Nasadit širší pneu než původní?

Diskuze o pneumatikách. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 12 zář 2013, 19:54

Zdravím, mám dotaz ohledně šířky pneu. Na skůtříku Maxonu mám teď pneu vepředu i v zadu 100/80 14 ale chtěl bych hlavně dozadu pneu aspoň 120 až 130. Vlezou se tam ty pneu nebo máte někdo širší pneu na svém skůtru oproti originálu? Jde mi o to že ty pneu jsou strašně úzké a ta zadní zvlášť vypadá dost blbě když je tak uzoučká. Chtěl bych dát do zadu aspoň Dunlop: 120/70-14 55S TL ScootSmart ale na předek se tato guma nedělá ani ve 100/80 14 a ani ve 110/70 14 takže jsem asi v pasti a nebo dát obě 120 70 14? Bude ta výška pneu v pořádku a nebude kecat tacho ještě víc?
Za každou radu budu moc vděčný :D
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Rorejda » 12 zář 2013, 20:06

Asi by bylo vhodné dát pneu, které máš uvedené v TP. Pokud dáš jiné, vystavuješ se bohužel nebezpečí, že při dopravní nehodě, kdy Ti např. podjede zadní kolo a Ty to lehce otřeš o nejnovější mercedes, pojišťovna zkrátí nebo odmítne plnit pojistné plnění. O co horší, stejný postup může být ze strany pojišťovny, pokud půjde o nezaviněnou nehodu. O STK ani nemluvě.
To, že mi né vždy všechno dojde, není chyba České pošty...
Uživatelský avatar
Rorejda

100+
 
Reputace: 6
Příspěvky: 160
Registrován: 29 pro 2012, 11:49
Bydliště: Bohumín
Skútr / moto: Piaggio mp3 400 lt, Yamaha TDM 900a; BMW R1200RT

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod michal73 » 12 zář 2013, 20:07

U skůtru nevím, ale když jsem měl kdysi CBR, tak tam předchozí majitel dal místo 120ky 160tku a skoro se na tom nedalo jezdit, v zatáčkách to "padalo" na stranu, protože pneu neměla správný tvar. Takže asi záleží na tom, jestli je ráfek určený i pro 120 130. Další věcí je údaj v TP, v případě problému to budeš mít na triku.
Uživatelský avatar
michal73

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 309
Registrován: 21 srp 2013, 06:30
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Piaggio X9 500 `02
Tuning / úpravy: Ne / ano

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 12 zář 2013, 20:18

Technická je v pohodě a to s tou pojišťovnou je taky jen strašák. U žádné nehody co jsem kdy měl (já zavinil jen jednu lehkou před 12lety) se pojišťovna a ani cajti na pneu nikdy nedívali ale i kdyby tak naštěstí by museli prokázat že ona širší pneu měla podstatný vliv na způsobení nehody. V případě že jedeš na jiné pneu než máš a někdo tě smete tak je jen mýtus to že pojišťovna by neplnila protože jsi měl širší pneu.....nehodu jsi nezpůsobil ty s pneu která se chová normálně ale někdo kdo tě třeba přehlédl a tam nemá pneu na nehodu vliv.
Ta 100ka je celkem nestabilní a naklápění do zatáček se jí moc nechce. Třeba na motorce mám vzadu Michelin Anakee 3 150/70/17 a předek 110/90/19 a klopit jde až na stupačku, drží i na vodě jak přibité ale bohužel pro skůtry tato guma není :(
Jinak, tam co jsem kupoval skůtr tak majitel dnes obouval taky širší pneu než má v TP a celkem si to chválil ale on neměl 14 kola. Tu přední bych klidně nechal 100 ale tu zadní bych chtěl aspoň tu 120ku. Jen jsem tajně doufal že už to tak někdo taky řešil a poradí s výškou profilu na šířku gumy.
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Vratas » 12 zář 2013, 20:19

Zeptej se takového toho papírku se státním znakem, co se mu říká Technický průkaz, co tam má napsáno za rozměry pneu a pokud jsou povolené alternativy. Jestli ne, tak nekoumej hovadiny, zvláště na Maxona.
Motocykl je pro dvě osoby pouze schválen, ale nikoliv určen...

Nadává-li Moravák na Pražáka, nadává v podstatě sám na sebe...
Uživatelský avatar
Vratas

Moderátor
 
Reputace: 283
Příspěvky: 1525
Registrován: 10 srp 2011, 10:48
Bydliště: Praha - jinde to nejde
Skútr / moto: Honda CB900F Hornet

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod dukon » 12 zář 2013, 20:25

LukyGS
Jezdím k nehodám dost často a focení pneu je u každé nehody ,která se vyšetřuje.Pochybuji, že pořizují foto do alba.Jinak řekni na technické ,že tam máš jiné pneu než je předepsané výrobcem -určitě budeš za borce!!!!
Yamaha XP 500 ABS T-max 09
Minulost : Yamaha YP 125 ABS X-max 11
Minulost : Kymco Agility125 City 09
Uživatelský avatar
dukon

250+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 401
Registrován: 09 črc 2012, 14:05
Bydliště: Valašsko
Skútr / moto: Yamaha T-max 09

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Tomulátor » 12 zář 2013, 20:49

LukyGS píše:Technická je v pohodě a to s tou pojišťovnou je taky jen strašák. U žádné nehody co jsem kdy měl (já zavinil jen jednu lehkou před 12lety) se pojišťovna a ani cajti na pneu nikdy nedívali ale i kdyby tak naštěstí by museli prokázat že ona širší pneu měla podstatný vliv na způsobení nehody. V případě že jedeš na jiné pneu než máš a někdo tě smete tak je jen mýtus to že pojišťovna by neplnila protože jsi měl širší pneu.....nehodu jsi nezpůsobil ty s pneu která se chová normálně ale někdo kdo tě třeba přehlédl a tam nemá pneu na nehodu vliv.
Ta 100ka je celkem nestabilní a naklápění do zatáček se jí moc nechce. Třeba na motorce mám vzadu Michelin Anakee 3 150/70/17 a předek 110/90/19 a klopit jde až na stupačku, drží i na vodě jak přibité ale bohužel pro skůtry tato guma není :(
Jinak, tam co jsem kupoval skůtr tak majitel dnes obouval taky širší pneu než má v TP a celkem si to chválil ale on neměl 14 kola. Tu přední bych klidně nechal 100 ale tu zadní bych chtěl aspoň tu 120ku. Jen jsem tajně doufal že už to tak někdo taky řešil a poradí s výškou profilu na šířku gumy.

Je to tak 3 měsíce co jsem měl nehodu s autem, kterou jsem nezavinil. Po sepsání nehody s viníkem a nahlášení nehody pojišťovně dorazil ke mě druhý den likvidátor. Musel jsem předložit velký technický průkaz, byl proveden soupis poškozených dílů, stav pneumatik a vzorku, srovnání rozměrů pneumatik s TP a kontrola platnosti STK. Pak proběhlo focení vozu a poškozených dílů, kde byly pořízeny fotky pneumatik a platné STK na značce. Potom tedy nevím LukyGS, jak to může být s pojišťovnou OK. Pokud Ti vadí, že to na skůtru z estetického hlediska vypadá blbě, kup si skůtra, co má velmi širokou zadní pneu.
SUZUKI Burgman 200 K8
Tydlifón: 604 401 940
Suzuki Burgman prodán, nahrazeno Honda CB500F 2016
Skútr Klubu Ústeckého Kraje www.skuk.cz
Uživatelský avatar
Tomulátor

1000+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 1150
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Žatec
Skútr / moto: Honda CB500F 2016

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 12 zář 2013, 20:53

Vratas píše:Zeptej se takového toho papírku se státním znakem, co se mu říká Technický průkaz, co tam má napsáno za rozměry pneu a pokud jsou povolené alternativy. Jestli ne, tak nekoumej hovadiny, zvláště na Maxona.

Ono taky jde u importéra potažmo auto kelly zažádat o dopsání jiného rozměru pneu do TP, aspoň u BMW to problém nebyl.
dukon píše:LukyGS
Jezdím k nehodám dost často a focení pneu je u každé nehody ,která se vyšetřuje.Pochybuji, že pořizují foto do alba.Jinak řekni na technické ,že tam máš jiné pneu než je předepsané výrobcem -určitě budeš za borce!!!!

Tu technickou nebudu tady řešit ale garantuji ti že jí s těmi pneu projdu a bez nějakého zápisu.
Já měl letos dvě nehody které jsem nezavinil z toho jednu na motorce a pojišťovnu vůbec nezajímaly pneu ale jen vin a stav tachometru a stáří vozidla. No a když jsem jel na motorce a paní mě při vjíždění na parkoviště přehlídla a najela do mě tak se policie nevolala a přímo na pojišťovně mi týpek řekl ať si to odvezu do servisu a tam ani likvidátor nebyl a jen servis nafotil poškození a to byla škoda za 70tis.kdy jen výfuk na moto stál 28tis.

Tomulátor. Koupit lepšího samo můžu ale to už by nebyla čína a já chtěl čínu. Manželka mi říkala ať si koupím nějakou Hondu nebo Burgmana....poté co jsme byli v CarTecu na čumendu mi dokonce řekla ať si koupím toho BMW skůtra ale já chtěl čínu. Nedokážu vysvětlit proč(k vůli penězům to určitě nebylo) snad k vůli tomu že o číně je spousta keců jak je na houno a já se chtěl vrátit do let tunění fichtla nebo fakt nevím. Prostě mě strašně láká koupit za pár peněz skůtra a vytřít zrak všem co mě od toho shazovali a doporučovali jiné značky že i ta čína dá min.50tis.km a to dá! Na motorce mě poslední dobou nebaví jezdit sám, na cesty třeba několikrát ročně do Polska nebo několikrát ročně do HR je ale motorka samo lepší . Ale.....za dva dny co mám číňánka jsem se tak nenasmál a nepobavil s motorkou už dlouho. Ten číňan mi dal za dva dny tolik radosti co GSo za celý rok..

Jinak k těm pojišťovnám, opravdu by se muselo prokázat přímý vliv té nezapsané pneu na nehodu aby mohla pojišťovna zkrátit plnění a to nemám od nějaké babky která to někde slyšela ale přímo od kamaráda který se pojišťováním a likvidací aut živý
Naposledy upravil KYBLOS dne 16 zář 2013, 09:56, celkově upraveno 2
Důvod: Sloučeny dva příspěvky pod sebou
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Vratas » 12 zář 2013, 21:01

Ano, BMW je ale firma, která tu funguje asi 97 let a má nějaké slovo, resp. je schopna se zaručit za svoje stroje v těchto případech. U Autokelly a čínského klonu, který má každý měsíc jiné jméno, označení a výrobce si tím tak jistý nejsem.
Motocykl je pro dvě osoby pouze schválen, ale nikoliv určen...

Nadává-li Moravák na Pražáka, nadává v podstatě sám na sebe...
Uživatelský avatar
Vratas

Moderátor
 
Reputace: 283
Příspěvky: 1525
Registrován: 10 srp 2011, 10:48
Bydliště: Praha - jinde to nejde
Skútr / moto: Honda CB900F Hornet

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Rorejda » 12 zář 2013, 21:14

Mimochodem u téhle dopravní nehody http://www.motorkari.cz/forum-detail/?f ... =21&&pgr=1 řeší i neschválená světla, které na poškozeném autě neměli co dělat :?:
Naposledy upravil Rorejda dne 12 zář 2013, 21:32, celkově upraveno 1
To, že mi né vždy všechno dojde, není chyba České pošty...
Uživatelský avatar
Rorejda

100+
 
Reputace: 6
Příspěvky: 160
Registrován: 29 pro 2012, 11:49
Bydliště: Bohumín
Skútr / moto: Piaggio mp3 400 lt, Yamaha TDM 900a; BMW R1200RT

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod medved.m » 12 zář 2013, 21:26

LukyGS píše:Technická je v pohodě a to s tou pojišťovnou je taky jen strašák.
Nerad Ti beru iluze, ale
Pojistitel má proti pojištěnému právo na náhradu toho, co za něho plnil, jestliže prokáže, že pojištěný... porušil základní povinnosti týkající se provozu na pozemních komunikacích...
... což je mimo jiné provozování vozidla technicky nezpůsobilého k provozu...
... což je podle Zákona o podmínkách provozu na pozemních komunikacích, pokud se nemýlím, mj. vozidlo, na kterém byly provedeny neschválené změny konstrukčních součástí (to je i pneumatika)...
... no a co je schváleno, je zapsáno v TP.
Ze stejného důvodu by si technik STK, POKUD BY ZMĚNU ZJISTIL, asi nevzal na triko pustit "technicky nezpůsobilé vozidlo" do provozu.
Prostě - každý nechť si dělá co chce, ale ať pak neříká, že nebyl varován :?
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 12 zář 2013, 21:29

To je sice hezké ale kdo ví jak to doopravdy bylo a je!
Víc než jiná pneu by mě osobně vadilo třeba to když proti mě jede Fáčko nebo Felda s xenonama atd. Ty xenony na utě kde nemaj co dělat jsou větší zlo a nikdo to neřeší.

medved.m- tu technickou fakt neřeš :)
K tomu co jsi tu napsal o pojištění je asi jedno....já to mám z přímé linky pojišťováka a likvidátora! Tím nechci říct že to samozřejmě nemůže být jinak ale to budu řešit až se to stane. Ostatně se stačí kouknout co dnes a deně jezdí po městech a silnicích a máš jasno že 1/3 aut na nich díky různým blbostem a špatnýmu stavu nemá co dělat!
Teď mě spíš zajímá jestli to už někdo dával a né jestli bude problém s pojišťovnou.
Naposledy upravil KYBLOS dne 13 zář 2013, 00:20, celkově upraveno 1
Důvod: Sloučeny dva příspěvky pod sebou
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod medved.m » 12 zář 2013, 21:43

Nevím, co přesně myslíš tím "kdoví jak to doopravdy bylo a je".
Co jsem napsal, jsou citace (přiznávám, krácené) z pojistných podmínek jedné z pojišťoven a zákona 56/2001Sb.
Je dobré pochopit, že i Tvoje pojištění vzniklo smlouvou, součástí té smlouvy jsou pojistné podmínky a každá ze smluvních stran má nikoli povinnost, ale právo na těch podmínkách trvat. Může toho práva stokrát nevyužít - to ale neznamená, že ho nevyužije příště.
Jde přeci jen o prachy - a kdo se jich vzdává rád, když nemusí a právo je na jeho straně?

EDIT k předchozímu příspěvku: pokud jde o tu přímou linku tvého kamaráda - mohu Tě ujistit, že mám také tak trochu "přímou linku" :D
Víš co, zeptej se toho kamaráda na jednu věc: kdybys nedejbože způsobil nehodu se smrtí nebo trvalými následky (modli se za tu smrt, ta je dnes tuším "jen" za 240000), přijeli policajti, nafotili to, jak na potvoru to dostal jiný likvidátor (což je poměrně pravděpodobné), pojistitel vyplatil řekněme 35 milionů a pak "výjimečně" využil svého práva ze smlouvy (za 35mega mu to stojí).
Zaplatí to ten kamarád za Tebe?
Naposledy upravil medved.m dne 12 zář 2013, 22:04, celkově upraveno 1
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 12 zář 2013, 21:52

Já ale nezasahuju do konstrukce pneu to znamená že třeba nedělám z Radiální pneu pneu Diagonální. Asi by jsi se divil co lidí jezdí na diagonálních pneumatikách a přitom mají napsáno v TP RADIÁLNÍ, je to třeba příklad dosti endur a to je dle mně horší než když dám pneu trošičku širší ale určené konstrukce. Pouze jsem změnil o chloupek rozměr ale už to neřeš. Ty na to máš jiný pohled a já taky. Ostatně tohle téma o pneumatikách a pojišťovnách najdeš na spoustě diskusních moto fór a ještě nikdy nikdo k vůli jinému rozměru pneu při nehodě nic neplatil. Jinak je to opravdu dost staré a často omílané téma.
MĚ ALE OPRAVDU ZAJÍMÁ JESTLI UŽ NĚKDY NĚKDO TY PNEU NA SKŮTRA DÁVAL ŠIRŠÍ, PROSÍÍÍÍÍM :)

EDIT: medved.m- asi si fakt dám tu práci a najdu ten precedent co byl u soudu zrovna skrze jiný rozměr pneu a pojišťovna to prohrála :)
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod PBM2 » 12 zář 2013, 22:17

To LukyGS: naznám nikoho, kdo by měnil rozměr pláště, ať už proto, že při výběru stroje myslel i na tuto položku a nebo proto, že to konstrukčně nešlo (zda to lze nebo ne z pohledu pojišťovny, policie nebo STK nechci řešit, o tom se fakt mluví všude, ale zatím jsem nikdy nenarazil na někoho, kdo s tím má osobní zkušenost, snad 100% lidí o tom mluví, ale jde jen o teorii, případně papírové odkazy nebo praxi lidí, co pracují v pojišťovně, kterým zase odporují ti, co mají informace od někoho jiného z jiné pojišťovny). Nemyslím, že když je v TP uveden určitý rozměr pláště a dovozce/výrobce neumožní dopsání jiného rozměru, že je vhodné jiný pořizovat. Důvody mohou být opět různé, od funkčnosti přes dostupnost určitého rozměru pro daný ráfek až po obyčejný fakt, že i když to bude lépe vypadat a zdánlivě to bude i lépe držet v zatáčce nebo se to bude snáze klopit, ve skutečnosti bude změna minimální. Mě by spíše zajímalo, proč jsi vlastně kupoval tento typ skůtru, když už na první i druhý pohled jsi musel vidět, jaké kola má a tím pádem co z toho plyne? Je přece tolik čínských výrobců, typů, s tolika různými rozměry pneumatik, že přece musel být i takový, který by měl tebou požadovaný rozměr pláště... Sám jsem o Ardourovi kdysi přemýšlel, nakonec jsem šel do jiného (tenkrát to byl 50 ccm). Ale pokud jsem se už zajímal o pneumatiky, tak spíše z důvodu celkového rozměru (kvůli nerovnostem), kvalitě čínských pneumatik (zde jednoznačně odmítaných) a dostupnosti případné náhrady značkovou. 8)
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Další

Zpět na Pneumatiky

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků