Povinná výbava motocyklu

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Re: Povinná výbava

Příspěvekod PBM2 » 29 črc 2013, 08:09

http://clanky.expresnipojisteni.cz/povinna-vybava-auta/

http://www.motocyklydo125ccm.estranky.c ... -motocykl/

Takže zjednodušeně asi tolik: motolékárnička, alespoň jedna pojistka od každého druhu použitého na moto, reflexní vesta nebo oblečení reflexního typu. A samozřejmě povinné ručení, ale to už spadá do jiné kategorie, stejně jako přilba atd. 8)

search.php
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Re: Povinná výbava

Příspěvekod tommin » 29 črc 2013, 08:53

Super, moc díky.
Ještě mám jeden dotaz, ale ten se netýká povinné výbavy, tak snad nebude vadit, že to píšu sem. Koupil jsem minulej týden skútr, dnes by ho měl původní majitel odhlásit (je to předváděcí skútr, takže majitelem byl motoshop) a pak mi hned poslat techničáky. Potřeboval bych vědět, jak dlouhou dobu mám na evidenční kontrolu a registraci. Když by mi to dneska nebo zítra poslali, tak to dojde možná ve středu, ve čtvrtek se neutrhnu z práce a na magistrátě jsou jen do čtvrtku a já odjíždím v pondělí na dovolenou na 10 dní, tak nevím, jak to udělat, abych něco neprošvihnul. :roll:
tommin

0+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 4
Registrován: 24 čer 2013, 19:27

Re: Povinná výbava

Příspěvekod PBM2 » 29 črc 2013, 09:08

Teď nevím, jestli se mnou budou ostatní souhlasit. Ale nejde tu o nějaký časový interval, do kdy musíš motorku nebo skůtr přihlásit. Není to jako na pracáku, kdy se musíš do určitého počtu dnů nahlásit. Ona ti teoreticky může stát ve stodole rok a nic se neděje, když pominu ten fakt, že si nezajezdíš a pravděpodobně po tom roce nebude pojízdný nebo alespoň budeš mít zaděláno na opravy. Jde o to, aby v době přihlášení jsi měl v pořádku jak povinné ručení ( v době přihlašování to bude na VIN skůtru, to pak zajdeš do pojišťovny změnit na přidělenou SPZ ), a dále aby jsi měl v pořádku samotný přepis, přesněji odhlášení původního majitele, případně technickou. Pokud toto budeš mít, nezáleží na termínu, kdy zajdeš na úřad. Ale je jasné, že čím dříve to uděláš, tím dříve budeš moci jezdit atd. A samozřejmě platí, že dokud nemáš vyřízené papíry, nejezdíš (nevím, jak je to u skůtru, u auta jsem mohl jezdit na "smlouvu o prodeji" i bez techničáku, na který jsem čekal necelý týden. Co jsem musel ale mít, bylo povinné ručení, to žádný doklad nenahradí a když se něco stane nebo tě chytnou, je to drahé ). 8)
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod foky » 29 črc 2013, 09:38

Reflexní oděv rozhodně není pro motocykly povinně nařízen.
Musíš mít pouze lékárničku schváleného typu a náhradní pojistku. Toť vše.

Doporučuju prostudovat Vyhlášku č. 341/2002 Sb., část pátá, §32 (výbava vozidla).
| Life is better with MY KTM | Žijte naplno...tenhle kolotoč jede jenom jednu jízdu...
Uživatelský avatar
foky

2500+
 
Reputace: 176
Příspěvky: 4039
Registrován: 08 dub 2010, 08:38
Bydliště: Praha - nejlepší město v ČR
Skútr / moto: KTM 1090 Adventure

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod PBM2 » 29 črc 2013, 10:56

To Foky: tato vyhláška je změněna zatím alespoň 4x ( 100/2003 Sb., 197/2006 Sb., 388/2008 Sb. ) a poslední je 283/20009 Sb., kde sice reflexní oděv není povinně nařízen, ale je tam v § 3 Vyhlášky č.30/2001 Sb. oddíl "Oděvní doplňky s označením z retroreflexního materiálu" . Jinak v bodě 11 je jasně uvedeno, že "Motorová vozidla musí být vybvena oděvním doplňkem s označením z retroreflexního materiálu podle jiného právního předpisu". A zde http://www.motoforum.cz/nezarazeno/povi ... -rok-2011/ je to celkem jasně napsané "Naopak reflexní vesta, nebo oděvní doplněk s označením z retroreflexního materiálu, je jako součást povinné výbavy u motocyklu platná už od 1.1.2011. Pozor, v případě reflexní vesty se nejedná o její použití při běžné jízdě na motocyklu! Nutnost jejího použití je v okamžiku nouzového stání, nehoda atd... Případně, když vám náhodou dojde benzin, tak se nikdo určitě nebude zlobit, že jí použijete při tlačení motocyklu k čerpací stanici." Takže jsem se možná nevyjádřil zcela přesně tím, že jsem napsal "oblečení reflexního typu", ale nebylo to myšleno tak, že "buď vesta nebo bunda", ale "vestu ano, ale klidně ji zastoupí reflexní bunda, pokud její barva bude odpovídat barvou předpisům u nás nebo např. v Rakousku oranžové barvě." Snad jsem to teď už napsal srozumitelněji a jasněji. 8) Já vyhlášku prošel, ale taky její novelizace, alespoň něco z nich, takže spíše bych se zaměřil, krom jiného, na její novelizace, to bych zase doporučil já.
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod foky » 29 črc 2013, 11:30

Já fakt nevim kde to čteš....já všude čtu následující:

Kód: Vybrat vše
(5) Motocykly a motorové tříkolky musí mít ve výbavě minimálně jednu náhradní pojistku.
(6) Každé motorové vozidlo, kromě mopedu a motokola, jednonápravového traktoru s přívěsem a motorového vozíku, musí být vybaveno příslušným druhem lékárničky pro poskytnutí první pomoci. Pro požární automobily je výbava příslušným druhem lékárničky stanovena zvláštním právním předpisem.5) Obsah lékárničky se ukládá do samostatného pouzdra. Lékárnička se ve vozidle ukládá v takovém prostoru, aby na ni nemohlo dopadat přímé sluneční světlo (záření). Úložný prostor pro lékárničku musí být suchý a čistý a musí být snadno přístupný. U vozidel pro hromadnou přepravu cestujících se lékárnička umísťuje na označeném a přístupném místě v prostoru vozidla určeném pro cestující. Provozovatel vozidla musí lékárničku udržovat v řádném stavu a jednotlivé druhy zdravotnických potřeb obměňovat. Doba použitelnosti jednotlivých druhů zdravotnických potřeb je na nich vyznačena. Druhy lékárniček, jejich obsah a výbava a použití podle druhů vozidel jsou uvedeny v příloze č. 14. Použití jednotlivých druhů autolékárniček
(11) Motorová vozidla, s výjimkou motocyklů a mopedů, musí být vybavena oděvním doplňkem s označením z retroreflexního materiálu podle jiného právního předpisu.
| Life is better with MY KTM | Žijte naplno...tenhle kolotoč jede jenom jednu jízdu...
Uživatelský avatar
foky

2500+
 
Reputace: 176
Příspěvky: 4039
Registrován: 08 dub 2010, 08:38
Bydliště: Praha - nejlepší město v ČR
Skútr / moto: KTM 1090 Adventure

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod mickielli15 » 29 črc 2013, 14:46

To by bylo fajn, kdyby autoškoly neučily ještě náhradní žárovku... pokud není žárovka povinná na moto, nevím, proč se to v autoškolách lidi biflujou... ale radši ji vozím, ve vlastním zájmu...

Jinak - já vozím vestu reflex radši s sebou. I kdyby být nemusela. :)
SH 300i najeto 70000km
Uživatelský avatar
mickielli15

500+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 571
Registrován: 05 dub 2012, 01:33
Bydliště: pár km od Brna na sever :-)
Skútr / moto: Honda SH 300i 2011
Tuning / úpravy: Nechci do toho Hondě fušovat :-))

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod _Tom_ » 16 srp 2013, 08:46

s tou žárovkou je to nesmysl, i kdyby to nakrásně bylo nařízené vyhláškou, ukaž mi jak jí vyměníš. obvzlášť u SH.
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod medved.m » 16 srp 2013, 09:42

To sice nic neznamená - u auta sada náhradních žárovek přetrvává, i když jsou údajně i taková, která musíš zvednout na dílenském zvedáku a demontovat podběh :D (u mě naštěstí stačí sání a trochu si odřít ruku),
ale máš pravdu: u mašiny ta povinnost není.
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod Sniper_RAT » 16 srp 2013, 10:53

Takže podle vyhlášky, kde je: "oděvním doplňkem s označením z retroreflexního materiálu" by tedy měl stačit i reflexní obal na přilbu, který jsem dostal k bundě? Je to oděvní doplněk z retroreflexního materiálu...

Jako vozím s sebou reflexní vestu, ale zdá se mi zbytečná, když mám výraznou bundu - takže aby se policajt nažral a skůtr zůstal celý...
Fotogalerie mé PCX: http://1drv.ms/1hue0y2
Uživatelský avatar
Sniper_RAT

25+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 27
Registrován: 20 kvě 2013, 11:43
Bydliště: Brno
Skútr / moto: Honda PCX 125 (Petrol Blue)

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod janon » 16 srp 2013, 11:11

Sniper_RAT: Pokud ma ta bunda homologaci a oznaceni, jako retroreflexni material, tak tu vestu vozis myslim zbytecne. :wink:
bylo Honda Lead 100 najeto 40 000 km (ja 12 000)
bylo Yamaha Majesty 400 najeto 206 000 km (ja 136 000)
bylo Honda Silver Wing 600 najeto 110 000 km (ja 92 000)
nyní Yamaha T Max 560 najeto 27 000 km (ja 14000)
Uživatelský avatar
janon

2500+
 
Reputace: 195
Příspěvky: 2745
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Praha

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod medved.m » 16 srp 2013, 11:58

Taky nevozím vestu, ale rovnou jen bundu.
Nepřemýšlel jsem nad tím, jestli má moje EVOLUTION (http://www.evolutionmotorsport.com/cz/c ... luo-yellow) nějakou retroreflexní homologaci,
ale fakt je, že když jedu kolem silniční kontroly, nejen že mě nestavějí, ale dokonce salutují :D
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod LadasM » 21 srp 2013, 10:03

Ještě bych to trochu zamotal a upřesnil to co již psal PBM2..

341/2002 - zakon o schvalovani technicke zpusobilosti vozidel (naposledy změněn zákonem 283/2009 Sb)

§ 32
(11) Motorová vozidla musí být vybavena odevním doplnkem s oznacením z retroreflexního materiálu podle jiného právního predpisu7b).
7b) § 3 vyhlášky c. 30/2001 Sb., kterou se provádejí pravidla provozu na pozemních komunikacích a úprava a rízení provozu na pozemních komunikacích.

§ 3 vyhlášky c. 30/2001 Sb:
Odevní doplnky s oznacením z retroreflexního materiálu
(K § 56 odst. 8 zákona)
(1) Odevním doplnkem jsou šle oranžové nebo žlutozelené barvy doplnené pruhy z retroreflexního materiálu (dále jen "šle")
nebo vesta oranžové nebo žlutozelené barvy doplnená pruhy z retroreflexního materiálu (dále jen "vesta") podle zvláštního technického predpisu.1)
(2) Príklady vyobrazení "šlí" (c. OD 1a) a "vesty" (c. OD 1b) jsou uvedeny v príloze c. 2.
1) CSN EN 471.


ALE :lol:

361/2000 -Sb zákon o provozu na pozemních komunikacích.(naposled novelizován 297/2011 Sb. )..

§ 5 Povinnosti ridice

l) mít na sobe odevní doplnky s oznacením z retroreflexního materiálu stanovené provádecím právním predpisem podle § 56 odst. 8,
nachází-li se mimo vozidlo na pozemní komunikaci mimo obec v souvislosti s nouzovým stáním;
to neplatí pro ridice motocyklu, mopedu a nemotorového vozidla.

§ 56
Útvar chodcu
(8) Vzor a zpusob užití odevních doplnku s oznacením z retroreflexního materiálu stanoví provádecí právní predpis.

=================================

Takže sumasumárum dle zákona o technické způsobilosti provozu vozidel .. musí být motocykl VYBAVEN (rozuměj řidič nemusí mít na sobě) oděvním doplňkem z reflexního materiálu dle ČSN EN 471
Ale současně dle zákona o provozu na pozemních komunikacích nemusí řidič motocyklu tento oděvní doplněk vůbec použít!!!


Takže další paskvil této (již bývalé) poslanecké sněmovny..

BTW: tu CSN normu jsem nestudoval, ale asi velká většina moto oblečení (včetně reflexního a mojí vision vesty :evil: ) ji asi vyhovovat nebude.

Důsledkem asi může být:
Neprojítí STK kvůli chybějící výbavě..
Možná sankce PČR při kontrole.


Snad jsem se nikde nepřehlíd - ale nikde jsem nenašel, že by se chystala změna a řidič motocyklu musel při nouzovém stání použít oděvní doplněk z retrorefl. materiálu dle ČSN.
Yamaha Tracer 700 (2019)
Honda SH125 ABS (2016)
Uživatelský avatar
LadasM

250+
 
Reputace: 15
Příspěvky: 430
Registrován: 09 čer 2011, 11:05
Bydliště: Brno-venkov
Skútr / moto: Yamaha Tracer 700

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod Carcharot » 21 srp 2013, 10:10

Podle toho co jsem zkopíroval Foky, nemusíš mít vestu a policajti to moc dobře vědí.
Uživatelský avatar
Carcharot

100+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 163
Registrován: 19 srp 2012, 19:03
Bydliště: Brno venkov
Skútr / moto: Honda NT 650 Deauville (bylo), nyní Yamaha FJ 1200
Tuning / úpravy: Netřeba ;)

Re: Povinná výbava motocyklu

Příspěvekod LadasM » 21 srp 2013, 10:44

Taks mě dostal, máš pravdu :wink: ona to opravila vyhláška 182/2011 Sb, kterou jsem někde přehlídl :(

Vyhláška č. 341/2002 Sb., o schvalování technické způsobilosti a o technických podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích, ve znění vyhlášky č. 216/2010 Sb., se mění takto:
1. V § 32 odst. 11 se za slova „Motorová vozidla“ vkládá čárka a za ní slova „s výjimkou motocyklů a mopedů,“.


Nicméně od 1.1.2011 nějakou dobu (cca června 2011) opravdu platilo to, co jsem psal níže.
Je na tom nádherně vidět jaký bordel poslanci v těch zákonech dělaj..

Tímto se omlovám za zbytečný topic - šle ani vesta nejsou na moto povinné..
Yamaha Tracer 700 (2019)
Honda SH125 ABS (2016)
Uživatelský avatar
LadasM

250+
 
Reputace: 15
Příspěvky: 430
Registrován: 09 čer 2011, 11:05
Bydliště: Brno-venkov
Skútr / moto: Yamaha Tracer 700

PředchozíDalší

Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků

cron