LED žárovky - zvýšení svítivosti

Diskuze o skútrech s nejmenším objemem, včetně kitových strojů.

LED žárovky - zvýšení svítivosti

Příspěvekod Tomasino » 25 črc 2011, 15:55

Ahoj,

mam problem na mem skutru (Piaggio NRG mc3 AC r.v.2002) s intenzitou svetla predniho svetlometu.
Tuhle jsem jel mimo Prahu uz v pozdnich nocnich hodinach a byla to sebevrazedna jizda, protoze jsem zjistil, ze to skoro vubec nesviti :( zarovky praskle nemam a sviti mi obe :)

Standartne pouzivam tento typ zarovek http://www.scootland.cz/zbozi/wega-zarovka-12v-15w-1/

Chtel jsem se zeptat, jestli nekdo nemate nejake zkusenosti napr. s LED zarovkama nebo nemate nejaky tip jak zvysit svitivost (ale nechci tam davat halogen, aby mi to nespalilo paraboly)

Predem diky za kazdy Vas tip a zkusenosti
Prazska doprava neni tak hrozna, kdyz si ji clovek uziva ze sveho skutru :)
Uživatelský avatar
Tomasino

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 89
Registrován: 13 čer 2011, 15:20
Bydliště: Praha 4 - Cholupice
Skútr / moto: Aprilia SR MAX 300

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod _Tom_ » 25 črc 2011, 16:41

Ledky bez velkých znalostí takové jaké jsou k prodeji v shopech svítivost nezlepší
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod _Tom_ » 25 črc 2011, 17:18

existuje halogen kolem 15W ? řešil bych jen rozměry, patice se nechá upravit. tak teplotou jak píše 8steve bych to neřešil. stejné napětí, stejný příkon, tím i vyzářené teplo. Pochopitelně 55W halogeb je někde jinde
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod _Tom_ » 25 črc 2011, 17:33

to je fakt, nicméně při těchto příkonech bych to neřešil. halogen má rezervu ve vydaném teplu, ve finále při 15W ty rozdíly velké nebudou. klidně můžu na stole změřit. proudy, teploty apod.
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod Tomasino » 26 črc 2011, 08:48

Hele s tim halogenem mi to rekli primo v servisu - ze pry to nedoporucuji, ze to muze spalit parabolu, protoze na to neni delana. Elektrika a veci souvisejici je pro me spanelska vesnice :) tak cerpam z toho, co mi kdo rekne :) ...

Vcera jsem shodou okolnosti jel domu zase za tmy, takze jsem si uzil. Nicmene kdyz jsem prijel do Prahy, tak na Krejcarku vedle me prijel na svetlech dalsi scoot a nevim co tam frajer mel, ale svitilo mu to nadhernym modrobilym svetlem a asi tak 5x vic nez me :( ... na dalsich svetlech jsem se ho ptal co v tom ma a rikal, ze to ma predelane na LEDky, ale detaily jsme uz nestihli, protoze jsme pak jeli kazdy jinam ...

Rad bych proste vyzkousel neco, co mi scoota trosku vic "rozsviti" protoze s timhle jezdit po tme je fakt o hubu. Diru vidis cca na 1 metr a to je pak slalom jako svina :)

Jak svitite Vy ostatni? Staci Vam seriove osvetleni nebo mate neco jineho?
Budu fakt rad za kazdy tip / radu / napad / doporuceni ....
Prazska doprava neni tak hrozna, kdyz si ji clovek uziva ze sveho skutru :)
Uživatelský avatar
Tomasino

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 89
Registrován: 13 čer 2011, 15:20
Bydliště: Praha 4 - Cholupice
Skútr / moto: Aprilia SR MAX 300

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod aumirek » 26 črc 2011, 09:38

muj názor je ten že takové ty stroje co maj žárovku 15 W by nemněli pouštět po setmnění ani na cetu to je absolutně proti předpisum.Měl jsem aprilii dal jsem tam klasiku místo 15 tak 21 W za týden bylo po parabole.Koupil jsem v scotlandu světlomet na aprilii s halogenkou.První zděšeni bylo že tam byla halogenka s teska do stolních lamiček.No nic namontoval jse byla krásná tuninková i s modrým neonem.Po asi hodině jízdy se seškvařila.Koupil jsem s čínského skutra je tam klasika 35 W včetně potkávačky a svítilo to super než teda se pos..... vstřikováni a šel pryč.A je naprostá mýlka že halogenka při stejném výkonu méně topí.
Naposledy upravil KYBLOS dne 24 bře 2013, 00:06, celkově upraveno 1
Důvod: Úprava neslušných výrazů
aumirek

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 302
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Klimkovice
Skútr / moto: Biagini Tiger
Tuning / úpravy: zatím nic a asi to tak zustane

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod Tomasino » 26 črc 2011, 10:19

Ja s tebou naprosto souhlasim bo tech 15W je fakt malo a za tmy je to opravdu o zivot.

Btw nevite nekdo, jakou ma ta zarovka co je v mem hornim odkazu patici a jake je jeji oznaceni patice?
Zkusim tam proste narvat neco silnejsiho a uvidim co to udela.

Furt lepsi takhle nez si nekde rozbit hubu, kdyz neuvidim :)
Prazska doprava neni tak hrozna, kdyz si ji clovek uziva ze sveho skutru :)
Uživatelský avatar
Tomasino

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 89
Registrován: 13 čer 2011, 15:20
Bydliště: Praha 4 - Cholupice
Skútr / moto: Aprilia SR MAX 300

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod Tomasino » 26 črc 2011, 13:44

Hele co si myslite o tomhle?

http://www.scootland.cz/zbozi/str8-zaro ... 3-halogen/

Muzu to tam narvat? Mate s tim nekdo zkusenosti? je to rozdil 5W (ted tam mam normalni 12V 15W a tohle je 12V 20W halogen)

Musim s tim svetlem neco udelat, vim ze budu casto jezdit za tmy tak to chci mit poladeny, at se nepovesim nekam na strom :) protoze ho neuvidim ...
Prazska doprava neni tak hrozna, kdyz si ji clovek uziva ze sveho skutru :)
Uživatelský avatar
Tomasino

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 89
Registrován: 13 čer 2011, 15:20
Bydliště: Praha 4 - Cholupice
Skútr / moto: Aprilia SR MAX 300

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod libor_m » 26 črc 2011, 19:13

A četl jsi popisek...?

POZOR - je doporučeno držet se wattáže stanovené výrobcem, při použití silnější žárovky může dojít k nevratnému poškození paraboly nebo světla. Montáž této žárovky je na vlastní riziko.
Piaggio X9 500 Evolution, stříbrný, 2005
Uživatelský avatar
libor_m

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 13 bře 2011, 22:45
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Piaggio X9 500 Evolution
Tuning / úpravy: žádný tuning, pouze GIVI Maxia 3 s brzdovými světly, opěrkou a zahrádkou

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod nedory » 26 črc 2011, 20:02

jakákoli žárovka mění elektrický proud na světlo s účinnosti max. 3%, zbytek mění na teplo. Je úplně jedno,jestli je halogenová nebo ne, o něco vyšší účinnost má xenonová výbojka (ale i ta vyzařuje teplo), a LEDka topí taky docela dost - LEDka, která má fungovat ve světlometu se v drtivé většině případů musí chladit (pasivně nebo aktivně) a v žádném případě to není led žárovka za pár korun.
Argumenty mohou dojít, munice nikoli Konfucius
Uživatelský avatar
nedory

750+
 
Reputace: 25
Příspěvky: 751
Registrován: 27 pro 2010, 11:49
Bydliště: Polná
Skútr / moto: Aprilia Mana 850

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod tokoš » 26 črc 2011, 20:20

Dal bych si tam xenon to je asi nejlepší co ted je ale je potřeba hledat těch 15W je celkem málo.Zde je odkaz na stránky ale nevím jesli tam najdeš co potřebuješ . http://www.xenony-zlin.cz/xenony
Uživatelský avatar
tokoš

25+
 
Reputace: 1
Příspěvky: 37
Registrován: 24 čer 2011, 11:34
Bydliště: Zlín
Skútr / moto: Maxon Matador 50 2T

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod _Tom_ » 26 črc 2011, 20:39

Tak jsem to pro tu srandu změřil. napájení 12-15V, proud kolem 1A po cca 3min. provozu. Na stole bez nějakého uzavření teploty obou žárovek kolem 130st.C svítivost z cca metru 150Lm, halogenka kterou jsem tu měl byla 18W a výrazněji se měnila jen svítivost a to na 210Lm. Halogenová žárovka vydá sice více tepla ale na menší ploše. jinak teploty bych se u příkonu 15 nebo 18W nebál.

Ledky to je na samostatné povídání, teď právě vymýšlím světla domů, a to z ledek 5W čipů, zatím v porovnání hodnotami cca 65-75W, chlazení je sice nutnost ale zatím jsem na rozměrech chladiče 5x5x5cm a konečná teplota 40st.C Ve specifikacích provozní teploty LEDky jsou na 80-110st.C. U LEDky by byl ale problém že se změnou teploty se mění i protékající proud, který by mohl ledku zničit, proto nestačí u LEDek jen stabilní napětí ale přímo proudový zdroj, který dá samotnému čipu vždy stejný proud ať by se teplota měnila jakkoliv. 5W LEDka na cca 90% účinosti si vezme cca 600mA. Už mám na papíře a jen tak na stole zabudovanou ledku do mlhových světel, spíš nazakázku postaveno do motorky, tak až bude hotovo a odladěno zase jsme o kousek dál k použití do skútrů. Problémem ale je že ledka potřebuje světlo trochu usměrnit, přecejen není všesměrová
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod libor_m » 26 črc 2011, 20:42

Tome, koukám, že Ty jsi úplný vědátor :shock: :idea:
Piaggio X9 500 Evolution, stříbrný, 2005
Uživatelský avatar
libor_m

250+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 253
Registrován: 13 bře 2011, 22:45
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Piaggio X9 500 Evolution
Tuning / úpravy: žádný tuning, pouze GIVI Maxia 3 s brzdovými světly, opěrkou a zahrádkou

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod _Tom_ » 26 črc 2011, 21:23

nemám tu tolik žárovek, ale kouknu na to. U ledek bohužel z 80% řeší výrobci ne ideální chlazení a světla odejdou, nebo po roce změní barvu světla víc domodra a nebo nedosáhnou takového světelného výkonu. A pak sáhnu pro profi led světlech a tam jsou cenovky spíše k tisícům. vytipoval jsem ledky z gm elektroniku za cenu 250kč, kus hliníku, zdroj jsem si vymyslel sám tak uvidíme. v profi shopech kde to myslí s ledkami opravdu vážně a nechtějí z lidí vytáhnout jen peníze by sedřeli kůži. a co baví mě to :D abych to tu neokecával. nicméně z 5W náhrada za 75W žárovku. hmmm považuju za super úspěch
Galerie fotek | Profil motorkáři.cz
nyní: Honda Vision 110 - najeto 7 000km | Honda NC750X - najeto 21 000km

dříve: Honda SH300 - najeto 41 000km | Honda PS125 - najeto 22 000km
Uživatelský avatar
_Tom_

Moderátor
 
Reputace: 98
Příspěvky: 3946
Registrován: 04 kvě 2009, 14:49
Bydliště: Liberec
Skútr / moto: Honda

Re: LED zarovky/zvyseni svitivosti

Příspěvekod Tomasino » 27 črc 2011, 09:40

libor_m píše:A četl jsi popisek...?

POZOR - je doporučeno držet se wattáže stanovené výrobcem, při použití silnější žárovky může dojít k nevratnému poškození paraboly nebo světla. Montáž této žárovky je na vlastní riziko.


Tome jasne ze jsem cetl popisek :)
Proste hledam nejaky zpusob, jak zlepsit svitivost skuta abych si vecer nekde nerozbil kusnu.

Proto jsem to sem hodil, jestli s tim nekdo mate zkusenosti. Nebo vsichni jezdite s 12V 15W?
Napiste, jak mate resene osviceni Vy ... treba me to posune s napadem dal ...
Prazska doprava neni tak hrozna, kdyz si ji clovek uziva ze sveho skutru :)
Uživatelský avatar
Tomasino

50+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 89
Registrován: 13 čer 2011, 15:20
Bydliště: Praha 4 - Cholupice
Skútr / moto: Aprilia SR MAX 300

Další

Zpět na 50ccm skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků