Led blinkry - špatná viditelnost

Diskuze o skútrech s nejmenším objemem, včetně kitových strojů.

Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod mat3472 » 08 bře 2020, 21:32

Ahoj, koupil jsem si blinkry (https://www.motocheb.cz/led-blinkry-ato ... na-motorku) a přerušovač pro led blinkry (https://www.motocheb.cz/prerusovac-led-blinkru). Problém, se kterým se nyní potýkám je jejich špatná viditelnost, například ze dvou metrů za mírného slunce už jsou blbě viditelné, vím že blinkry nejsou úplně největší, ale myslím si, že pořád mají dostatečnou velikost na to, aby byly vidět. Otázka zní, je možné že je chyba v přerušovači, nebo se jedná o klasický problém led blinkrů této velikosti? Ve předu mi to tolik nevadí, ale když jede někdo za mnou a já zapnu blinkr a odbočím tak to prý není úplně příjemné.
mat3472

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 31
Registrován: 20 úno 2019, 22:11
Skútr / moto: Keeway Focus 50

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod michal73 » 08 bře 2020, 22:03

Připoj blinkr přímo na 12V a porovnej, zda svítí stejně jako při provozu na skůtru. Pokud ano, pak je to chyba blinkru (můj tip, tyhle malé jsou podle mě k ničemu) a dej tam něco "normálního". Dál změř napětí na blinkru na skůtru (lepší analogový, ručkový, digitál to asi nestihne), pokud tam bude 12V, pak je to zase chyba blinkru (viz dříve), pokud ne, hledej chybu v přerušovači nebo v kabeláži.
Uživatelský avatar
michal73

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 309
Registrován: 21 srp 2013, 06:30
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Piaggio X9 500 `02
Tuning / úpravy: Ne / ano

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod mat3472 » 08 bře 2020, 22:51

Díky za odpověď, zítra na to snad stihnu kouknou a dám vědět.
mat3472

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 31
Registrován: 20 úno 2019, 22:11
Skútr / moto: Keeway Focus 50

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod josuk » 09 bře 2020, 14:16

schválně..má to opravdu homolagaci? Anebo jen tam někde napsané "pro silniční provoz jen mimo veřejné komunikace"? Na tom webu se nic bližšího nepíše, proto je mi to podezřelé.
Uživatelský avatar
josuk

1000+
 
Reputace: 591
Příspěvky: 1409
Registrován: 14 pro 2012, 10:38
Bydliště: Praha
Skútr / moto: zimní X Max 250 a letní Xciting 400
Tuning / úpravy: na zimu deka a zimní gumy

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod JardaB » 09 bře 2020, 17:56

AUTOKLUB České republiky, Opletalova 29. 110 00 Praha 1 // www. Autoklub.cz

Směrové svítilny – blinkr

Nejčastější závadou, kterou zjišťují STK a policejní kontroly, jsou chybějící blinkry na motocyklu (některá
endura a motokrosové motocykly), nefungující blinkry, jiná barva světla blinkru, nehomologovaný
blinkr, sloučení blinkrů s obrysovou svítilnou (pozor, např. nový model Honda Africa Twin – přední
blinkry + přední obrysové světlomety oranžové barvy, což není jedno a totéž, legislativa nově
od 28. 10. 2011 připouští toto sloučení).

Blinkr musí být jako jiná světla označen homologační značkou
(písmeno E a číslice v kroužku či obdélníku), v případě, že je z LED diod, je uveden ještě kód MD (např.
MD E8 12345 – „MD“ jako zdroj světla LED, E a číslo země, kde schváleno a číslo schválení).
U směrové svítilny v blízkosti kolečka nebo obdélníku s písmenem E, které vyznačuje homologaci
světla, musí být uveden číselný kód, označující, zda se jedná o přední směrovou svítilnu (kategorie 11)
nebo zadní směrovou svítilnu (kategorie 12).


Počet blinkrů – od r. 1972 možno jeden blinkr viditelný zpředu i zezadu na každé straně, nebo po dvou
blinkrech na každé straně, viditelné zpředu a zezadu, přední dvojice do 1/3 motocyklu, zadní dvojice
co nejdále vzadu. Po dvou blinkrech vždy pak dle roku schválení do provozu (směrnice z let 1995 a
2001). Každý motocykl, vyrobený po roku 2001 musí mát 2 blinkry na každé straně (nevztahuje se na mopedy). Uspořádání blinkrů pak musí být symetrické, 2 vepředu, 2 vzadu. Rozteč 2 předních blinkrů
min. 240 mm, zadní min 180 mm, umístění vzadu max. 300 mm od zadního obrysu motocyklu. Výška
nad vozovkou pak činí min. 350 mm, max. 1200 mm. Směrovou viditelnost blinkru blíže popisuje níže
uvedená směrnice, stručně však takto: 65°ve směru odbočení vozidla ve vztahu k podélné ose, 20°pak
na druhou stranu. Výškové úhly pak obecně 15°nad a pod podélnou rovinu blinkrů, nejsou-li blinkry
níže než 750mm (v opačné případě směrem pod rovinu blinkrů stačí 5°).
JardaB
Kymco New Downtown 350i
Maledictus piscis in tertia aqua.
Uživatelský avatar
JardaB

1500+
 
Reputace: 237
Příspěvky: 1668
Registrován: 17 črc 2015, 14:17
Bydliště: Tábor
Skútr / moto: Kymco Downtown 350
Tuning / úpravy: deflektor z Číny, USB na řidítkách, Maxia 56

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod michal73 » 09 bře 2020, 18:26

Jen podle fotky tam bude odhadem 6ks 5mm LED, plocha je skorotrojúhelník cca 25x20mm, takže se dá o homologaci úspěšně pochybovat, resp. "homologace" se nejspíš týká jen toho, že danou věc výrobce určil pro motocykl a že je na 12V. To ale nic nemění na tom, že by měl aspoň trochu svítit. Na vozidlo ať si každý namontuje co se mu zlíbí, ovšem musí počítat s příp. postihy a následky.
Uživatelský avatar
michal73

250+
 
Reputace: 11
Příspěvky: 309
Registrován: 21 srp 2013, 06:30
Bydliště: Praha
Skútr / moto: Piaggio X9 500 `02
Tuning / úpravy: Ne / ano

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod mat3472 » 10 bře 2020, 21:43

Blinkry mají stejný typ homologace jako původní. Problém je nakonec v tom že jsou opravdu malé, do konce týdne pojedu koupit větší, aby nebyly zbytečné problémy.
mat3472

25+
 
Reputace: 0
Příspěvky: 31
Registrován: 20 úno 2019, 22:11
Skútr / moto: Keeway Focus 50

Re: Led blinkry - špatná viditelnost

Příspěvekod moto.joker » 11 bře 2020, 14:18

Já jsem na motorce měl zhruba tyhle:
https://www.ebay.com/itm/1-Pcs-14Led-Motorcycle-Turn-Signal-Lamp-Amber-Lights-Indicator-Universal-11V-RDR/174126167774?epid=0&hash=item288aba76de%3Ag%3AWBYAAOSwAI9bqZvU&LH_BIN=1

Domnívám se, že máš v podstatě totéž, akorát koupené dráž od místního prodejce. Renomovaný italský výrobce ATOM? Neznám, ale neznám toho hodně, možná takový je a já mu křivdím. Myslím ale že ne.

Jako ano, homologace je na sklíčku vyražená, ale nedělám si iluze, že je skutečná.
Tyhle mají více LED než ty Tvoje a tak byly celkem slušně viditelné, ale žádná hitparáda to teda nebyla.
Tyhle obyčejné LEDky obecně moc nesvítí a na denním světle (potažmo slunci) je jejich viditelnost dost omezená. Chce to kupovat blinkry s vysocesvítivými LED (ty placaté), nebo jít cestou LED žárovek do origo blinkrů.

Miniblinkry jsou jako fajn, ale v podstatě je to jen o splnění předpisů, jako že "hele mám tam blinkry". Pokud to má být skutečně funkční a viditelné a mini, je třeba šáhnout podstatně hlouběji do kapsy a koupit nějaké pořádné se skutečnou homologací, třeba ty co dává na motorky BMW.
https://mojegs.cz/home/1655-led-blinkr-bmw-kratky.html
Jedu a kochám se ...
Bylo: Honda SCV Lead 100; Suzuki Burgman 250; Skyteam Cobra 125; Honda CB 900F Hornet; Honda Dylan 125; Yamaha N-Max 125; Yamaha X-Max 250
Je: Honda Forza 350; Yamaha YBR 125
Uživatelský avatar
moto.joker

1500+
 
Reputace: 323
Příspěvky: 1707
Registrován: 02 říj 2006, 21:36
Bydliště: Mnichovo Hradiště
Skútr / moto: Honda Forza 350


Zpět na 50ccm skútry

 
  • Podobná témata
    Odpovědi
    Zobrazení
    Poslední příspěvek

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků