Pojistná událost

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Pojistná událost

Příspěvekod Fellowdeer » 04 srp 2015, 14:47

Ahoj, kolega z práce mi autem srazil zaparkovaného skůtra. Je s ním dobrá domluva a uznal vinu. Mám řešit přes povinné ručení? Na první pohled je poškrábaný kryt výfuku a přední blatník. Jde mi o to aby v servisu nestála oprava mnohem více, než mi zaplatí pojišťovna (kvůli amortizaci). Jak byste situaci řešili vy? Díky za názory
Fellowdeer

100+
 
Reputace: 18
Příspěvky: 103
Registrován: 13 zář 2013, 14:27
Skútr / moto: Yamaha X-max 125 / r.v.2010

Re: Pojistná událost

Příspěvekod shotik » 04 srp 2015, 15:43

Tak standard je sepsat protokol o nehodě. Pokud to nechcete řešit takhle a je s ním taková dobrá domluva tak ať vytáhne z kešeně 10k a nech si to laknout. Nevím za kolik Honda lakuje

BTW myslím si že pojišťovna by měla uhradit to co ji předepíše servis nehledě na stáří vozidla ne?
Nebo by snad na 5 let starou motorku měli dávat horší lak než na motorku rok starou.

Já bych to řešil klidně mimo pojišťovnu ale záleží jak velká rána to byla aby nebylo něco s vidlicí nebo rámem
sedlal jsem: Jawa 05, Simson S51, PCX 2015, Nmax 2021
Aktuálně Honda Forza 125
Uživatelský avatar
shotik

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 93
Registrován: 04 čer 2013, 18:50
Bydliště: Praha

Re: Pojistná událost

Příspěvekod HonzaR » 04 srp 2015, 16:21

No, to je otázka, kdo by byl ochotný "sáhnout do kešeně", když od toho je tu povinné ručení. Dříve bývala možnost, že pojišťovna vyplatila škodu a poté si člověk sjednal opravu - často z toho rozpočtu i zbylo. Je to vše na dohodě mezi pojišťovnou, opravnou a poškozeným. Tady asi víc nevyřešíme.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Pojistná událost

Příspěvekod shotik » 04 srp 2015, 16:32

Myšleno tak , pokud viník nechce přijít o bonus u pojišťovny tak tu kešeň bude muset provětrat. Jinak já řešil vždy nehodu rozpočtem (2x) a vždy zbylo.
sedlal jsem: Jawa 05, Simson S51, PCX 2015, Nmax 2021
Aktuálně Honda Forza 125
Uživatelský avatar
shotik

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 93
Registrován: 04 čer 2013, 18:50
Bydliště: Praha

Re: Pojistná událost

Příspěvekod HonzaR » 04 srp 2015, 17:15

To jo, ale škoda by musela být tak ve výši spoluúčasti, či podobně.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Pojistná událost

Příspěvekod PBM2 » 04 srp 2015, 17:43

Povinné tu škodu uhradí, ale viník příjde o bonus. Pokud jsou dobří známí a on je ochoten škodu celou zaplatit, aby o něj nepřišel, bylo by dobré předtím zjistit, kolik oprava bude stát, aby pak nemohl tvrdit, že s takovou částkou nepočítal a že kdyby ji znal, raději by to uhradil přes povinné. A pokud se už domluví, nespoléhat se jen na ústní dohodu, ale dát to na papír, kde bude vše. Od toho, jak k poškození došlo, jak velké to poškození je, případně přiložit popis poškození a vyjádření servisu s předběžnou kalkulací ceny za opravu až po to, že se zavazuje uhradit částku potřebnou pro uvedení do původního stavu. Jinak se majitel skůtru vystavuje riziku, že mu později zapře i nos mezi očima. Jak se to říká? "Peníze až na prvním místě!" Kamarádi buďme, ale dluhy si plaťme. Lidi nejsou zlí, jen někteří nejsou hodní :wink: 8)
Čínská kráska bere "Kolik potřebuje" :-)

Fotogalerie / Profil na motorkáři.cz / Čínská kráska
Uživatelský avatar
PBM2

750+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 891
Registrován: 16 dub 2011, 11:53
Bydliště: Severní Morava, FM
Skútr / moto: Motorro Sonny 50 2T
Tuning / úpravy: Ano, jsou.

Re: Pojistná událost

Příspěvekod Zdana » 04 srp 2015, 18:03

nooo aby na to vubec pojistovna pristoupila. Preci jen pohadek o tom jak nekdo nekomu nacouval do motorky slyseli uz mnoho.

Nemluve o tom, pokud se nehoda stane na soukromem pozemku, ktery neni komunikaci (parkoviste zamestnavatele napr.) pojistovna ti ukaze dlouhy nos. Mozna bych kolegu pripravoval na otevreni te kešeně...
Zdana

100+
 
Reputace: 4
Příspěvky: 125
Registrován: 13 čer 2014, 13:21
Skútr / moto: Peugeot Satelis 300, Peugeot Xfight 100
Tuning / úpravy: izolepa,nevite kdy co odpadne.

Re: Pojistná událost

Příspěvekod Fellowdeer » 05 srp 2015, 08:01

Díky za názory. Zjistil jsem, že je ještě drobně podřený spodní plast, jinak je vše ostatní OK. Vidlice, řídítka - všechno ok. Nespozoroval jsem žádný rozdíl oproti stavu předtím. Zkusím se s ním domluvit rovnou na nějaký částce bez pojišťovny.
Jinak co říká Zdana se mi zdá silně nepravděpodobné... Ale na druhou stranu jsem slyšel, že pojištovna uhradí celou částku opravy bez DPH a DPH si poškozený musí uhradit sám... neuvěřitelný...
Fellowdeer

100+
 
Reputace: 18
Příspěvky: 103
Registrován: 13 zář 2013, 14:27
Skútr / moto: Yamaha X-max 125 / r.v.2010

Re: Pojistná událost

Příspěvekod Baharis » 05 srp 2015, 08:35

Pro člověka který osm let likvidoval pojistné události na vozidlech to je vcelku zábavné čtení. :lol: :lol: :lol:
Když budu potřebovat poradit, zajdu do hospody a tam se toho u piva vymyslí....

Shotik ti to napsal hned na začátku a nebyl důvod vstupovat do diskuze. Ovšem kecy typu jedna paní povídala začínají nabírat na obrátkách, tak mě to nedá. Proč by to proboha měl platit ten (v našem žargonu) škůdce? Od toho je přeci pojištěný a platí jistě nemalé pojištění.
Vytáhněte mezinárodní formulář, sepište to a zajdi na jeho pojišťovnu to nafotit. Likvidátor určí co se má opravovat, co se má vyměnit. Ty to můžeš (úspěšně) rozporovat pomocí značkové opravny. S likvidátorem se dohodni na likvidaci formou "Výpočet rozpočtem" a kam ti mají poslat peníze. Kalkuluje se dle cen značkové opravny v oblasti. Pokud je tato plátcem DPH, je to asi opravdu bez DPH, protože toto nebylo prokazatelně "vynaloženo". Pak už jen čekáš na love a za ně si to necháš opravit kde chceš, třeba doma.
K žádné amortizaci by nemělo dojít. Pokud jo, určitě bych se odvolal. Jednak cena opravy nepřesáhne 1/3 obecné ceny vozidla a jednak nedávno rozhodl ÚS že to pojišťovny dělat nesmí. To už nejsem v obraze, přes pět let v oboru nedělám.
Parkoviště je normální komunikace a nemá na plnění z pojištění POV vliv. Policie také být nemusí. Kolega přijde pouze o jeden stupeň bonusu, který si za nějaký rok zase vyjede zpět. Rozhodně to asi nebude dražší, než kdyby měl opravu platit celou.

Takže. Buď si to dáš do značkové opravny a pojišťovna ti to zaplatí aj s chlupama. Nebo si to necháš udělat rozpočtem a když pak jdeš do neznačkové opravny případně si to opravíš sám, ještě na tom můžeš v konečné fázi vydělat.

EDIT: Nutno dodat, že různé pojišťovny a jejich konkrétní pobočky se chovají velmi rozdílně. To co tady projde, tam nemusí. Záleží na dravosti vedoucích pracovníků a jak instruují své podřízené. Vše je o lidech. Konkrétních lidech.
Když jsem končil, byli jsme u nás nucení (celkem neúspěšně), aby jsme dávali raději méně a teprve když se klient odvolá nebo pohrozí soudem, tak bez řečí doplatit. To jsme my dole odmítali. Je potřeba vědět že veškeré nároky poškozených u všech možných druhů pojištění, nad všemi pojistnými podmínkami VŽDY ční Občanský zákoník. Ten je nade vše a není možné aby pojistné podmínky OZ odporovaly. Na ten se dá vždy odvolat a pojišťovny to moc dobře vědí.
Ale to jsou věci dost složité a na hrozně dlouhou diskusi.
Uživatelský avatar
Baharis

100+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 138
Registrován: 08 črc 2015, 18:31
Bydliště: Lužice u Hodonína
Skútr / moto: PIAGGIO Beverly 200
Tuning / úpravy: Variátor Malossi, laděno na brzdě, vysoký plexi štít, komplet LED,

Re: Pojistná událost

Příspěvekod Fellowdeer » 05 srp 2015, 09:03

Díky Baharis, v takovou ucelenou odpověď jsem doufal. Palec nahoru.
Fellowdeer

100+
 
Reputace: 18
Příspěvky: 103
Registrován: 13 zář 2013, 14:27
Skútr / moto: Yamaha X-max 125 / r.v.2010

Re: Pojistná událost

Příspěvekod krizik1 » 05 srp 2015, 09:46

Baharis to vzhledem ke svým zkušenostem popsal dosti přesně a fundovaně a já tedy ze své zkušenosti doplním, že pokud dojde k soudu a právník pojišťovny je jen trochu chytrý (jako že je), tak se samozřejmě nebude ohánět ničím co zavání amortizací, ale pokusí se na vás hodit spoluvinu (jaká to náhoda zrovna ve výši amortizace). A pokud pan soudce či paní soudkyně nebude mít svůj den, dopadnete jako já :D
http://krizik1.rajce.idnes.cz/ http://www.parabellum.cz/ Aprilia Atlantic 500,PGO Comet 50 2T,Kingway Varadero 79 4T
Uživatelský avatar
krizik1

Moderátor
 
Reputace: 825
Příspěvky: 2300
Registrován: 22 srp 2010, 08:22
Bydliště: Květnice tel.:732402041
Skútr / moto: Aprilia Scarabeo 200

Re: Pojistná událost

Příspěvekod medved.m » 05 srp 2015, 22:07

Ahoj, protože se nějakou dobu taky motám kolem pojištění (teď už trochu pasivně), přičiním i já pár poznámek - i když Baharis jistě o likvidaci ví víc:

Záleží asi opravdu na pojišťovně (a následující slovo zdůrazňuji) viníka. Každá je jiná, ta naše například neoperuje s pojmy "1/3" a "obecná" cena vozidla, ale to je jedno. A tuším - nevím stoprocentně - že se ustoupilo i od "plnění rozpočtem", právě proto, že to byl napůl eufemismus pro "pojistný podvod".

Proč jsem zdůraznil to slovo "viník", je nasnadě. Pro Vás jako poškozeného není ve finále partnerem jakási jeho pojišťovna, ale on sám jako osoba odpovědná za škodu (způsobenou provozem jeho vozidla). Mám za to, že pokud nejste spokojeni s tím, co jste dostali - ať už 1) měl chytrolín malý limit (a vězte, že 35, ba ani 150 milionů není zas takový extra problém překročit - viz nový Občanský zákoník a nehoda před dvěma týdny ve Studénce), nebo 2) zvolil blbou pojišťovnu, která si hraje na jakési "amortizované díly" :roll: k opravě, neřkuli 3) nebyl pojištěn vůbec - můžete žalovat jeho a on ať si řeší, jestli jeho pojišťovna porušuje smlouvu, kterou s ní uzavřel.

A Baharis má i pravdu s tím parkovištěm. Řidič se samozřejmě nevyhne své odpovědnosti za způsobenou škodu, pokud do Vás napálí mimo silnici :mrgreen: (Opět: to jen jeho pojišťovna se za jistých okolností může vyhnout své povinnosti platit za něho.)
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Pojistná událost

Příspěvekod Baharis » 05 srp 2015, 23:47

Jak jsem předeslal, jsem už nějakou dobu z oboru a ne vše co napíši musí být úplně aktuální. Nicméně kamarádů likvidátorů co přistoupili na místa likvidace v Brně a Praze, čímž zůstali v aktivní službě ještě mám a konkrétní dotazy jsem schopen vytelefonovat.

Možná profesionální deformace ale já třeba amortizaci, tak jak byla nastavena v mé době, schvaluji.
Poškozenému náleží úhrada veškeré škody která mu vznikla. Jak oprava či náhrada poškozeného vozidla, tak veškeré náklady související s jeho PU (pojistná událost). Náhradní vozidlo, cestovné k doktorovy, bolestné, trvalé následky, náklady na pohřeb včetně pomníku, smuteční obleky, květinové výzdoby, muziky, pohoštění při trachtě, atd., atd. Kdyby lidé věděli na co všechno mají nárok. I letenku pro tetu z Ameriky na pohřeb jsem platil....
Takže veškerá škoda, ne více, ne méně. Pokud se nabourá nové auto, dojde k jeho znehodnocení - což je další majetková škoda a dle tabulek se zaplatilo více než byly skutečné náklady na opravu - klesla jeho prodejní cena. Pokud se jednalo o starou šunku, uvažovalo se že když se na ní vymění více jak 1/3, dojde naopak k jejímu zhodnocení a stoupne její cena. Je to věc k diskusi, ale řekněme výměnou celého skeletu, určitě. To mě připadá celkem fér. Pokud si poškozený dodal na opravu adekvátně staré díly, amortizovat se samozřejmě nemohlo. U starých Škodovek se poškozenému jednoznačně vyplácelo počítat rozpočtem. Pokud to tedy nebyla při blatníku a přední nápravě již totálka.

Vymáhání plnění od pojistníka tak jak to píše Medvěd, no nevím. Byl jsem v minulosti za naši pojišťovnu u několika soudů a pojistník tam nikdy nefiguroval. On je pojištěn (správně píše Medvěd na nějaký horní limit) a oznámením PU pověřuje svou pojišťovnu aby věc za něj vyřídila. Tím to podle mě pro něj, pokud se vleze plněním do limitu, končí. A nesmí se zapomnět že z pojistky škůdce se platí i nároky třetích stran. Hasiči na likvidaci ekologických škod, Silnice, Povodí, soukromníci se všemi stromy, ploty a budovami.
A jenom drobnost, možná nepochopení formulace z mé strany. Pokud dojde k výše zmiňovanému "neřkuli 3)", opět mě škůdce nezajímá. Když není pojištěn, kontaktuji svou pojišťovnu k ohledání a věc dávám k řešení České kanceláři pojistitelů. Tam všechny pojišťovny přispívají pro tyto případy. ČKP nechá zlikvidovat PU jedné z pojišťoven a následně škodu právně vymáhá od škůdce. Škody se pojišťovnám rozdělují podle klíče procento podílu na trhu s pojistkami.

Pojištění obecně, plnění a výplata náhrad z pojistek je věc mezi lidmi velmi citlivá. Plná mýtů a polopravd a hodně složitá. Dle mého názoru až natolik, že sám jako člověk který by o tom měl něco vědět, máme sjednané pojištění právní ochrany DAS. Hlavně tedy pro případ nehody v zahraničí, protože tam z vyprávění účastníků nehod často zůstával rozum stát.

Ale lépe je plánovat výlety než se bavit o takovýchto nepříjemných věcech. Vzhůru na stezku! Vždyť cesta je cíl!!! :wink:
Uživatelský avatar
Baharis

100+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 138
Registrován: 08 črc 2015, 18:31
Bydliště: Lužice u Hodonína
Skútr / moto: PIAGGIO Beverly 200
Tuning / úpravy: Variátor Malossi, laděno na brzdě, vysoký plexi štít, komplet LED,

Re: Pojistná událost

Příspěvekod libor_m » 11 srp 2015, 23:23

OT: No to mě po.er, Baharis na Skútrfóru, těbůh chlape. Libor, pamatuješ? Já vymyslel poi.cz :D :)

Odesláno z mého K00C pomocí Tapatalk
Piaggio X9 500 Evolution, stříbrný, 2005
Uživatelský avatar
libor_m

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 13 bře 2011, 22:45
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Piaggio X9 500 Evolution
Tuning / úpravy: žádný tuning, pouze GIVI Maxia 3 s brzdovými světly, opěrkou a zahrádkou

Re: Pojistná událost

Příspěvekod Baharis » 12 srp 2015, 00:16

No to je mazec!!!
Zdravím Libore, to víš že pamatuju. Jenom jsem si za tu krátkou dobu co tu jsem, nevšimnul tvého nicku. Bylo mě ctí být u počátků něčeho takového, co jsme tvořili. A bylo mě ctí moci pracovat v týmu tak jak v té době byl.
Často vzpomínám a vůbec bych se nebránil pokecat někdy s bývalýma kamarádama. Naposledy jsem byl tuším 2008 na Orlíku. Tahouni Gumajz a Jirásek.

Soběšice 2007, pamatuješ? :wink:
Obrázek / Obrázek
Uživatelský avatar
Baharis

100+
 
Reputace: 14
Příspěvky: 138
Registrován: 08 črc 2015, 18:31
Bydliště: Lužice u Hodonína
Skútr / moto: PIAGGIO Beverly 200
Tuning / úpravy: Variátor Malossi, laděno na brzdě, vysoký plexi štít, komplet LED,

Další

Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků