prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Diskuze o doplňcích a příslušenství. Pomoc s výběrem, rady a doporučení.

prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod dusanSK » 21 črc 2017, 22:31

Mám na riadidlách držiak na mobil (čierny, z hornej strany priehľadná fólia, umožňujúca dotykové ovládanie). Zväčša jazdím po neznámych končinách, takže mi na mobile beží navigácia, zároveň je pripojený na nabíjačke. Problém je pri tomto silnom letnom slnku - v čase okolo poludnia mi tak rozpáli mobil, že je na dotyk horúci a najhoršie je, že mi potom blbne - myslí si, že sa ho dotýkam v hornej časti, kadečo sa stláča a tak... Nie je to tým puzdrom - robí to aj keď ho vytiahnem, až dokým nevychladne trochu. Keďže mám vysoké plexi, nad riadidlami nejako neprúdi vzduch, je skutočne dosť horúci.

Tak sa chcem spýtať, či to niekto riešil a vymyslel nejakú šikovnú vychytávku. Napadlo mi nejako z tvrdého bieleho papiera spraviť nejakú clonu, ktorou bude prikrytý celý mobi a keď budem chcieť vidieť obrazovku, ho nejako odklopím. Samozrejme, musí to byť jednoduché za jazdy. Biela bude asi vhodná, lebo odráža svetlo, a to difúzne, kdežto nejaký alobal by mi mohol v blbej chvíli rovno do očí. Ak to niekto má vyriešené a mohol by poslať fotku, bol by som rád ;)
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod forester » 22 črc 2017, 07:05

dusanSK píše:šikovnú vychytávku. Napadlo mi nejako z tvrdého bieleho papiera spraviť nejakú clonu, ktorou bude prikrytý celý mobi a keď budem chcieť vidieť obrazovku, ho nejako odklopím. Samozrejme, musí to byť jednoduché za jazdy


Tvoje riešenia sú naozaj bizarné,slušne napísané že uletené :D Reálne si neviem predstaviť ako budeš ovládať navigáciu keď bude obalená alobalom alebo nejakým kartónom.Predsa navi musí byť v každej situácii dobre viditelná a ovladatelná.Keď to tvoj obal/držiak nazvláda treba sa obzreť po inom Ďalšia vec je či mobil nie je typu že mu takéto teploty vadia viac ako je normálne u iných.
Tieto horúčavy sú extrém a nejak by som sa s tým nezaoberal.Veď nie si stále v jednej polohe a slnko nepáli nono stop na ten obal.Stalo sa mi to iba jeden krát keď mi iPhone ako navigácia v držiaku Interphone zahlásil "teplota"a navi sa vypla ale asi mojou chybou lebo som ho nechal v držiaku aj na prestávke kde na ňu priamo svietilo slnko.Nechal som ho krátko vypnutý a potom zase fungoval ako má.
Na to sú vymyslené moto navigácie ktoré sú aj na to konštruované a slnko ani dážd ich funkcie neznehodnocujú.Mám Garmin Nuvi 220 a tam sa mi to nestalo ani v Bosne a Hercegovine ked sa teplota v Mostare šplahala až ku 40ke.
Naposledy upravil forester dne 22 črc 2017, 21:12, celkově upraveno 1
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 650
Příspěvky: 5457
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod dusanSK » 22 črc 2017, 07:43

Tak zase nie mobil obaliť alobalom ako čokoládu! :D Mám také dosky z bielej peny (alebo ako to nazvať, iné ako molitán) z jednej strany pokryté niečím ako alobal, používam napr. ako odraznú dosku pri fotení alebo nad akvárkom. Jednoduchšie je predstaviť si ten tvrdý papier (výkres) - moja predstava je spraviť to na odklopenie buď zľava ako obálku knihy (teda vľavo proste nalepiť páskou, prehnúť to poriadne na hrane, aby sa to dalo bez odporu odklápať) alebo v hornej časti dať na nejaký pivot, že to otočím nabok. Ťažko sa to opisuje. Možno je to trochu uletené, ale to bolo aj vŕtanie diery do nového PCX, aby som pretiahol napájací káblik vnútrom rovno spod riadidiel :) Je to veľmi funkčné.

Nie som stále v jednej polohe, ale už sa mi to stalo naozaj veľakrát - prakticky vždy, keď idem dlhý úsek po slnku. Hlavný problém vidím v tom, že mám vysoké plexi a neprúdi mi tam vzduch, takže to je rovnaké ako nechať mobil proste položený na priamom slnečnom svetle. Chudák je rozpálený asi ako čierne sedadlo na slnku.

Čo sa týka ovládania - nepotrebujem mať stále pred sebou mapu. Napr. vidím, že 10 km mám ísť proste rovno, tak vtedy mu aj tak vypnem obrazovku, teda by som ho prikryl papierom, nech naň nepečie. Alebo keď prechádzam úsekom, ktorý už poznám.

Nechcem kupovať navigáciu, práveže mi mobil dokonale vyhovuje - aj vidím, kto mi volá za jazdy (na prilbe len prijmem hovor), aj si môžem pustiť hudobný album (na karte mám slušnú zbierku), aj mi úplne vyhovuje aplikácia Locus Map Pro (v ktorej mám aj live tracking, takže rodina vidí, kde sa práve nachádzam). Nehovoriac o ďalších aplikáciách, ako meteorologický radar a podobne.
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod icask » 22 črc 2017, 08:22

Tvoj problem ma dve casti. Mas mobil co sa slusne zahrieva v plnej prevadzke, k tomu pridaj teplo z nabijania. Druhy problem je, ze puzdro neprepusta teplo von. Ja pouzivam mobil v klasickom volnom auto drziaku a je ofukovany vzduchom a aj tak sa telefon niekedy zohreje poriadne. Nastastie zatial sa nevipol teplom. Obalit puzdro cimkolvek ti asi nepomoze, lebo teply vzduch vo vnutri nedostanes von.

Odoslané z HUAWEI GRA-L09 pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
icask

100+
 
Reputace: 21
Příspěvky: 146
Registrován: 12 úno 2016, 20:35

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod dusanSK » 22 črc 2017, 08:32

Áno, toho som si vedomý. Ale napriek tomu som presvedčený, že zatienenie by pomohlo - lebo keď nesvieti priame slnko (je zamračené), nemám problém, aj keď je horúco. Telefón je síce teplý, ale detekcia dotyku neblázni. Inak aj keď som čakal dlho v kolóne na slnku, som cez mobil prehodil rukavice a neblbol.

No ja niečo poskúšam najskôr provizórne a ak to pomôže, tak to už nejako doladím trvalo. Potom sem napíšem. Ale ak to náhodou bude čítať niekto, kto takýto problém riešil a vyriešil, ozvite sa ;) Ak by to fakt nijako nešlo, možno by som kúpil nejakú navigáciu. Hudba, telefonovanie a tracking by bežali na mobile v priehradke pri zásuvke (v tieni) a na riadidlách by bola nezávislá navigácia :?
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod dreamer » 22 črc 2017, 09:42

Ako pise forester, na moto su vhodnejsie motonavigacie, ktore znasaju dazd, vibracie a teplo. Tiez mam Garmin a par krat sa mi uz na slnku pekne rozpalil, ale je stavany na teploty az 55*C a nikdy sa mi nevypol, ani neprotestoval (napr. iPhone ma maximalnu pracovnu teplotu udavanu vyrobcom 35*C). Teraz pouzivam drziak RAM uchyteny na lavej strane riadidiel, takze ho aj trochu chladi za jazdy, za plexi ho nechladilo nic. Mobil ako navigaciu by som na moto pouzil len v pripade nutnosti. Jeho funkcia je primarne dovolat sa ked to budem potrebovat. Ked mi zdochne kvoli teplu, tak si z neho uz pomoc neprivolam.
Honda NC750D Integra
Obrázek
Aprilia SR MAX 300
Obrázek
ex: Honda XL 1000V Varadero | Suzuki DL650 V-Strom | Yamaha XS650 Midnight Special | Simson S50 | Jawa Babetta 207
Uživatelský avatar
dreamer

250+
 
Reputace: 55
Příspěvky: 356
Registrován: 29 dub 2014, 20:13
Skútr / moto: Honda NC750D Integra, Aprilia SR MAX 300

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod duky5 » 22 črc 2017, 10:20

Ako píše icas, máš mobil ktorý sa zahrieva a súčasné nabíjanie mu tiež nepomáha chladiť.

Poradím ti moje skúsenosti z praxe. Vyhoď obal a mobil maj v obyčajnom držiaku do auta. Značne to pomôže chladeniu mobilu. Väčšinu času jazdíš v peknom počasí, nie?
Keď náhodou cestou začne pršať, dám mobil do vrecka bundy a počúvam iba povely cez interkom, alebo keď potrebujem vidieť mapu, vtedy ten obal vytiahnem s kufra a použijem.

Garminom ani TomTom om som neprišiel na chuť, roky som používal auto navigáciu Mio, nebola vodotesná, ale dažde jej nevadili. Teraz používam mobil, samozrejme starší vyradený, s dostatočným výkonom.
Hlavný mobil ako navigáciu nikdy nepoužívať, kvôli možnému pádu a poškodeniu.
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod obiwanken » 22 črc 2017, 13:42

Ja pouzivam origo drziak na moto.
U Aliho stoji cca 6€ a nema chybu. Dokonca som ho objednaval aj kamaratom. Upina sa pod spätne zrkadlo.
Mam vnom starsi Samsung S5 Mini je vodotesny a mam ho stale na nabijacke a zatial bez problemov aj v tych najväcsich horucavach.
Sice vnom nepouzivam navigaciu ale moto apku Riser ale aj ta pouziva GPS signal.
Obrázek
obiwanken

10+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 17
Registrován: 05 dub 2017, 19:41
Skútr / moto: Peugeot Satelis 125

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod Garrett » 22 črc 2017, 19:57

Odkaz na Ali by jsi dal?
Bylo - Kymco Downtown 125i 2013
Je - Honda Forza 125ccm 2017
Uživatelský avatar
Garrett

250+
 
Reputace: 38
Příspěvky: 303
Registrován: 19 říj 2015, 20:21
Bydliště: u Vyškova
Skútr / moto: Honda Forza 125ccm. 2017 Bílo modrá

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod rado668 » 22 črc 2017, 20:48

https://m.aliexpress.com/amp/item/32822648441.html
Alebo je tam ešte kopa iných. Ja tiež do toho používam s5 mini...

Odoslané z SM-G800F pomocou Tapatalku
Uživatelský avatar
rado668

100+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 183
Registrován: 07 srp 2009, 09:28
Bydliště: ZM
Skútr / moto: x max 250

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod dusanSK » 22 črc 2017, 21:00

Keď už som túto debatu otvoril, asi som mal poslať i fotku, ako to vlastne u mňa na PCX vyzerá, tak posielam. Chcel som to takto v strede a máloktorý držiak mi tam vošiel, lebo je tam málo miesta aj na šírku, aj pod tou rúrou na výšku (nevojde hrubé upevnenie). Aj z tohoto držiaka som musil pilníkom uberať.

Ešte reakcia: Ak by mi mobil aj zblbol načisto, nevadí, lebo vždy nosím aj druhý (malý starý) ako núdzový.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod forester » 22 črc 2017, 21:19

Však to máš výborne umiestnené v strede.Akorát s tejto fotky mi to pripadá źe držiak zakríva tachometer a kontrolky tak ako mne na čopry :D Čo je sice nevýhoda ale je to aspoň v zornom poli a lahko ovládatelné.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 650
Příspěvky: 5457
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod dusanSK » 22 črc 2017, 21:46

Veď to, že som s tým spokojný, len to prehrievanie musím vyriešiť. Fotil som z iného uhla, počas jazdy to vyzerá asi ako teraz dávam do prílohy. Môžem si to nakloniť viac hore (ak niekoho veziem a som nalepený vpredu) alebo viac dole (ak idem proti vetru / dažďu) a som skrčený a odstrčený vzadu.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Obrázek / SPRITMONITOR.DE: Obrázek
Uživatelský avatar
dusanSK

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 194
Registrován: 16 črc 2016, 00:00
Skútr / moto: Honda PCX (2017)
Tuning / úpravy: vyššie plexi Honda + deflektor Loster NC3, kufor Honda 39 l, od 7/2018 slidery Dr. Pulley 13,5 g

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod duky5 » 22 črc 2017, 22:36

Ako prvý krok zahoď ten škaredý obal.

Umiestnenie opticky pekné, no bez šance na obtekanie vzduchu.
Ja som si to umiestnil vyššie k plexi, fúka tam vietor cez medzeru medzi sklom s skútrom.
jazdim za Obrázek, dlhodoby priemer za cca 60 000 km
nejaké cestopisy tu: http://motoduky.blogspot.sk/
Drziak GPS, Termoscud Tucano Urbano, Vyhrievaná vložka pod bundu
Youtube
Uživatelský avatar
duky5

1000+
 
Reputace: 106
Příspěvky: 1185
Registrován: 27 kvě 2011, 17:33
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Gilera Nexus 500 mk2 2007 Dragon Red
Tuning / úpravy: Dr. Pulley valčeky, turistické givi plexi, kufor givi maxia 52l vo farbe

Re: prehrievanie mobilu / navigácie na slnku

Příspěvekod forester » 23 črc 2017, 08:44

Duky má pravdu,ten obal daj preč ale nie preto že je škaredý ale preto že nie je dobrý/funkčný a to z titulu že prehriatý slnkom sa ten obal/vrchná časť zvlní a potom ti tá navigácia blúzni a prepína si čo chce a kedy chce.Mal som podobné od GIVI a keď som stlačil niečo dole tak to preplo niekde hore a naopak,podľa toho ako bol ten primeros zvlnený.Toto ale nemusí platiť keď je teplota 15-25 vtedy to môže fungovať spolahlivo.
Honda PCX - 2010, predaný, 24 tis km
Honda Shadow - Black Spirit VT750C2B,2011,predaný,40 tis km
Yamaha X-Max 250 - 2012, predaný,84000 km
Honda Forza 300 - 2018, predaný 29000 km
Honda Hornet CB600F 2013, predaný 32000 km
Uživatelský avatar
forester

2500+
 
Reputace: 650
Příspěvky: 5457
Registrován: 14 čer 2010, 16:04
Bydliště: Bratislava
Skútr / moto: Honda ADV 350

Další

Zpět na Doplňky a příslušenství

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků