Vysílačky PMR + příslušenství - kde sehnat?

Diskuze o doplňcích a příslušenství. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Mlha » 06 čer 2009, 03:05

Moderátor: naprostý souhlas, název vlákna je zavádějící. PMR radiostanice (Pocket Mobile Radio) pracují v pásmu 446 MHz, ale hned první vysílačka uvedená v prvním příspěvku pracuje v pásmu VHF 136-174. Tedy název vlákna by měl být o zkušenostech s jednotlivými typy vysílaček napříč pásmy a výrobci. Nehledě na to, že už jedno vlákno Vysílačky PMR existuje.


TK: pokud se bavíme o radiostanicích tak pro normálního smrtelníka připadají v úvahu pouze PMR, nebo CB. CB radiostanice (Citizen Band - občanské pásmo), pracující v pásmu 27 MHz. To CBčko jsem zmínil, protože je to vlastně takový nepsaný standard na silnici. Mají ho všichni kamioňáci a dost řidičů. V bývalém autě jsem ho měl zabudované také. Kromě výhod popsaných v mém minulém příspěvku, bych rád zmínil i zkušenost. Jednou jsme jeli s kámošem do Chorvatska nebyl problém se dorozumět přes CBčka na kilometry daleko. Letos jsme tam jeli také, vzali jsme si PMRka a byla to katastrofa, nedorozuměli jsme se ani na půl kiláku.

Dále by bylo dobré říci že kromě toho že se 27MHz lépe šíří (i odrazem o ionosféru jak píšeš, ale to se na silnici moc nevyužije :lol: ) je zde povolený vyšší vyzářený výkon (4W o topení se nebavme) a hlavně je možné připojit externí anténu (ale nikdo tě nebrání tam nechat ten pendrek s „houby ziskem“). PMR musí mít anténu napevno. Proto mě přijde logičtější využít CB místo PMR. Výhodou PMR je její nízká spotřeba, dostupnost v každém supermarketu a nižší cena stanice. Vše ostatní mluví pro CB, tedy jak penetrace mezi ostatními řidiči, tak větší výběr stanic (ruční, vozidlové), tak možnost se vyřádit s anténou, popř. umístěním vysílačky. Klidně jí můžeš schovat pod sedlo a anténu vytáhnout na kufr atd. Tady bych ocenil podněty zručnějších diskutérů.

Co se těch scannerů týče tak si nejsem jitý zdali umí vysílat ve všech pásmech, většinou jsou jen na poslouchání, tedy pro komunikaci nepoužitelné.
Uživatelský avatar
Mlha

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 58
Registrován: 28 srp 2008, 13:54
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PS125
Tuning / úpravy: když to funguje, tak se v tom nešťourám

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod biovirus » 06 čer 2009, 08:39

Se tu z toho stava radioamatersky krouzek. :D Neni to jedno jestli PMR nebo CB. Zalozilo se to jen pro ty kteri neumi nebo nemuzou nakupovat na ebay. A pro trochu rad a zkusenosti se stanicemi z asijskeho trhu.
Rozhodne nikomu nepomuze vysvetlovat jak se vlny siri a co je to vlnova delka a jaky na to maji vliv atmosfericke poruchy ......

Jednoduste piste co je fajn, co mi funguje, jakou to ma vydrz, kde to sehnat.

Ahoj Biku Zdar Bio
Suzuki Intruder VL 800 VOLUSIA
Gilera NEXUS 500
Sršínek(Hornet) 600 (2005) Opět black
Kawasaki ER-5 r.98
Honda Foresight 250 98

Profil na motorkarich
Uživatelský avatar
biovirus

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 97
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Krmelín
Skútr / moto: Gilera Nexus 500

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Rady » 07 čer 2009, 16:13

Chybne uvedenou frekvenci jsem jiz opravil na pasmo UHF 400~470MHz, ktere je vyhrazenou pro PMR. Takze pokud chcete diskutovat o pasmu VHF 136-174, tak si prosim zalozte pro tuto frekvenci samostatne tema.
BMW K1200LT ------->> vice zde 4,6l/100 km
Uživatelský avatar
Rady

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2664
Registrován: 21 lis 2006, 13:41
Bydliště: Bánov u Uherského Brodu mob.: 00420 608 882 336
Skútr / moto: jawy,CZ, B400/K4, B650/K4,BMW LT K1200, chrompaket

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Roman ST1 » 08 čer 2009, 21:10

Přemýšlíme o Albrechtu AE 600 S nebo o Cobře 800. Jde nám v 90% jen o komunikaci mezi helmami, popřípadě připojení MP3. Jaký typ by jste mi doporučili? Funguje u Albrechtu VOX nebo má taky klíčovací tlačítko?Jak funguje regulace citlivosti mikrofonu? Díky
Uživatelský avatar
Roman ST1

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 89
Registrován: 25 kvě 2008, 11:39
Bydliště: Okolí Řáholce (Jičín)
Skútr / moto: Yamaha Majesty 400

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Rady » 08 čer 2009, 22:50

Novejsi Cobry jsou nepouzitelne mezi ridicem a spolujezdcem a VOX uz vubec ne. Je toho ale tolik tady popsano, ze se jiz opakuji.
BMW K1200LT ------->> vice zde 4,6l/100 km
Uživatelský avatar
Rady

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2664
Registrován: 21 lis 2006, 13:41
Bydliště: Bánov u Uherského Brodu mob.: 00420 608 882 336
Skútr / moto: jawy,CZ, B400/K4, B650/K4,BMW LT K1200, chrompaket

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Mlha » 08 čer 2009, 23:13

O pásmech, které vyžadují licence jsem se vůbec bavit nechtěl. Chtěl jsem jen připomenout, že bezlicenční pásma existují dvě, tedy CB a PMR. Každý zná PMR, neboť těchto vysílaček jsou plné supermarkety, ale bylo by dobré na CB nezapomínat. Jednak je to nepsaný standard na silnici a mají více možností, tedy nemusí sloužit jen ke komunikaci mezi dvěma stanicemi, ale je možno získávat dopravní informace atd. A cena kvalitního PMRka je srovnatelná s cenou CBčka. Mám dobré zkušenosti ze CBčkem v autě a tak jsem se chtěl zeptat jestli zde má někdo zkušenosti ze CBčkem na skútru. Třeba se nakonec ukáže že je to opravdu k ničemu, protože informace, kde je jaký radar, popř. kde je zácpa nejsou na skútru tak potřebné jako v plechovce. I když moci vynadat kamioňákovi, co vás málem sejmul má také svoje kouzlo 

Snažil jsem se najít něco na netu a našel jsem tuto diskusi o CBčku a autě:
http://garaz.autorevue.cz/viewtopic.php?f=815&t=802011

a tento návod na CBčko na motocyklu:
http://www.gybon.cz/~pavkriz/motorky/cb.html

Nic víc, tedy pokud máte někdo tipy budu za ně vděčný.

Každopádně náhlavní souprava se dá připojit jak k CB tak k PMRku, takže z tohoto pohledu je to jedno.
Uživatelský avatar
Mlha

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 58
Registrován: 28 srp 2008, 13:54
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PS125
Tuning / úpravy: když to funguje, tak se v tom nešťourám

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod lojza » 08 čer 2009, 23:26

GW a některé HD také standartně používají CB.Já třeba pužívám jak CB tak PMR dle potřeby podle toho s kým jedu.
Uživatelský avatar
lojza

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 207
Registrován: 17 pro 2007, 10:22
Bydliště: Bučovice
Skútr / moto: X9 200EVO,B650 exe K7 GW1800

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Mlha » 08 čer 2009, 23:56

Jak vidím, tak se tu většinou píše že VOX je nepoužitelný. Zajímavý nápad je z výše uvedeného čkánku, tedy kíčovat nějakým spínačem na řídítkách. Každopádně sám nemám na to se do podobných úprav pouštět. Ale dovedu si představit, že mám vysílačku pevně zabudovanou (jak nevím), klíčuji pravou rukou a nějakou anténu mám na nosiči (konec konců anténa může sloužit i jako stožárek na vlaječku s logem Skutrforum :D ).

Zkusím oprášit svoji starou Allamatku a jen tak si vyjet a poslouchat 10 kanál. Pak dám vědět zdali se mi to zdálo užitečné či ne :P
Uživatelský avatar
Mlha

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 58
Registrován: 28 srp 2008, 13:54
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PS125
Tuning / úpravy: když to funguje, tak se v tom nešťourám

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Rady » 09 čer 2009, 06:24

To co tady popisujes je jiz bezne na skutrech pouzivano :wink: Samozrejme ze bez funkce VOX. Jinak vetsinou komunikujeme na 6 kanalu.
BMW K1200LT ------->> vice zde 4,6l/100 km
Uživatelský avatar
Rady

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2664
Registrován: 21 lis 2006, 13:41
Bydliště: Bánov u Uherského Brodu mob.: 00420 608 882 336
Skútr / moto: jawy,CZ, B400/K4, B650/K4,BMW LT K1200, chrompaket

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Mlha » 09 čer 2009, 07:27

No nerad bych objevoval Ameriku, máš nějaké fotky, jak vysílačku nejlépe na skútra upevnit, popř. jak klíčovat? Má tedy cenu používat VOX? Chápu to dobře že na PMRku je 6. kanál obdoba 10. kanálu na CBčku?
Uživatelský avatar
Mlha

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 58
Registrován: 28 srp 2008, 13:54
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Honda PS125
Tuning / úpravy: když to funguje, tak se v tom nešťourám

Re: Vysílačky PMR + příslušenství kde sehnat

Příspěvekod Rady » 26 črc 2009, 23:48

Se omlouvam ze odpovidam az ted, nejak jsem tvuj dotaz ale zaregistroval az ted.
Vysilacku PMR mam umistenou v kufru pod sedlem, ta je napojena do intercomu albrecht, ktery je rovnez pod sedlem a klicovaci tlacitko mam na riditkach vedle leve rukojeti. Z pod sedla mam vyhozene dva kroucene kabely pro pripojeni jak mne tak i batuzka. Mam jeste pro PMR vyvedenou externi antenu, ale to jiz neni nutne. Jinak na skutrech pouzivame 6 kanal coz odpovida frekvenci 446.06875
Kamiony pouzivaji pasmo CB a jedou na frekvenci 27,075 , kanal 10 coz ale neni pasmo PMR
BMW K1200LT ------->> vice zde 4,6l/100 km
Uživatelský avatar
Rady

2500+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 2664
Registrován: 21 lis 2006, 13:41
Bydliště: Bánov u Uherského Brodu mob.: 00420 608 882 336
Skútr / moto: jawy,CZ, B400/K4, B650/K4,BMW LT K1200, chrompaket

Předchozí

Zpět na Doplňky a příslušenství

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník

cron