Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Volná diskuze o skútrech, která tématicky nespadá do žádné z výše uvedených kategorií.

Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Putin » 29 říj 2014, 11:47

Zdravím,

jsem tady na fóru i mezi skútraři celkově nováček, tak poprosím o shovívavost jestli se budu ptát příliš hloupě. Věc se má tak. Na konci srpna jsem si pořídil skútr, jenže kvůli problémům s přihlášením (dovoz z IT) ho začínám sedlat až teď. Což je teda pěkně mrzutý vzhledem k začínající zimě. Ale odmítám ho hned zazimovat a čekat x-měsíců na jaro. To ani náhodou. Chci jezdit do práce jak to jen bude možné. Můj plán je jezdit kdykoliv když nebude sníh nebo námraza, resp. mokro a zároveň pod nulou. Jezdit budu výhradně v Praze (od Strahova na I.P. Pavlova a zpět jestli to někomu něco řekne).

Chtěl bych se zeptat zdejších skútrařů, kteří v zimě jezdí (a že jich tady v Praze zas až tak úplně málo není), jak moc se liší jízda v zimním období od zbytku roku. Teda v době kdy, jak jsem zmínil, není vysloveně zasněžená silnice nebo břečka. Dáváte si na něco zvlášť velký pozor? Třeba dlažební kostky, mokrá vozovka? Nebo je to víceméně stejné po celý rok a hrozí stejná rizika. Dále myslíte si, že se dá jezdit s letními pneu. Vzorek mám celkem ještě ucházející, ale říkám si jestli přeci jen nekoupit zimáky.

Jako každoročně se v této době objevují na různých serverech pro motorkáře i skútraře články o jízdě v zimě, ale prakticky výhradně se omezují na doporučení teplého oblečení a podobné výbavy, např. Tucano Urbano deky. Pořád dokola to samé jako kolovrátek. Nikde ani zmínka o nějaké zvýšené klouzavosti a podobných věcech. Takže to na mě působí, že asi to nebude taková hrůza. Ale raději se proto tady ptám na vaše zkušenosti a případná doporučení. Díky
Putin

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 38
Registrován: 29 říj 2014, 10:49
Bydliště: Praha 6 - Břevnov
Skútr / moto: Gilera Runner VX 125

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod josuk » 29 říj 2014, 12:33

dobré pneumatiky můžu jedině doporučit, většina letních je už okolo 10 stupňů zbytečně tvrdá, takže na pravidelné dojíždění v zimě určitě něco měkčího.
Pak doporučuju dobrý boty (co se s nimi dá stoupnout i do hluboký vody a kterým neklouže podrážka – uklouznutí při stání nebo manipulaci je taky nepříjemné.
Samozřejmě teplé rukavice a něco na krk a bradu.
No více než v létě pozor dávám na teploměr - a na černý (mokrý?) asfalt poránu, navečer a ve stínu.
Jo víc než v létě užívám reflexní prvky i vestu, přecejen motorek je málo a ostatní s nimi nepočítají jako v sezóně a spousta lidí reálně hůř vidí..
Hodně štěstí!
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1411
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a Honda ADV 350
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Stanley Henkl » 29 říj 2014, 12:43

Vidím to stejne jak josuk. Boty s protektorama. Termopradlo, nakrcnik, kukla a bytelny rukavice. Na dlazebni kostky si musíš dávat pozor i za mokrá v lete. V zimě to platí dvojnásob. A jeste dávej bacha na posypovy sterk. A doplňky tucano ti zimu jen zprijemni.
Suzuki Burgman 650
Suzuki V-Strom 650
Tel.: 776498775
Uživatelský avatar
Stanley Henkl

250+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 262
Registrován: 25 zář 2012, 15:39
Bydliště: Olomouc.
Skútr / moto: Suzuki Burgman AN 650, Suzuki DL 650 V-STROM.

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod HonzaR » 29 říj 2014, 13:09

Jednou výhodou uvedené trasy je, že tam nebudeš dosahovat vyšších rychlostí vzhledem k trvalé hustotě provozu, takže s výstrojí bys mohl improvizovat, ale časem pořídíš stejně celou garderobu, já tím taky prošel. Každopádně, z vlastní zkušenosti bych doporučoval pořídit bundu a gatě, jako na velkou mašinu - ideálně třívrstvé. Sám používám goretexové kanady, které využiju i jinak, než samoúčelně na skútr.
Pneumatiky mám teď nové Heidenau K66, je tu o nich vlákno, v řadě rozměrů se dělají M+S. Do mokra a do města na koleje a kočičí hlavy ideální.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Stanley Henkl » 29 říj 2014, 13:33

Jo a jeste si dávej obzvlast bacha na tramvajové prejezdy. Vlastní zkusenost[WINKING FACE]
Suzuki Burgman 650
Suzuki V-Strom 650
Tel.: 776498775
Uživatelský avatar
Stanley Henkl

250+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 262
Registrován: 25 zář 2012, 15:39
Bydliště: Olomouc.
Skútr / moto: Suzuki Burgman AN 650, Suzuki DL 650 V-STROM.

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Putin » 29 říj 2014, 14:06

Ok, díky za rady. Asi jste mě přesvědčili na ty zimáky. Mám docela obavy abych někde nehodil hubu. A ty boty s protektorama mě přiznám se taky nenapadly. Jak už tu padlo, oblečení zkusim zpočátku improvizovat, ale dost možná skončim u výbavy.
Putin

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 38
Registrován: 29 říj 2014, 10:49
Bydliště: Praha 6 - Břevnov
Skútr / moto: Gilera Runner VX 125

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod dreamer » 29 říj 2014, 14:32

"Hubu" skor ci neskor hodis. Kto nehodil, tak ho to este len caka :wink:
Honda NC750D Integra
Obrázek
Aprilia SR MAX 300
Obrázek
ex: Honda XL 1000V Varadero | Suzuki DL650 V-Strom | Yamaha XS650 Midnight Special | Simson S50 | Jawa Babetta 207
Uživatelský avatar
dreamer

250+
 
Reputace: 55
Příspěvky: 356
Registrován: 29 dub 2014, 20:13
Skútr / moto: Honda NC750D Integra, Aprilia SR MAX 300

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Stanley Henkl » 29 říj 2014, 14:39

To ja jsem ani nepochopil z příspěvku, ze nemáš motohadry....

Bez nich ani ránu a to i v lete! To jsi sebevrah. Jestli nemáš kacky, tak kup jeté hadry. Bez nich bych ani nevyjizdel. Ted se hodně lidi bude zbavovat hader, tak mrknu třeba na motorkari.cz.
Suzuki Burgman 650
Suzuki V-Strom 650
Tel.: 776498775
Uživatelský avatar
Stanley Henkl

250+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 262
Registrován: 25 zář 2012, 15:39
Bydliště: Olomouc.
Skútr / moto: Suzuki Burgman AN 650, Suzuki DL 650 V-STROM.

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod HonzaR » 29 říj 2014, 15:49

Kdybys chtěl třeba kevlarový džíny, mám jedny zánovní na prodej. Kdyžtak napiš SZ.
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod medved.m » 29 říj 2014, 17:52

Putine (teda, neměl sis vybrat jinou přezdívku? :wink: nebo se tak opravdu jmenuješ?),
asi nic nového nenapíšu, budu jen přizvukovat ostatním. Ale o to důrazněji.
Jistě jsi "béčkař", protože v autoškole má nějakou variantu téhle otázky v testu úplně každý: na motorce to za deště a v zimě začne prvně klouzat na dlažbě, v zatáčkách, na bílém vodorovném značení,... nutno snížit rychlost, přes zebru přejíždět pokud možno přímo, v zatáčce už nebrzdit... atd.
O zimních pneu taky uvažuju... už teď, pokud není úplně sucho, to začíná být o hubu.
Bez pořádných motohadrů ani krok (varianta: ani kolem komína). Nestojí to za to. Jak říkají ti, co to zažili, "ten materiál (kůže, svalstvo, kloubní vazy) ubývá na asfaltu hrozně rychle" :(
Bundu nebo gatě (třívrstvé) Ti každý doporučí ze své zkušenosti, já přidám aspoň tip na boty: http://www.mtt-brno.cz/probiker-active a zimní rukavice: mám druhou zimu http://www.bonmoto.cz/spool-rukavice-lt-cervene/, jsou docela levné, teplé, neprodírá se u nich dlaň, dělají dobrou službu.
m.
(RE: hodně lidí se bude zbavovat motohader - taky bych se měl zbavit kevlarek, které jsem koupil a nepoužil :? jenže mám asi ne běžnou velikost :|)
 Shemík spase  Obrázek
Uživatelský avatar
medved.m

1000+
 
Reputace: 74
Příspěvky: 1030
Registrován: 19 bře 2013, 23:13
Bydliště: Brno
Skútr / moto: SHemík125i ABS 2013
Tuning / úpravy: snížené origo plexi, pár odrazek a LED obrysovky

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Putin » 30 říj 2014, 10:11

Díky za nabídky na hadry. Jsem hrozně hubenej a ne nějak extra velkej, spíš jak holka. Pochybuju, že by mi to bylo :-)
K těm přechodum, tramvajovejm kolejim nebo třeba i loužim - je lepší je přejíždět pod plynem nebo bez plynu? Asi blbost ale...
Putin

25+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 38
Registrován: 29 říj 2014, 10:49
Bydliště: Praha 6 - Břevnov
Skútr / moto: Gilera Runner VX 125

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Kill Frenzy » 30 říj 2014, 10:31

Ja by som v prvom rade zacal pneumatikammi M + S

Co sa oblecenia a vybavy tyka - z vlastnej skusenosti ti mozem povedat, ze improvizacia je k nicomu a ist do dobrej vybavy (bunda, nohavice resp. kevlarove rifle s protektormi, rukavice, boty) sa oplati
Uživatelský avatar
Kill Frenzy

50+
 
Reputace: 2
Příspěvky: 87
Registrován: 01 čer 2012, 12:47
Bydliště: Senec
Skútr / moto: Aprilia Atlantic 300

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod HonzaR » 30 říj 2014, 10:55

Putin píše:K těm přechodum, tramvajovejm kolejim nebo třeba i loužim - je lepší je přejíždět pod plynem nebo bez plynu? Asi blbost ale...


Cokoli klouzavého, platí prakticky stejné zásady, jako na při jízdě kole - najíždět pokud možno kolmo (koleje), pokud je nutný náklon, tak minimální. Raději předem zpomalit, hledat optimální stopu mezi pruhy přechodu a víky kanálů. Bestie klouzavý jsou i čáry dehtu, po správkách prasklin, anebo plošné správky silnic zasypané šotolinou. Nemluvě o vlhkém listí v zatáčkách v tuto dobu...
z ho*na bič neupleteš...
Uživatelský avatar
HonzaR

1500+
 
Reputace: 218
Příspěvky: 1860
Registrován: 15 srp 2011, 11:07
Bydliště: Praha 16
Skútr / moto: Suzuki V-Strom 800 /SE

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod petr311 » 30 říj 2014, 11:17

Mám dotaz, máte někdo nějaký zaručený recept nebo přípravek proti mlžení a namrzání plexiskla na skútru? Teď v těch mlhách a chladnu to docela festovně mlží a ráno i namrzá. Předem díky za rady.

Jinak k ježdění v zimě. Asi vše rad bylo již zmíněno, teplé zimní oblečení, deka na nohy, ochranné plexi na skútru, zřejmě velké plus budou i zimní gumy, já osobně jsem minulou zimu jezdil na stejných gumách po celý rok, samozřejmě po sněhu, náledí apod. jsem vůbec nevyjel. No a pokud i letošní zima bude taková nijaká, tak budu jezdit pořád. Jediné s čím zápasím je to mlžení plexi na skútru i na helmě. Ještě tohle vyřešit a je to v pohodě :-)
4/2013 - 4/2014 - KYMCO Agility City 125/9.450km
3/2014 - 3/2015 - Piaggio Beverly 125ie/16.000km
3/2015 - 5/2018 - Piaggio MP3 500LT Sport/42.900km
5/2017 - 8/2019 - YAMAHA X-MAX 125/19.700km
6/2018 - 7/2022 - YAMAHA X-MAX 400/37.000km
8/2019 - X-MAX 300
Uživatelský avatar
petr311

1000+
 
Reputace: 134
Příspěvky: 1119
Registrován: 24 dub 2013, 21:42
Bydliště: Lipník nad Bečvou
Skútr / moto: YAMAHA X-MAX 400 ABS 2018 / YAMAHA X-Max 300 ABS
Tuning / úpravy: X-Max 400: zadní nosič kufru Yamaha + zadní kufr Yamaha 50 l s opěrkou pro spolujezdce, držák telefonu (GPS) - na střed řídítek, velké plexi Puig kouřové, brašna pod přístrojový panel Yamaha

Re: Bezpečnost jízdy na skútru v zimním období

Příspěvekod Stanley Henkl » 30 říj 2014, 11:23

Ja k burakovi dostal turisticke i originální plexi. Asi před týdnem jde to přehodil na to origos ( kratší). Fouká mi do prilby, ale zase vidím na cestu. Jinak jakýkoliv pripravek proti mlzeni jsou vyhozeny peníze. Udajne jde turisticky plexi zkrátit, aby si pres nej viděl a zároveň na tebe nefoukalo. To já dělat nechci. A ne u každého typu to asi půjde. Tos tak asi.
Suzuki Burgman 650
Suzuki V-Strom 650
Tel.: 776498775
Uživatelský avatar
Stanley Henkl

250+
 
Reputace: 3
Příspěvky: 262
Registrován: 25 zář 2012, 15:39
Bydliště: Olomouc.
Skútr / moto: Suzuki Burgman AN 650, Suzuki DL 650 V-STROM.

Další

Zpět na Diskuze o skútrech

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků