014/ Před lety...Jawa 555,Simson SR50,Jawa 350,Honda XL600R,Suzuki DR 750 Big
Uživatelský avatar
Kuře

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 423
Registrován: 22 čer 2012, 20:19
Bydliště: ...někde mezi Úpou a Metují...
Skútr / moto: Honda PCX 125 v2

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Pavel M » 09 srp 2014, 16:56

Pokud je to opravdu Dunlop Scootsmart 130/70 R12 56P s kódem 630969, tak ta je na přední i zadní (univerzál), měla by mít dvě šipky proti sobě pro přední a zadní, pokud nemá, tak bych ji dal proti šipce pro zadní kolo. Pak je ještě Scootsmart v tom samém rozměru, ale s indexem 62S (kód 630970) a ta je jen na zadní. Čistě přední Scootsmart se v tomhle rozměru nevyrábí a abych se přiznal, tak jsem 130 mm širokou pneumatiku na skůtra specifikovanou výhradně jako přední nikdy neviděl (ty jsou jen do 120 mm), ve 130 mm jsou jen předozadní univerzály....
Uživatelský avatar
Pavel M

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 36
Registrován: 06 led 2014, 20:22
Bydliště: Pelhřimov
Skútr / moto: Piaggio X-Evo 125 2009
Tuning / úpravy: variátor Polini Maxi Speed Control (6x Dr.Pulley 4g + 3x váleček 5g), kontrastka Polini +20% , řemen Malossi kevlar, filtr Malossi Double Red Sponge

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 09 srp 2014, 20:08

Duky5: Proč bych měl mít problémy s pojišťovnou v případě možnosti č.4 - kdybych nechal na předku tu gumu, která má ještě vzorku dost, ale je 9 let stará a tuhle novou dal na zadek, kam patří? Stáří gumy přece v zákoně není nijak omezený, je tam jenom hloubka vzorku. Nebo se pletu?

Pavel M: Je to přesně jak píšeš. Před objednávkou jsem si to dohledal na stránkách výrobce http://www.dunlop.eu/dunlop_euen/mc/tyr ... tsmart.jsp Proto jsem objednával přímo 56P a ještě jsem jim pro jistotu do poznámky napsal, že to chci na přední kolo, aby to nepopletli. A stejně mě poslali tu zadní - má na boku jenom jednu šipku - není obousměrná.

Chtěl jsem tu co je na obrázku vpravo - to je ta přední/zadní 56P. A dostal jsem tu vlevo - to je ta jenom zadní. Odpovídá to i podle fotek, co poslal Kuře.

Obrázek
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod duky5 » 09 srp 2014, 20:12

Jj sry, 4 je v pohode pokiaľ ti nevadí vek gumy, mne by vadil :)

z mobilu...
Honda ADV350 Obrázek

Gilera Nexus 500 Obrázek, dlhodoby priemer za cca 77 000 km
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 107
Příspěvky: 1198
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda adv350

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Pavel M » 10 srp 2014, 08:42

Jestli si objednal 56P a přišla ti 62S, tak bych to reklamoval. Na rozdíl od vrácení ve 14ti denní lhůtě by ti měli vrátit i náklady na dopravu.
Uživatelský avatar
Pavel M

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 36
Registrován: 06 led 2014, 20:22
Bydliště: Pelhřimov
Skútr / moto: Piaggio X-Evo 125 2009
Tuning / úpravy: variátor Polini Maxi Speed Control (6x Dr.Pulley 4g + 3x váleček 5g), kontrastka Polini +20% , řemen Malossi kevlar, filtr Malossi Double Red Sponge

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 10 srp 2014, 13:03

Ale zase, když se teď koukám na ceny, tak já jsem tu přední objednával, když stála ještě 821Kč - za tu cenu jsem doatal tuhle zadní, která teď stojí 1044Kč, takže jsem na tom jejich omylu vlastně ještě přes 2 kila vydělal, když vlastně tu zadní potřebuju :lol: A ještě si ušetřím práci a další peníze za sundávání a přezouvání toho předního kola, kdybych tuhle prostě nechal šoupnout na zadek a předek ještě třeba rok nechal... a další práci a nervy si ušetřím s reklamací... když už tu zadní doma mám a za tyhle peníze... vážně přemejšlim, že prostě přezuju zadek a na tu starou přední se ještě vyprdnu... Ono se sice všude píše, že po 4-5 rokách používání pneu by se měla vyměnit, ale zase se počítá s tím, že ta guma jezdí furt... tahle jezdí jenom pár měsíců v roce a přes zimu stojí v garáži... Taky mě napadá, jestli to nebude z půlky jenom mediální masáž, aby lidi měnili gumy dřív, než jsou skutečně odjetý a pneuservisy měli víc kšeftů :?

edit: http://www.mpneu.cz/staripneumatik/
Takže jí nejspíš šoupnu na zadek a někdy třeba během přístího roku vyměním tu přední starou... nejjednodušší řešení...
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 11 srp 2014, 15:30

Tak jsem byl v garáži, že sundám zadní kolo a nechám tu gumu obout na zadek. Jenže ještě koukám pořádně na tu gumu a ono je na ní index 56P, jinak šipka je jednosměrná a vzorek je zadní. Normálně mě ty trotlové poslali něco, co podle ofiko stránek Dunlopu vůbec neexistuje :lol: Na předek to dát nemůžu, protože to je podle dulnopu zadní a na zadek to dát taky nemůžu, protože tam potřebuju index minimálně 62L. Tak jí vrátím, takovejdle bastl ať si strčej za klobouk.

Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek Obrázek

edit: Takže všechno je jinak. Psal jse prodejci co mám za problém a ten mě obratem volal a ujistil mě, že je to v pořádku. Tahle pneu se prý v rozměru 130/70 R12 dělá ve dvou verzích - a to s indexem 56P, tu mám já a má stejnej vzorek jako zadní (na obrázku vlevo), má jednu šipečku, je určená na předek i na zadek a dává se na předek i na zadek stejným směrem otáčení. Pak se dělá s indexem 62S se stejným vzorkem a ta je zesílená a je jenom pro zadek. Nic jinýho Dunlop v tomhle rozměru nevyrábí. Ono to i smysl dává - v tý tabulce na Dunlopu je uvedený, že ta s indexem 56P je front/rear, ale nikde není psaný, že musí mít dvě šipečky a dávat se pro předek a pro zadek obráceně. Ten typ, co má dvě šipečky a dává se na zadek po směru a na zadek proti směru vzorku (na obrázku vpravo), ten Dunlop vyrábí pro užší rozměry 100mm, 110mm apod.

Takže jí mám prý dát na předek po směru otáčení šipky, aby se otáčela stejně, jako kdybych jí dával na zadek a bude to tak správně. Tak snad výrobce věděl co dělal, no...
Obrázek
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Strmal » 12 srp 2014, 07:50

Nějak mi uniká co pořád řešíte 56P je rychlostní a hmotnostní index, mrkni do velkého techničáku co tam máš mít a to tam dej nebo vyšší, pokud dáš nižší rychlostní nebo hmotnostní index tak tě vylejou z technické, vyšší nevadí...
Směr otáčení dle šipek a není co řešit...
Malaguti Madison 200 Blak Rider

Dříve bylo - Malaguti F15 Firefox
___________________________________
http://skutrkyjov.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Strmal

250+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 319
Registrován: 12 kvě 2008, 13:07
Bydliště: Kyjov / Brno
Skútr / moto: Malaguti Madison S200 Black Rider
Tuning / úpravy: Multivárek, LeoVince GranTurismo

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod josuk » 12 srp 2014, 09:02

pozn. vyšší rychlostní asi poznat není a nevadí, ale vyšší hmotnostní znamená klidně tužší konstrukci i směs a při předepsaném tlaku se jízdní vlastnosti zhorší – je moc „tvrdá“
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Strmal » 12 srp 2014, 09:38

je vcelku logické že pokud mám hmotnostní index 56 (226kg), tak asi nebude problem tam dát index 60 (250kg), dávat tam pneu s indexem 70 (335kg) bude asi blbost...
Malaguti Madison 200 Blak Rider

Dříve bylo - Malaguti F15 Firefox
___________________________________
http://skutrkyjov.webnode.cz/
Uživatelský avatar
Strmal

250+
 
Reputace: 10
Příspěvky: 319
Registrován: 12 kvě 2008, 13:07
Bydliště: Kyjov / Brno
Skútr / moto: Malaguti Madison S200 Black Rider
Tuning / úpravy: Multivárek, LeoVince GranTurismo

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod medved.m » 12 srp 2014, 09:51

vyšší hmotnostní znamená klidně tužší konstrukci i směs a při předepsaném tlaku se jízdní vlastnosti zhorší
To může být pravda, ale nebral bych to zas tak vážně.
LI 56 = 224 kg, LI 62 = 265 kg. Kolik vážíš před a po obědě?
Že bych, když povezu batůžka nebo se ráno víc nasnídám, pro jistotu přezul? :mrgreen:
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod josuk » 12 srp 2014, 10:15

pozn. 2.: před a po obědě? ;-) no 20% navíc to teda není :-D (ale vážně, 20% je docela dost, netvrdím, že je to fatální rozdíl, někdo ho možná nezaregistruje, ale dobré s tím aspoň počítat – s batůžkem je přece taky nutný počítat ;-))
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Pneu - rozdíl mezi přední a zadní?

Příspěvekod Mr.Voza » 12 srp 2014, 12:51

Chlapi, nehádejte se, tady vůbec nešlo o rychlostní nebo hmotnostní index. Šlo o to, že vzorek na přední pneu bejvá obráceně, než na zadní - na přední pneu se ten vzorek točí jakoby pozpátku - viz. začátek tohohle tématu. Proto jsem počítal s tím, že když objednám pneu pro předek, tak na ní bude vzorek, jako je na tý fotce v mým posledním příspěvku vpravo a budou na ní 2 směrový šipečky - jedna pro předek a druhá pro zadek. Ale jak mě bylo vysvětleno, u Dunlop Scootsmart to platí jenom pro užší rozměry pneu. U širších, jako je ta moje 130mm se přední i zadní otáčí stejným směrem - tzn., že se vzorek otáčí na obou kolech "po směru". Jak je to možný, to nevím. Snad výrobce ví, co dělá.
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Předchozí

Zpět na Pneumatiky

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků