Nasadit širší pneu než původní?

Diskuze o pneumatikách. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Mr.Voza » 16 zář 2013, 08:10

LukyGS píše:Mr.Voza. V podstatě s tebou souhlasím až na tu větu že ti při silniční kontrole kontrolovali pneu. Bez velkýho TP nemaj šanci zjistit jestli tam máš povolené pneu nebo ne! To se pak zjišťuje až je pojistná událost.

To bylo ještě u Škodovky a tam každej věděl co tam patří za gumy. Kdyby tam byl schválenej jinej rozměr, než 165/70 R13, tak by ta vyjímka byla psaná i v malym TP, ne?
Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP
Uživatelský avatar
Mr.Voza

1000+
 
Reputace: 48
Příspěvky: 1271
Registrován: 05 říj 2011, 21:13
Bydliště: Chrudim
Skútr / moto: Aprilia SR50 tuned, Aprilia Leonardo 250 serie
Tuning / úpravy: Aprilia SR50, Motor Minarelli Horizontal, Klika MFC Racing, Válec Malossi Sport 70ccm, Lauf S6 Pro Replica, Karbec DO19mm BE, klapky MFC Racing, Vário Malossi Multivar, Řemen Polini, Spojka S6 Torque control + Zvon WingCooler, Vodní pumpa S6 SSP

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Kamilus » 16 zář 2013, 14:53

Vyjímka v malém techničáku není.

Já si myslím že změna varce, či přeskládání není proti pravidlům. Přeci jsou to jen převody, které výkon nezvýší.
Tak samo jako když např. ve 120ce dáš převodovku z 5ti kvalty.

Jinak já jsem taky přemýšlel o změně na šírší, ale tu jsem onehdá nesehnal a servisman mi to nedoporučil, ale neměl k tomu žádné fakta, proč bych to neměl dělat.((-:...nicméně, mám tam origo.
Kejši: Aprilia SR 50, rv.01, SR50 R, rv.10, SR 125, rv.99, PCX125 r.v.11
125ka Obrázek 150ka Obrázek
Uživatelský avatar
Kamilus

500+
 
Reputace: 12
Příspěvky: 594
Registrován: 22 lis 2009, 20:09
Bydliště: Šumbark
Skútr / moto: Honda 150 PCX

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Aircombat » 16 zář 2013, 15:35

Ve velkém TP mám napsán rozměr pneu 140/70/14 a ve zvláštních záznamech pak dopsáno, že při použití motokufru může být 150/70/14. Dal jsem 150. Dobře to vypadá, jízdní vlastnosti subjektivně lepší (možná to bylo horší předtím jen proto, že guma byla ojetá), ale nevím, jestli tam příště nedám zas 140/70/14. Při fest zatíženém skutru a nějakém hopsanci guma lízne pružiny zadních tlumičů. Prostě je už mezi tlumičema dost netěsno.

Pochybuju, že při nehodě bude někdo měřit vrtání válce, ale na gumy číhnou jistě a fakt je, že neschválený rozměr = průser jak vrata a krácení, nebo rovnou odmítnutí plnění. Teda oni to cvaknou, ale sichr to budou chtít po provozovateli vozidla.
Uživatelský avatar
Aircombat

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 94
Registrován: 01 kvě 2013, 13:06
Bydliště: Holešov
Skútr / moto: Piaggio x9 500
Tuning / úpravy: Kostičky Dr. Pulley

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Peťas » 17 zář 2013, 20:29

Osobně si myslím a ze zkušeností v pneuservisu, výrobce to má dobře vyzkoušené a nedělá u moto širší pneu lepší jízdní vlastnosti,spíše naopak.Osobně jsem to několikrát vyzkoušel a nikdy to nebylo k prospěchu před x lety.Nedoporučuji to.
Uživatelský avatar
Peťas

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 167
Registrován: 24 říj 2009, 18:33
Bydliště: Stehlíkova 930, Praha 6-Suchdol 16500 777136386
Skútr / moto: Honda FJS 600SW,CBR1100XX www.pm-pneuservis.cz
Tuning / úpravy: Givi Maxia,vysoké plexi Issota,ABS,xenon,vyhřívané sedlo 2x a hefty

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Galls » 17 zář 2013, 20:47

Loni mě sundala ženská na kruháči, prostě jela. Hádejte, co pojišťovák zkoumal jako první, přesto, že vina byla na její straně? Rozměry pneumatik. Dokonce si to zapisoval do protokolu. STK? Zase gumy. Už z principu hledá pojišťovna jak se vyhnout plnění, případně ho pokrátit.
Uživatelský avatar
Galls

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 176
Registrován: 07 úno 2012, 17:04
Bydliště: Stroumbi
Skútr / moto: Suzuki Burgman 400 / 2001

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod Peťas » 17 zář 2013, 20:50

Souhlasím je to první,co pojišťovna zkoumá, aby nemusela plnit,nebo krátit plnění škody.
Uživatelský avatar
Peťas

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 167
Registrován: 24 říj 2009, 18:33
Bydliště: Stehlíkova 930, Praha 6-Suchdol 16500 777136386
Skútr / moto: Honda FJS 600SW,CBR1100XX www.pm-pneuservis.cz
Tuning / úpravy: Givi Maxia,vysoké plexi Issota,ABS,xenon,vyhřívané sedlo 2x a hefty

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod medved.m » 18 zář 2013, 00:10

Galls a Peťas: neboli "zkoumá dodržení smluvních podmínek"?
Hošani, ono to zní tvrdě - ale to co jste s ní uzavřeli, se jmenuje smlouva. A v ní je napsáno, za jakých podmínek bude platit. (Mohou se Vám zdát nespravedlivé, je ale Vaše svobodné rozhodnutí tu smlouvu za těchto podmínek podepsat či nikoli.) Divíte se, že druhá strana platit nechce, pokud by dodrženy nebyly? :roll:
Dalo by se to rozepsat podrobněji, ale i takto je to jistě jasné.

Ono to s tou ženskou na kruháči bylo asi totéž: hoch kontroloval, jestli něco nemohlo ovlivnit Tvou brzdnou dráhu - ať už by to byly sjeté či nesprávné gumy či dvě promile v krvi - a byl-li jsi skutečně poškozeným a nikoli viníkem. Viník totiž má daleko větší smůlu :(
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 18 zář 2013, 00:30

Smlouvu do tohpo netahej a smluvní podmínky taky ne. Když budeš mít třeba Českou a viník nehody Aliansku tak nevidím jedinej důvod aby když nejsi viník tak druhá pojišťovna zkoumala jestli u tvé pojišťovny jsi neporušil smluvní podmínky. Moc už to tady zaplétáte :)
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod medved.m » 18 zář 2013, 00:48

Dobrá, máš pravdu, je to jinak:
pokud zjistí, že její klient není viníkem, proč by za něj proboha platila škodu? :roll:
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod LukyGS » 18 zář 2013, 01:39

Tak když extrém tak extrém.....již delší dobu platí že ke škodě do 100000kč se nemusí volat policie. Když ji nezavoláš tak nemáš na místě nikoho kdo by ty pneu hned nafotil a ani policie hned nefotí pneu ale pouze místo nehody a polohu vozidel. Když už někdo pátrá po tom zda tam měly být ony gumy nebo ne tak jedině likvidátor od pojišťovny a než ten k někomu dojede tak to taky nějaký den trvá a tím pádem máš čas na přezutí. Pár nehod už jsem měl, naštěstí mou vinou jednu ale nikfo nikde nikdy nefotil gumy. Když přijel likvidátor tak třeba auto už dva dny stálo v servisu a ani v protokolu od policie se nikde nepsalo nic o kolech nebo pneu. Když mě letos když jsem jel na motorce srazila ženská oktávkou tak jsme spolu zašli na pojišťovnu bo paní se nechtělo platit 5000kč za příjezd policie a nějaké ty bodíky by jí taky ubyly. Zkrátka jsme šli na pojišťovnu a tam se vše s pojišťovákem sepsalo. Nikdo se na gumy neptal a pojišťovák ani motorku vidět nechtěl že na to prý mají likvidátory. Motku jsem vezl do Prahy do autorizáku BMW a likvidátor se tam ukázal až za týden. Co ho zajímalo byly poškozené díly, pneu si taky nefotil ani nezkoumal bo tam byl všehovšudy 3minuty. Jiná by byla kdybych nehodu způsobil já ale opět by to bylo o tom jestli přijede policie a bude nebo nebude se okamžitě zajímat o pneu. Bavil jsem se o tom s kamarádama co dělají u policie a ti se shodli na tom že v momentě nehody když už gumy kontrolují tak jen k vůli tomu jestli nejsou sjeté ale rozměr nikdo v dnešní době kdy je komrdesát variant disků a alternativ gum už nikdo nekontroluje. To si prý pak dělá likvidátor dle kopie TP kterou každý předkládá při plnění pojišťovně.
Uživatelský avatar
LukyGS

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 129
Registrován: 09 zář 2013, 23:50
Bydliště: Olomoucko
Skútr / moto: Skútr Maxon Ardour 125 / BMW R1200GS

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod skoty81 » 18 zář 2013, 12:42

Pokud je při nehodě zranění, což je na motorce nebo skútru hodně pravděpodobné, tak to polici vyšetřovat bude. Pojišťovny k jinému rozměru než je povolený přistupují tak, že vozidlo není způsobilé k provozu na pozemních komunikacích.
Další věc je to, že ráfek je konstruován na určitou šířku pneu, tady je tabulka http://www.dropbears.com/u/utilities/tyrerim.htm nebo zkus něco vygooglit. Pokud dáš moc širokou gumu, tak se rozplácne za ráfek a není tak kulatá. Skutr pak huř zatáčí. Navíc výrobce není blbec a pokud použiješ výrazně jiný než doporučený rozměr, tak tím zhoršíš jízdní vlastnosti.
Obecně platí, že s užší gumou ti bude skútr rychleji padat do zatáček a je lehčeji ovladatelný. Širší guma má zase větší styčnou plochu a stabilitu, je schopna přenést větší kroutící moment na zadní kolo, než se utrhne.
Uživatelský avatar
skoty81

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 26
Registrován: 05 črc 2013, 16:08

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod venda » 18 zář 2013, 12:58

Já jsem měl v loni v létě těžkou havárku, srazil jsem se s dodávkou, moje Majesty 400 šla na náhradní díly.
Vina byla na mé straně, zranění taktéž pouze u mě. Policajti akorát chtěli najít SPZ kvůli technické prohlídce a tak
ji kluci co jeli semnou hledali snad hodinu ve škarpě kam uletěla po srážce. Ale o rozměr pneu se nikdo nezajímal.
I s pojišťovnou se to vyřizovalo pouze poštou.
Uživatelský avatar
venda

500+
 
Reputace: 23
Příspěvky: 539
Registrován: 20 lis 2010, 20:18
Bydliště: Mladeč-Sobáčov (OL)
Skútr / moto: ,Honda Transalp 650

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod MilosVee » 18 zář 2013, 13:07

Hele, to je prostě jak kdy.Švára poslal moto, která měla 3 měsíce propadlou STK pod auto a nikdo na to nikdy nepřišel, byla to jeho vina, předjížděl a nestihl se vrátit zpátky do svýho pruhu.Bylo to bez zranění, na místě hasiči a benga a nikdo si toho, že je propadlá STK nevšiml :shock: :shock:Pojišťovna se taky řešila pouze poštou.
Babetta 210-najeto 500km-prodáno
MP Korado Via 50 2T-najeto 3000km-prodáno.
Piaggio X9 500 EVO ´06-najeto 14 000km-prodáno

Nyní SUZUKI DL 650 V-STROM


Objem ničím nenahradíš (zvlášť ne tuzingem:-))
Uživatelský avatar
MilosVee

500+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 584
Registrován: 31 kvě 2010, 21:05
Bydliště: Třebíč-venkov
Skútr / moto: Yamaha FZ6 FAZER

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod skoty81 » 18 zář 2013, 13:21

Záleží na koho narazíš. Na STK gumy kontrolujou s techničákem. Každopádně dávat širší gumy je sice pěkné na pohled, ale to je asi tak všechno.
Uživatelský avatar
skoty81

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 26
Registrován: 05 črc 2013, 16:08

Re: Nasadit širší pneu než původní?

Příspěvekod TUNER » 18 zář 2013, 14:10

NA STK rozměr gum zrovna nekontrolujou. Většinou tento úkon provádí pouze na evidenčce....
Můj mazel je Škoda 130 - 1,8 T..........ostatní je druhořadý...:-D

Malaguti MAX 250ObrázekPiaggio X9 500ObrázekT-MaxObrázek
Uživatelský avatar
TUNER

2500+
 
Reputace: 202
Příspěvky: 3747
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Plzeň
Skútr / moto: Malaguti F12 50 + 250 - T-Max
Tuning / úpravy: F-12 50 - závoďák na okruhy - Phantom MAX do práce - T-Max pro radost :)

PředchozíDalší

Zpět na Pneumatiky

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků

cron